31 mart 2019 yerel seçimler sonrası!!!

NE? OLDU!! BUNDAN SONRA NE? OLABİLİR!!....

işi gücü bıraktık.. istanbula kim "başkan" olacak konusuna kilitlendik.. şimdiye kadar hiç sekmemiştir.. aslını ayrıntılar içine saklayıp., ayrıntılardan bazılarını asıl olarak sunup., kumda oynatan bu sistem hep başarılı oluyor..
hdp nin kazandığı alanlarda açık ve kaba bir darbe süreci işletililirken., chp alanlarında ise hikayeden itirazlarla asıl olarak bu sürece hizmet sunuluyor.. ulusalcı ve ulusolcu kesimler istanbula kitlenmiş durumda.. "dışarda" neler yaşanıyor ilgilenen yok..
olsun.. ankara-izmir-bursa-mersin-adana yı aldık bir istanbul kaldı "yedirmeyiz"... !! hadi ya.. neleri yiyorsunuz haberiniz yok..

klasiktir ama hep geçerlidir..
komünist ol ama chp ye eklemlen en önemlisi ermeni katliamından ve cumhuriyetin kuruluş ve kurulduktan sonraki icratlarını es geç.. yani sahiplen ve resmi tarihi tabanına yedir.. yok.. bunları yapmaz isen yandın..
leninist ol ama yakanda lenin modifiyeli atatürk resmi taşı.. olmadı kasketlisini taşı.. marksist ol ama marksın burjuvaya devrimci dediği tarzı bırakma.. pd den bahset ama illaki önce cumhuriyet var olsun sonra demeyi unutma.. yeni ve ek format.; kürtlerden uzak dur., hatta saldır..
ÖNÜNE KONULANLA İÇTİGAL ET YANİ YE.. ÖTESİNE GEÇME OYARIZ..

31 mart akşamı denendi ama kim!!ler el koydu ise olay birden değişti..
akp kazandık dedi ve ysk kararı beklendi ama bu arada ne? oldu ise hava birden değişti.. yok imamın oğlu dik durmuş da vs. vs. hikaye.. ince nin kötü kaderi arkasında "dayının" olmayışı idi.. imamın arkasında "dayı" vardı iş olmadı.. tayyip sustu.. binali sustu.. ama susmamaya direnenler oldu.. çok uğraştılar ama bence nafile yada bu "uğraş" işleri tasfiyeyi ayarlama pazarlıklarıdır..

1 nisanla birlikte hava netleşti.. oyalarlar ama el koyamazlar.. bunu neye göre diyorsunuz..
el koyarız diyenler tabanını harekete geçirmedi ama devlet araçları elinde diyelim.. ya muhalefet!! neye güveniyor.. taban ortada yok.. "ekipler" var.. kimse kandırmasın-kanmasın.. ortada ayağa kalkmış-kalkmaya hazır bir taban yok ama acayip bir öz güven var!!..

ha.. bu arada neler!! oluyor..
akp yerel seçim operasyonunda akp ye darbeyi asıl indiren hdp seçmeni.. bunu herkes biliyor.. batıda iş tamam ya "doğuda" o da tamam.. mı!!!!! hayır.. ciddi hak ihlalleri baskılar yetmedi hukuksuzluklar yetmedi darbe..
seçmen engellemeleri ve taşimasu oy ile kazandılar yetmedi.. darbeleyemedikleri yerlerde hala kabul yok ve bu kabul yok işleri istanbul gibi değil.. aleni darbe işleri..

hutbenin asıl mevzusuna geleyim..
birileri rüya görmüş olabilir.. ama süreç tıkır tıkır işliyor.. akp çalsın-çıpsın-çırpınsın sonuç değişmeyecek ve az farklarla olsa dahi kaybedecek ve önemli olan ankara-istanbul-vs. büyük kentler denildi ve oldu da.. nasıl oldu.. eğer hdp.; bağrınıza taş basın batıda demokrasi için.. demeseydi çok beklerdiniz.. konsept bunun ta başından farkında idi.. cumhur ittifakının kürt düşmanı ve kaos(beka) söylemi bana göre bilinçli yanlış taktik oldu.. ama dikkat edildi.. millet ittifakı bu olaya fazla eğilmesin., empati gelişmesin istendi.. çünkü haziran seçimleri ve demirtaş etkisini kasım operasyonu ile zor engellediler..
sonuç.: hdp oyları ile amaç hasıl oldu da ya sonrası dediler.. işte sonrası dediğim şeyler de bölgedeki darbedir..

istanbula el koymayı kim engelledi ise bölgedeki darbeyi de o ayarladı.. isanbul ile oyalanan demokratlar!! genelde yaşanan faşizmi görmüyor.. hatta sistem içi çatışmayı bile görmüyor.. gördükleri tek şey akp içinde yaşanacak çatışma... neden?.. sonrasını öngörmeyin., tedbir-pozisyon almayın..

..........................
Uyarıyoruz: Yaklaşan ışık kamyonun farı

Yeni Şafak’ın liberal vurgularıyla öne çıkan yazarı Kemal Öztürk dünkü yazısında içinde bulunduğumuz sürecin anlaşılması bakımından çok önemli bir ipucu verdi:
“Ak Parti fabrika ayarlarına geri dönmeli. Bakın CHP, Ak Parti’nin 2002’deki çizgisine girdi ve başarılı oldu.”
Çözümleyelim:
.. evet.. çözümleyelim.. yazımın başlığına uygundur..
bu i.t. ne? diyor.. akp fabrika ayarlarına dönmeli diyenler var ve önümüzdeki süreç bu.. fabrika ayarları.: bir şeyin asıl üretim biçimine-özüne döndürülmesi.. yani amaç ne is ona uygun hale getirilmesi.. demek ki akp üretimdeki amaç dışına çıkmış.. nasıl çıkmış..
Ak Parti içinde, Silivri duvarlarının yıkılmasıyla birlikte girilen milli çizgiden rahatsız olan sayısı az ama etkisi büyük bir kesim var. Bunlardan çoğunun Abdullah Gül çevresiyle teması devam ediyor. Amaçları Ak Parti’yi fabrika ayarlarına döndürmek. 2002’deki Ak Parti’yi geri istiyorlar. Çünkü şu anki Ak Parti yazdıkları gibi eski Ak Parti’den farklı. FETÖ operasyonlarını durdurmak ve “açılım” sürecine dönüşü sağlamak bir kısmının temel amacı. Bunu “normalleşelim” ve “uluslararası toplumla kavga etmeyelim” cümleleriyle dile getiriyorlar. .. dikkat edin fetö söylemiişin şaşırtma yanı.. asıl derdi “açılım” sürecine dönüşü sağlamak bu oluyor..
Tespit doğru: Ak Parti 2002’de kimlerle ittifak yaptıysa CHP bugün onlarla ittifak yapıyor.
https://www.aydinlik.com.tr/uyariyo...-ilker-yucel-basyazi-kose-yazilari-nisan-2019

buraya kadar olanı anlıyorum.. 15 temmuz ile başlayan ittifak sanırım değişecek.. aydınlık farkında.. ve şu cümle kapalı ama çok anlamlı..
Işık gördüğünü düşünenler onun far olduğunu anladığında çok geç olacak. mış.. başlık dahja önemli birlikte çözümleyelim.. Uyarıyoruz: yaklaşan ışık kamyonun farı..
kamyon ve far.. nedir!!?? susurluğu anımsayın.. bu arada susurluk ekibinin adamı olan soylu yu da anımsayın..
aydınlık.. baş yazı ile uyarıyor.. yeni bir susurluk yaşatılacak diyor.. bu yazıyı altta sunacağım ek yazılarla birlikte okuyun..

https://www.aydinlik.com.tr/yaklasa...timiz-gaffar-yakinca-kose-yazilari-nisan-2019
https://www.aydinlik.com.tr/rusya-ile-yakinlasma-onlenemez-ozgurluk-meydani-nisan-2019

aydınlık kamyonu görüyor..içindekileri de görüyor ve şimdiden kaçanlar var.. rıza zelyut ayrıldı/atıldı.. sabahattin önkibar da ayrıldı/atıldı.. rıza zelyut ve önkibar aynı açıklamayı yapıyor.. ben sabahattin yazısını alayım diğerini okuyun..
Tam 10 yıl önceydi. Ulusal Kanal Genel Müdürü Turan Özlü aramıştı: “Sabahattin Bey Ulusal Kanal’da program ve yorum yapmanızı istiyoruz.”

Dönem Ergenekon tezgahı ile vatanseverlerin avlandığı yıllardı ve öncelikli hedef Ulusal Kanal’dı. Buna rağmen programımın içeriğine müdahale edilmemesi kaydıyla yapılan teklifi kabul ettim.
Bir süre sonra günlük yayına geçen Aydınlık gazetesi için Ferit İlsever’den davet aldım. ... Ferit Bey’in yaptığı bu çağrıyı, “Ben bazı konularda sizden farklı düşünüyorum. Size uymam” gerekçesiyle bir yıl beklettim ve sonrasında Aydınlık’da yazmaya başladım ki 7 yılı bitirdik
. bu açıklamanın aslı şu olmalıdır... o zamanki konsept gereği burada konuşlandım ama süreç değişti.. sonra devam ediyor.. aydınlık akp ilişkisine itirazı varmış!! da soralım.. neden şimdiye kadar "sabrettin" ahmak-körmüsün de herkesin gördüğünü mutfakta iken görmedin-anlamadın..
Yıllarca bunu çok iyi yaptık lakin bir süredir Aydınlık gazetesi ve Ulusal Kanal’da iktidarı desteğe yorumlanacak yayınlar gözlemliyorum. .. Keza, beka ticareti yapan iktidara dolaylı destekler söz konusu. Aynı şekilde yine 31 Mart seçiminin arefesinde AKP İstanbul Adayı Binali Yıldırım’ın, Doğu Perinçek tarafından ziyaret edilmesini hiç anlamlandıramadım.
Doğu Perinçek’in “Amerikancı” deyip hücum ettiği Ekrem İmamoğlu, Doğu Perinçek’in vekili olarak Şule Perinçek’i ABD’ye götüren Türk-Amerikan Dernekleri (ATAA) tarafından bile selamlanmadı. Söyleyin bu Ekrem İmamoğlu nasıl Amerikancı?
Dün de yazdım ben Ekrem İmamoğlu’nun fedaisi ve avukatı değilim. Sadece ülkem için çıkış yolu arayan yurtsever bir gazeteciyim.
Kişiliğine ve mücadelesine büyük saygım olan Sayın Perinçek cevaplamalıdır, Tayyip’le Türkiye kurtulabilir mi?
..
ilginç olanını da belirteyim.. rıza zelyut bu kadar keskin yazmadığı halde direk kovuldu ama sabahattin ön kibarın bu yazısı hala aydınlık sayfasında.. ilginç değil mi?..
.................................

toparlarsam..

DAHA ÖNCEKİ YAZILARIMDA AÇIKLAMIŞTIM.. YENİ SÜRECİN POLİTİK ALANLARI DÜZENLENİYOR.. YİNE HDP DIŞINDA DURACAK BİR ULUSALCI TÜRK-İYE SOLU OLMALI.. AMA BU SEFER NET OLMALI VE CHP ETRAFINDA NET DURMALI.. BU SOL ÖZELLİKLE ULUSALCILIK NOKTASINDA AÇIK-NET VE SERT OLMALI..

TIPKI ÖZALA YAPILAN DARBE GİBİ ZORUNLU İŞE ALINAN SUSURLUK EKİBİ(DEMİREL-AĞAR-ÇİLLER) HEM SÜRECİNİ BAŞARISIZ TAMAMLADI HEM DE SÜREÇ İÇİNDE SİSTEMİ ÇOK BOZDU.. "YA BİTECEK YA BİTECEK" DEDİ AMA NEREDEYSE DEVLET BİTİYORDU.. ASIL İŞİ OLAN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ(TÜM ENTERNASYONAL KOMÜNİSTLER-DEMOKRATLAR) TASFİYESİ SÜRECİ VE SONUCU YERİNE BU ÖZGÜRLÜKÇÜ MÜCADELE SÜRECİNİN GÜÇLENMESİ VE YAYILMASI İLE SONUÇLANDI..
HALİYLE KAMYON ÇARPTI YENİ SÜREÇ BAŞLATILDI.. AKP SÜRECİ BUDUR.. ARADAKİ AŞAMALAR İSE GEÇİŞ AŞAMALARIYDI..
ŞİMDİ DE AYNI.. FETULLAH-15 TEMMUZ VE YENİ ORTAKLIK AŞAMALARI AKP SÜRECİNİN BAŞARISIZLIĞI VE BİTİŞİ OLAYININ GEÇİŞ AŞAMALARIDIR.. KASIM SEÇİMLERİ VE CUMHUR SEÇİMLERİ GİBİ..

BELİRTEYİM..
BOZUK HAMUR MAYA TUTMAZ.. TUTSA DA BOZUK EKMEK ÇIKAR.. HELE Kİ BOZUK MAYA VE BOZUK UNDAN HİÇ BİR "HALT" ÇIKMAZ.. O ZAMAN NE? GEREKLİ..
BOZUK MALI YİYECEK TABAN VE ORTAM GEREKLİ.. ÇÜNKÜ.. YAŞAMDA DOĞRU MAYA VE DOĞRU HAMUR VAR.. İŞLER BU YÜZDEN ÇOK ZOR..

yazıma devam edeceğim.. bu yazı düşünülsün-tartışılsın içindir.. bende düşünüyor., araştırıyor., sorguluyorum..

...