Bu defa İşçiler Başrolde - 4. İşçi Filmleri Festivali

#1

Bu defa İşçiler Başrolde

25 ülkeden 50 filmin gösterileceği 4. İşçi Filmleri Festivali dün yapılan açılış gecesi ile başladı.

soL (İSTANBUL) Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılış gecesi dün coşkulu bir katılımla İstanbul’da Yeni Melek Gösteri Merkezi’nde yapıldı. 25 ülkeden 50 filmin gösterileceği festival, 7 Mayıs’a kadar İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Festival bu yıl “Biz başka dünya isteriz" temasıyla düzenlenirken, festivalin açılış gecesi Yeni Melek Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Taksim’de gerçekleşen 1 Mayıs kutlamaları ve alana girme mücadelesinin görüntüleri ile başlayan açılış gecesinin sunumunu Bennu Yıldırımlar yaptı. Festivali düzenleyen kurumlar adına açılış konuşmasını yapan Türk Tabipler Birliği Genel Başkanı Gencay Gürsoy, “bu kadar işsizin olduğu bir zamanda belki de festivalin adına işsizler festivali demek lazım” derken, “Hem Türkiye’de hem dünyada, işçi sınıfı siyasete ağırlığını koyacak, biliyoruz. Bu festivaller bizim siyasi toparlanmamıza da katkı koyacak” şeklinde konuştu.

Gürsoy’un konuşmasının ardından, açılış gecesinde sanatçılar Şevval Sam ve Hilmi Yarayıcı sahne aldı. Şam, bütün emekçileri selamlayarak başladığı dinletisinde, Hilmi Yarayıcı ile birlikte, daha önce Kazım Koyuncu ile birlikte söylediği, “Koyverdin Gittin Beni” adlı parçayı da seslendirdi. Daha sonra iki sanatçı “Fabrika Kızı” adlı parçayı da birlikte seslendirirken, sonrasında sahnede kalan Yarayıcı, Cemo, A leyli, Maden Ocağı gibi yıllardır sevilerek dinlenen parçalarını söyledi. Bu sırada çeşitli yerlerde süren grevlerle mücadelelerini sürdüren işçiler salona girerken, salonda büyük coşku yaşandı. Yarayıcı dinletisinde son olarak, “21 senedir, dün Taksim Meydanı’nda olduğu kadar coşkulu söylemedim” diyerek tüm salonla birlikte 1 Mayıs marşını söyledi.

Direnen emekçiler sahnede
Sam ve Yarayıcı’nın şarkılarının ardından, çeşitli sinema emekçilerine sinemaya sundukları katkılardan dolayı teşekkür plaketleri sunuldu. Açılış gecesinde, teşekkür plaketi verilen sanatçılardan Halil Ergün, “Dünyanın emeğiyle geçinen bütün ezilenleri, işçi sınıfı bu düzen devam ettikçe ezilmeye mahkım kalacaktır” şeklinde konuşurken, “Daha yaşanası bir dünya için, eşitlikçi, özgürlükçü bir dünya için yeniden örgütlenmek, yeniden birliktelik ve yeniden kavga diyoruz” dedi. Plaket alan bir diğer isim Beynelminel filminin yönetmeni Sırrı Süreyya Önder ise, festival için, “En güzel isme sahip festival. Sponsoru yok ama ruhu var” şeklinde konuştu. Çeşitli filmlerde yönetmen yardımcılığı yapmış Ayşegül Gökçe’ye de set işçileri adına teşekkür plaketi sunuldu. Açılış gecesinin en coşkulu anlarından birisi, grevdeki Sabah-Atv, Sinter, Me-ha Tekstil LCW, Desa, Çapa Kan Merkezi Kızılay emekçilerinin sahneye çıkmasıyla yaşanırken, yaklaşık bir yıldır grevini tek başına sürdüren Emine Aslan, direnişteki emekçiler adına kısa bir konuşma yaptı. Sömürülmemek için, haklarının gaspedilmemesi için grevini sürdürdüğünü ifade eden Aslan, çocuğunu kaçırmaya teşebbüs edecek kadar baskıya rağmen greve devam ettiğini söyledi. Aslan yaptığı konuşmada, “Nerede olursak olalım, hakkımıza sahip çıkmalıyız. Bunun yolu da örgütlenmekten, direnmekten geçiyor” dedi.

Festivalin açılışına katılmak üzere gelen Kanada’da yaşayan yönetmen İshak Işıtan’da bir konuşma yaparken, 1980 sonrasında vatandaşlıktan çıkarıldığını bunun nedeninin de emekçilerin hikayelerini, yaptığı filmleriyle anlatmak olduğunu söyledi. Festivalde Arjantin’deki işgal fabrikalarını anlatan “Brukmanlı Kadınlar” adlı filmi de gösterilecek olan Işıtan, 29 yıl sonra ilk defa Türkiye’ye festivale davetli olarak gelmekten onur duyduğunu söyledi.

Festivalin açılış gecesinde teşekkür plaketlerinin verilmesinin ardından, 1990-1991 yıllarındaki büyük Zonguldak grevi ve yürüyüşünü anlatan, Metin Kaya’nın yönettiği "Yüzbin Kişiydiler" belgeselinin gösterimi yapıldı.

7 Mayıs’a kadar sürecek
7 Mayıs’a kadar İstanbul, Ankara ve İzmir’de çeşitli yerlerde sürdürülecek İşçi Filmleri Festivali’nde 25 ülkeden toplam 50 film gösterilecek. Festival kapsamında film gösterimleri dışında atölye çalışmaları, paneller ve yönetmenlerin katılımlarıyla gerçekleştirilecek olan söyleşiler de yer alırken, festivalin dikkat çeken filmlerinden bazıları şunlar: Britanyalı yönetmen Ken Loach’un son filmi “İşte Özgür Dünya”, İranlı yönetmen Bahman Gobadhi’nin “Sarhoş Atlar Zamanı”, Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki’nin işçi üçlemesinin ikincisi olan “Ariel”, İshak Işıtan’ın Arjantin’deki işgal fabrikalarını anlatan filmi “Brukmanlı Kadınlar”, Robert Guediguian’ın “Şehir Sakin”, Özcan Alper’in “Sonbahar” filmleri, Çağrı Kınıkoğlu ile Gloria Rolando’nun yönettiği “Nazım'ın Küba Seyahati.” Festivalde gösterilecek tüm film ve belgeseller için bilgilere http://www.festival.sendika.org/ adresinden ulaşılabilir.

www.sol.org.tr (3 Mayıs 2009)
 
Üst