Halkın Demokratik Partisi

#1
İşte HDP’nin yeni yönetimi:

Eş Genel Başkan: Sebahat Tuncel

Eş Genel Başkan Ertuğrul Kürkçü

Parti Meclisi Asil Üyeler:

Emre Yalçın
Sırrı Süreyya Önder
Doğacan Yılmaz
Levent Tüzel
Remzi Kozakçı
Ali Oruç
Mehdi Atilla
zeynel Abidin Çeliktaş
Mehmet Doymaz Ayhan Bilgen
Cem Terzi
Erdem Yörük
Ferhat Tunç Yoslun
Karabet Paylan Gencay Gürsoy
Hacı Orman
İbrahim Sinemillioğlu
Mahmut Temizyürek
Özgür Müftüoğlu
Ragıp İncesağır
Salman Kaya
Sezai Temelli
Yavuz Önen
Müslüm Doğan
Hüseyin Yıldız
Ertuğrul Barka
Mıgırdıç Margosyan
Mehmet Elbistan
Vedi Aydın
Ender İrmek
Orhan Çelebi
Hüseyin Taka
Muzaffer Kaya
Kadir Akın
Mehmet Saltoğlu
Bülent Parmaksız
Erol Katırcıolu
Saruhhan Oluç
Pervin Oduncu
Yurdusev Özsökmenler
Ayşe Yağcı
Dağlar Çilingir
Can Memiş
Beyza Üstün
Mehmet Özadikli
Fatma Gök
Fatoş Güney
Gülfer Akkaya
Gülsüm Ağaoğlu
Hüda Kaya
Meryem Koray
Nazan Üstündağ
Nükhet Sirman
Sevda Bayramoğlu
Tamar Nalcı
Yasemin Özgün
Hatice Altınışık
Serap Hasibe Akpınar
Bircan Yorulmaz
Ferdane Sibel Erduman
Cevriye Aydın
Gürsel Şenşafak
Nurhayat Farimaz
Şükran Doğan
Birsen Kaya
Mukaddes Erdoğdu Çelik
Melis Tantan
Elif Gevez
Semra Uzunok
Sevgi Evren
Burcu Çiçek
Ayşe Akıncı
Bahar Şimşek
Sultan Özcan
Ayşin Hangül Sanverdi
Lezgin Altan
İnci Hekimoğlu
Aynur Seyrek
 
Son düzenleme:
#2
sevgili düzensiz.
bir düzeltme yapayım. biliyorsun kürt milliyetçi hareketi gundilerir eş başkanlık sistemi diye bir şey uydurdu. iki cinsiyetli politika diyorlar..
örneğin tüm gundi örgütlerinde eş başkanlık sistemi var. bu modaya harbi sosyalist ödp de katılmıştı.

bu anlamda başkan sabahat tuncel değil. eş başkan. diğer eşbaşkanda ertuğrul kürkçü oluyor.
 
#3
Değerli abim düzelttim..

İşte HDP’nin yeni yönetimi:

Eş Genel Başkan: Sebahat Tuncel

Eş Genel Başkan: Ertuğrul Kürkçü


Güneş doğudan Yükselir.. Işığı yolumuzu aydınlatsın..
 
Son düzenleme:
#4
HDK olmadan HDP bir anlam ifade etmez

sevgili düzensiz bu konuda yazacaktım, hazır sen başlık açmışsın izninle ben burada devam edeyim.

öncelikle belirteyim. HDP oluşumuna değer biçiyor, önemsiyorum. ama bu oluşuma bir parti misyonu ve tanımı yapılmasını da anlayamıyorum. HDP'nin tarifi HDK içinden çıkar. HDK'yı ayrı tutarsanız HDP bambaşka bir şey haline gelir. bu anlamda öncelikle HDK nedir netleşmek gerekir.

gerek HDP oluşumu sürecindeki gelişmeler, gerek ise bileşenlerinin duruşları çok zaaflı. öncelikli ve önemli olanın HDK yapılaşması olduğunun ve HDP yapılaşmasının bunun üzerinden işlevsel olabileceğinin bence farkında değiller..

gerek DTK gerek ise BDP sistem yasalarına karşın yasaları aşan meşrulaşma konusunda çok önemli zeminler yarattı. hamasi, kontra ve kompleks dolu tanımlamalar, "eleştiriler", önemli değil. ortaya çıkan önemlidir.

türkiye toplumsal muhalefeti dağınık. sadece ideolojik farklıların abartılı çatışmalarından dolayı değil, etnik-sosyal-kültürel farklılıklardan dolayı da dağınık. öncelikle bunun aşılması gerekiyor.

HDK ; genel olarak, farklıların birbirlerini dinleyebileceği, uyuşmazların ve uyumsuz sanılanların bir araya gelebileceği ve bunlara rağmen toplumsal muhalefet alanında ortak işler yapabileceği zeminleri yaratan bir yapıdır. asıl olarakda, toplumsal yaşam içinde kendi kararlarını kendisinin verebileceği ve aşağıdan yukarıya söz-yetki-karar mekanizmalarını işletebileceği iktidarsız toplumsal dönüşüm yaratabileceği bir zemindir. böylece örgütsüz görünen ama toplumsal mücadele içinde kollektivizmi yaşamak isteyenlere de zemin yaratacaktır.

HDK yapılanırken, halk meclisleri temel alındı. en ufak birimlerden, başlayan meclis yapıları il meclisleri ve bölge meclisleri olarak yukarıya doğru HDK yapısını oluşturacaktı. bu işletilemedi. olanlar ya az sayıda yada göstermelik oldu, bazı hareketlerin oynama alanı oldu.

halk meclisleri üzerinde yükselen yapılaşmanın içinden araç olarak kullanılabilecek HDP çıkacaktı. bir çeşit sovyetlerin güncenlenmesi diyebilirim. ama burada da sovyetlerin kaderi ortaya çıkacak gibi. HDP parti ve hareketlerin bileşeni olursa bu zaaflı bir yapılaşma olur.

bu aşamada ortaya çıkan çoşku ve istek bu zaaflı duruma sabırla yaklaşmayı gerektirebilir ama bu zaaflı duruma karşı müdahale etmek de gerekir. boş bırakılmamalıdır.

önümüzdeki yerel seçimler gerek HDK gerek ise HDP sürecine ciddi katkılar yapacaktır. yaşanan pratik içinde portaya çıkan zaaflar-olumsuzluklar-eksiklikler iyi gözlemlenir ve olumlu işlere sahip çıkılırsa sonuç ne olursa olsun ciddi bir kazanım olacaktır.

sistem; yerel seçimlere doğru şöyle bir atmosfer yarattı.
bir yanda akp üzerinden kapitalist gelişme ve demokrasi
diğer yanda chp üzerinden cumhuriyetin korunması ve devletçi sosyalizasyon.

seçimlere bu "ikilem" ile girilsin isteniliyor. akp üzerinde kalacak olan toplumsal denetim karşısında chp ile ifade edilecek toplumsal "muhalefet" aslında sistem denetiminin "kalanlar" üzerinde devamı anlamındadır.

HDK-HDP; bu ikileme karşı üçüncü duruştur. elbette isyan da bir başka üçüncü duruştur ama bunun koşulları yoksa hamasettir.

geçmişte yaşandı. boykot kürdistanda ve kürt politik halk muhalefeti üzerinde işler hale geldi. bunun dışında marjinalleşmiş politik hareketlerin bile belirli sayıda takpçisi ile sınırlı kaldı. üye veya net takipçisi sayısında bile sonuç alınamadı. işte bu çok önemlidir.

kadro yada takipçin anlamında net olan belirli sayıda ana kitlen bile politik olarak seni takip etmiyorsa, oturup düşüneceksin. politik yaşam sürecini bırak, kendi politik sürecinde bile politik hakimiyetin yok demektir.
bu durum ayıp değildir. ama üzerinde çalışılması gereken bir durumdur. bunu yapmayıp, ahkam keserek teyyare uçuruyorsan, giderek erirsin.

grup yorum'un sosyalist ve radikal demokrat ve liberal kitle de bile bir etkisi vardır. bir empatisi vardır. ama, yüzbinleri topluyoruz diye övünürken, toplama kürekleri nedir bakılmıyor. aynı kitleyi ulusalcı cumhuriyetçi devletçi politikalara karşı toplamaya kalksa ne kadar toplar ortada.
yani, sistemin sunduğu iki zemin üzerinde ve buna bağlı politika yapmak politik muhalefet değildir.

türkiyesolunun ulusalcı kesimi., devrimci ve demokrat ise yada komünist ise ve türkiye halkı derken her kesimi tarif ediyorsa, ermeniler de askeri okullara gidebilsin ve devlet memuru olabilsin diye bir kampanya başlatsınlar göreyim. HDK bunu yapmaktadır. bdp değil, aslında hdk olarak bir süryani mardinden temsilci olarak yollanmıştır.
bunun geçmiş örneği de vardır. tip adına behice boran meclise urfa'dan temsilci olarak gitmiştir. "sosyalist" ve "türk" kimliği ile bu olmuştur.

miting yürüyüşlerinde eşcinseller ve ermeniler, süryaniler kürtler gibi feodal olduğu iddia edilen bir halkın içinde yürüyebiliyor. bu çok anlamlıdır. kendilerini orada güvence içinde hissediyorlar. yani sadece politik kürt halk kitlesi onları kabülleniyor. çünkü ezilmişliği biliyorlar ve başka ezilenleri de anlamaya çalışıyorlar.

politika hamaset değildir. petek örme gibidir. birilerinin kovana koyduğu suni peteğe bal toplanmaz bu doğal olmaz peteği de kendin örecek içine balı da kollektif toplayacaksın. HDK budur.


 
Üst