bu vatan kimin

yazdığım yazıları silmeyi tercih ettim!
çünkü perde yavaş yavaş açılıyor ve ortaya çıkıyor,
bende foruma veda gibi yazmama kararı alıyorum.
HAZİRAN.

Şunuda söyleyeyim:)
bazıları ya dedesine teşekkür eder ona mahiri anlatmıştır,
bazıları forumlarda teşekkür eder, boş lafazanlık yapar,
ama bu insanlar " teşekkür etmekten " ileri gidemeyen, .....................

HAZİRAN.

Moderatör tarafında düzenlendi:
yazdığım yazıları silmeyi tercih ettim!
çünkü perde yavaş yavaş açılıyor ve ortaya çıkıyor,
bende foruma veda gibi yazmama kararı alıyorum.
HAZİRAN.

Şunuda söyleyeyim:)
bazıları ya dedesine teşekkür eder ona mahiri anlatmıştır,
bazıları forumlarda teşekkür eder, boş lafazanlık yapar,
ama bu insanlar " teşekkür etmekten " ileri gidemeyen, ASALAKLARDIR.
HAZİRAN.
hatini bil ......... terbiye al ..............terbiyesizliğin lüzümu yok konu orda sorular olda veerebilecek cavabın olasa yazardın teorinde bukadar işte evet perde aralanıyo yüzünüzün perdesi aralanıyo alsana teorik zemin tabi bu teorik zamin senin ezberini bozuyasa başka ben teoriden çok şey anlamam sizin gözünüzden cahil biriyimben pratiği teoriye döküyorum dağlara gelki görem haziran alana gelki görem gelki görem teorinin alanda hiç bir anlamı olmadığını ören bir söz var elin tokatını yemeyen kendi tokatını gürbüz zan eder
not: bir yönetici şu hazirana dur desin bu yaptığı ilk terbiyesizlik deyil

Moderatör tarafında düzenlendi:
sevgili haziran..
forumda yazarsın.., yazmazsın bu senin bileceğin iştir.. ama tahrik edici ve salgırgan dilin.., karşılık yaratıyor..
tepkin kime ise o kişiye yönelmeni rica edeceğim..
yönelirkende yazılanlar çerçevesinde yönel..

lagaluga.. sahtekar vs. gibi sözlerinin gerekçeleri ilginç..

düşüncelere lagaluga diyorsan bunu öncelikle ispat edecek açıklamalarda bulunarak yapmalısın..
teşekkürlere gelince.. ben kaldırılmasından yanayım.. ama her edene de sahtekar denmez.. ben senin bazı yazılarına da ettim.. kendimi sahtekar olarak görmek zorunda değilim.. sende ettin...

sevgili toll..
bence daha sakin ve çözümcü yaklaşmalısın.. bu anlamda.., belki akıl verme noktasında yeterli olan biri olmayabilirim.. ama bu tavsiye aynı zamanda kendimedir de..

suat

şimdi size üç kkarikatür daha göstereyim sayın kerdoxanın dava açtığı nerdeyse tüm aydınların tepki verdiği dünyanın hiçbir yerinde böyle dava açılmamıştır dediğ

cephe ve sayın kerdoxan karikatürleri arasında çok fark var ama ne hikmetse verilen tepki nerdeyse aynı karikatürlrin kaldırılmas banlanmam isteniyodu :D vala mahkeme yolunuzda açık şimdi nereye yürüyeceksiniz teorik birzemindemi yürüyeceksiniz yoksa adliye sarayınamı
sevgili toll..
bence daha sakin ve çözümcü yaklaşmalısın.. bu anlamda.., belki akıl verme noktasında yeterli olan biri olmayabilirim.. ama bu tavsiye aynı zamanda kendimedir de..
mamoste her zaman tafsiyeni dikate aldım yine dikate alacam bir husus varki ne yapasan yap muhatabın kadarsındır haziranın bu üçüncü harekti benden öncede varsada bilmem dedeme laf etmesi bardağı taşırdı

ben kendimi bilyorumda sen kendini bil haziran verecek cevabın olmayınca hakret ediyosun

tuturmuşun bir teorik zenin alsana teri cevap ver
Kendinizi bilmez bir aymazın yaptığı bir karikatürü bu foruma nasıl asabiliyorsunuz ?
mamostenin tekniğiyele cevap vereyim yorum yazmaktan kaçınıyodum madem bir soru soruldu vala kendini bilirmi bilmezmi ben onu bilmem karkatür baya güzel ve tam yerinde bir karikatür cephe ulusalcımıdır sosyalistmi ben tartışmam varsa sizin bir eksiğiniz kendiniz yazın kendiniz okuyun beni karıştırmayın
Bu mudur yoldaşlık kavramınız ? Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır ?
hangi yoladaşlıktan bahsediyosun sizin milyetçi yoldaşınız olabilrimi?hem kürt miliyetçisi diyosunuz hemde yoldaş bunasıl bir aymazlıktır? dtp kapandı diye dötüğünüz timsah gözyaşlarına gerek yok devamlı dediğim gibi gölge yapmayın başka ihsan istemz
Yurtseverlerin "vatan" kavramı üzerinde devrimcilerle bu şekilde [ yukarıdaki astığınız iğrenç karikatür - lütfen affedin büyüklerim- gibi şeyler ] zıt düşmesi biraz ironi doğrusu.
yurtseverlikle vatan perestliği karıştırmayın hele kürt yurt severliğiyle hiç karıştırmayın kürtler adına bir arpa boyu yol almayan siz ama herkesten ençok konuşan siz bunasıl bir irondir derler ya dinime küfreden müslüman olsa
Biz Ulusal Harekete tam destek derken sizin, bu tür omurgasız oportünistlerin, hangi zeminde bulunduğu belli olmayan yertsiz yurtsuz vatansız kaypakların (!) çiziktirdiği bu şeyleri asarak nasıl bir dayanışma içinde olduğunuz çok bariz!
burda ne diğinizi anlıyamadım bir laf kalabalığı yapmışınız varsa diyeceğiniz bişe açık bir şekilde diyin laf kalbalığını sevmem girmemde böyle küçük şeylere
Niyetlerinizi sorgulayın toll Efendi! Niyetlerinizi!
tolun niyetide belidir yoluda ben bu güne kadar aklımda geçeni yan söylemişimdir yada susmuşumdur laf ebeliği yapmam maral hanım bunu sende iyi bilirsin kendimi sorgulayacak bir durum yok eleştirel bir karikatür bu tepki nedir sizin anlayamadım yılardır yayınlarınızda kürtmiliyetçileri vs vs idalarla ve eleştiri adı altında yapmadığınız haketer kalmadı en barizi size sorulduğunda ne milyetçilik gördünüz diye sorulduğunda doğru düzgün bir düzgün cevap bile veremiyosunuz kırk dereden su getiriyosunuz ama tatmin edici bir açıklama yapamıyosunuz birazda siz kendinizi sorgulayınbakalım hadi bir harekete miliyetçilik yaftası vurmak güneş balçıkla sıvalanmaz balçıkla sıvanan güneş deyildir zaten;) bir mayıs mahalesindeki olayı tüm yayınlarınız pkk(kürt milyetçileri) yaptı dedi ama pkk üstlenmdi bizimle ilgisi yok dedi pkk den bir açıklama yapmadan yayınlayan oluşumunuzu sorguladınızmı hiç bu haberlere hamalıkta yapan siz diniz kendinizi sorguladınızmı hiç maral hanım tol yemiyeceği lokmayı yemez kendini sorgulayacağı bir durumda yok ama siz kedinizi sorgulayın
sana verecek başkada cevabım yok haziran beni poveke etmekle suçluyosun ya asıl pravakatör sensin kaçkere yazıldı burda varsa bir hakaret göster özür diliyecem am siz bırakın yazmayı asılsız iftiralar peşindesiniz senin ezberin bana işlemez haziran

forumdaki kürtlerin kurtarıcısı! sen el atma gereği duydun HAZİRAN.

Arkadaş! Sen kendidemisin ? Tuturmuşsun bir mahir okuyun yok açık işgal ,yok gizli işgal ,yok dıdısının gıdısı galiba sen daha elindeki tezleri bitirmedin kendini hala kırk yıl öncesinde sanıyorsun uyanda balığa çık! Kürtlerin kurtarıcıya ihtiyacı yok ,dostlara yoldaşlara ihtiyacı var, ancak öyle anlaşılıyor ki sen ve senin gibiler henüz bu ihtiyaca karşılık verecek kapasiteye sahip değilsiniz. Sahip olmadığınız bir şeyinde kürtler için hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur.İdeolojik cehaletin gözlerini kör etmiş her kimle tartışamaya girsen peygamber katına çıkardığın tapınmaktan başka hiçbir özelliğe büründürmediğin Mahirin kemiklerini sızlattığının farkındamısın ? Galiba birileri sana git mahir ezberle demiş ,sende ezberlediğin üç beş şeyi getirip koca alanda satılığa çıkarıyorsun,senin şimdilerde ezberlediğin şeyleri biz unuttuk gitti ,çünkü miadını doldurdu bu gün yaşanılanın karşısında heehangi bir hükmü yoktur.Özellikle kürt Özgürlük Hareketinde tamamen hükümsüzdür.Kemalizmle bağını koparamayan teorilerin geldiği yer gün gibi ortadayken hala onda ısrarla diretip ,yok şanlı geçmişimiz yok kahraman kavgamız hikayeleriyle kendinizi avuta durmak yerine mahirin hayallerine bir adım atın.O hayalleri gerçekleştiren emperyalizme ve onun yerli uşşaklarına bu coğrafyayı otuz yıldır cehenneme çeviren onbinlerce şehidiyle milyonlarca militanıyla topyekün bir halkın direnişine isyanına yürüyün ,yürüyün ki yürüyüşünüzün bir anlamı olsun.
Sen kendini çokbilmiş sanıyorsun galiba ,biz senin gibileri de bilirizi yani ezberci tipleri vakti zamanında tartışmalarımızda "baka falanca yerde falan şey yazar ,marks şurda şunu demiştir" gibi ucuz lafazlanlıklarla ezberci mantıkla sözüm ona kuşkondurmaz bir devrimcidirler.Ama iş pratiğe gelince evinin duvarına bir çivi çakmaktan bile acizdir.Tolll arkadaşta bu acizliğinizi ısrarla size dikte ediyor.Bunu giderin diyor.Pratik olmadan teoriniz hiçbir işe yaramaz diyor.Teorinizin karşılığı yoktur diyor.Karşılıksız çek gibi bize yutturmayın diyor.Ben bilincimi pratiğimden alırım diyor.
Sen ne yapıyorsun ? Aklınca onu aşağılamak için ,yok arkadaş teorik değil ,teoirk olmayanların bu forumda ne işi var gibisinden ukalaca yaklaşımlarla kendine zemin mi hazırlıyorsun? Yok deden sana mahiri anlatsın ,yok suat size dedelik yapsın gibi bayağı laflarla hazırladığın zemine düştüğünün farkında değilmisin "kürtlerin kurtarıcısı" ne kadar çirkin ! Sen kimsin Türkmüsün? Yoksa kendini hala kürtlerin efendisi mi sanıyorsunda birleri kürtlerin kurtarıcılığını yaparken bu kadar alınıyorsun.
Tolll'u hepimiz tanırız ,onun yüreğindeki inancı ,senin hayal dahi edemeyeceğin bir inançtır.Evet zaman ,zaman hataları vardır.Söylemek istediklerini dolaysız söyler,eğmeden bükmeden söyler.Çünkü siyasal oportinizm nedir bilmez,
Gelelim şu karikatüre,demişsin ki cepheyi hiçkimse karikatürize etmez.Neden?
Cephe yüzümüzü döndüğümüz kabemizmidir.Kutsalımızmıdır.Yoksa asr-ı saadetimiz mi ?
Kendinize gelin! Cephede her siyasal örgüt gibi sıradan bir örgüttür.Karikatürize de edilir ,eleştirilirde,gerekirse yerden yerede vurulur bu onun tamamen ideolojik-politik tavrıyla alakalı olan bir durumdur.O karikatürde bu durumla alakalıdır. Ne eksik nede fazla birşeydir.ELEŞTİRİDİR.
Bu eleştiriye sağlıklı bir yanıt verirsin olur biter.Onu taşıyanı yargılamak ,onu aşağılamak hiçbirimizin haddi değildir.Devrimciler duygularıyla değil ,akıllarıyla hareket eder.Bu akılda bizi hiçkimsenin ne dedesine nede nenesine götürmez.Bizhati somut koşulların ,somut tahlilnde tutar.Eğer bu koşullar sende yeterli gelişmeyi sağlayamamışsa hala "şoven" yaklaşımları bağrında taşıyorsan ,o da ne karikatürün ne Tollun nede bizim suçumuzdur
Dön önce kendini chek et.
Sonra kime ne yapması gerektiğini hatırlatırsın!

Son düzenleme:
T

tgüleç

Bu karikatür burada olmazsa eksiklik olacak. Bunu da ben tamamlayayım...

Maviida ''sağlayamamışsa hala "şoven" yaklaşımları bağrında taşıyorsan ,o da ne karikatürün ne Tollun nede bizim suçumuzdur'' ne şövenliği ne yaklaşımlar vs gibi ince ince noktalardan vuruyorsun .konu bir karikatür.

iyi ki şu şöven kelimesi icat olundu .

İnsanların elinde tek aleti olunca herşeyi bununla tamir etmeye çalışırmış. genelikle her evde elektirk kontrol tornavidası olur. Her evde bu tornavidaların ağzı bozuktur genelikle. Belki sizin evde böyledir bilmiyorum.. Bu tek tamir etme eletine sahip olmanın sonucudur. Şimdi şu şöven yaklaşımları görünce aklıma bu tornavida örneği geliyor artık...

Birileri bu ülkede Amerikanın içimizde olduğunu ve onun defolup gitmesiyle ülkemizin gülük gülüstanlık olduğuna inanabilir. Yine birleri egemen siyasal anlayışın değişmesiyle ülkenin gülük gülastanlık olacağına inanabilir.Ya da Amerikayı gösterip kıpırdamayan ve ne olup bittiğini anlatmakta somut olarak göstemek için bunu kullanıyor olabilir. Gelecekte belki bu sorunu halederim diye düşünebilir. Örneğin dini bütün insanları kendi içinde örgütlemek için din konusuna girmenin yanlışlığını düşünen 'komünistlerde'' vardır mesela... Yani hele bir harekete geçsin bu halk, arkasını getiricem filan diye düşünüyor olabilir bunlar taktiksel kavramlara girer.

Tüm bunların ışığında bazı şeyleri, eğer itifaklar söz konusuysa ulu orta bu itifakları bozucu hareketlerden kaçınmak gerekir. Bir kalkıyorda bunu hatırlatıyorsa, bu Şövenlik değildir..hemen bu malum alete sarılmayalım...

Son düzenleme:
Sayın güleç;
Biz tamirat- tadilat işlerinde sadece elimizin altındaki kontrol tronavidasını değil,anahtarlarıda kullanıyoruz,piriz altındaki kabloların çürük olabilme ihtimalini şimdiye kadar pek ihtimal dışı bırakmadık.Çünkü olası bir durumda bu çürüklük "forumdaki kürtlerin" kaçağıyla gibi kısa devre yapma olasılığı her zaman yüksektir.İşte bu olasılıkğın karşıtlığı olan "şövenizm" malesef kulanabileceğimiz tek tornavida haline gelebiliyor.Varsa başka bir araç onuda biz bilmiyoruz.yada daha uygun bir araç henüz icat edilmedi.
Meselenin karikatüründe değilim başından beri konuyu takip ediyorum.Geldiği nokta forumu aşarak mahalle güzergahına koşar adım yol aldığındandır.Ve bu yolda dökülmelerin başladığı gerçek niyetlerin ortaya saçıldığı yola dönüşmesindendir.Bu güne değin hiç kimseye art niyetli olmadık bundan sonrada olmayacağız.Ancak bu eleştiri adı altında gelecek olan ince mesajlı aşağılanmlarada tahammül edebileceğimiz anlamınada gelmesin.Ben bu forumun bir katılımcısı olarak müdahale hakkımı kullandım.

Birilerinin bu ülke için çok farklı yol ve yöntemleri-söylemleri olabilir.O birilerinin içinde olan bizlerinde yöntem ve söylemlerimizin olması kadar doğal birşeyde olmasa gerek.Kendimizi yada karşıtımızı izah ederken kullandığımız argümanlar önemlidir.Bu önemlilik içinde öncelikle dilimizin ayarı önemldir.Onu kemiği yok diye bir kişi üzerinden ,bir toplumsal kimliği ayarsızlaştırmamalı ,aksi takdirde mazallah yarın öbür gün çok saygı duyduğumuz üstadlarımızdada "forumdaki kürtleri..kürtler...kürtleri..gibisinden ötelere iten bir tavırla karşılama olasılığınada düşeriz.

Bu karikatür burada olmazsa eksiklik olacak. Bunu da ben tamamlayayım...

Maviida ''sağlayamamışsa hala "şoven" yaklaşımları bağrında taşıyorsan ,o da ne karikatürün ne Tollun nede bizim suçumuzdur'' ne şövenliği ne yaklaşımlar vs gibi ince ince noktalardan vuruyorsun .konu bir karikatür.

iyi ki şu şöven kelimesi icat olundu .

İnsanların elinde tek aleti olunca herşeyi bununla tamir etmeye çalışırmış. genelikle her evde elektirk kontrol tornavidası olur. Her evde bu tornavidaların ağzı bozuktur genelikle. Belki sizin evde böyledir bilmiyorum.. Bu tek tamir etme eletine sahip olmanın sonucudur. Şimdi şu şöven yaklaşımları görünce aklıma bu tornavida örneği geliyor artık...

Birileri bu ülkede Amerikanın içimizde olduğunu ve onun defolup gitmesiyle ülkemizin gülük gülüstanlık olduğuna inanabilir. Yine birleri egemen siyasal anlayışın değişmesiyle ülkenin gülük gülastanlık olacağına inanabilir.Ya da Amerikayı gösterip kıpırdamayan ve ne olup bittiğini anlatmakta somut olarak göstemek için bunu kullanıyor olabilir. Gelecekte belki bu sorunu halederim diye düşünebilir. Örneğin dini bütün insanları kendi içinde örgütlemek için din konusuna girmenin yanlışlığını düşünen 'komünistlerde'' vardır mesela... Yani hele bir harekete geçsin bu halk, arkasını getiricem filan diye düşünüyor olabilir bunlar taktiksel kavramlara girer.

Tüm bunların ışığında bazı şeyleri, eğer itifaklar söz konusuysa ulu orta bu itifakları bozucu hareketlerden kaçınmak gerekir. Bir kalkıyorda bunu hatırlatıyorsa, bu Şövenlik değildir..hemen bu malum alete sarılmayalım...
sayın güleç yazdıklarızı biraz daha sadeleştirip açarmısınız

Şimdi bir özeleştriyle başlayalım..
Evet, sinirlerek bazı şeyler yazdım.. Kusura bakmayın!
ama şurasını da söyleyeceğim,
Forumda ki kürtler dediğim, kürt yurtsever arkadaşlardır. bende çerkesim.Suat abide her kürt konusunda meselesinde atladığı için sinirle söyledim,
yoksa kürt yurtsever arkadaşlara bir garezim yok.
ben Halk Cephelide değilim, bunuda ekliyim, ben Liseli CEPHE'liyim.Halk Cephenin gençlik örgütlenmesi gençlik federasyonu, onunla alakamız uzaktan yakından yok, hatta geleneği ile bile alakamız yok.
Yürüyüş'te çıkan " Kürt Milliyetçi hareketi " sözlerini bile, eleştriyorum. O yüzden benle konuşurken HÖC-DTP arasında ki çatışmalardan uzak tutup, o yüzden cephe almamanız gerekir.
Öncelikle mevzuya şuradan başlayayım.
Ben toll arkadaşa şunu söyledim, DHKC yada HDÖ yada başka bir yapı, karikatür edilmemelidir dedim, ama arkadaşlar DHKC'yi putlaştırmayın diyor.
Ve şunu söyledim,
Karikatürü kaldırıp, yerine, toll arkadaş " teorik olarak yazmalıdır" dedim.
daha sonra ise, bu kampanyanın kendince teorik yanını ve dem aldığı yeri gösterdim, ama şunuda ekledim
" bu kampanyayı bende eleştiriyorum"
ve mahirden bir alıntı yazarak gösterdim.
Yani sorunun temeline gelirsek,
Bu karikatür buradan kaldırılmalı ve toll arkadaş özeleştri verip, bunun teorik yanını yansıtmalıdır, bunu o yapmalıdır çünkü suat değil, ve bu arkadaşa yararlı olacaktır, çünkü eksiği var,
mahiri oku demem kendimi beğenmişliğim değil, sinirle söylememdir,
" biz ezilen ulus deyiliz miliyetçi hiç deyilz " " ezilen mucadele edemiyen miletlerdir "
Hatta UKKTH'den bile haberi olmayan arkadaşımız, hala devam ediyor.
ve şu tartışmalardan aldığımız bir kazanım yok,
Yani karikatür yerine, kendi düşüncelerini yazılı olarak dile getirmeli.O zaman bende karikatürü önemsemeyip, tartışmaya devam edeceğim ve foruma yazacağım.
Teşekkürler
HAZİRAN.

Şimdide, konuyu evriltmeden bir kaç noktaya değineceğim,
Evet, Mahir 40 yıl önce yazmıştır, ve teorisini, pratiğiyle uygulayarak, bir gelenek bırakmıştır.
Mahir Çayan'ının yazıları 40 yıl önce deyip, bütünlükle fırlatmak ise " oportünizmin " babalığıdır.Bunu açmamız gerekir,
Mahirin kemalizm ve kürt sorununda ki tespitlerini eleştrdiğimizi ve bugün 3 bunalım değilde, 4 bunalım sürecinde olduğumuzu ve o süreçte ki gibi davranılmaması gerektiğini söyledim,
Ama değişmeyen tek şey vardır ki,
Silahlı propagandadır.Mahir Çayan, silahlı propagandanın temel olduğunu söylemiştir ve diğer ekonomik demokratik mücadele biçimlerinin buna tabi olduğunu göstermiştir, halk kitleleri önce anti-pati duyacak, daha sonra sempatiye dönüşecek, gerilla eylemlerinin sürekliliğiyle, güvene dönüşecek ve en son olarakta destek aşamasına dönüşecektir.
Bizler mahiri örnek alırız, Mahir kesintisiz 1 de anlattıklarının özeleştrisini ve gelişmiş halini kesintisiz 2-3 de yazmıştır, yani bizim görevimiz öncelikle şudur,
Dogmatizmden kurtulup, Kesintisiz 2 3 geliştirmektir, ama oportünizmin bataklığına parmağımızın ucunu bile sokmadan!
THKC hareketi, Örgüt-Güç-Kadro anlayışıyla pratik sergiler, yani PASS ve Öncü Savaşını ancak kadrolarla uygular.Yani silahlı propaganda anlayışını kadrolarıyla uygular, ve silahlı propaganda uzun bir süreçtir, yapılan 2-3 eylemle bitmez.O yüzden örgüt, savaşa yeterince hazırlanmalı ( evrim değil ), ve cepheyi oluşturmalıdır. Cepheyle vurdukça, daha fazla kadro çıkartacak, hem örgütlenecektir, hemde oligarşiyi piskolojikmek yıpratacak, kayıplar verecek ve halk ile oligarşi arasında ki suni-dengeyi paramparça edecek ve bu süreçte parti yavaş yavaş kurulacaktır, yani THKP oluşacaktır.
Sizin pratik anlayışınız ile bizim pratik anlayışımız bir değildir,
siz kimin daha fazla kurumu var kimin daha fazla kitlesi var anlayışızla niceliksiz kitle anlayışıdır.ve niceliksiz kitle, içinden niteliğe bürünecek kadroların, teşir edilme anlayışıdır.
O yüzden sergileyeceğimiz pratikler birbirimizden farklıdır.
Önderimiz Mahir Çayan şunu söyler,
" legalist alanda örgütlenemeyenler, illegal alanda örgütlenemezler "
bizler legalist alanda örgütlenebiliyoruz, bunun bir çok pratiği örneğimizde vardır.Ancak, illegal mücadele, kadronun yetişmesine bağlıdır, bugün ise kadro yetiştirmek önemlidir,
Çünkü kadrolar herşeyi çözer!
Yani Mahir'in söyledikleri ve çözümlemelerinin, bazı yerlerini değiştirmeli ve bugune uyarlamalıdır ve bugün devam eden ve kesin olanları ise uygulamalıyız.
Anlayacağın,
Hata yaptımı, özür dilemesinide biliriz.
ama daha dikkatli davranmamız gerekiyor, özür dileyecek duruma gelmememiz gerekiyor, ama bizde hata yapabiliyoruz.
Bizide torbaya atıp, yanlış ve doğrularımızla çöpe yollamayacaksın değil mi!
HAZİRAN.

Bizide torbaya atıp, yanlış ve doğrularımızla çöpe yollamayacaksın değil mi!
HAZİRAN.
:)
kim hangi hak ve yetki ile bunu yapacak.

heleki..,
ama daha dikkatli davranmamız gerekiyor, özür dileyecek duruma gelmememiz gerekiyor, ama bizde hata yapabiliyoruz.

böyle davranabilme cesaretini ve ahlakını becerebilen birini..:)

ben bunu örnek alırım.. ötesine ne elim nede dilim varabilir
sevgi ve saygılarımla
sana gönül koymuş değilim.....:)

mahir konusuna gelince...,
"kemalizm" konusunda en kötü zeminde olan denize bile şöven demeye kimsenin dili varmaz.. bunu idam sehpasında çürütmüştür.

mahirin 40 yıl önceki teorik değerli arayışlarını, çıkışlarını dönemi içersinde analiz etmek, günümüzde yeniden tanımlamak gereklidir ama bu mahiri redetmek yada, dönemsel önemini yadsımak anlamına gelmez.
ama ..., günümüzdeki şöven duruşuna mahirin 40 yıl öncesi argüanlarını malzeme etmeye kalkanlara olan tavrımızı da mahire tavırmış gibi görmek haksızlık olur.

mahirin ibonun çıkışları olmasaydı, hala devletin bir kanadı altında "politika" yapmaya çalışırdık.. yada "kemalizm"in peşinde koşardık..
denizin idam sehpasındaki sözleri olmasaydı hala ulusalcı olur kürtleri tanımazdık.
kısaca.. kürtlerde böyledir.. onlar olmasaydı..,
tırşıkçıların peşisıra dolaşır,kendi halkına güvenip, kürdistan dağlarının ve halkının kıymetini bilmez..tırşıkçılar gibiakp peşinde yada abd peşinde koşardı.

kürtler mahiri denizi ve iboyu çok iyi bilirler ve iyi takip ettiklerinden bu hale gelebildiler

kimi, ne zaman, nasıl, nerede örnek alacağını ve bunun hakkını nasıl verebileceğini de bilmek gerekir.

sevgilerimle
suat

Şimdi bir özeleştriyle başlayalım..
Evet, sinirlerek bazı şeyler yazdım.. Kusura bakmayın!
ama şurasını da söyleyeceğim,
Forumda ki kürtler dediğim, kürt yurtsever arkadaşlardır. bende çerkesim.Suat abide her kürt konusunda meselesinde atladığı için sinirle söyledim,
yoksa kürt yurtsever arkadaşlara bir garezim yok.
başlıyalım başlarken batıyosun haziran;) nasıl atlamak yaw kimin hangi konuda ne yazazağı sanamı ipotekli teorik zeminin avukatımısın birde sinirleniyosun ve sinirlendiğini fark etmen altı gününü alıyo iki gün konuyu farketmekle dört günde yazdığın konudan sonra özeleştiri vermekle buna özeleştiri denirse özeleştiri neden verilir bilirmisin haziran hatanı farkedip hatalarınla yüzleşmek ve tekrarlamak için özeleştiri verilir bu özeleştiri deyil ve samimide deyilsin
ben Halk Cephelide değilim, bunuda ekliyim, ben Liseli CEPHE'liyim.Halk Cephenin gençlik örgütlenmesi gençlik federasyonu, onunla alakamız uzaktan yakından yok, hatta geleneği ile bile alakamız yok.
Yürüyüş'te çıkan " Kürt Milliyetçi hareketi " sözlerini bile, eleştriyorum. O yüzden benle konuşurken HÖC-DTP arasında ki çatışmalardan uzak tutup, o yüzden cephe almamanız gerekir.
Öncelikle mevzuya şuradan başlayayım.
Ben toll arkadaşa şunu söyledim, DHKC yada HDÖ yada başka bir yapı, karikatür edilmemelidir dedim, ama arkadaşlar DHKC'yi putlaştırmayın diyor.
Ve şunu söyledim,
Karikatürü kaldırıp, yerine, toll arkadaş " teorik olarak yazmalıdır" dedim.
daha sonra ise, bu kampanyanın kendince teorik yanını ve dem aldığı yeri gösterdim, ama şunuda ekledim
" bu kampanyayı bende eleştiriyorum"
ve mahirden bir alıntı yazarak gösterdim.
Yani sorunun temeline gelirsek,
Bu karikatür buradan kaldırılmalı ve toll arkadaş özeleştri verip, bunun teorik yanını yansıtmalıdır, bunu o yapmalıdır çünkü suat değil, ve bu arkadaşa yararlı olacaktır, çünkü eksiği var,
haziran sen ne yazdığınıda bilmiyosun yazılanlarıda okumamışın beli sen şu teorik zemini bür türlü açıklaya madın giti bir karikatür nedir teorimidir pratikmi bir resim veye bir makale bunların neye girer bunlar nedir prtatikmidir suat ve maviiada abiler ve ben sana dedik bir karikatürün anlatığını sayfalarca yazıyla anlatamasın ha bunuda kaçkere dedik varsa bir hakaret aşğlayıcı bişe gösterin sizin yapmadığınız şeyi ben yapayım özür dilyecem ama yine bir tık yok diyer sorular gibi bu teori lafıda atık midemi bulandırdı yine bırak şu ağzındaki sakızı haziran benim eksiklerimi boşver kendi eksiklerini tamamla ben hergün bişeler öreniyorum zaten

mahiri oku demem kendimi beğenmişliğim değil, sinirle söylememdir,
" biz ezilen ulus deyiliz miliyetçi hiç deyilz " " ezilen mucadele edemiyen miletlerdir "
Hatta UKKTH'den bile haberi olmayan arkadaşımız, hala devam ediyor.
ve şu tartışmalardan aldığımız bir kazanım yok,
Yani karikatür yerine, kendi düşüncelerini yazılı olarak dile getirmeli.O zaman bende karikatürü önemsemeyip, tartışmaya devam edeceğim ve foruma yazacağım.
evet haziran şavaşmayan mucadele etmeyen miletler ezilmişlerdir direnen bir halk ezik bir halk deyildir ezilen halkların miliyetçiliği kürt miliyetçiliğini kanıtlanmak isteniyo bazı sol çevrelerden ya kavramda yada türkçe karşılığından bir hata var sömürülüyo olabiliriz işkal altında olabiliriz hak ihlalerimizde olabirir ama nefes aldıkça ezmeye çalışanlara varlığımla direniyosak ezilmiş deyiliz demektir milyetçi hiç deyiliz bunu yukarda sordum başka platformlardanda sordum ve soran insanlar gördüm hiç birindende adam gibi bir cevap yok iftranın içine iftira katarak cevap gödüm yada bu bahsetiğin ezilen halkların miliyetçiliğinden bişe koparmaya çalışanlar gördüm ama adam gibi bir cevap göremedim ki aksi dürumlar çok kanıtlı ispatlı ve ben biri niye türk konulara atlıyo diyede sinirlenip hakarete etmiyorum ona teşekür edenleride horlamıyorum ;) sen sinirlenirsin normaldir damarlarından akan asil kandanmıdır acep

siz kimin daha fazla kurumu var kimin daha fazla kitlesi var anlayışızla niceliksiz kitle anlayışıdır.ve niceliksiz kitle, içinden niteliğe bürünecek kadroların, teşir edilme anlayışıdır.
bak burda yine bir yanlışın içindesin bugüne kadar ben hiç duymadım benim gerilam daha çok benim kurumum veya üyem daha çok dediğini birkere böyle çirkince söylemleri bırak haziran belki kendini bilmez bir iki kişi der kurumlar bunu diyomu o pkk kaplarında bir çok sol örgüt eyitim alır istanbulda şehit düşen bir arkadaşın videolarındada görüldü bugüne kadar pkk hiç demedi bu bu sol örgüt benim kaplarımdan eyitim alıyo haberleri dinliyosan rojda çıkar tiko ve pkk kadın gerilalar ortak eylem yaptı der kim koordine eti kim istihbarat verdi vs vs sine girmez seçimleri bilirsin dtp güç birliği adında seçime girdi marmaranın bazı bölümlerinde ödpe adına seçime girdi ve kendi adından ve ve oy kitlesini hiç masaya koymadı benim gibi aşırı uçtan çok insan muhalif oldu sola seçime girilmez özelikle ödp ve shpyle ve açık cephe aldık ve buna regmen seçime girdi çatı partiside yine oyle
ve birde tam tarihini hatılamıyorum ama cephenin yayınlarında ve kendi militanlarınca pkkde bukadar (bir rakam verilmişti hatırlamıyorum) itirafçıvar diyolardı bir araştırma yapıldı her iki örgüt hakında kaç itirafçı var ve bunlar üye sayısına bölündü cephenin oranı pkkyi soladı haziran halende yurtseverler cephe bir eylem etkinlik düzenlediğinde devet edildimi gidiyolar bunlara rağmen az elinizi vicdanınıza koyun

hiç görmedik adam olmadık pravakatör olduk tebiyesiz olduk iftira edildi vs bir kürt miliyetçisinden özürdilemek kanınıza dokunuyo sadece eleştisel bir karikatür yüzünde ben özürde beklemiyorum aynı şeyi tekraladıktan sonra özrün bir anlamıda yok hatanı bilip tekralamsan zaten özürdilemenede gerek yok;)

başlarken batıyosun haziran;) nasıl atlamak yaw kimin hangi konuda ne yazazağı sanamı ipotekli teorik zeminin avukatımısın birde sinirleniyosun

şimdi ben yapıcı yaklaşacağım, tekrar kıvılcım çakılmasın diye. Forumda avukatda değilim, hizmetlide, forumda bir bireyim, ve bu benim suat abiye kişisel ithamımdır, seni ilgilendirmez.Anlayacağın konuyu başka yöne çekmeye gerek yok.

ve sinirlendiğini fark etmen altı gününü alıyo iki gün konuyu farketmekle dört günde yazdığın konudan sonra özeleştiri vermekle buna özeleştiri denirse özeleştiri neden verilir bilirmisin haziran hatanı farkedip hatalarınla yüzleşmek ve tekrarlamak için özeleştiri verilir bu özeleştiri deyil ve samimide deyilsin

samimi olduğuma inanırsın-inanmazsın, bu senin insiyatifine kalmıştır, ben özrümü dilerim ve çekilirim.Ve özürüm sadece, o sinirle yazdıklarımdır.Kabul edersin-etmessin, edersen önemserim, etmessende samimi olayım, sadece hata yaptığım için üzülürüm, seni kırdığım vs. için değil.Yani böyle konuşmamam gerekirdi.

suat abi bunu yazmış.. " karıkatür dhkp yi eleştirmektedir. hakaret olduğunu düşünüyorsan, bunu belirtir ve kaldırılmasını talep edersin. "

DTP-HÖC çatışmasının olduğu bu süreçte, hepimize görev düşüyor, yani Türkiye Devrimci Hareketine, Sol içi çatışmaya hayır görevi düşüyor.. Ve konu yurtseverlikten bile ilerlemiyor.. " laga luga " dediğimde buydu, DTP-HÖC tartışmasına dönüyor ve bize birşey kazandırmıyor.Bende altına HÖC'ün yurtseverlik kavramını bildiğimde açıkladım, ama dilim farklı olsaydı demek ki ikna edebilir, süreci değiştirebilirmişim..
İşte karikatürün azizliği!
birçok şeyi anlatsaydı, böyle olmazdı.. resimlere baktıkça, herkes farklı anlar.hepimiz o yüzden teorik olarak yani " sözlü " olarak içini doldurarak, işte bu yüzden yurtseverlik kavramı işte bu yüzden vatan kavramı yanlıştır. Tıpkı suat abinin bir forumda yaptığı gibi..
teorik zemin olarak dediğim şeyi bir saattir söylüyorum, ama suat abi sanırsam daha anlatıcı oluyor. Karikatür DHKP'yi eleştirmektedir, eleştri doğaldır, ancak bunu karikatürle anlatmak doğru değildir ve kaldırılıp " sözlü " olarak ifade edebilirsin..
bu benim foruma talebimdir.

evet haziran şavaşmayan mucadele etmeyen miletler ezilmişlerdir direnen bir halk ezik bir halk deyildir ezilen halkların miliyetçiliği kürt miliyetçiliğini kanıtlanmak isteniyo bazı sol çevrelerden ya kavramda yada türkçe karşılığından bir hata var sömürülüyo olabiliriz işkal altında olabiliriz hak ihlalerimizde olabirir ama nefes aldıkça ezmeye çalışanlara varlığımla direniyosak ezilmiş deyiliz demektir milyetçi hiç deyiliz bunu yukarda sordum başka platformlardanda sordum ve soran insanlar gördüm hiç birindende adam gibi bir cevap yok iftranın içine iftira katarak cevap gödüm yada bu bahsetiğin ezilen halkların miliyetçiliğinden bişe koparmaya çalışanlar gördüm ama adam gibi bir cevap göremedim ki aksi dürumlar çok kanıtlı ispatlı ve ben biri niye türk konulara atlıyo diyede sinirlenip hakarete etmiyorum ona teşekür edenleride horlamıyorum ;) sen sinirlenirsin normaldir damarlarından akan asil kandanmıdır acep

Birinci damarlarımda kan akıyor, seninde akıyor.. bu ağzını değiştirmeni talep ediyorum..
İkinci Yürüyüşte çıkan " Kürt Milliyetçi Hareketi " sözünü, eleştirerek, başına ezilen demeyi unutmuş dedim, yani bu çatışmaların sürdüğü ortamda gayet iyi bir şekilde, üst düzeyler değil, aynı zamanda örgütün sempatizan-taraftar'ları bile birbirine tavırlı.
Çatışmaların sürdüğü ortamda birey olarak yapıcı durmak ve sorgulamak önemlidir.
Anlayacağın, Kürt Milliyetçisi olmanız, Meşrudur.Kimliği bile yok sayılan bir halkın, milliyetçiliği meşrudur.Yani devrimci sosyalistlerin, ezilen halkı desteklemelidir.Ezilen halk dediğimiz ise, ezen türk halkının, oligarşi ve emperyalizm eli ile kürt halkını yok saymasıdır.Yani ezilen olmak namımızdan birşey düşürmüyor..
Evet bu yazıyı bizzat dergide okudum..
onlar hata yaptı, sende yapacaksın değil mi ?
dergide okuduğumda sanki illa PKK hareketine laf söyleme ithamı vardı. Ama bunu yeri " Yurtseverlik kavramının tartışıldığı " yer değildir.
Yürüyüş bir hata yaptıysa, bunun karşılığı burada aynı hatayı gerçekleştirmek değildir.

bak burda yine bir yanlışın içindesin bugüne kadar ben hiç duymadım benim gerilam daha çok benim kurumum veya üyem daha çok dediğini birkere böyle çirkince söylemleri bırak haziran belki kendini bilmez bir iki kişi der kurumlar bunu diyomu o pkk kaplarında bir çok sol örgüt eyitim alır istanbulda şehit düşen bir arkadaşın videolarındada görüldü bugüne kadar pkk hiç demedi bu bu sol örgüt benim kaplarımdan eyitim alıyo haberleri dinliyosan rojda çıkar tiko ve pkk kadın gerilalar ortak eylem yaptı der kim koordine eti kim istihbarat verdi vs vs sine girmez seçimleri bilirsin dtp güç birliği adında seçime girdi marmaranın bazı bölümlerinde ödpe adına seçime girdi ve kendi adından ve ve oy kitlesini hiç masaya koymadı benim gibi aşırı uçtan çok insan muhalif oldu sola seçime girilmez özelikle ödp ve shpyle ve açık cephe aldık ve buna regmen seçime girdi çatı partiside yine oyle
ve birde tam tarihini hatılamıyorum ama cephenin yayınlarında ve kendi militanlarınca pkkde bukadar (bir rakam verilmişti hatırlamıyorum) itirafçıvar diyolardı bir araştırma yapıldı her iki örgüt hakında kaç itirafçı var ve bunlar üye sayısına bölündü cephenin oranı pkkyi soladı haziran halende yurtseverler cephe bir eylem etkinlik düzenlediğinde devet edildimi gidiyolar bunlara rağmen az elinizi vicdanınıza koyun

Anlaşılan zorlanacağız, Benimde yardımıma suat abi gelsin. söylemek istediklerimi anlatsın.
Şimdi, ben herhangi bir örgütün anlayışından bahsettim ve türkiye devrimci hareketi anlayışından bahsettim,
Alanlarda ne kadar fazla yürüyen insan varsa, o güçlüdür.
Seçimlerde kim daha fazla oy alıyorsa o güçlüdür,
kimin her bölgede ( yani fazla kurumu ) olması anlamına geliyorsa o güçlüdür, anlayışı hatadır diyorum..
yani onun bunun rakamlarından bahsetmiyorum, bunun anlayışından bahsediyorum..
Hatta sana bir dergiden alıntı yapayım o daha iyi anlatacaktır.
Legalizmle birleşerek bu "güç"lülük, doğrudan "örgüt"ün niceliği ile özdeşleştirilmiştir. Kimin derneğinin daha çok olduğu, kimin mitinglerde daha çok "kitle yürüttüğü" bir "güç" olarak algılanmaya başlanmıştır. Böylece nicelik herşeyin önüne geçmiştir. Ancak 12 Eylül'le birlikte bu "güç"ün nasıl dağıldığının görülmesi üzerine, bir süre nitelik sorunu öne geçmiştir. Ancak düşünce alanında herşey olduğu gibi kalmıştır.
Bazı oluşumların 1980 öncesinde olduğu gibi, legal plandaki dernekçiliği nicelik düzeyinde bir "güç" gibi sunmaları bunun ürünüdür. Bu mantık öyle noktaya ulaşmıştır ki, adı sıralanan 20-30 "demokratik kitle örgütü"nün desteklediği ilan edilen bir korsan mitinge 30-40 kişinin katılması "güçsüz solun en güçlüsü" olunduğunun kanıtı olarak bile ilan edilmiştir. Aynı mantık, bir süre sonra, silahlı eylemler içinde geçerli kılınmıştır. Kimin daha çok silahlı eylem yaptığı, yani silahlı eylemlerin hedefleri ve amaçları değil, niceliği, solda bir "güç" kanıtı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Legal faaliyetin giderek önemsizleştirilmesine paralel olarak, bu ikinci tarz "güç" kavramı yaygınlaşmıştır. Bu durum, devrimci silahlı mücadeleyi, sola yönelik bir "kuvvet gösterisi"ne dönüştürürken, silahlı propagandayı solda "kim daha güçlü" propagandasına dönüştürmüştür. Bu durum, solda sürekli prestij kaybeden çeşitli revizyonist ve oportünist çevreleri de etkileyerek, bunlarında kendilerine gerilla yapan birer şube açmalarına neden olmuştur. Mahir yoldaşın deyişiyle, "tabii bu gerilla hikaye olmuştur".

hiç görmedik adam olmadık pravakatör olduk tebiyesiz olduk iftira edildi vs bir kürt miliyetçisinden özürdilemek kanınıza dokunuyo sadece eleştisel bir karikatür yüzünde ben özürde beklemiyorum aynı şeyi tekraladıktan sonra özrün bir anlamıda yok hatanı bilip tekralamsan zaten özürdilemenede gerek yok;)

Olayı allak bullak edip, karşı tarafı daha fazla sıkıntıya sokma anlayışıyla yaklaşırsan birşeyleri çözümleyemeyiz.. ben sana pravakatör, terbiyesiz vs. dediğim için özür dilerim.Ben türk değilim, Bir kürtten özür dilemek neden zoruma gitsin, bu kadarda alıngan olmamalısın.. Özür diliyorum dedim ya, tekrarlayayım özür dilerim ama şansını fazla zorlama :):)
Bir kez daha tekrarlıyorum.
kürt sorununda, Halk Cephesiyle çok farklı düşünüyorum, bunuda açayım;
Halk Cephesi şunu söylüyor, "Türkiyede demokratik devrim yapılacak ve türkiye sosyalist olacak, ondan sonra kürt halkı ayrılmak isterse ayrılacak, ama öncelikle devrim mücadelesine katılma ve sosyalist olma koşulu var"
bende şunu söylüyorum, " bebeğin artık 9 aylık olduğu ve Türkiye Devrimci Hareketinin devrim yapmasını bekleyecek değil, daha fazla beklerse, daha fazla acı çeker, işte bu yüzden kürt halkının mücadelesi desteklenmelidir.
Keşke türkiyede devrim yapabilsek " Türkiye bölgesinde Kürdistanı kurtarabilsek "
Ama yapacağımız bir demokratik devrim sadece türkiye kürtlerini kurtaracaktır, işte bu yüzden, kürt halkının AYRI BİR ÖRGÜTLENME, AYRI BİR DEVRİM HAREKETİ vardır. Çünkü biz türkiyeli devrimci sosyalistler sadece türkiye bölgesindeki kürtler adına birşey yapabiliriz ( ki yapamıyoruz ). Kürt halkı, İran-Irak ve Suriye bölgesinde ki kürtlerle bütünlüklü olarak kurtulacaktır, bunun çareside budur.

Yani artık beni anlarsın umarım, suat abi üstünden geçer, tercüme ederse :)
HAZİRAN.

T

tgüleç

sayın güleç yazdıklarızı biraz daha sadeleştirip açarmısınız
Herşey açık ve aleni. Sadeleştirilecek bir şey yok ortada.

Eğer bunu benimle tartışma açmak amaçlı ortaya koyuyorsanız.( Bunu bilmiyorum,eğer böyle ise diyorum).Sizinle tartışmamanın hiç bir şey elde edilemeyeceğini okuduğum yazılarınızdan (gerçek burada yazılan) düşünmekteyim. Herhalde bu suç olmasa gerek..

Siz baş edilemeyeceklerdensiniz bana göre.. (buda suç olmasa gerek.)

sevgili gençler...:)
bence siz anlaşabilirsiniz.. bana gerek yok..

tartışarak.. ortak yapıcı dili yaratabilirsiniz.. bende bundan mutluluk duyarım..

ilk başlarda belki birbirinizi kıracaksınız.. öyle de oluyor.. ama ben inanıyorum ki.., belirli bir düzeyi yaratabilirsiniz..

iş yapan hata da yapar.., bu doğaldır..
kalkıp da .. sen şunu sende bunu yapmamalısın deme gereği duymuyorum.. "gereksiz" olacaktır..

size güveniyorum..

sevgi ve saygılarımla

suat

konuya dair bir tek cümleye rastlamadım.evet tartışmalar elbette olacak ama bir noktasıda olmalıdır diye düşünüyorum.

neyse en azından konuyla alakalı eğri yada doğru bir yorumda bulunalımda belki konuya yönelim açısndan bir başlangıç olur.

bu vatan ,şu vatan, yada öteki vatanlar kime ait

eğer vatan herkese aitse hiçkimseye aittir .

eğer vatan birilerine aitse herkese ait değildir.

birileri sahiplenip faydalandığı ve bu mevcut durumu korumak adına,imparatorlukları, değerli vatanları adına tarihin farklı dönemlerinde, farklı koşullarda, farklı politikalarla ,nice oyunlar oynamış,sınırlar belirlemiş, ve parsellemiştir.işte ne zamanki birilerinin değilde herkesin olacak ortak bir vatan mücadelesi verilir parsellendiren güçlerin elinden kurtarılır,parseller, sınırlar ortadan kaldırılır ,işte o zaman bir vatandan bahsedebiliriz ki o da bildiğimiz anlamdaki vatan olmayacaktır.