Aday çıkarmayan HDP şimdi Millet İttifakının ayakçılığınımı yapacak?

root

Üye
Yönetici
#1
Bugün basına düşen bu istifa oldukça ilginç... Doğruysa hatta ilginç ötesidir, İhanettir!

İYİ Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal partisinden istifa etti. Akkal istifası ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu sürecin en başından beri karşı çıktığım; önce işbirliği denen ve sonra adı yine Millet İttifakı olarak değişen bu oluşum bizlerde tedavisi mümkün olmayan bir tahribat yaratmıştır.

Bir Türk Milliyetçisi olarak PKK’nın siyasi uzantısı olan partinin birçok Büyükşehirde aday çıkarmayarak bu ittifaka destek olacağını açıklaması, daha önceden düşündüğüm İYİ Parti’den istifa kararımı bugün netleştirmeme sebep olmuştur. Böyle bir oluşumun içinde olmam bu saatten sonra mümkün değildir” dedi.
 

root

Üye
Yönetici
#2
Sevgili dostlar,
resim Sanırım iktidar partisinin en büyük yeteneği, muhalefeti “milli mutabakat” kandırmacasıyla kendi safına çekebilmekte yatıyor. Ana muhalefet, “Bak, Türkiye aleyhine çalışıyorlar” suçlamasından o kadar korkuyor ki, “ulusal çıkar” dendi mi, hazırola geçiyor. Oysa çoğu zaman “ulusal çıkar” denilen şey, iktidara el koyan partinin çıkarı…
Cuma günü Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Türkiye’de demokrasinin, hukuk devletinin, insan haklarının gerilediği, hapisteki milletvekillerinin durumunun kaygı verici olduğuna dair bir kararı oyladı. Böyle bir oylamada sosyal demokrat ana muhalefet partisinden ne beklersiniz: Demokrasinin safında yer almasını değil mi?
Ama hayır. CHP, karara aleyhte oy verdi. İktidar partisi AKP ve milliyetçi MHP ile birlikte… Gelen eleştirileri özetle şöyle karşıladılar:
“Bizim önerilerimiz dikkate alınmadı. Karara HDP damgasını vurdu.”
CHP, “milli çıkarlar”ı demokrasinin, “ulusal birliği” hukukun, güvenlik kaygılarını insan haklarının önüne koydukça iktidar blokunun bir parçası haline geliyor. Sağ seçmene göz kırpacağım derken, kendi seçmeninden uzaklaşıyor. Oysa demokrasinin olmadığı yerde milli çıkarlar, hukukun olmadığı yerde ulusal birlik, insan haklarının olmadığı yerde güvenlik de tehdit altındadır. CHP’nin öncelikli hedefi, insan haklarına dayalı, demokratik, laik, hukuk devleti olmalı, ana muhalefet, bu değerlerde birleşecek bir ittifak yaratmalıdır. Bunu yaratabilse, önerilerine kulak kabartılır, çıkacak kararlara kendi damgasını vurabilirdi.
Daha çok sağa yanaşarak, Saray’a boyun eğen adaylar çıkararak, Batı’dan gelen eleştiriler karşısında iktidarın safında durarak muhalefetin mümkün olmadığını kaç seçimdir görmüyor muyuz? Seçmen, orijinali dururken neden kopyasına oy versin?
Sadece Erdal İnönü’nün 1989 yerel seçimlerinde başardığı türden bir sağlam duruş ve kararlı bir güçbirliği istiyoruz. Çok mu?


Can Dündar
ÖZGÜRÜZ
ozguruz.org
 
Üst