akla ziyan !! "Bir söyleşi: 2020 başında Türkiye’de sol"

Bir söyleşi: 2020 başında Türkiye’de sol
başlık bu.. sol haber de.. korkut boratav... yapmış...
https://haber.sol.org.tr/yazarlar/korkut-boratav/bir-soylesi-2020-basinda-turkiyede-sol-282470

okumaya başladım.. şaşırdım mı? hayır ama yeter artık dedim.. tespitler bir alem.. analizler başka alem.. sanki başka bir dünyadan yazıyor.. yaşamın gerçekleri., tarihsel süreç vs. hak getire.. uydur gitsin diyeceğim ama ne yazık ki değil.. aleni kodlama yapıyor.. aleni devletin kontra solculuğunu işliyor..

Bugünkü iktidarı artık “merkez sağ” olarak nitelendiremeyiz. Türkiye, İslamcı/neo-faşist bir rejime dönüşme süreci içindedir. İslamcı faşizm gündemdedir; şimdilik tamamen yerleşememiştir.
burasını anladım.. bilinen tanım-kavram yanlışlıklarının sonucudur ve tarihseldir., kroniktir.. merkez sağ!! nedir!!.. merkez sol!! nedir!! böylesi ayrımlar ne kadar doğrudur ayrı bir tartışma.. vahamet burada değil.. tespitlerin derininde.. bugünkü iktidar merkez sağ değil-miş.. tamam.. neymiş.. islamcı/neo-faşist.. islamcıyı ve faşisti anladım da neo yanına takıldım.. eski islamcı faşizmden farkı ne ki neo oldu.. sahi ne o!!??

korkut abi kendini dede korkut sanıyor hikaye yazıyor.. iktidarda kim-ler var farkında değil.. saray çetesi mi? islamcı neo faşist.. yoksa kayyum olan mhp mi?.. ya da ağar elemanı içlere bakan mı?.. bunlar islamcı faşist ise taliban-işid vs. ne? oluyor..
sahi merkez sağ ne!! ve kim?.. menderes/dp mi?.. zamanında ona da gerici dediler.. yoksa demirel/ap mi?.. özal/anap mı?.. ona da dediler.. şimdi merkez sağ oldular..

daha anlamlı tespit.: Türkiye, İslamcı/neo-faşist bir rejime dönüşme süreci içindedir .. yani.. şimdiye kadar.. dikkat edin.. iktidarlar değil., sistem/rejim merkez sağ imiş.. şimdi islamcı neo faşist bir sistem/rejime dönüşüyormuş da korkmayın henüz değil-miş.. şimdilik tamamen yerleşememiştir.. oh be yüreğim yerinden oynamıştı.. engelleyenler var-mış.. da kimler.. onlar kim.. aşağıda..

Geçmişe kuşbakışı göz atarsak, 12 Mart’ı izleyen yıllarda Türkiye toplumu, parlamenter düzlemde “demokratik sol” CHP’nin, parlamento-dışında devrimci-sosyalist örgütlerin ortak etkisi altında sola yönelmekteydi. 12 Eylül darbesinin ana amacı bu yönelişe son vermekti. Parlamenter sol parçalandı. Parlamento-dışı sosyalist sol çökertildi; toparlanamadı. Darbe, böylece, temel işlevini en az on yıl için gerçekleştirdi.
Geçmişe kuşbakışı göz atarsak,.. geçmişe nasıl baktığı belli kuş beyni ile bakıyor.. 12 martı izleyen yıllarda... toplum sola yönelmiyor., yöneltiliyor.. çok önemli.. yöneltenler var.. kimler??.. demokratik sol chp-karaoğlan ve sol... evet.. siyamlı ikizler ortaklığı.. toplum koyun.. "sağ" olsun bunlar koyunları sola yolluyor ve orada otlayacaklar.. öyle de oldu.. yahu.. 12 mart nedir?.. sanırım darbe değil.. koyunları yönelten kahyaların ağası.. hadi koçum bak darbeyi demirele yaptık.. sıra sizde koyunları sola yollayın dedi...
12 mart öncesi..!!!! geç onu.. 68 fokocu maceracı solcular vardı.. onları hallettik., demokratik sol ve marabalarına yol açtık.. demiş saydım..
ama 12 mart darbesi yerine 12 eylül darbesi oldu işler bozuldu.. 12 Eylül darbesinin ana amacı bu yönelişe son vermekti. yaaa.. atmak serbest ya.. devam.. Parlamenter sol parçalandı. Parlamento-dışı sosyalist sol çökertildi; toparlanamadı bir dakka.. parlamenter sol mu?.. 1971 den 1980 e kadar parlamentoda sol var mı? idi.. yaaa suat çok cahilsin.. chp vardı ya.. sol değil mi?.. ne bileyim abi.. ben chp için hep devletin partisi merkez sağ dedim.. hatta gizli faşist de dedim.. ortanın solu derlerdi ama ben hep bu orta nedir? ki solu ve sağı oluyor., solun sağ ile ortada neden ve nasıl buluştuğunu., genetik ortaklığı vs. düşündüğümden saçma gelirdi..
orta dedikleri burjuva sitem ideolojisi-sistem işleyişi ise., bunu serti-yumuşağı-vs. olur ama sol tanımı üzerinden olamaz.. sol orta denilen "şey" ile ilişkili olamaz..
neyse.. virgül koyup toparlayayım..

bu zaat.. önümüzdeki sürece ilişkin bunları kodluyor.. önce öcüyü tarif ediyor.; islamcı neo faşizm.. sonra kurtarıcıları.; demokratik sol/chp ve devletçi nasyonalist sol yani kendileri oluyor.. gerisi.; radikal maceracı., kürt kuyrukçusu-bölücü vs. vs. oluyor.. tarihsel süreç., yaşamın gerçekleri., kavram-tanımlar.. salla gitsin.. pardon bu arada sorayım.. 12 mart öncesi rejim toplumu nereye yöneltiyordu.. ve yöneltenler kimlerdi.. yanıt(tahminen).. yaww konumuz bu mu?..

1980 sonrasında parlamenter sol, iki defa öne çıkacak konjonktürle karşılaştı; ancak fırsatları kaçırdı. Birincisi, 1989-1993 dönemidir. 12 Eylül kayıplarına karşı güçlü bir sendikal mücadele yükseldi; ANAP’ın neoliberal programı halk sınıflarınca reddedildi. SHP 1989 yerel seçimlerinde birinci parti oldu; ancak bu konumunu iki yılda yitirdi. Nedeni, bence, sınıf muhalefetini sürdürmekten kaçınmasıydı. Sosyalist solun çöküntüsü, SHP’yi sola çeken ana etkeni ortadan kaldırmıştı.
chp sınıf mücadelesini sürdürüyor-muş ama 2 yıl içinde kaçınmış.. şakamısın korkut.. tabi ki.. bana yanıt hazır.. bi dakka devamını oku cimbızlama.. Sosyalist solun çöküntüsü, SHP’yi sola çeken ana etkeni ortadan kaldırmıştı. sosyalist sol çöktü de ondan diyorum.. shp/chp yi sola çeken sosyalist sol.. eskiden beri böyle 12 mart sonrası anlattık ya.. anlattında o zaman iki ayrı ortak olarak anlattın.. anımsatayım..
neyse.. 1989-1993 döneminde güçlü bir sınıf mücadelesi yükselişi var tespiti yapmışsın.. da sosyalist sol ne ara ve neden çöktü bi anlatsan.. öyle ya.. sosyalist sol yükselecek ki.. demokratik sol da yükselecek ve sınıf mücadelesi de yükselecek.. falan-filan değil mi?.. ne ara-neden çöktü..

ilk tespitini 12 mart ile başlattı ve "yazdı".. ama.. ikinci bir tespiti daha var..
İkinci fırsat 2002 seçimlerinde kaçırıldı. Bir yıl önce patlak veren ekonomik krizin toplumsal maliyeti öylesine ağırdı ki seçimler üç koalisyon partisi (DSP, MHP ve ANAP) ile DYP’yi TBMM’den tasfiye etti. Parlamento dışındaki partilerden halk muhalefetini üstlenen iktidara gelecekti. tamam tespitini yaptın da.. önceki "yazdıkların" olmasa yiyeceğiz ama var..
12 mart sonrasında halk muhalefetini.; demokratik sol” CHP’nin, parlamento-dışında devrimci-sosyalist örgütlerin ortak hareketi ile örgütlemiştik.. de.. 2002 seçimleri öncesi patlayan bir kriz var ve yine toplum yöneltilmeye hazır.. sormucam.. bu toplumu örgütleyen., harekete geçiren güçler kimler.. sol olsa gerek.. neyse.. ikide bir sorup konuyu dağıtmayayım..

seçimler üç koalisyon partisi (DSP, MHP ve ANAP) ile DYP’yi TBMM’den tasfiye etti. sormucam.. sormucam.. kim becerdi ise becerdi.. ama becermeyenler arasında., ecevit-ortanın solu var ki., toplumsal muhalefet tarafından tasfiye edilmiş.. iyi de kim kazanmış..Parlamento dışındaki partilerden halk muhalefetini üstlenen iktidara gelecekti .. öyle mi? oldu..
CHP, Kemal Derviş’i partisine aldı; finans kapital ile büyük sermayenin programını devralarak seçimlere girdi. Tek parti iktidarını bu sayede AKP’ye armağan etti. Siyasal İslam’ın on yedi yıllık iktidar dönemi böyle başladı.
hadi anlayın bakalım.. toplumsal muhalefet parlamentodan tasfiye ediyor ve Parlamento dışındaki partilerden halk muhalefetini üstlenen iktidara gelecek.. ama gele gele kim geliyor.. siyasi islam
.. ne anlarsınız..

1- Parlamento dışındaki partilerden halk muhalefetini üstlenen iktidara gelecekti tespit bu ise demek ki halk muhalefetini örgütlemeyi beceren siyasal islam mış..
yanıt.. yok ya gerekçesini yazdık ya.. anladım!!
2- CHP, Kemal Derviş’i partisine aldı .. boku yedi.. kaybetti.. halkımız finans kapital ile büyük sermayenin programını .. kim alırsa ona karşı olacak kadar bilinçli anti kapitalist olduğu için.. chp gibi kendini sola yöneltecek partiyi seçmedi.. gitti siyasal islamı seçti.. ne yapacağız şimdi.. halkımızın aklı bu kadar mı diyeceğiz.. içinden çıkamıyoruz.. gönül bu.. ota da konar boka da diyelim olsun bitsin..

işte böyle arkadaşlar.. bu zerzavatlar., bilimsel insan olarak ve hatta komünist!! olarak arzı endam ediyor.. ben bunların ne "mal" olduğunu biliyorum.. okuyup sorgulamayanlara da ahmak diyorum..

incilere devam edeyim..
Bu ölçüte göre bugünkü CHP yönetiminin “sol” içinde yer aldığı söylenemez. öncesi sol-muş.. Dünya çapında saygınlığı tükenen, içeriği boş “sosyal demokrat” yaftası, adeta sınıf muhalefetinden, yani “sol”dan uzak durmak için benimsenmiştir; aslında “liberal” nitelemesine uymaktadır. Bu nedenlerle CHP, bugünkü yönetimi ile bir Merkez Partisi’dir. günaydın.. da yazanın derdi başka.. chp bizi iplemiyor demek istiyor.
Bu tespitler CHP yönetimiyle sınırlıdır. Bu partinin seçmen tabanı, örgütlerinin büyük bir bölümü “solcu”, yönetim ise “merkezci/liberal”dir. Ciddi bir kopukluk söz konusudur. yani.. chp tabanı ya salak görmüyor ya da çıkarcı ve korkak sistemin yanında takılıyor.. olabilir.. atalarından öğrenmişlerdir.. burjuvanın iyisi var yanında ziftlenelim..

gelelim hutbenin mevzusuna..

Bu durumda Cumhuriyet değerlerini militanca savunma görevini sosyalist sol üstlenmiştir. Gözlemler bu tespiti doğruluyor. yani.. sınıf mücadelesine kısa bir ara verelim., öncelikle gericilik karşısında her zaman olduğu gibi burjuvayı-sistemini savunalım..

Parlamenter sisteme dönüşün demokratikleşerek gerçekleşmesi; hukuk, eğitim, kamu yönetiminde İslamcı uygulamaların tümüyle tasfiyesi ve emek-karşıtı neoliberal uygulamalara karşı mücadelenin öncülüğü… İlk iki göreve, CHP ısrarla davet edilmelidir. Sonuncu “görev” sola özgüdür; düzen partileri dışındaki mücadele alanını oluşturur.
abi.. yazının başında chp sol idi.. sınıf mücadelesi viriyordu.. gerçi uzaklaştı ama yine sınıf mücadelesine itelim olmaz mı?..

Haziran-Kasım 2015 arasında bu operasyona Kandil’den kaynaklanan “özerklik ilanı ve hendekler” katkı yaptı. evet.. bu kadar sallama yazı içinde illaki hdp ye giydirmesi gerekiyordu.. yaptı.. haziran sonrası kasıma giden sürecin suçlusu belli!! de buna kontra-dolaylı işbirlikçilik denmez mi?.. geçmişte dedini<.. 12 mart suçlusu radikal sol.. 12 eylül suçlusu radikal sol.. 80 sonrasında ise suçlu kürtler..

sormucam.. sormucam.. partileriniz kaç defa kapatıldı.. kaç defa saldırıya uğradınız.. kaç üyeniz-yöneticiniz-kurmay ekipleriniz tutuklandı-katledildi.. sisteme hiçmi? sıkıntı yaratmadınız da dokunan yok.. ben sormucam ama siz bi sorun yahu..