DBP 3.Kongresi:Demokrati k Sosyalizm

#1
HABER MERKEZİ – DBP 3. Olağanüstü Kongresi sona erdi. Demokratik sosyalizmin parti program ve tüzüğüne alındığı kongrede Emine Ayna ve Kamuran Yüksek yeniden eşbaşkan seçildi. DBP PM listesi de büyük oranda yenilendi.

Yaptığı 3. Olağanüstü Kongresi ile program ve tüzüğünde neredeyse yüzde 80 oranında değişiklik yapan DBP, demokratik sosyalizmi program ve tüzüğüne alarak, partiyi “Demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü toplum paradigmasına dayanan demokratik sosyalist bir Parti” olarak tanımlandı. Ayrıca daha önceki program ve tüzükte yer alan “demokratik özerklik” tanımlarını genişleten DBP, “komünal ekonomi” modellerini tarif ederek, hedeflediği “yeni insan, yeni toplum” modellerine dikkat çekti.

HDP’nin en önemli bileşenlerinden olan ve daha önceki tüzük ve programını demokratik özerklik üzerinden şekillendiren DBP, yaptığı 3. Olağanüstü Kongre ile tüzük ve programında yüzde 80 oranında değişikliğe gitti.

DBP, program mantığını esas olarak “Demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü toplum paradigması” üzerinden şekillendirerek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın toplum yaşamına ilişkin tezlerini resmileştirmiş oldu.

Daha önceki tüzüğünde partiyi “temel hakları esas alan siyasal organ” olarak tanımlayan DBP, yeni tüzüğünde ise “demokratik sosyalizm” modelini esas aldı. Tüzükte, “DBP, uluslararası insan hakları belgelerinin tanımladığı bireysel ve kolektif haklar ışığında, bir bütün olarak Anadolu ve Mezopotamya halklarının sosyal, siyasal, iktisadi geleceğinin, demokratik moderniteye dayalı demokratik özerklik modeli biçiminde yeniden örgütlenmesinde olduğu bilincinden hareketle; bireyler ve gruplar arasındaki etnik, dini, mezhepsel ve cinsiyete dayalı bütün imtiyazları ret eden; toplumun ahlaki-politik inşası temelinde örgütlenmiş, demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü toplum paradigmasına dayanan demokratik sosyalist bir partidir” görüşlerine yer verildi.

Ayrıca DBP tüzük ve programında, daha önceki tüzük ve programda yer alan “demokratik özerlik, öz yönetim” modelleri bütün boyutlarıyla daha da genişletildi. Özellikle demokratik özerkliğin ekonomik modellerine yönelik açılımlar yapılırken, “komünal ekonomi”nin hangi esaslar üzerinden yükseleceği görüşlerine yer verildi.

PM büyük oranda yenilendi

Kongre oylama ile sona erdi. Oylama sonucu DBP Eşbaşkanlığına Emine Ayna ve Kamuran Yüksek yeniden seçilirken, Parti Meclisi listesi büyük oranda yenilendi.

DBP kongresinde PM üyeliklerine şu isimler seçildi: Abdulbaki Özboğanlı, Fırat Alökmen, Muzaffer Dursun, Abdurrahim Tanyeri, Fikriye Aytin, Nadir Yıldırım, Arzu Kaya, Gülcihan Şimşek, Naim Küçükkaya, Aslan İşler, Gülistan Balkaş, Ömer Öcalan, Aynur Coşkun, Gültekin Alpek, Özlem Yanat, Berat Anli, Hacer Özdemir, Pero Dündar, Bermal Birtek, Hacı Geciken, Ruken Karagöz, Celalettin Gülgen, Halil Aksoy, Sabiha Onar, Cengiz Sökmen, Hasan İnatçı, Salih Akdoğan, Cihan Ekin, Hasan Vural, Salih Keleş, Cihan Güneş, Hatice Şen, Semiha Varlı, Cüneyt Aslan, Herdem Kızılkaya, Semra Demir, Çimen Altürk, Hüsamettin Zenderlioğlu, Seve Demir, Çimen Işık, Hüseyin Arasan, Sezar Duruk, Demir Çelik, Hüseyin Yılmaz, Songül Eniştekin, Emrullah Kalkan, Mazlum Tekdağ, Suzan Paçal, Ercan Akyol, Mehmet Arslan, Ünal Ahmet Çelen, Ercan Arslan, Mehmet Salih Yıldız, Yunus Duru, Ercan Sezgin, Mehmet Yavuzel, Yusuf Koyun, Ergin Balta, Meryem Adıbelli, Yücel Arslanşen, Eyüp Koaz, Miyesser Çelik, Zahide Besi, Fatma Gül, Muazzez Ateş, Zeki Erden, Feride Laçin, Muhammed Zengin, Ferit Yıldız, Muharrem Erbey.
 
#2
http://anfturkce.net/kurdistan/dbp-kongresi-22-mayis-ta

DBP Eş Genel Başkanı Yüksek, Türkiye ve Ortadoğu'nun büyük değişimlere gebe olduğunu belirterek, müzakere yolunu önerdi. Türkiye'de sistemin çöktüğünü belirten Yüksek, "Tekçiliğe karşı demokratik özerklik modelini Türkiye'nin gündemine sokmak istiyoruz" dedi. Yüksek, AKP/Saray'ın saldırı ve baskılarına karşı geri adım atmayacaklarını da söyledi.

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, 22 Mayıs'taki Olağanüstü Genel Kongre çalışmalarına ve gündemdeki konulara dair, MYK ve PM üyeleri ile belediye eşbaşkanlarının katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Yüksek, Türkiye ve Kürt halkı açısından çok önemli bir süreçten geçildiğini, Ortadoğu ve Türkiye'nin büyük değişimlere gebe olduğunu ifade etti. Türkiye'nin bu gerçekliği görüp buna uygun bir değişim içinde bulunması gerektiğini belirten Yüksek, değişimin Suriye, Tunus, Mısır, Irak'ta olduğu gibi mi, yoksa demokrasiyle mi olacağı konusunda iyi hesap yapmak gerektiğini söyledi.

'TÜRKİYE MÜZAKERE YOLUNU SEÇMELİ'

Yüksek, konuşmasında şu hususlara dikkati çekti:

"Bu değişim sürecinin demokratik bir şekilde olması çabası içinde olduk. Israrla istediğimiz şey bu oldu. İzleyeceğimiz politikalar Türkiye'nin geleceğini belirleyecek. Hükümet ısrarla değişim sürecini şiddet zemine çekmeye çalışıyor. Bu da Türkiye'yi Ortadoğu'daki ülkeler statüsüne getiriyor. Tunus, Suriye Irak gibi değil, müzakere yoluyla yolunu seçmeli Türkiye.

Türkiye'de çok şey değişecek hangi yönde değişecek merkezileşen tek tiplerden yönde mi değişim olacak yoksa demokrasi özgür bir şekilde mi değişecek temel sorulardan biri de bu. AKP hükümeti dünyanın evrensel değerleri yönünde değil, tam tersi bir yöntem peşindedir. Türkiye'nin değişimi demokrasinin yerelleşmesi yönünde olmalıdır. Tekçiliğe karşı demokratik özerklik modelini Türkiye'nin gündemine sokmak istiyoruz. Dünyada da benzer yönetimlerle kendini yönetiyor. Ne kadar yerelleşirseniz, ne kadar sosyalleşirseniz demokrasi o kadar güçlenir. Ne kadar merkezileşirseniz o kadar zayıflarsınız. O nedenle değişim istikameti demokrasi yönünde olmalıdır. AKP şiddet yolunu deneyerek sistemini tahakküm ettirmek istiyor. Biz AKP'nin bu yerleştirme ve merkezileştirme politikasına karşı durmaya devam edeceğiz. Çünkü bu yöntem ülkenin menfaatine değildir.

'TÜRKİYE'DE SİSTEM ÇÖKTÜ'

HDP demokratik dönüşümü isteyen bir parti durumundayken, bugünlerde hedef haline getiriliyor. DBP'li belediyelerimize kayyum hazırlıkları yapılıyor. PM üyelerimiz, belediye başkanlarımız, il başkanlarımız, yöneticilerimiz tutuklanıyor. Yöneticilerimiz demokratik özerkliği savunduğu, geliştirmesini istediği için tutuklanıyor. Kendi rejimini kurmak etmek için bu baskıları yapıyor. Toplumu rehin alarak sistemini inşa etmek istiyor. Herkes demokratik bir zeminde siyaset yapmalıdır. Giderek Türkiye'de daha önce var olan sistem de çökmüştür. AKP'de eski sistemi değiştirmek istiyor ama araftadır. Anayasa yoktur, fiilen Erdoğan Saray tarafından yönetimle karşı karşıyayız. Bir yönetim sistemi olmalı bu da yerelden gelişen bir sistem olmasını istiyoruz.

'GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ!'

"Mecliste temsilliyetimiz yok. Ama sadece siyaset Mecliste yürümediğini biliyoruz. Mecliste siyaset de yapılmıyor. AKP'nin hükümranlığının sürdüğü bir durum söz konusu. Meclis'te siyaset yapan alternatif yapan tek parti HDP'dir. Onu da meclisin dışına atmak istiyorlar. HDP dışarıya atılırsa biz yerleşen demokrasiyi geliştirmeye çalışacağız. Tümüyle Meclis dışında demokratik yol ve yöntemlerini kullanarak mücadele edeceğiz. Biz demokrasinin yerelden gelişeceğine inanıyoruz. DBP olarak bu yönlü çalışmalarımız yürüyeceğiz. Tutuklama, katliam bizi sindirmeyecek. Geri adım atmayacağız. Biz doğru bir yoldayız halkımızın demokratik haklarını savunan bir partiyiz. Bu sistemimiz tekçi anlayışı rahatsız ediyor. Ama onları rahatsız etmeye devam edeceğiz.

KONGRE 22 MAYIS'TA

Sadece bu ara süreçte onlarca parti meclis üyemiz tutuklandı. Mehmet Yavuzel Cizre'de, Sêvê Demir Silopi'de şehit düştü. İki arkadaşımız da partimizin şehididir. Yargıtay'dan tüzük ve partimize dönük bazı uyarılar yapılmıştı. Halkın beklentilerine daha iyi cevap olmak için kongreye gidiyoruz. 22 Mayıs'ta Ankara'da yapacağız. Eşbaşkanlar seçilecek, geniş bir kadro oluşturacağız. Eksik kaldığımızın farkındayız. Demokratik özerkliğin ülke için gerekliliğini daha fazla anlatmalıydık. Bütün bu konularda daha etkin olmak için yeniden bir yapılamayan gideceğiz. Partimiz amatör bir ruhla ama profesyonel bir şekilde çalışmalarına devam edecek. Eskinin tekrarı bir durumu yaşamak istemiyoruz."
 
Üst