44 gerilla hikayesi kitapta toplandı

#1
44 gerilla hikayesi kitapta toplandı

Tokat başta olmak üzere Amasya, Ordu, Giresun ve Tunceli'de farklı zamanlarda yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren 44 gerillanın hikayesini anlatan "Düşleri gerçeğe dönüştürmek için" adlı kitap çıktı.Etkin Haber Ajansı / 28 Şubat 2011 Pazartesi, 17:48


İSTANBUL- Umut Yayımcılık'tan Tokat başta olmak üzere Amasya, Ordu, Giresun ve Tunceli'de farklı zamanlarda yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren 44 gerillanın hikayesini anlatan "Düşleri gerçeğe dönüştürmek için" adlı kitap çıktı.

Kitabın önsözünde, "Onları anlatabilmek kadar, onlardan öğrenebilme çabası içerisinde olabilmek de sorumluluklarımızın bir gereğidir. Ancak ozaman gerçek anlamda amacına ulaşabilen bir çalışma özelliği olabilir" deniliyor.

Önsöz'de ayrıca şu ifadelere yer verildi:


"Proletarya Partisi de 39 yıllık mücadele tarihinde yüzlerce şehidiyle, devrimci savaştaki yerini aldı.(...) Şehitlerle ölümü fetişleştirmek amaç değildir, olmamalıdır da. Aksi taktirde idealleri için dövüşenlere en büyük haksızlık yapılmış olur. Önemli olan; uğruna ölümü bile yenebilmeyi başarmış ideolojiyi,devrim düşüncesini, düşünceye hayat veren pratik duruşu, devrimci kuşanmışlığı, değerleri, yaşama biçimini, ısrarı, kararlılığı, cesareti, gücü-güçsüzlüğü, başarıları ve başarısızlığın nedenlerini, değişimin-dönüşümün dinamiklerini,çelişkilerle örülü yaşamın içinde devrimcileşebilmenin süreçlerini, sıkıntılarını, yolunu-yöntemini, ideolojiye hayat veren doğru siyasi çizginin kavranmışlığını ve kavranmışlığa denk düşen savaşçı ruhu, kişide güce dönüşen özü görebilmek ve bunlardan öğrenebilmektir."

ETHA
 
Üst