Bir Maç Sonrası Çekilen Görüntü

#1
12 mayıs 2012'de İstanbul Kadıköy’de maç oynandı. Bu maçta kimin kazandığı veya kaybettiği önemli değildir. Maçtan sonra çıkan olaylarda polis araçlarını deviren ve ortalığı yakıp yıkan, polislerin camiye kaçmasına neden olanların üst düzey finans yöneticisi, CEO, mühendisler, avukatlar, öğretmen, doktor ve yönetmelerin olduğu polisin kimliklerine bakması ile ortaya çıktı. Bunların adları açıklanmadı çünkü hepsi erkek. Erkek egemenliğine “zarar” vermemek adına yapılan bir durumdur.

Peki, bu ayrıcalıklı ve “cepleri para dolu” vasıflı bireyler neden böyle bir davranışta bulunmuş olabilir ki. Birincisi herkesin de anlayacağı bir şey takımlarının yenilmesi ikincisi yenilmenin yarattığı “bunalım” üçüncüsü kapitalist olma hayalleri. Üst düzey finans yöneticisi, CEO, mühendisler, avukatlar, öğretmen, doktor ve yönetmeler uçağa binebiliyor, tatil yapabiliyor, lüks evler alabiliyorlar, arabalar alabiliyorlar da bir şey eksik ama ne?
Üst düzey finans yöneticisi, CEO, mühendisler, avukatlar, öğretmen, doktor ve yönetmelerin her yeri yakıp yıkmaları belki onların ayrıcalıklı olduklarını kanıtlama yani kendilerini “ikinci kez var etme” girişimi olabilir. Birinci var etme “vasıflı ve ayrıcalıklı olma birliği”. Belki bu ayrıcalıklılar ayrıcalıkların yarattığı sosyo-psikoloji nedenlerden veya bizlerin anlayamadığı nedenlerden dolayı böyle davranmış olabilir.

Üst düzey finans yöneticisi, CEO, mühendisler, avukatlar, öğretmen, doktor ve yönetmelerin Batı’yı ileri bir medeniyet olarak öğrendiklerin ve öyle olduğu bildiğinden dolayı, Batı’daki holigan davranışlarını yerine getirmeye çalışıyor, bu olabilir çünkü Batı’da da ayrıcalıklı işçiler vardır
Belki de kapitalist olamadıkları için bir “bunalım” yaşıyorlar. Kapitalist olmaya çalıştıkları belli, “bir basamak daha” çıkmak için rekabet ediyorlar. Kapitalist düzende herkes kapitalist olamaz. Herkes kapitalist olsa kapitalizm olmazdı. üst düzey finans yöneticisi, CEO, mühendisler, avukatlar, öğretmen, doktor ve yönetmelerin aslında bu kısa yazıda “dramlarını” anlatmış oluyoruz. Ayrıcalıklı olsalar da kapitalist değiller.
-Batı Uygarlığı [Avrupa Birliği] ve Demokrasisi yani Kapitalist Kültür ve Gündelik Yaşamın- kendini oluşturma biçimleri, şekilleri, davranışları da ortada. Eğlenmek istiyor ayrıcalıklılar yeni eğlence alanları yaratıyorlar kendilerine. Belki de polis otomobilini yakmalarının nedeni öyle bir araçlarının olmamasıdır. Panzere taş atmalarının nedeni oynadıkları internet oyunlarının etkisinde kalmalarındandır bir de erkek olduklarını kanıtlamaya çalışmalarındandır.

Aykut Şahin

Yeryüzündeki Tembel Karıncalar
 
Üst