Devrimci Sol'dan DHKP-C'ye

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Kuruluş Kongresi uyesi,DHKP Genel Komite uyesi.Son Gorevi: Devrimci İşçi Hareketi Sorumlusu ve Seher Şahin Silahlı Propaganda Birliği Komutanı.

Erol EVCİL;
“Hareketim Benim İçin Doğruları Gösteren, Öğretendir.
İnsanlık Erdemlerine Ulaşmak İçin Yolumdur.”

DHKP-C davası tutsağı Erol, 1966 Tokat-Almus Çambulak Köyü doğumludur. Türk milliyetinden Alevi bir çiftçi ailenin çocuğudur. Ve bir emekçi olarak yaşamıştır. Berberlik, soğuk demircilik yapmış, inşaat işlerinde çalışmıştır.
Konuşmalarında “Kızıldere’nin etkisiyle büyüdüm” diye anlatır. Ortaokul yıllarında devrimcileri tanıdı. 1989’da İstanbul Bağcılar-Çiftlik’te devrimci mücadele içinde yer almaya başladı. Mahalli bölgelerde sorumluluklar üstlenerek gecekondu halkının mücadelesini örgütlenmesinde yer aldı. 1990’da “Emperyalist savaşa hayır” çağrısı yaptığı için gözaltına alındı.
1992’de, halkın kurtuluş savaşını sürdürmek için dağlara çıktı. Önce Sıvas dağlarında, ardından Karadeniz dağlarında yer aldı ve 1992’de tutsak düştü.
“Kendimi mücadelenin içinde savaşçı olarak görüyorum. Ben devrimcilik yapacağım, savaşacağım, bunun için her bedeli ödemeye hazırım.” Bu sözler onun hayatının özetiydi. Dediği gibi, zulme karşı onurlu bir savaş içinde, ölüm orucu 3. Ekibi savaşçısı olarak direnişin 174. gününde Sincan F tipinde ölümsüzleşti.

Erol EVCİL;
“Hareketim Benim İçin Doğruları Gösteren, Öğretendir.
İnsanlık Erdemlerine Ulaşmak İçin Yolumdur.”

DHKP-C davası tutsağı Erol, 1966 Tokat-Almus Çambulak Köyü doğumludur. Türk milliyetinden Alevi bir çiftçi ailenin çocuğudur. Ve bir emekçi olarak yaşamıştır. Berberlik, soğuk demircilik yapmış, inşaat işlerinde çalışmıştır.
Konuşmalarında “Kızıldere’nin etkisiyle büyüdüm” diye anlatır. Ortaokul yıllarında devrimcileri tanıdı. 1989’da İstanbul Bağcılar-Çiftlik’te devrimci mücadele içinde yer almaya başladı. Mahalli bölgelerde sorumluluklar üstlenerek gecekondu halkının mücadelesini örgütlenmesinde yer aldı. 1990’da “Emperyalist savaşa hayır” çağrısı yaptığı için gözaltına alındı.
1992’de, halkın kurtuluş savaşını sürdürmek için dağlara çıktı. Önce Sıvas dağlarında, ardından Karadeniz dağlarında yer aldı ve 1992’de tutsak düştü.
“Kendimi mücadelenin içinde savaşçı olarak görüyorum. Ben devrimcilik yapacağım, savaşacağım, bunun için her bedeli ödemeye hazırım.” Bu sözler onun hayatının özetiydi. Dediği gibi, zulme karşı onurlu bir savaş içinde, ölüm orucu 3. Ekibi savaşçısı olarak direnişin 174. gününde Sincan F tipinde ölümsüzleşti.

ÖLECEĞİZ, DİRENECEĞİZ, KAZANACAĞIZ
Ben ...
Emperyalizme karşı bağımsızlık
Faşizme karşı demokrasi
Kapitalizme karşı sosyalizm
Mücadelesinde
Tutsak düştüm
Ve bugün
...
Halkımızı ve tutsakları
Teslim almak isteyen
Halk düşmanlarına karşı
Son nefesime kadar
Bir Özgür Tutsak olarak
Savaşacağıma
Direneceğime
Halkın onurunu temsil eden
Alın bandım
Rengini şehitlerimizin kanından alan
Bayrağım üzerine
And içerim...

(Özgür Tutsak Andı’ndan)

Murat ÇOBAN:
“Her Şeye Hazırım!”

14 Nisan günü, Sincan F tipinde ölüm orucunun 177’inci gününde şehit düşen Murat ÇOBAN DHKP-C davası tutsağıydı.
Murat, 1973, Denizli doğumludur. İlk, orta ve liseyi Denizli’de okudu. Lise yıllarında devrimci düşüncelere sempati duymaya başladı. ‘90 yılının başlarından itibaren demokrasi, hak ve özgürlükler mücadelesi içinde yer aldı. 1991 Kasım’ında demokratik mücadeleyi sürdürürken gözaltına alınıp tutuklandı. Kısa bir süre tutsak kaldıktan sonra Mücadele dergisinde muhabir olarak çalışmaya başladı.
91-92 döneminde üniversiteyi kazanıp gittiği Muğla’da gençliğin akademik-demokratik hakları için mücadele ederken, yine tutuklandı ve Buca hapishanesine konuldu. Kendi deyişiyle, devleti de, devrimi de asıl olarak burada tanıdı. Buca’da çeşitli baskılara, saldırılara karşı tüm devrimci tutsaklar gibi direndi. Tahliye olduktan sonra, artık devrimci mücadeleyi sürdürmek konusunda daha netti. Bir dönem Denizli’de mücadeleyi örgütledi.
1994’te bir süre de Ege Kültür Sanat Merkezi bünyesinde Grup Günışığı elemanı olarak çeşitli kültürel, sanatsal çalışmalar yürüttü. 1994 Kasım’ında gözaltına alındı. Buca katliamının olduğu günlerde, Buca hapishanesinde tutsaktı. Daha sonra Aydın’a sevk edilen Murat, F Tipi hapishane saldırısı gündeme geldiğinde, ölüm orucuna gönüllü oldu. Adalet için, özgürlük için, onurlu bir yaşam için “ben her şeye hazırım” dedi.
Bu, “her şey”in içinde, halk için, kurtuluş için canını ortaya koymak da vardı.
Onun için aslolan, sadece yaşamak değil, onuruyla, devrimci düşünce ve idealleriyle birlikte yaşamaktı. Öyle yaşadı. Öyle ölümsüzleşti.
Onurun, inancın, adaletin geçtiği her yerde, onun adı da anılacak.

Genç ve Onurlu Bir Yaşam;
Canan KULAKSIZ

Dışarıda ölüme yatıp Gülsüman Dönmez’den sonra ölümü kucaklayan ikinci direnişçi oldu. İzmir’de başladığı direnişin 137’inci gününde İstanbul-Küçükarmutlu’daki direniş evinde şehit düştü.
TAYAD’lı Canan Kulaksız 17 Kasım 1981 yılında Rize’de doğdu. Ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. İlkokulu Rize’de, orta ve liseyi İstanbul-Esenyurt’da okuduktan sonra Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünü kazandı. Halen aynı okulun birinci sınıfında öğrenciydi.
Gençliğin akademik-demokratik mücadelesinde yer alırken diğer yandan okulun kapalı olduğu dönemde Ege TAYAD’da çalıştı. F tipi saldırısı başladığında dışarıda yapılan Ölüm orucuna İzmir’de başladı. Kardeşi Zehra da İstanbul’da TAYAD’lıların yaptığı ölüm orucu eylemindeydi. Bir süre sonra Canan da İstanbul’a geldi ve Küçükarmutlu’nun yoksul gecekondu evinde ölüm orucunu sürdürdü.
Amcası Tekirdağ F tipinde tutsaktı. Canan, sadece amcası değil, yüzlerini bile görmediği bütün tutsaklar için, tüm halkın hak ve özgürlükleri için şehit oldu.
Sakin, sessiz ve mütevazi kişiliği ile herkesin sevgisini kazanan Canan, nasıl bir yaşam istediğine ilişkin bir konuşmasında, “öyle bir hayat var mı bilmiyorum ama sakin sessizlik hüküm sürse yaşantıda” diyordu. Sakin ve sessizce gitti. Bu sakin ve sessiz ölüm, bir çığlıktır aslında. Bir kasırgadır, yürekleri, beyinleri sarsan bir deprem
...

Devrim Emekçisi
Gürsel AKMAZ:

Buca Hapishanesi’nde DHKP-C davası tutsağı olarak ölüm orucunun 3. ekibinde başladığı ölüm orucunun 124’üncü gününde genel direnişin 179’uncu gününde şehit düşen Gürsel, 1960 Denizli Acıpayam ilçesi Yazır köyü doğumluydu.
Devrimci mücadeleye 12 Eylül öncesi katılmış, Acıpayam’da başta yoksul köylülük olmak üzere halkın mücadelesinin örgütlenmesinde yer almıştır.
1988’de, yurtdışına çıkan Gürsel, Avrupa’da da mücadelenin dışında kalmamış, tüm zamanını, enerjisini, her şeyini devrimci demokratik mücadele içinde devrimin hizmetine sunmuştur.
O, Avrupa koşullarında da emekçi, devrimci özelliklerini kaybetmemiş, Avrupa’nın yozluğunu reddetmiştir.
Böyle olduğu içindir ki, ülkeye dönmek, hep onun hayali olmuş ve nihayet, ülkeye, kendi bölgesinin dağlarına gerilla olarak dönmüştür. Ege dağlarında Çakıcı’ların, Yörük Ali efelerin geleneğini yaşatmaya çalışmıştır.
Bu faaliyetini sürdürürken, 27 Kasım 1988’de Derinkuyu’da tutsak düştü. İşkencecilere ifade vermedi. “Devletinize ifade vermiyorum, bana okutmuş olduğunuz hiç bir yazıyı imzalamıyorum” diyerek, işkencehanelerden başı dik çıktı.
14 Aralık 1998’de tutuklandıktan sonra, “üçlü protokol”ü protesto için savunma yapamadığı bir “yargılama” sonucu idam cezası verildi.
Gürsel, mütevazi, okuyan, öğrenen, araştırandı. Yurtdışında, Avrupa’nın bir çok ülkesinde eğittiği devrimciler vardır. Hapishanede bu çalışmasını sürdürdü. Her eylemde, direnişte yoldaşlarıyla omuz omuzaydı. Bergama hapishanesindeki direnişte o da vardı. F tipi saldırısına karşı ölüm orucu gönüllüsü oldu. Yürüyüşünün 124. gününde şehit düştü.

Ege daglarinin sahani yerel siveyi cok guzel konusurdu guzel baglama
calardi seni unutmadik unutturmayacagiz ...

Mehmet Selim
Y.CEL

sehitlik tarihi:
3 Nisan 1981
sehit dustugu... yer:
istanbul
sehit dusme sekli:
SDB uyesi ve sstanbul
Dev-Gen. yoneticisiydi.
Cadde ortasinda polis

tarafindan katledildi.

Son düzenleme:
Mustafa IsIK

Sehitlik tarihi:
3 Nisan 1981
Sehit dustugu yer:
istanbul Kucukkoy
sehit dusme sekli:
Gozaltina alinip iskence
yapildiktan
sonra kursuna dizilerek

Son düzenleme:

Hasan ATES

Sehitlik tarihi:
4 Nisan 1977
sehit dustugu. yer:
Istanbul
Sehit dusme sekli:
Eczacibasi ilac fabrikasinda ilk grevi
orgutleyenlerdendi. Grev

nobeti sirasinda katledildi

BÜlent ÜLKü

sehitlik tarihi:
31 Mart 1992
sehit dustugu... yer:
Bursa
sehit dusme sekli:
Polis tarafindan alindiktan
sonra, Uludag yolunda iskence
yapilmis ve basindan vurulmu olarak bulundu.

Son düzenleme:
Ferda CiVELEK

Hakkı KARAHAN

Veysel BEYSÜREN

Sehitlik tarihi:

1 Nisan 1993
sehit dustukkleri yer: istanbul Kadikoy

sehit dusme sekli: Devrim sehitlerini Anma
Gunleri dolayisiyla duzenlenen bir eylem
sirasimda catisarak sehit
dustuler.

Son düzenleme:
5 Kasım 2001'de, oligarşinin Küçükarmutlu'daki direnişevinde gerçekleştirdiği katliamda şehit düştüler.

Arzu GÜLER,
8 Mart 1978 Tunceli Hozat doğumlu olan Arzu, 1992'de mücadeleye katıldı. Mersin ve İstanbul'a taşındıklarında da mücadelenin içinde yer aldı. İstanbul Bahçelievler'de Devrimci Halk Güçleri içinde mücadelesini sürdürürken, F Tiplerinin gündeme gelmesi üzerine, 4 Haziran 2001'de TAYAD'lıların ikinci ölüm orucu ekibinde taktığı direniş bandını, şehit düşene kadar onurla taşıdı.

Sultan YILDIZ,
20 Şubat 1973 Sivas-Kangal'ın Topardıç Köyü'nde doğan Sultan, Kırşehir'de Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenciyken gençlik mücadelesinde yer aldı. 1999'da İstanbul'da Kurtuluş Gazetesi'nde çalışmaya başladı. 2000'de ise, tüm enerjisiyle F Tipi hapishanelere karşı, TAYAD'lıların mücadelesinde yer aldı. Hemen tüm faaliyetlerin içindeydi. Armutlu'nun ölüm oruçlarının sürdürüldüğü bir direniş mahallesi olmasıyla, onun mücadele alanı da artık Armutlu'ydu.

Bülent DURGAÇ,
25 Eylül 1974, Kahramanmaraş, Afşin, Çomudüz Köyü'nde doğan Bülent, 1991'de mücadeleye katıldı. Mersin'de 1993'de tutsak düştü. 1996 Ölüm Orucu'nda birinci ekipte yer aldı. 19 Aralık 2000 katliamında, Bursa Hapishanesi'nde direnen tutsaklardandı. 13 Ekim 2001'de Adli Tıp Raporuyla Edirne F Tipi'nden tahliye edildi. Armutlu'da katledildiğinde tahliye edileli henüz iki hafta olmuştu.

Barış KAŞ,
1981 Dersim Pertek Doğrultay Köyü'nde doğan Barış, çocukluğundan itibaren devrimcileri, gerillaları tanıdı. Akrabalarından tutsaklar vardı, kendisi de mücadele içinde iki kez kısa süreli tutsaklıklar yaşadı. 2000 Ölüm Orucu Direnişi sürecinde, devrime ve devrimcilere inancıyla, Armutlu'daki direnişçilere destek olmak için Dersim'den Armutlu'ya gelmişti. İnandığı değerler için canını vererek, ölümsüzleşti.

HÜseyin COşKUN

Demet TANER

şehitlik tarihi:
4 Nisan 1995
sehit dustukleri yer:
Gaziantep
şehit dusme sekli:
Huseyin Antep sorumlusuydu.
Bedii Cengiz
SPB uyesiydiler. Polis

tarafindan katledildiler

Niyazi TEKiN

Sehitlik tarihi:
11 Nisan 1971
sehit dustugu yer:
istanbul
sehit dusme sekli:
Sivil fasistlerin
Balikesir orenci
yurduna yaptigi
saldirida katledildi.

Selcuk KucuK ciFTci

şehitlik tarihi: 7 Nisan 1981 şehit dustugu. yer: istanbul
sehit dusme sekli: Kusatildigi evde son nefesine kadar direndi.
Polis tarafindan katledildi.
ogretiyor: Bir SDB uyesiydi.Cunta yillarinda tereddute dusmeden mucadeleyi surdurmenin onculerinden oldu.

Mustafa BEKTAS

Muharrem KARAKUş

şehitlik tarihi: 10 Nisan 1996 şehit düştükleri yer: istanbul Goztepe uskudar şehit dusme sekli:Meydanda, herkesin gozleri onunde polis tarafindan kursunlanarak katledildiler.

Olcay UZUN

Faruk BAYRAKçI

şehitlik tarihi:
9 Nisan 1991
şehit dustukleri yer:

izmir
Karşiyaka
sehit dusme sekli:
Kaldiklari ussun

kuşatilmasi sirasinda catismada
sehit dustuler.

ogretiyor:
‘87 sonlarinda Liseli Dev-Genc saflarinda

mucadeleye katilan Faruk’la, 80 oncesinden
beri mucadelenin icinde olan Olcay, “kusaklar
teorilerini” yikarak omuz omuza sehit

dustuler.

Seyhan AYYILDIZ Mustafa SELcUK Sirin EROL

sehitlik tarihi:
12 Nisan 1995
sehit dustukleri yer:

Ankara Batikent
sehit dusme sekli:
Kaldiklari eve polis tarafindan yapilan
baskinda infaz edildiler.
Ogretiyor:
Mustafa Selcuk, 1978’lerden bu yana
mucadele icindeydi. Defalarca tutsaklik

yasadi. ic

Anadolu Bolge Sorumlusu
olarak sehit duserken omur boyu
devrimciligin bir ornegini sunuyordu herkese

1996 ÖLÜM ORUCU

ALTAN BERDAN KERİMGİLLER
Tarsus’ta doğdu. Üniversite yıllarında mücadeleye atıldı. ‘90 atılım kararlarından sonra Ankara gençliğinin ve gecekondu halkının mücadelesini omuzladı. 9l Ege kırlarında dolaşan şahanların arasına katıldı. 92 yılında tutuklandı. Direnişin 65. günü ölümü gülerek kucakladı.