29 Mart'ta oyunuzu kime vereceksiniz?

Ben de by_deliye katılıyorum.Seçimin bir çözüm olmadığını zaten yıllardır görüyoruz.Ama şunu da belirtmek isterim ki;partiler arasında en çalışkanı ve sözünün eri olarak bir tek DTP kalmıştır.

yerel seçimlerde gökçek'e oy vereceğim. Halk daha çok soyulsun, daha çok kazıklansın ki çelişkiler derinleşsin :).

Seçimler çare değildir diyen arkadaşların bu sene mecliste olan bitene dikkatini çekmek isterim. Meclis kürsüsünden vurulan çocukların hesabı sorulmadı mı, kayıpların hesabını sormadılar mı? İşkenceyi de sordular. Buna benzer daha bir sürü şey. Cevap alamamalarına rağmen sordular.

Meclis kürsüsünden yapılan konuşmalar ya da milletvekili kimliğiyle alanda yapılan konuşmalar elbette ki toplum üzerinde çok daha etklidir. Eğer sorun demokrasi ve devrimse meclis kürsüsünün ya da kimliğinin kullanılması, kuşlama yapmaktan, duvara yazı yazmaktan vs. çok daha etkilidir. Meclis ve dolayısıyla seçimler etkili bir araçtır.

Son düzenleme:
oy kullanmıyorum bende aynı şekilde ama kullansaydım
DTP'ye verirdim..
Barış ve Kardeşlik için İnsanların Demokratik bir ülkede Özgür
ve insanca yaşamaları için,tüm tabuları yıkmak isteyen parti Dtp olmuştur.
Meclisin,karagalarına karşı,tüm psikolojik saldırıları göz önüne almaksızın
yine ısrarcı bir düşünce ile aynı çizgide ilerlemeye çalışıyor..
Dtp demokrasinin reçetesini öneren partiler arasında yer alıyor..
İŞÇİ

Secimler bazi guncel sorunlarin cozumunde kesinlikle care olabilir.

Oy kullanamiyorum.Ama kullansaydim DTP olurdu.

Zaten Guncel Sorun Olarak Gordugun Kriterleride Emperyalizm Belirleyip Yerliişbirlikçelirine Lanse Etmiyormu Bu Tip Durumlar Sistemin Halkın Kendisine Bakış Açısını Kitlesel Olarak Olumlu Yonde Değiştirmek İçindir Arkadaslar...
Marx'ın Şu Sözünü Unutmamakta Fayda Var

''Demokratik Kriterleri Oturmus Bir Ulkede Komünistler Parlamentede Hak Talep Edebilirler''
Bu Sozunu de Latın Amerıkada Ornek Gosterdıgı Bazı Ulkelerın Basından Gecen Olayları Gordukten SOnra Çürütmüştür Ve Demiştir ki
''Zor Devrimin Ebesidir Ve Komünistler Sistemi Baştan Aşagıya Yıkarak Değiştirmelidir''
Parlementoda Ufuk Urası Erdoganın Yerınde Gorsenız Yada Uras Degılde Baska Bır Sosyalıstı:s,Değişen Ne Olacak Abdnin Obahama Misali Sadece Koltuk Sahibi Olacak Değişen Bu Diyalektiğin Dogasınada Aykırıdır Unutmayalımki Diyalektik Değişim ve Oluşumdan Söz Eder.Değişmeyen Tek Şey Kalıplaşmış Materyallerdir Der Bu Sistem Kalıplaşmış Pis Bir Materyaldir ve O Pisliği Ancak DEVRİM Temizler...

Tesekkurler

yerel seçimlerde gökçek'e oy vereceğim. Halk daha çok soyulsun, daha çok kazıklansın ki çelişkiler derinleşsin :).

Seçimler çare değildir diyen arkadaşların bu sene mecliste olan bitene dikkatini çekmek isterim. Meclis kürsüsünden vurulan çocukların hesabı sorulmadı mı, kayıpların hesabını sormadılar mı? İşkenceyi de sordular. Buna benzer daha bir sürü şey. Cevap alamamalarına rağmen sordular.

Meclis kürsüsünden yapılan konuşmalar ya da milletvekili kimliğiyle alanda yapılan konuşmalar elbette ki toplum üzerinde çok daha etklidir. Eğer sorun demokrasi ve devrimse meclis kürsüsünün ya da kimliğinin kullanılması, kuşlama yapmaktan, duvara yazı yazmaktan vs. çok daha etkilidir. Meclis ve dolayısıyla seçimler etkili bir araçtır.
evet haklısın sesler yukseldıgı ıcın vurulan yoldaslarımızın katilleri adam öldurmekten yada işkenceden değilde yaralama istemi ile adam öldurmeden yargılandılar.bunu meclisteki şahıslara sitem olarak algılamayın halkın demokrasisi 4 yada 5 yılda sandıga atılan ve kendı tarafından secılen oligarşinin onları sömürmesi ile olmaz...
Bi Ara Halk Anayasasi Taslagını Paylasırım Sızlerle;)

evet haklısın sesler yukseldıgı ıcın vurulan yoldaslarımızın katilleri adam öldurmekten yada işkenceden değilde yaralama istemi ile adam öldurmeden yargılandılar.bunu meclisteki şahıslara sitem olarak algılamayın halkın demokrasisi 4 yada 5 yılda sandıga atılan ve kendı tarafından secılen oligarşinin onları sömürmesi ile olmaz...
Bi Ara Halk Anayasasi Taslagını Paylasırım Sızlerle;)
İmkansızı istesen bile gerçekçi olmakta fayda var. Çözüm anayasa taslağı hazırlamak ya da şu şöyle olmalı böyle yapılmalı demek değildir, istediklerini uygulayabilmektir. Halk anayasasi taslağındakileri pratikte uygulayabiliyor, kitlelere götürebiliyorsan bir anlamı olur. Yok eğer pratikte uygulayamıyorsan meclis kürsüsünde propoganda yapılabilmesini küçümsememen lazım. Meclis kürsüsünde ezilenlerin yanında propoganda yapılması halk anayasasını halka götürebilmek için size yardımcı olur.

İmkansızı istesen bile gerçekçi olmakta fayda var. Çözüm anayasa taslağı hazırlamak ya da şu şöyle olmalı böyle yapılmalı demek değildir, istediklerini uygulayabilmektir. Halk anayasasi taslağındakileri pratikte uygulayabiliyor, kitlelere götürebiliyorsan bir anlamı olur. Yok eğer pratikte uygulayamıyorsan meclis kürsüsünde propoganda yapılabilmesini küçümsememen lazım. Meclis kürsüsünde ezilenlerin yanında propoganda yapılması halk anayasasını halka götürebilmek için size yardımcı olur.
bize yardımda bulunacagını umdugun yapıların zamanında bıze yaptıgı sosyalızme yaptıgı yanlısları ve objektıf bır sekılde yorumlamanı analiz etmenı şiddetler öneririm onları kucumsedıgım yok parlementerist olmaları kendı sorunları...faşist tc parlementosunda kazanıldıgı sanılan talepler sadece burjuvanın atak öncesi kan toplama yada enerjı depolamasından baska bir şey değildir...

Pisliği Tc Parlementosuna Girip Milletvekili Oylamaları İle Temızleyebıleceksenız EYWALLAH!!

PİSLİKTEN KASTIM FAŞİZMDİR!!!

bu tarz anketlerde, yaşamda yapılanlar gibi, illaki bir yanı eksik kalıyor..
tartışmaları ve sözleri okudum.
soru kime oy vereceksiniz idi... yanıt veren kişi şuna veya buna derken hemen akabinde de burada mutlaka nedenini de not düşer. bu anlamda soru kime ve neden olmalıydı desem de asıl olarak gereksinim duymamız gereken şeyin başka bir şey olduğunu düşünüyorum...

bazı arkadaşlar parlamenterizme karşı olduklarını söyleme adına geçmiş tarihsel, bir çok önderi ve örgütü de çöpe atmaktadırlar... çünkü hepsi seçimlere katıldı...
seçimlerin çare olduğunu düşünmüyorum...
bu söz ne ifade eder ki.. hiç bir politik hareket revizyonistler de dahil çare olduğunu söylemez.. bu aşamada kitle örgütlenmesinde ve demokratik-ekonomik hak isteme-elde etme anlamında gerekli der,
parlamenterizm ise farklıdır. ben seçimle gelip, düzenleme yapacağım der.

sonuç olarak bu anketin eksik kalan yanı, bence, bu seçimler vurgusuydu..
yani önümüzdeki yerel seçimler ele alınarak sorulmalıydı...

yerel seçimler ile genel seçimler farklılık içerir. birini boykot edersin diğerine katılabilirsin. birinde genel değerlendirme yapmak zorundasın diğerinde ise lokal ayrı davranışlarda bulunabilirsin.
önümüzdeki yerel seçimlerin sadece bir belediye seçimleri özelliği mi var yoksa genel bir siyasal önemi de yok mu...bunu analiz etmeden davranmak bence ülkede yaşananları görmemek demektir.

yerel seçimlerin bir refarandum özelliği var deniliyor. bu ne anlamda doğru, bölgesel mi, yoksa genel mi, yoksa sıradan bir yerel seçim dönemi mi..

bence bu sorular çok önemli bunların analizi yapılmadan, tespitler ortaya konmadan verilecek yanıtlar boşunadır..
oy vermem.. çare değil demek de bir anlam ifade etmez..
oy vermemek de oy vermek kadar ciddi bir çeşit seçim tavrıdır ve bir alternatife işaret eder..

yinede ben madem sorulmuş söyleyeyim...

yasaklı idim, kalktı ama savcılığa başvurmayı protesto ettiğimden kütükde adım çıkar mı bilmiyorum.. ben hep oyumu özgürlük hareketinin işaret ettiği yere hayali de olsa attım.. her birinde bir politik neden vardı şimdi de olacaktır.

özellikle kürdistanda bir refarandum olacaktır. kürt halkı akp ye teslim olmayacak...
batıda önemlidir.. kürt halkı politik asimilasyona uğramayacak....
devrimci-demokratlar kürt halkını teslim alma-politik asimilasyona uğratma anlamı taşıyan bu seçimlerde ya çatı yada dtp yönünde tavır belirlemek zorundadırlar.. ama hayır biz genel-grev, boykot yapacak konumda ve gerekliliğindeyiz diyorlarsa ve böyle bir koşul varda ben göremiyorsam.. bana yazık...

ama bu gerçeklikleri görmeden bir şeyler söylüyorlarsa onlar adına ben yine üzülürüm...
sonuç sistem yararına çıkarsa hep beraber üzülürüz.. üzülecek fırsatımız kalırsa...

suat

Şu aşamada kaç seçim yapılırsa yapılsın Türkiye halklarına herhangi bir yararı olmayacaktır.Bu nedenle seçimlerde oy kullanmayı düşünmüyorum...

Yazılan yorumları okudum da bazı arkadaşların oy kullanmama inadını bir kahvede otururken iki arkadaşın sohbetine benzettim.Biri diyordu ki ÖSS mitingine öncülük edelim diğer siyasetlere çağrı yapalım.Diğer arkadaşda bu sistemde eğitim parasız olsada,öss kalksada bişey değişmez ki dedi.Fakat şunu görmek gerekir Engels der ya ''Sistemi değiştirmek için öncelikle sistemin içinde haklarınızı almanız gerekir''

oy kullanmayanlara şaşırıyorum...
dtp yi destekliyorsanız iktidara gelmesi için oy kullanmalısınız...
sabahtan akşama kadar devrimden siyasetten dem vuruyorsunuz ama oy kullanmıyorsunuz.
amacınız ne?
bana uzunca yazılar yazmayın az ve öz yazmaya üzen gösterin.