Bakur da Komünler Çağı

#1
HAKKARİ (DİHA) - Özyönetim ilanıyla devlet güçlerinin neredeyse her gece saldırı düzenlediği Gever'de sistem inşasında artık sokak komünleri oluşturuluyor. Çalışmalarına ilişkin bilgi veren Gever Halk Meclisi Eşbaşkanı Şerafettin Dede, her kadın, çocuk, genç ve yaşlının kendisini özgür bulacağı bir sistemi inşa ettiklerini belirterek, katliamcı zihniyetin saldırılarına rağmen çalışmalarını sonuna dek sürdüreceklerini söyledi.

Özyönetim ilanıyla beraber devletin katliamcı güçlerinin mahallelere yönelik saldırılarını rutinleştirdiği Hakkari'nin Gever (Yüksekova) ilçesinde halk bir yandan öz savunmasını alıyor öte yandan ise özgür yaşamın inşası için çalışmalarını sürdürüyor. Gever Halk Meclisi ve bünyesindeki 12 mahalle meclisi öncülüğünde özgür eş yaşam çalışmaları kesintisiz bir şekilde sürdürülerek, komite ve komünler oluşturuldu. Her mahalle meclisinin bünyesinde siyasi, kadın, gençlik, mali, sağlık, dil ve eğitim, sosyal komiteler inşa edilmeye devam edilirken, çoğu mahalle meclisinin Yürütme Kurulu ve eş sözcü belirleme aşaması da tamamlanmış durumda.

Komünleşme çalışmaları sürüyor

Gever Halk Meclisi Eşbaşkanı Şerafettin Dede, ilçede demokratik özerkliğin belkemiğini oluşturan komünleşme çalışmalarını devletin tüm katliam ve saldırılarına rağmen aralıksız bir şekilde sürdürdüklerini kaydetti. "Kendi kendimizi yönetmek için yeni yaşamı inşa ediyoruz" vurgusunda bulunan Dede, "Biz hem köylerimizde hem de mahallelerimizde meclis ve komünlerimizi kurduk. Bunlar da çalışmalarına başlamış durumda" dedi.

Sokak komünleri Halk Meclisi'nin altyapısını oluşturacak

İçinde bulundukları süreçte inşa çalışmalarını büyük hızla sürdürdüklerini aktaran Dede, "Orman Mahallesi'nin 6 sokağında sokak komününü kurduk. Sokak sokak değil ev ev halkımıza gidiyoruz. Her evde 16 yaş üstü kaç kişi varsa bunu belirliyoruz ve akabinde demokratik özerkliği onlara kavratıyoruz. Kendi sokak komünlerini ve bu sokağın yönetimini kendileri seçiyor. Her sokağın komünü de içinde barındırdığı temsiliyet sayısına göre Mahalle Meclisi'ne üye vermekte. Yine, her Mahalle Meclisi'nin yönetim ve komisyonları da Halk Meclisi'ne üye verecek" bilgisi verdi.

'Özerklik halkımızın irade beyanıdır'

Demokratik özerklik inşa çalışmalarını sürdürdükleri süre içerisinde her gece halk toplantıları aldıklarını belirten Dede, "Devletin kolluk birimleri de inşa çalışmalarını engellemek ve aksatmak adına katliamlar gerçekleştiriyor. Ancak halkımız kendi kendini yönetmek istiyor. İşte bu yüzden inşa sürecini başlattık. Saldırılar devam etse bile halkımız direniş tarihine uygun bir şekilde mücadelesini idame ettirecektir. Özerklik bu halkın irade beyanıdır" şeklinde konuştu.

Demokratik özerklik 'devletten kopuş' değildir

Ülke sınırları içerisinde yaşayan farklı halk, kimlik, inanç ve mezheplerin birbirine zulüm etmeden yaşamasını tesis etmenin yolunun demokratik özerklik olduğunun altını çizen Dede, "Demokratik özerklik devletten kopuş değildir. Eşitçe, adilce birbirini kabul edip, beraber yaşamadır. Bu çalışmaları da tamamıyla bağlı olduğumuz Önder Apo'nun tezleri doğrultusunda yapmaktayız. Şunu ifade edebiliriz ki özerklik, halkımız için ekmek, su, hava kadar gereklidir. Kendi kendini yönetim tarzı ülkenin her kenti için de elzemdir. Gever'de bizler yaşıyorsak, merkezden yönetim olamaz" vurgusu yaptı.

İnşasını sürdürdükleri özerk yaşam sisteminde her kadın, çocuk, genç ve yaşlının kendisini özgür bulacağına dikkat çeken Dede, katliamcı zihniyetin saldırılarına rağmen çalışmalarını sonuna dek sürdüreceklerini söyledi.
 
#2
Devlet ablukası altında kalan ve Türk devlet güçleri tarafından harabeye dönüştürülen Farqîn’de yaralar sarılmaya çalışılırken Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinin yeniden inşası için Farqîn’in köylerinde köy komünleri kurulacak
AMED / DİHA - Devlet güçleri tarafından bombalanıp harabe haline getirilen Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinin Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde 12 günlük sıkıyönetimin kaldırılması sonrası başlatılan inşa çalışmaları devam ediyor. Amed Büyükşehir Belediyesi, Farqîn Belediyesi ve Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği (GABB) başta olmak üzere gönüllü yurttaşların da yardımıyla inşa çalışmalarına hız verilirken, evler ve dükkanlar onarılıyor, alt yapı ile yollar yapılıyor. Mahallede inşa çalışmalarının daha hızlı yürüyebilmesi için mahalle sakinleri ve muhtarlarla toplantılar sürerken, HDP, DBP ilçe örgütleri ve Farqîn Belediyesi köy köy dolaşarak Farqîn’de devlet tarafından açılan yaraların sarılması çağrılarında bulunuyor.


Köy komünleri kurulacak

HDP, DBP ilçe eşbaşkanları ve yöneticileri ile Farqîn Belediyesi çalışanlarının aralarında bulunduğu ekipler Farqîn’e bağlı köyleri dolaşarak toplantılar düzenledi. İki ekip şeklinde köylerde çalışma yürütenler, ilçeye bağlı 95 köyden yaklaşık 30 köyde inşa çalışması için toplantılar gerçekleştirdi. Köylere giden ekipleri yoğun ilgiyle karşılayan köy sakinleri, Farqîn’in inşa çalışmalarına dahil olabilmek için köy komünlerini kuracak. Kurulacak köy komünlerde toplanacak yardımlar, Farqîn halkına Farqîn Belediyesi aracılığıyla ulaştırılacak.


Farqîn hepimizin yarası

Köylerdeki toplantıların devam edeceğini ifade eden ve köylerde yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi veren Farqîn Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Tahir Turan, Farqîn’de oluşan tahribatın giderilmesi noktasında, köylerden destek talep ettiklerini belirterek köylerden Farqîn halkının yaralarının sarılması için gereken destek sözünün verildiğini söyledi. Köylülerin komün oluşturacaklarını dile getiren Turan, “Köylüler buğday, para, battaniye ne gerekiyorsa bu komünlerde toplayacaklar. Toplanan yardımları saldırıya maruz kalan halka dağıtacağız” dedi. Köylülerin, “Silvan’ın yarası bizim de yaramızdır” dediğini söyleyen Turan, Türkiye halklarından da destek beklediklerini söyledi.
 
Üst