DTK 698 STK ile toplanıyor

#1
KCK'ye yaptıkları eylemsizlik çağrısı yanıt bulan, ancak devlet nezdinde bir sonuç alamayan DTK ve bileşeni 698 sivil toplum örgütü, DTK Genel Kurulu ara dönem toplantısında bir araya geliyor. Mart ayı başında KCK tarafından tekrar değerlendirilecek olan eylemsizlik sürecinin temel gündem maddesi olacağı toplantıda, daha önce çağrı yapan DTK ve bileşenlerinin, süreç karşısında tutum belirleyeceği belirtiliyor.

KCK, 13 Ağustos'ta başlayarak 30 Eylül'e, ardından da Haziran ayında yapılacak genel seçim sonrasına ertelediği eylemsizlik kararını, devlet tarafından adım atılmaması nedeniyle Mart ayında tekrar değerlendirilecek. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın "bir gelişme olmazsa 1 Mart'ta aradan çekileceğim" açıklaması da göz önünde bulundurulduğunda Mart ayı başında KCK tarafından yapılacak açıklama kamuoyunda merakla beklenirken, KCK'ye eylemsizlik çağrısı yapan bölgedeki 649 sivil toplum örgütü, yaşanan süreci değerlendirmek üzere yarın Diyarbakır'da yapılacak olan DTK Genel Kurulu ara dönem toplantısında bir araya gelerek süreci değerlendirecek. Sayısı 698'e çıkan DTK bileşeni sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 800 delegenin yanı sıra DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk ve BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Gülten Kışanak'ın da katılması beklenen toplantıda, yedi aylık eylemsizlik ve genel siyasal süreç, Haziran ayında yapılacak olan genel seçimler gibi temel gündemler tartışılacak. Yapılacak olan tartışmaların ardından DTK bileşenleri ile birlikte önümüzdeki sürece ilişkin yol haritası çıkaracağı belirtiliyor.

Yaptıkları çağrı KCK tarafından dikkate alınan ancak devlet nezdinde talepleri cevabını bulamayan bölgedeki sivil toplum örgütleri, başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere Başbakan R. Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet yetkilileriyle görüşmek için randevu çağrıları reddedildi. Görüşmeye DTK şartı koyan devlet yetkilileri, STK'ların randevusuna cevap vermedi. Devlet nezdinde çağrılarına cevap bulamayan ve talepleri dikkate alınmayan DTK ve bileşenleri, yarın yapılacak toplantı ile devlete herhangi bir çağrı yerine süreç karşısındaki tutumlarını ortaya koyacakları belirtiliyor. AKP'nin eylemsizlik kararını seçim sürecine kurban ettiği düşüncesinde olan DTK ve bileşeni 698 STK, yürütülecek tartışmaların ardından belirlenecek olan tutum toplantı sonrasında kamuoyuna açıklanacak.

Yarın saat 10.00'da BDP Diyarbakır İl binası Vedat Aydın Konferans Salonu'nda yapılacak olan ve 2 gün sürecek olan toplantıdan çıkacak sonuçlar merakla bekleniyor.
 
Üst