chp'nin üvey evlatları

chp ve üvey evlatları.. başlık bu.. peki., chp'nin üvey olmayan evlatları var mı?.. işte bu sorunun yanıtı biraz karışık.. var desem yanlış.. yok desem de yanlış.. en iyisi e-devlet üzerinden bir soyağacı araştırması yapalım.. :D

chp kuruluşuna dönersek.; ilk adı chf idi.. ama içinde halk yoktu.. kurucuların tümü eski i.t. kökenlidir.. i.t içinde de halk yoktu.. zaten o dönemlerde halk diye bir kavram-tanım yoktu.. devlet ve evlatları vardı..
anlayacağınız.; şecere arayacak isek devlet baz alınmalıdır..

i.t kuruluşunda devlet vardır.. yani devlet partisidir.. bu yüzden., öncelikle devletin en etkili kurumunda.. orduda örgütlenmiştir.. ve diğer alanları.; bürokrasi ve yerel eşraftır ama tüm bu örgütlenmelerinde seçici olmuştur.. i.t. örgütlenmesinin önemli noktalarına sadece belirli-dönmeleri ve ek olarak da bazı devşirmeleri yerleştirmiştir..
chf olayı da aynıdır.. partinin kilit noktalarında daima belirli-dönmeler yer alırken., aktivist ya da kullanılır malzeme olarak devşirmeler yer almıştır..

i.t karakteri ideolojik olmamıştır.. etnik de olmamıştır.. yeri gelmiş., sağ veya islamcı olurken yeri gelmiş devlet ulusculuğu osmanlıcık ya da devlet "türk"çülüğü karakterini işlemiştir... sol olarak belirli dönemlerde karakter sunsa da aslında sol değildir.. ama parlamentonun solunda oturanlar anlamında ataları burjuva olarak "sol" olmuşlardır..

chf/chp de aynıdır.. ilk çıkışında.; i.t. nin bir küresel yerel konsept kanadı olarak siyasal alanda yer alırken., zamanla faşizm ile sol! arasında gidip gelmiştir ama bu gidip gelmeler kafa karışıklığı değil., süreçlerin gerektirdiği duruşlardı..

toparlarsam..
chp i.t. nin devamıdır.. devlet partisidir.. yani soy anlamında budur.. atası.; i.t ve oğlu chf/chp olarak soy ağacı çizilebilir.. haliyle ortada bir evlat tanımı varsa halen bir evladı yoktur ama üvey evlatları vardır.. bu arada evlat olarak tanımlamasa da devlet baba ortaklığından dolayı baba bir ana ayrı kardeşleri olabilir.. :D

yani.; chp ittifak görüşmeleri yaparken kimlerle görüşme yaptı "mevzu" bu ise........

CHP'nin ittifak görüşmesi listesi açıklandı
CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, İyi Parti ile yaptıkları görüşmenin ardından ittifak komisyonunun yeni görüşme listesini açıkladı. Tezcan, 'Temas grubumuz bugün BBP, DSP, BTP ve DP, salı günü (yarın) ise SP, HDP ve Vatan Partisi ile görüşecek' dedi.

http://haber.sol.org.tr/toplum/chpnin-ittifak-gorusmesi-listesi-aciklandi-230423

dikkat edin.. chp'nin görüşecekleri arasında.; dsp var.. hadi aileden kopma normal.. btp ve dp chf içinden kopma yani i.t. ortak ataları.. normal.. sp ise yine aynı aslında i.t. nin islami ayağı normal.. vatan partisi i.t. nin "sol" ayağı.. normal.. geriye normal olmayan hdp kalıyor.. da.. hdp bileşenleri içinde eskiden i.t.-chp kökenli solcular var desek normal diyeceğiz ama bilindiği gibi bunlar geçmişi sorgulayıp., eleştirip değişim yaşayanları oluyor.. bu anlamda normal değil..
demek ki.. hdp'nin görüşme listesinde olmasının nedeni farklı..

İLKELER İTTİFAKI: Sayın genel başkanımız söyledi; bir tarafta tek adam rejimi var, öbür tarafta adaletli temsilden yana olan bir büyük buluşma var. Biz o büyük buluşmanın tarafında ve temsilciyiz. Bu çerçevede büyük buluşmaya Türkiye’nin ihtiyacı var. Partileri, kişileri değil ilkeleri öne çıkaran, bir beraberliği savunuyoruz.
bu sözleri analiz edelim..

Biz o büyük buluşmanın tarafında ve temsilciyiz.

yani.. chp ben akp karşısındaki blokun temsilcisiyim diyor.. diğerleri bu temsilcinin etrafında olacak.. birde pişkince şunu diyor.. Partileri, kişileri değil ilkeleri öne çıkaran, bir beraberliği savunuyoruz. hem temsilci benim/chp diyeceksin., hem de utanmadan partileri isimleri öne çıkartmıyoruz diyeceksin..
bu nasıl? olabilir.. bir araya gelenler bir blok adı koyar.. demokrasi bloğu vs. gibi işte o zaman bu sözlerin bir anlamı olur.. temsilci benim dersen olmaz..

yine bu açıklamalarda ilgimi çeken bir şey var.. bu da konu başlığındaki içerik oluyor...
her kesimle görüşüyor ama listede ödp-tkp-/türevleri ve emep yok..
:D

haliyle ben de başlık attım.. bunlar chp nin üvey evlatlarımı?.. yoksa tatava etmeyip zaten oy verecek olanlar mı?.. :D

solhaber konuyu servis ediyor ama sormuyor.. neden? chp görüşme listesinde biz yokuz.. sorsak.. biz zaten istemiyoruz.. biz zaten sosyalist soluz vs. vs.
iyi de chp sağa döndü sola dönmedi ağlaşmaları ne? oluyor..

türk-iye solu her zaman chp'nin üvey evladı oldu.. ne kadar yaklaşsalar da chp zaten gelmek zorundasınız len dedi.. ve geldiler de..

merak ediyorum..bu bilimsel sosyalist solcu!!larımız bu konuda ne? diyecek.. bence 3 maymunluğa devam ederler.. :D

ah! chp vah! chp ne olacak böyle

chp yine yapacağını yaptı ve nasyonalist solumuzu!! kahrettirdi.. :D klasik ağlama modu.; chp yüzünü sola dönmedi yani götünü döndü.. :D

Kendini bulamayan parti: CHP
birgün gastesinde turan eser yazmış.. başlık bu.. chp.; kendini bulamıyor-muş... nerde kaybetmiş de bulamıyor..
Çizildik ey halkım
CHP’ye başvuran 2 bin 319 vekil adayı arasından 600 milletvekili adayı belli oldu. Listenin mesajı net; “Solculara, Alevilere ve sol siyasete yer yok!”

çizmişler... :D şaka gibi ağlamaya bak.. chp bizi!! çizdi.. babam beni evlat kabul etmiyor diye ağlıyor.. dna testi yap mahkemeye git.. :D kesinlikle kazanırsın.. şöyle yazar.. nasyonalist solun dna sı %99 i.t. kökenlidir.. haliyle chp ile genetik ortaklık var.. kesin kazanırlar.. :D

62 yaşımdayım.. ben bıktım.. bu "dsol"un chp ağlayışlarından bıktım.. eskiler bir yana.. benim yaşadıklarım yeter.. yıl 1974 dağ-taş karaoğlan.. yazanlarda solcularımız!!.. karaoğlan en yüksek oyu alıyor ve tek başına iktidar olabilir.. bir evde içiyoruz.. hadi gidelim dediler.. 18 yaşındayım.. serde thkp yani cephecilik sempatizanlığı var.. arkadaşlar da öyle.. ya deniz ya mahir ya da hepsi ile birlikte kemalist m-l.. dedim.. ne işimiz var.. bize ne? olur mu?.. ne ezen ne ezilen insanca hakça bir "düzen".. demiyor mu? dediler.. ben de o son kelimeye iyi bakın dedim.. "düzen" ama nasıl bir düzen.. :D

uzatmayayım.. chp "düzen"i nasıl olur eskiye bakın dedim.. o zamanki aklımın yettiğince-bildiğimce anlattım.. nazım., sabahattin ali., tkp tutuklamaları., varlık vergisi., zonguldak zorunlu amelelik yasası., vs. vs. gideceğiz dediler ve o salak insanlar pembe atlarına binip gittiler.. ben kaldım..
yıl 1986-7.. sodep yine bizim "solcu"larımız chp peşinde erdal diyorlar başka demiyorlar.. 12 eylülbasmış sopayı "adam" olmuşlar.. hepsi höşmelim.. ne işiniz var dedim ama anlatamadım.. yetmedi.. ekmelettin olayı..

kısaca.. hala salaklar ve hala ağlama modundalar..
kendini bulamayan parti chp imiş.. be salak.. chp ne idi de ne olacak.. hala "uyanmadınız" mı...

CHP, “sosyal demokrat parti” olmak, kendisini bulmak, ilkeli ve siyasal programı hedefi yerine, sağın, milliyetçiliğin, muhafazakârlığın, dinciliğin ideolojik ve fiziksel döküntüleriyle iktidara yürüme rüyasından uyanmadığı için krizdedir. CHP kurmayı, solcuları ve Alevileri “yok” sayıp, yerine sağcıları, muhafazakârları ve “şeriat isterim” diyenlerle “var” olma stratejisiyle, AKP-MHP blokunu, bu blokun çakmasıyla birlikte aşacağını sanmaktan kurtulamadığı için krizdedir.
hadi ya.. chp sosyal demokrat mı?.. sol mu?.. da şaşırıyorsun..

yukarıda yazdım.. sodep/shp olaylarını ama bu salak hala aynı..
25 Haziran sonrasına yeni bir sol kitle partisine duyulan ihtiyacı açığa çıkarmıştır. Önümüzdeki süreç “yeni arayışları” ve siyasal “ birleşmeleri” ve hatta yeni bir SHP neden olmasın sorularını gündeme alabilecek gibi görünüyor.
shp olunca ne? olacak..olmuş hali geçmişte ortada..

yazıyı yazan turan eser.. alevi kökenli atattürkçü-solcu vs. vs. birgün gazetesinde devletin temsilcisi.. ama.. yazısı eski!! dy çnin "yeni yol" çizgisi..

siz ağlamaya devam edin.. :D

alıntı
https://www.birgun.net/haber-detay/kendini-bulamayan-parti-chp-216771.html