BDP ve Halk Cephesine eylemlerine polis saldırdı.

#1
Taksim'de polis saldırısı


Taksim Meydanı'nda ve İstiklal Caddesi üzerinde yapılan eylemlere polisin saldırıları devam ediyor. Polis farklı saatlerde İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yapmak isteyen BDP ve Halk Cephesi'ne gaz ve tazyikli suyla saldırdı.

BDP İstanbul İl Örgütü, 14 Temmuz 1982 "Ölüm Orucu" direnişinde hayatını kaybedenleri anmak için Tünel'de buluştu. Bir süre burada slogan atıp halaylar çeken kitle yürümek istedi. Fakat kurulan polis barikatı ile yürüyüş engellendi. BDP'liler yürüyemeyince açıklamayı Tünel'de yaptı. Açıklamayı BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Asiye Kolçak okudu.

Açıklamanın ardından dağılan BDP'liler, Odakule önünden Tarlabaşı Bulvarı'na geçti. Burada yolu trafiğe kapatarak yürümeye başladı. Polisin tavrını slogan ve alkışlarla protesto eden kitleye polis gaz bombalarıyla saldırdı. Polisin saldırısına ise kitle taşlarla karşılık verdi.

BDP'lilerin ardından Tünel'de hasta tutsak Kemal Avcı'nın serbest bırakılması için Halk Cephesi tarafından yapılan eyleme de polis saldırdı. Tünel'den Odakule'ye kadar sloganlarla yürüyen kitlenin önü burada polis tarafından kesildi. Polis önce kitlenin üzerine biber gazı sıktı. Ardından coplarla saldıran polis kitleyi Akrep tipli zırhlı araçla takip etti. Polisin biber gazı ve plastik mermiyle gerçekleştiridiği saldırının ardından kitle sloganlarla ara sokaklara çekildi.
 
Üst