Akp’nin sürtüğü saynur tezel, doğru habercilik yap!

#21
Yılmaz Güneyin davranışlarında Ahmet kayada pek çok insanda bu lümpenliğin izlerini bulmak mümkün sosyalist görüşe sahip insanlarda olabilen bir kusur mühim olan neyi temsil ettikleri ne yapıkları öyle değil mi bir İngiliz centilmeni lümpen değil ama yozlaşmışın önde gideni ne yaptığı daha önemli insanların neyi nasıl söyledikleri değil bundan hoyratça hepberaber küfürbaz olalım mahalle kabadayısı olalım demek istediğim anlaşılmasın tabi.
şimdi yazacaklarım.. sana itiraz anlamında değildir.. lümpen tanımı noktasında farklı anlayışımız olabilir.. ben kendi lümpen tanımım üzerinden yazacağım.. yılmaz güney ve ahmet kaya bence lümpen değildir.. delikanlı denilen formatdandır..

lümpenlerin ilkeleri yoktur.. ama delikanlıların vardır racon derler..

yani.. bana göre lümpen.; ilkesiz., kişiliği oturmamış olduğundan belirli ahlak-hukuk kuralları olmayan., koşullara göre bazen dik bazen yamuk olabilen., yaşamda bu formatda davranan karaktere denir..

lümöpen devrimci.; buda aynı formatın kendini bir politik tanım ile taraf yapanlarına denir..

öncesi mesajıma bakarsan.. şöyle bir tepit yapmışım..
BANA GÖRE... dhkp bu işleri cahilliğinden., mahalle kabadayısı niteliğinden öte olmadığından yapmıyor.. bilinçli olarak yapıyor.. .....
bulunduğu alanlarda lümpen varoş gençliğini örgütlüyor.. bu tabanı politik bir taban olarak yaratıyor veya devşiriyor..


eskiden köy ve mahalle delikanlıları vardı.. bunlar ne olursa olsun., hangi zaafları olursa olsun.. belirli ilkelere göre davranırdı.. zamanla bu işler lümpen karakterdekilere kaldı., yada delikanlılar lümpenleşti..

ülkücü mafia sürecini sakaryada yaşadığım için çok derinlemesine gözlemleyebildim..
1985-90 ve sonrasında.. sakaryadaki geçmiş ne kadar "kabadayı" varsa harcandı., tasfiye edildi.. bunu yapanlar 70 lerin ülkücü gençleriydi.. ama içlerindeki lümpen karakterde olanları seçildi.. arkalarında derin devlet(ergenekon) vardı.. o güç ile bunu başardılar.. bildiğin örgüt gibiydiler.. ama başlarında dolaylı bir şef olarak., bir asker-polis "devlet adamı" vardı..

bunlarda ilke yoktu.. ahlak yoktu.. ama her türlü toplumsal değeri kullanırlardı..
kabadayılarda hiyerarşiyi belirleyen ilkeler vardır.. fuhuş., uyuşturucu dolandırıcılık hatta tetikcilik gibi alanlar alt kesim sayılırdı.. en çok kazanç buralarda olmasına karşın diğer alanlardaki kabadayılar karşısında altta kalırlardı.. çünkü kendi adamları içinde bile üstteki kabadayıya dokunacak ikişi bulamazlardı.. ne kadar güçlü olsalar da., haddini aşanı alem birleşir ezerdi.. şener şen kabadayı filminde ve bir de biraz eşkiyada bunu anlatır..

bu karakter içine soldan pek giren olmadı.. ama girenleri de oldu..
elbette dhkp lümpen devrimciliği örgütlüyor derken bahsettiğim bu değildir.. ama format benzerliği vardır.. ilkesiz., kendini yaşatan., güce göre eğilip-bükülen yada diklenen ve omurgasız bir aktif taban yaratılıyor..

bu işler dhkp ile sınırlı değildir.. 80 tutsaklık sürecinde başladı.. dhkp ve muadilleri sokakda olduğundan sokak tipini örgüterken., örneğin ödp gibileri ise farklı bir biçimini örgütlüyor.. yani sokak lümpeni değil., ama entellektüel politik lümpeni örgütlüyor.. buna başka bir isim de verilebilinir..

kürt siyasalında da aynı tehlike yaşanıyor.. özellikle büyük kentlerde ve varoşlarında örgütlü olan ama aynı karaktere sahip kürt devrimci gençliği var.. neyseki hareket bunun farkında yol vermiyor.. bunlar da formatlarına uygun hareketlere geçiş yapıyorlar.. bazı hareketlerin.,özgürlük hareketini bu kadar çok ve anlamsız "eleştirmesi" de bu yüzdendir..

geleneksel çizgi olarak ayrı örgütlenmeye karşı olan hareketler bile pkk'yi ayrı bir devlet kurmayı terk etmekle eleştiriyor ise., nedeni olarak bir de bunu ekleyin.. düşünün..

konuya dönersem.. haliyle.. bu lümpen format kadın konusunda böyle olacaktır.. yoksa.. elbette fuhuşa karşı olacak.. elbette toplumsal ahlakın olumlu yanlarına sahip çıkacak.. bu anlamda var olduğu alanlarda müdahil olacak.. ama olan biten bu değil..

bir önemli vurgu daha yapayım.. özellikle bildirilerdeki dile dikkat edin.. halk dili ile yazmak gerekir ama bunun bir farklılığı olur..
dili bir inceleyin derim.. çünkü merkezi bir bilinçli yönelim var..
 
Üst