2009 bütçesine ve krize karşı İzmir'de meşaleli yürüyüş

#1
, TMMOB ve DİSK Birleşik Metal-İş'in öncülüğünde Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi önünde toplanan emekçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası'na kadar meşalelerle yürüdü.

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi önünde toplanan 500 kadar emekçi, KESK Şubeler Platformu ve TMMOB İKK imzalı “Sermayeye değil eğitime sağlışa bütçe” ve “Kapitalizm; işsizlik, yoksulluk açlık,demektir” pankartlarının arkasında tek sıra halinde yaktıkları meşalelerle birlikte yürüyüşe geçtiler. “Zam zulüm işkence işte AKP, “Sermayeye değil emekçiye bütçe”, “Rantiyeye değil emekçiye bütçe”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Savaşa değil eğitime sağlığa bütçe”, “Susma sustukça yeni zamlar gelecek” sloganlarının atıldığı yürüyüşe arabalar kornaları ile destek verirken alkışlarıyla da yürüyüşe destek verenler oldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Binası'na gelindikten sonra basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü BES İzmir Şube Başkanı Ramiz Sağlam okudu. Başbakan'ın krizin psikolojik olduğuna dair açıklamasına değinen Sağlam, Türkiye'nin sanayi açısından gelişmiş illerindeki işten çıkartılanların sayısının 200 bini aştığını belirtti. Ayrıca son dönemde Asgari ücrete yapılan 24 YTL'lik zammın komik olduğunu söyleyen Sağlam, bu miktar ile ancak 2 kilo peynir alınabileceğini söyledi. Sağlam bu durumun da mı psikolojik olduğunu sordu ve Başbakanın, çözüm yerine Kürtleri ülkeyi terk etmeye çağırmasını ve açılım bahanesi ile Alevileri yok sayması tutumunu eleştirdi. “Ümüğümüzü sıktırmayız” diyip dün İMF ile masaya oturan Başbakanı eleştiren Sağlam “Hükümet İMF ile anlaşmamalıdır, İşsizlik fonunu sermayeye peşkeş çekecek planlardan uzak durulmalıdır, piyasa dostu, sermaye aşığı, emekçi düşmanı 2009 bütçesi geri çekilmelidir.” taleplerini sıralayıp, “Krize biz yol açmadık faturasını da biz ödemeyeceğiz” diyerek basın açıklamasını bitirdi.
 
Üst