bakur özel bir statüye kavuşturulmalıdır

#1
devlet bahçeli : bakur özel bir statüye kavuşturulmalıdır
1924 ve 1938 ve 1994-6 yılından sonra batıya getirilen ve bakurdan çıkarılanların dönüşleri çözüm gibi görülmektedir. türkiyenin kurucu tüm halkları, Türkmenler, Araplar, Kürtler, Süryaniler ile diğer grupların hak ve hukukları korunmalıdır. bakur özel bir statüye kavuşturulmalıdır.
https://www.google.com.tr/url?sa=t&...idir-2804801&usg=AOvVaw1wtxc4wEes_UFFb9fQF6V-

elbetteki haberin doğrusu böyle değil ama sadece bölge ismi ve tarihler farklı.. "mevzu" içeriği ise tıpatıp aynıdır.. link verdim orijinali ile karşılaştırın..

"şaka" bir yana.. bahçelinin bu açıklaması aslında merdi kıpti-şecaat sirkatin olayıdır.. bahçeli türklük mevzusunda havalı konuşurken aslında olması gerekeni söylüyor..
aynen katılıyorum.. çünkü.. bahçeli nasyonalist sol gibi söylemiyor., enternasyonalist sağ!! gibi konuşuyor.. :D
kerkük türkmen ili olarak özerk olsun., türkmenlere özerlik demiyor.. Irak'ın kurucu tüm halkları, Türkmenler, Araplar, Kürtler, Süryaniler diyor ve ekliyor.. ile diğer grupların hak ve hukukları korunmalıdır.
sanki bahçeli değil., demokratik konfederalizm konuşuyor...

aynı görüş.; suriye ve türkiye için de geçerli değil mi?.. acaba ne oluyor!! alın perinçeği verin bahçeliyi olayı mı? bu yoksa şaka mı?.. :D

değil elbette..
lozan sistemi artık sona geldi demiştik.. bölgede artık ulusal üstelik çakma ulusal devlet sistemi de bitti demiştik.. bölgede yaşayan tüm halkların/toplulukların diğer grupların hak ve hukukları yasal ve kurumsal güvence altında olacak bir tarz yaratılmalıdır..bölge için nash denge kuramı budur.. demiştik.. bahçeli bunun farkında rojava tarzı yerine küresel egemenlik sistemine denk düşecek tarzda böylesi bir çözüm öneriyor..

hani "bizim" nasyonalist solcularımız türkiyede kürdara azadi ya da halklara özgürlük der ama suriye üzerinden sosyal faşistlik yapar ya.. bahçelide ırak üzerinden batının çözümünü kodlayıp., demokratlık yapıyor.. "bizim" solcularımızın işleri beyhude çırpınışlar ama bahçeli ileride yaşama geçecek küresel bir konsept adına konuşuyor..

geleyim işin daha ciddi yanına..
faşist bahçeli böyle cümle kurar mı? gerekli ise kurar.. bunu geçtim.. savaş-kaos konsepti elemanı bahçeli nasıl böyle bir açıklama yapar.. bu önerme sonuçta bölgede halklar arasında çatışmayı en aza indirecek bir önerme.. savaş konsepti yanlısı bu tür bir önermeyi dillendirir mi?..

tahminim.. savaş konsepti pozisyon değiştirecek.. gerek kerkük sorunu gerek ise idlip sorunu ve t.c. nin müdahil olma olayı savaş konsepti dahilinde savaş-kaos ortamı idi.. ama iran ve rusya bu tarza yatmıyor.. öyle ise.. görüldü ki t.c. bu işi tek başına kıvıramaz.. ayrıca ittifakları bile net ve tutarlı değil.. yine bu tarz ile devam edilir ise., bölgede var olan küresel güç dengeleri alt üst olacak ve bölgesel aktörlerin eli güçlenecek..

bahçelinin akp/saray desteğine.; destek derken., alttan yumruk atma olarak bakıyordum.. sanırım akp/saray ekibi sona geliyor ve küresel güçler çatışması içinde yeni bir ortak konsept(asıl muhaliflere karşı dengeleri korumak için) çizilecek.. saray afrine sıra geldi derken bahçeli özerk statü diyor.. yani yürüyün afrine koçum demiyor.. ama pkk üstüne yürünsün diyor.. bunun olabilmesi için., bölgedeki kaos konsepti duraksamak ve bölge güçlerine nash dengesi tarzı önermek zorunda.. bununla birlikte pkk anlayışı karşısına cazibesi olan bir şeyler koymak gerekir..
bu arada t.c. - iran - barzani pkk üzerine atak yapabilir ama geçici ama kalıcı.. elde edilecek ilk başarılara göre değişir.. olmaz ise bu ataklara dur denilir ve bahçelinin bu yazısındaki formül devreye girerken doğru anlayış sınırlanabilir..
bu yazdıklarım.. yüksek sesle düşünmedir.. yani bir ihtimal gibidir.. değişebilir de.. burası orta doğu..

akşener hareketi ulusalcı solcuları topluyor.. vatan partisi varken., chp varken., kemalist-kp ve ödp varken solcu!! aydın!! sinemacımız!! akşener partisine katılıyor.. gerekçesi ilginç.. ulusalcılar burada toplanmalı!!!.. yani.. sağı ve solu tüm ulusalcılar.. akşener parti hareketi çözümcü değil., savaş-kaos konsepti yanlısıdır.. chp-kılıçartığı ekibi de bunlardan.. gelen gideni aratır diyeyim yeter.. sanırım..


not.: haydar baş taraftarları da katılabilir.. ek.: 15 temmuz olayında iktidara yürüyenler savaş-kaos yanlıları idi.. ama ne? oldu ise bir ayrışma yaşandı ve akp/saray ve ergenekoncuların bir kesimi ittifakı iktidar doğdu.. bunlar 15 temmuzda açığa çıkmayan son anda yan çizenler oluyor.. chp-kılıçartığı ekibi de bunlardan.. sarayın bazı iddialarında gerçeklik payı var..
demiştim.. nasyonalist sol içinde ayrışanlar arasında da yeni bir ayrışma yaşanacak.. demek ki., küresel mali oligarşi içinde bir tartışma yaşanıyor.. savaş-kaos sürecinde inat ya da tarz değiştirme..

önümüzdeki yıl çok acayip ve karmaşık geçecek..
belirteyim..
bahçeli bunu türkmenler için hamasi söyledi v.s. demeyin.. bu anlamdaki hamasi sözler böyle olmaz..
 
Son düzenleme:
#2
devletçi nasyonalist sol

Avrupa’nın üzerinde ayrılık hayaleti dolaşıyor
başlık bu.. ilk okumada avrupa birliği dağılıyor gibi anlaşılıyor ama değil.. bahsettiği şey başka bir "şey".. alıntılayacağım bölümdeki cümleye dikkat edin..
ancak Katalonya ile birlikte Avrupa’da bir araya getirilmiş milletlerle oluşturulmuş “ulus devletler”de çeşitli çatlamalar olacağına ilişkin kuşkuyları arttıran gelişmelerin bir işareti olarak görülüyor İtalya referandumu.

https://www.birgun.net/haber-detay/avrupa-nin-uzerinde-ayrilik-hayaleti-dolasiyor-186245.html

Avrupa’da bir araya getirilmiş milletlerle oluşturulmuş “ulus devletler”
yazarın.. ulus devlet tanımlamasına dikkat çekerim.. bir araya getirilmiş milletlerle yaratılan bir ulus tanımından bahsediyor.. gelmiş., kaynaşmış değil., getirilmiş.. yani bir ptojenin zor ile yarattığı bir ulus..
hep vurgularım.. nasyonalistlerin(milliyetcisi-ulusalcısı) ulus devlet dedikleri şeydeki ulus aslında bir devlet ulusudur.. yani.. devlet=ulus/millet.. sağolsun bu sosyal faşist mustafa kemal erdemol-alamış ama şirkatin söylemiş..
doğrudur.. avrupadaki aydınlanma sonrası ortaya çıkan tüm modern!! ulus devletler aslında mozaiğin betonlaştırılması sonucu ortaya çıkan "ulus"lardır..

yazar.. bu gerçekliği atlıyor.. bildiği halde atlıyor.. demek ki bu olayı onaylıyor.. "haksız" da değil..
öyle ya.. bir toplumun sosyal-kültürel yanları önemli mi?.. onları topluluk yapan değerlerin tarihsel birikimi-gelişimi önemli mi?.. nasılsa ya işçi ya da burjuva olacaklar.. bu sğüreç nesnel ilerlemesini tamamladığında komünizme geçiş olarak işçiler iktidar olacak.. artık o işçinin katalan mı?., korsikalı mı?., basklı mı? olup olmadığı önemli değil.. dilini kültürünü yasaklarla kaybetmiş ve devletin yarattığı fransızca ve devlet kültürü ile devlet ulusu olmuş önemli mi?.. madem önemli değil., o zaman hangi devletin ulusu olduğu da önemli olmamalı.. işçi ya ister fransada ister ispanyada iktidara yürür.. hoş bu devletlerin sınırları zaten tarihsel süreç içinde çeşitli oynamalarla en son halini almadı mı?.. dar olsa ne yazar.. geniş olsa ne yazar.. ulusal devrim derken fransada sadecefransız olan işçiler mi? iktidar olacak.. çekoslovakyalılaştıramakdıklarımızdan olan., morokkalı., faslı işçiler hak sahibi olamayacak mı?..

öyle ya.. türkiye işçi sınıfı ile kürt halkı "kardeş" deriz.. türk-iye işçi sınıfı içinde kürt yoktur.. kürt halkı olarak vardır o da kesin son tahlilde bölücüdür..

avrupada ayrılıkçı hayalet dolaşıyormuş.. bunu.. al bakalım seninde başına geliyor.. oh olsun der gibi yazmış.. :D

Emperyal güçler, Balkanlar’da Yugoslavya’yı parçalarken, Ortadoğu’da haritayı değiştirirken, uzak Asya’da savaş kışkırtıcılığı yaparken üzerinde bulunduğu zeminin kaydığının farkında değil.

Avrupa, “üzerinde nasıl bir hayalet dolaştığını” herhalde henüz fark edemedi. Bu, ayrılık hayaleti.

salak desem değil.. aleni çakal.. orta doğuda harita değiştiriliyormuş.. çakal.. var olan haritayı kim çizdi..
çizen kim ise isterse değiştirmez mi?.. sen osmanlıyı parçalayan lozan haritalarına tav olmuşsun.. şimdi yeni bit tapu kadostro işleri gerekiyor diyen tapu dairesine itiraz ediyorsun..

her topluma denk düşen devletler üzerinden federasyon diyen sevr bu devşirme-dönmelere denk düşmüyordu.. o yüzden daha dar lozan t.c. sine razı oldular.. o zaman da haritayı çizen emperyalizmdi şimdi de yeniden çizer.. hatta., kendi yarattıkları "kemalizm" karizmanızı bile çizer..

bahçeli ne diyordu.. ...nın kurucu tüm halkları, Türkmenler, Araplar, Kürtler, Süryaniler ile diğer grupların hak ve hukukları korunmalıdır. ... özel bir statüye kavuşturulmalıdır.
bu zibidi ne diyor.. bir araya getirilmiş milletlerle oluşturulmuş “ulus devletler zamanında türkeşin söylemi ile ne mozaiği lan beton..
işte bu yazar da adı gibi "beton mustafa kemal"..

sizce hangidi gerçek faşist.. aradaki 7 farkı bulun benden diş macunu.. :D
 
Üst