Bolşevik Devrimi ve Türkiye

#1


Bolşevik Devrimi ve Türkiye

Rusya'da 1917 Kasım'ında gerçekleşen devrimin ardından 70 yılı aşkın bir süre yaşayan Sovyetler Birliği kurulmuştu.

1917 DEVRİMİ

Bolşevik Devrimi ya da Ekim Devrimi olarak bilinen devrim artık ülkesi Rusya'da dahi büyük kalabalıkların katılımıyla kutlanmıyor.

Ancak, devrimi ve Sovyetler Birliği'nin kurulmasını, bu deneyimi hiç yaşanmamış sayabilir miyiz?

Yalnızca sosyalist rejimlerle yönetilen milyonlarca insanı değil, dünyanın geri kalanını da etkileyen bu devrim, modern dünya tarihinin en önemli olaylarındandı.

Rusya'daki devrimi yerinde izleyen Amerikalı gazeteci John Reed, yaşadıklarını anlattığı kitabına "Dünyayı Sarsan On Gün" adını vermişti.

Peki dünyayı sarsan bu on gün Türkiye tarihinde ne gibi izler bıraktı?

Osmanlı Devleti ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti devrimden ve Sovyetler Birliği'ne komşu olmaktan nasıl etkilendi? Ve Sovyetler Birliği'nin varlığı Türkiye'deki sol akımlar açısından ne ifade ediyordu?

Bu soruların cevaplarını Türkiye sol hareketi tarihine birinci elden tanıklık eden önemli figürler ve dönemi inceleyen tarihçilerle yaptığımız söyleşilerde aradık.

BBC Türkçe Bölümü'nden Güney Yıldız'ın hazırladığı programda, Mihri Belli, Vedat Türkali, Rasih Nuri İleri, Mete Tunçay, Haluk Gerger, Ertuğrul Kürkçü ve Roni Margulies Bolşevik Devrimi ve Sovyetler Birliği'nin sınır komşusu Türkiye'ye olan etkilerini anlatıyor.

Ses dosyalarını dinlemek için tıklayın
 
Üst