Forum oligarşisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Oligarşi her sistemde kendini var ettiği gibi sosyalist forumlardada kendini gösteriyor.haksız banlamalar , mevki düşkünlüğü,tahammülsüzlük ,cinsiyetçi ayrımlar vs vs forumlardaki görünmeyen oligarşinin gün yüzüne çıkmasını sağlıyor.bunun bir çok örneğini bir çok forumda gördük.bunun en derin örneği ...forumda ortaya çıktı insanların haksız yere banlandığı,çıkar savaşımlarının yaşandığı,kimsenin birbirine tahammülünün kalmadığı .....forum mevki düşkünü ve tahammülsüz yöneticilerinin cezasını çekiyor.biri birini banlıyor diğeri ötekini,o şunu banlıyor şu bunu banlıyor.son derece seviyenin düşmesine neden olan bu durum forumlardaki adalet, hak hukuk kavramlarini alt üst ediyor.güçlü yönetici hatalı olan başka bir yöneticinin banlanmasını engelleyebiliyor sudan sebeplerle ,tahammülsüzlükle insanlar forum dışına itiliyor. ....forum veya başka bir forum hiç biri farketmez üyelere düşen görev öncelikle forum oligarşisine karşı ses çıkarmakla başlıyor.

sayın filistinli..
......forum ile ilgili eleştirileriniz olabilir.. orada bende bulundum benimde olabilir.. ama bunu orada ifade etmeyi doğru bulurum.. ettim de.. gerekenleri orada belirtim, inatla orada çatıştım. ve çatışmaya gerek görmediğim zaman da bıraktım. ama ....forum ile bir eleştirim olacaksa yine oraya gider bunu orada yaparım... bir başka forumda bunu yapmamayı yeğlerim..

sol yada sol tandaslı bir çok forum var. bu çok güzel.. ben hepsini önemsiyorum.. bazılarını beğeniyor az eleştiriyor, bazılarını çok eleştiriyorum.. ama dediğim gibi her birini kendi yerinde eleştirmeyi doğru buluyorum.
çünkü; bir forumu başka yerde kamuya açık(yani sayfada) isim vererek eleştirdiğimde öncelikle yanıt hakkı doğar. bu yanıt kişisel olarak gelse dahi burada garip bir durum ortaya çıkar. başka evde bir başka evin dedikodusu gibi....
yanıt o forumun kendi sayfalarında verilse daha da kötü.. gereksiz bir forumlar arası dalaşma yaşanır.

bence..
burada bir başka forumun övgüsü yapılmalıdır. buna açığız ve seviniriz. bu anlamda burada .....forumun övgüsünü yapmak isteyenlerin yanındayız.. ama eleştirilerin ise karşısında olmak zorundayız.

enternasyonal forum hiç bir forumun ne rakibi ne de alternatifidir. olsa olsa dayanışma amacıyla yoldaşı olabilir. böyle olsun da isteriz.. bu amaçla hareket ederiz..

sizden ricam bu anlamda bu yazınızın silinmesine izin vermenizdir.

ayrıca...

konu başlığınıza katılıyorum.. forum oligarşisi bu işlenmelidir. ama forum ismi vererek değil.. işleyiş ve mantığı ele alınarak bu yapılmalıdır..
ayrıca bizzat enternasyonal forum üzerinden isim vererek bunu yaparsanız daha bir memnun oluruz.

saygılarımla

suat

hiç bir devrimci forum birbirinin rakibi veya diğerinin kuyusunu kazacak bir niteliğe sahip olamaz.bunu diğer forumlar için düşünebiliriz ,ancak devrimci forumlar için bu söz konusu bile olamaz.bu yazıda enternasyonalforum yönetiminin hiç bir sorumluluğu yoktur.sadece ve sadece sıradan üye olan şahsımın sorumluluğu vardır.bu eleştiriler genel olup örneği ise ...forumdur. ....forum yoldaşlarımızın kullandığı bir paylaşım platformudur bu yazı bu paylaşım platformunda oluşan ezici oligarşiya karsı yazılmıstır. silinmesine olur vermem mümkün degildir. gücümüzün yettiği kadarıyla bir çok forumda paylasılmıştır .oluşan oligarşiyi teşhir etmemiz bizatihi görevimizdir.

hiç bir devrimci forum birbirinin rakibi veya diğerinin kuyusunu kazacak bir niteliğe sahip olamaz.bunu diğer forumlar için düşünebiliriz ,ancak devrimci forumlar için bu söz konusu bile olamaz.bu yazıda enternasyonalforum yönetiminin hiç bir sorumluluğu yoktur.sadece ve sadece sıradan üye olan şahsımın sorumluluğu vardır.bu eleştiriler genel olup örneği ise sosyalist forumdur.sosyalist forum yoldaşlarımızın kullandığı bir paylaşım platformudur bu yazı bu paylaşım platformunda oluşan ezici oligarşiya karsı yazılmıstır. silinmesine olur vermem mümkün degildir. gücümüzün yettiği kadarıyla bir çok forumda paylasılmıştır .oluşan oligarşiyi teşhir etmemiz bizatihi görevimizdir.
sayın filistinli...
sanırım derdimi anlatamadım... sizi sınırlamama adına ister istemez bazı şeylerle muhatap olmak zorunda kalabiliriz.. ...forum bize sorarsa...
bizde kendi sayfamızda böyle bir şeye izin versek.. biz kendimizi başka bir forumda savunmak zorundamıyız.. bu etik mi??
inan hiç bir şey söyleyemeyiz...
ben yapabileceğimizi yaptım.. sizden rica ettim ve ...forum u savundum. bu ricam yine geçerlidir...

ayrıca..
isim vermeden genel olarak forum işleyişleri üzerinde burada bir başlık açmanız hem gerekli hemde yararlıdır. eğer ...forum ismi kalkarsa bende bu noktada düşüncelerimi belirtmek istiyorum.. ama ..forum isim olarak durdukça bunu yapamam.. etik değildir.. gider ...forum da bunu yapmalıyım.. sizde yapmalısınız..

dilerim bu mantığımı anlarsınız.. ben gerekli olan doğru tarzı uygulayacağınızdan eminim.. böylece bu güzel ve gerekli başlık altında düşüncelerimizi sunma olanağımız olacaktır...

saygılarımla

suat

not; forumdaki yazılar kişilerin sorumluluğundadır. bu anlamda elbette yönetim sorumlu tutulamaz ama.. bazı haksızlık ve yanlış anlaşılmalara yol açacak davranışlar forum yönetimini bağlar.. aslında tüm katılımcıları da bağlar.. yani itiraz etme - etmeme anlamında.... ek olarak da müdahale etmediği içinde biz yönetici arkadaşlar iki kat sorumlu oluruz.

Son düzenleme:
Bende bu konuda sayın suat ile aynı fikirdeyim.
Dün akşam bu konuya cevap yazacaktım ama son anda yazdıklarımı silmiştim ve bir yöneticinin uyarıda bulunmasının daha doğru olacağına karar vermiştim.
Forumlar nihai olarak sanal paylaşım alanlarıdır.
Karşılıklı birşeyler paylaşılır,fakat bu paylaşımın genellikle bir ayağı sakattır.
Karşılıklı sohbetin ve siyasal tartışmanın nimetlerinden yararlanabilme olasılığın minumumdur.
Yani göz teması,ses tonunun ciddiliği,karşı tarafı etkileyecek bir duruş...
Bunların hiçbiri yoktur,hatta bir siyasi tartışmada hiçbir zaman söyleyemeyeceğin bir etik dışı hakareti hiç tanımadığın birisine gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorsun.(Çok maalesef aynı hataları ben birçok defa yaptım)
O yüzden sanal ortama müdehale etme veya oligarşi adını verebileceğimiz bir yönetici kadroya müdehale edebilme olasılığı havanda su dövmektir.
Suat'ın da belirttiği gibi görüşlerimizi o alanda dile getirme,eleştirilerimizi yapma olmuyorsa 'ölü üzerinde tedavi gereksizdir' deyip hoşçakal diyebilme en kararlı tutum olacaktır kanımca.
Şayet adı lazım değil forumdan en fazla sitemkar olması gereken kişilerin başındayım bende.
Bugün içine düştükleri durum,kısırlık hali tamda eleştiriyi dikkate almamalarının bir sonucudur.
Bu ülkenin sosyalist birikimi,devrimci gençliği kararlılığından,direngenliğinden bişeyler kaybetti mi sizce.
Bence hayır.
O yüzden söylemek istediklerimizi gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorsak,haksız banlamalar,yanlış kararlar bize birşey kaybettirmeyecektir.Kaybeden yine haksız durumda olan taraf olacaktır...(Bu yazıyı neden yazdım onuda bilmiyorum)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...