bu süreç yarına nasıl akar!!!!!

#1
taksim gezi parkı süreci yeni bir aşamaya girdi.. aslında başa döndü diyebiliriz ama bu başa dönme polis şiddeti olarak geçerli sonuçlar olarak baştaki konumdan çok farklı bir sonuca evriliyor..

sürecin başında işletilen tayyip gitsin talepleri bizzat tayyipin "çabası" sayesinde somutlaşıyor..

bu ikinci saldırının sonucu ortaya çıkacak en önemli yanlar.;
1- toplumun her kesiminin ayrı ayrı mevzilenmesi tek bir mevzilenmeye dönüşüyor.. politik hareket/partilerin duruşları da bu anlamda ortaklaşıyor..
yani.; her alan devlet kurumsal alanları da dahil "taraf" olmaya itekleniyor.. hedef de tek.. tayyip..
2- sürecin asıl öznelerinin insiyatifi bulanıklaşıyor.. yerine adı-cismi-yapısı belli olmayan ve haliyle güdülemeye açık bir "öncü" ortaya çıkıyor.. haliyle hedefleri ve de sürecin işleyişini belirleyecek olan bu "güdüleyici" olacaktır..

bunların üzerinden analiz yaparsam.. tüm bu şiddetin yasal ve kurumsal varlığı-işleyişi ve "meşruluğu" 12 eylül sisteminin zeminleridir. bu anlamda hedefine net olarak sistemsel değişimi(devrim değil)., demokratikleşmeyi koymayıp., işi hükümet ve başbakanla sınırlayan bir dinamik/isyan., İŞ BİTTİ YAPI PAYDOS düdüğü ile keklenir..
şunu demek istiyorum.. demokrasinin önümndeki taş!! başbakan ve akp ise tamam ama değil ki..

bu direnişe katılanların büyük bir kısmı.. demokrasiyi kendisi için düşünenlerden oluşuyor..
akp polisine karşı kemalin askerleri mi? tercih edilecek.. tekçi faşist cumhuriyeti savunan chp mi?
akp iktidarı faşizm ise.. bu cumhuriyette faşizm akp ile mi başladı ve sadece akp sürecinde mi? işletildi..

ve.. faşizm.; sadece laik-cumhuriyetçi ulusalcı "ne mutlu türk" olanlara karşı işletilen iktidarla mı? tanımlanıyor..
faşizm gerici-islami-neo liberal politkalar mı? oluyor..
devletçi-tek uluscu-tek tipçi politikalar faşizm değil mi? koorparatizm mussolini devletçiliği faşizm değil mi?

tüm bunlar..; bu sürecin yükünü taşıyan direnen., çatışan ölen türkiyesolunun es geçtiği olgulardır..
sürecin sonucunu da bu aymazlıkdan dolayı "güdüleyiciler" belirleyecektir..

bana göre.;
* tayyip istifa etmez.. ama akp içinde cemaat ile tayyip(islamcı-türkçü) kesim hırpalanacak., akp içinde devletin neo-teşkilatı mahsusası etkin olacaktır.. ama bunu "i.t." nasyonalistleri olarak algılamayın..
önümüzdeki seçimlerde akp ciddi oy kaybına uğrayacak bu da tayyibi asıl sarsan olay olduğu gibi belki de ekibi ile geriye düşmesi sonucunu yaratacak..

* yine chp güzellemeleri başlatıldı.. bu da çok akıllıca bir taktik ile başarıldı..önce itidal diyen chp.., radikallerin(illegal örgütler!!) halka bunlardan ayrışın dedi.. sonra taksim meydanı bu "halka" teslim edildi.. radikaller taksim varoşlarına itildi.. sonra taksim 5-10 gün şereflendirildi.. arkasından taksim gezi ye daraltıldı.. gezi muhatap alınmadı-alınıyor oyalamaları ile sonunda bir operasyon olacak denip., taksime analar!! ve sanatçılar dolduruldu..
gezi komitesi yada taksim insiyatifi vs. denilen çorba içinden seçmece.. ile görüşmeler yapıldı.. direnişe devam kararı alındı ama direbilecek asıl özneler çağrılmadı..

böylece sahte bir özne(öncü-sözcü-vs) yaratıldı.. sonrada saldırıldı..
ilk başta bunun illegallere karşı yapıldığı söylenirken.. tamamen saldırıya dönüştü.. yani başa dönüldü.. ama şiddet yanı ile..

bu saldırının karşısında herkesin tepki göstereceği belli idi.. ve artık.. lazerler hedefe kilitlendi..
ne demokrasi talepleri., ne devletin değişim sorunları., yani devlet hedeften çıktı.. tali kaldı.. faşist devlet faşist tayyip'e dönüştü..

ne olabilir????

tayyip ya tavada yanar.. yada kızartılır.. ilk seçimle birlikte., servis edilir..
yeni bir akp yada bkp ckp bekleyiniz.. elbette yanında barajı bile geçemeyecek konuma gelen chp..

bu sürecin asıl çiğnediği nedir? diye sorarsanız.. ki., sorulmadığını görüyorum.. belki yakında açıklayabilirim.. ama anlatabileceğimi sanmıyorum.. ama yarın yaşam anlatır.. o zaman anlarsınız ama iş işten de geçecektir..
 
Üst