BDP Kadın Meclis’i Erkek Egemenliğine Saldırıyor.

#1
“BDP Kadın Meclisi öncülüğünde ev kadınlarının durumuna dikkat çekmek amacıyla Wan, Mêrdîn, İstanbul, İzmir ve Ankara’da “Ev işçisi kadınlar greve gidiyor” sloganıyla grev çadırları kuruldu. Riha’da ise ev işçisi kadınların kurmak istediği grev çadırı valilik tarafından engellendi.

Kadınlar adına konuşan BDP Kadın Meclisi üyesi Leyla Işık, yaptıkları eylemin 1 Mayıs’a hazırlık amaçlı olduğunu belirterek, kadınlar olarak sabahtan akşama kadar ev işleri ve yaşam için emek harcadıklarını söyledi. Verdikleri bütün emek ve çabanın önemsiz bırakıldığını söyleyen Işık, işlerini yapmadıkları ve bıraktıklarını, akşama kadar grevde olacaklarını dile getirdi. Işık, tutuklu bulunan bütün kadınların durumuna da dikkat çekti. Işık’ın ardından konuşan VAKASUM üyesi sosyolog Ceyhan Timur, “Bize bütün üstlenen ev işlerinin rolünün terk ederek, bugün buradayız. Bu emeği daha görülmek için sesimizi yükselteceğiz ve direnişimiz devam edecek” dedi.
BDP İstanbul İl Kadın Meclisi, ev kadınlarının 1 Mayıs işçi bayramı’na katılım sağlamaları için Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nında grev çadırı kurdu. Çadırın kurulduğu alanda toplanan onlarca BDP’li kadına, sosyalist kadın kurumlarının yanı sıra yurttaşlarda yoğun ilgi gösterdi” [1]

BDP (Barış ve Demokrasi Partisi)’nin Kadın Meclisi’nin aldığı kararlar ve uyguladığı eylemler erkek egemenliğini teşhir etmektedir. Erkek egemenliğinin yarattığı zulümün gözler önüne sermektedir.

Kadınların görünmeyen emeği, mutfaklar girmeyeceğiz, ev işi yapmayacağız politik bir tavırdır. Bu tavırların gündelik yaşamın her anında uygulanması gerekmektedir. Bu da komünist kadınların yapacağı çalışmalardır.

Kadınların bedeninin, emeğinin sömürüsüne karşı BDP Kadın Meclis’sinin yürüttüğü çalışmalar önemlidir ve desteklenmelidir. Buradaki çalışmalar tartışıp komünistler kendi çalışmalarında evlilik kurumunu yok saymaya, anne, baba yani kendi ailesinin şiddetini, akrabaların şiddetini, toplumun şiddetine karşı kolektif bir çalışma yürütmelidirler.

BDP Kadın Meclisi’nin kadının sömürüsüne karşı yürüttüğü çalışmaları ve eylemleri ile işgalci sermaye partilerinin kadınlar için yaptıkları karıştırılmamalıdır.

İşgalci partiler CHP, AKP, MHP kadınlar için yaptıkları toplantılarda, kadının emeğinin ve bedeninin sömürülmesini yeniden örgütlemektedirler yani kadını aşağılayanlardır.
BDP kadınların görünmeyen emeğinden bahsederken, işgalci AKP, CHP ve MHP kadının daha çok eve, aileye “hapsetme” çalışmalarını örgütlemektedirler.

BDP kadınların erkek egemenliğine karşı mücadele ederken, işgalci AKP kadınların erkek egemenliğini yeniden örgütleyip, kocalarının “dizleri dibinden” ayrılmamalarını ve kocalarının her sözünü “emrini” yerine getirmelerini buyurur.

BDP kadınların mutfaktan çıkmasını isterken, işgalci AKP ürettirdiği reklamlarda kadınlar mutfakta yemek yapıyor, çocuğuna yemek yapıyor, bulaşıkları yıkıyor ve “mutlu” oluyor! (ne saçma ve aşağılayıcı bir reklam)

BDP kadınların bedeninin özgür, emeğinin özgür olması için mücadele ederken; işgalci AKP kadınların daha çok kocaları tarafından öldürülmesini destekliyor, daha çok kocasının “emrine” girmesini istiyor.

Açıklayıcı Not
[1] Özgür Gündem Gazetesi, nisan 2012, sayfa 2


Aykut Şahin

Yeryüzündeki Tembel Karıncalar: BDP Kadın Meclis’i Erkek Egemenliğine Saldırıyor.
 
Üst