3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı

#1
3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı

3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Eskişehir’de başladı. Festival kapsamında oyuncular Rutkay Aziz, Nejat İşler, Mustafa Alabora ve Yalçın Güzelce’nin katıldığı yürüyüş düzenlendi.


ESKİŞEHİR - Kanatlı Alışveriş Merkezi önünde bir araya gelen oyuncular ve vatandaşlar, Porsuk Bulvarı ve Hamamyolu Caddesi’nde yürüdü. Halkın ilgi gösterdiği sanatçılar daha sonra Taşbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı.

Festival Komitesi Sözcüsü Türk Harb-İş Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, törende yaptığı konuşmada, festivalde çark sesleri, makinaların uğultusu, madencilerin ışıldayan gözleri, köylülerin nasırlı elleri, emek ve alın terinin bulunduğunu belirterek, bu festivalde ayak takımının olduğunu kaydetti.

Emek hareketinin zorlu bir sınavdan geçtiğini ifade eden Atak, şöyle konuştu:

“Uluslararası İşçi Filmleri Festivali işçilerin, işsizlerin, köylülerin, öğrenci ve kadınların mücadelesini aktarmak amacıyla 1997 yılında bütün dünyada başladı. Aynı yıl Türkiye’de de gösterimler başladı. Eskişehir’de üçüncü kez vatandaşla buluşuyor. Ekonomik krizin getirdiği zor koşulların kendisini hissettirmeye başladığı bugünlerde festivalin anlamı büyüktür. 28 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında izleyicilerle buluşacağız. Bu yıl “Emeği gören kamera, sokağa çıkan sinema” parolasıyla işçi sınıfının birlik, beraberlik ve mücadele deneyimlerini aktaran 50 filmin gösterimi yapılacak.”

“TÜRKİYE’NİN YARAMAZ ÇOCUĞU ESKİŞEHİR”
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de sinema yapmayı “yaramaz çocukların işi” olarak değerlendirdi. Büyükerşen, “yaramaz çocukluğun” kolay olmadığını bildirdi.

Sinemanın, “uslu çocukların” yanında yer alamayacağını anlatan Büyükerşen, şöyle devam etti:

“Sinema uslu çocukların yanında yer alamaz, Aron’un yanında yer alamaz. Dünyayı Cal’in gözünden görebilir, gösterebilir. Sinema hemşire Ratched’in yanında yer alamaz, McMurphy’nin gözüyle bakmak zorundadır. Sinema gardiyanların yanında değil, mahkumların yanındadır. Amirlerin değil, memurların yanındadır. Zalimlerin yanında değil, mazlumların yanındadır. Firavunların değil, Musaların yanındadır. Patronların değil, işçilerin yanındadır. İşçiler de sanayi toplumunun yaramaz çocuklarıdır. Sinema başkaldıranlarındır. Bugün Türkiye’nin yaramaz çocuğu olan Eskişehir’desiniz. Türkiye’de var olan şehircilik anlayışına başkaldıran şehirdesiniz. Bu şehir sizi en iyi anlayacak şehirdir.”

OYUNCULARIN KONUŞMALARI
Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı Rutkay Aziz de Eskişehir’in yepyeni bir kent olduğunu belirterek, kentin mimarı Büyükerşen’i ve Eskişehirlileri kutladığını ifade etti.

Dünyanın kriz yaşadığını belirten Aziz, şöyle konuştu:

“Ekonomik krizle gelen savaş, yoksulluk, açlık, işsizlik... Türkiye de ne yazık ki payına düşeni alıyor. Belki de giderek derinlemesine bunları yaşayacak. Yaşamın her alanından yüzlerce insan bu işsizler ordusuna katılıyor. Bu süreçte kültür ve sanat kenti olan Eskişehir’de bu festivalin yapılması son derece önemli ve anlamlıdır. Bugün Eskişehir’deyiz, ama Mart 2009’da daha fazla Eskişehir’li olacağız. Yılmaz Büyükerşen’in seçimi kazanmasıyla sadece Eskişehir değil, Türkiye kazanacak.”

Sanatçı Mustafa Alabora, festivale beşinci kez katıldığını belirterek, “Bu kez Yılmaz Büyükerşen için geldim. Çünkü aydınlık buradan Türkiye’ye yayılacak” dedi.

Oyuncu Nejat İşler, Eskişehir’in Yılmaz Büyükerşen’in sayesinde “adeta kurtarılmış bölge” olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çok çirkin bir zamanda yaşıyoruz. Birbirimize dikkat etmeliyiz. James Jones’in romanından sinemaya uyarlanan The Thin Red Line (İnce Kırmızı Hat) filminde Sean Penn ile James Caviezel’in sahnesi var. Penn, Caviezel’e bu dünyayı tek başına değiştiremeyeceğini söyler. Caviezel, (ben bir dünya gördüm ve tek başına değişti) der. Tek başına değişen bir dünya var. Bir de hepimizin birleştiğini düşünsenize.”

Yazar Mimar Aydın Boysan, yaptığı binaların 200 futbol sahasını dolduracağını belirterek, “Otuz kitabım yayınlandı. 15 yıl gazetelerde köşe yazdım, ama hiçbiri beni doyurmadı. Hayalim hep sahneye çıkmak oldu. Olamadı. Umudumu kaybetmiyorum. Bu dünyada olmazsa öbür dünyada çıkacağım” dedi.

Festivale oyuncu Yalçın Güzelce, Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası Genel Sekreteri Ahmet Keskin, Hayat TV Genel Yayın Yönetmeni Aydın Çubukçu, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol ve davetliler katıldı.

Konuşmaların ardından “Yol” filminin gösterimi yapıldı.

Eskişehir Sanat Derneği “Türk Karikatüründe İşçi Sergisi” adlı sergiyi izlenime sundu.
 
Üst