hdp ile dans etmem ama chp ile ederim

#1
ödp genel başkanı alper taş chp den istanbul beyoğlu belediye başkan adayı oldu..

bu "olay" çok tartışılacak.. her zeminde tartışılacak..
kendine m-l diyen bir partinin genel başkanı bir burjuva partisinden aday olabilir mi?.. ilk soru bu..
genel anlamda olabilir.. marks açısından bakıldığında koşullara göre olabiliyor., lasellecilerle ortak parti bile kuruldu.. yine ilerleme-aydınlanma anlamında burjva ile itifak yapılabilinir..
elbette üst noktada asla diyenler çıkabilir.. ya da koşullar ve ilişkilenen parti mevzuları üzerinden olmaz açıklamaları olabilir.. biz en iyisi zaman-mekan-nesne-durum ve en önemlisi ödp ilke ve proğramları üzerinden konuya bakalım...

ödp ilke-proğram olarak şu aşamadaki durumuna göre chp ileittifak yapabilir.. doğru-yanlış tartışılır ama yapabilir.. mesele ideolojik olarak böyle.. bunu tartışmanın bana göre anlamı yok.. tartışacak isek bu durumu.; ilkeler ve ahlak üzerinden ele almalıyız..

daha öncesi seçimlerde(örneğin genel seçimler).; ödp genişbir ittifak anlamında hdp ve chp ile ittifak önerdi..ama chp yanaşmadı.. ilginçtir ödp bunu hdp varlığı gerekçesiile açıkladı.. o zaman.. chp olmadan geniş ittifak devam edemez mi? idi.. etmedi.. ödp.; chp yoksa bu iş olmaz demeden ittifak sürecinden çıktı.. işte burası anlamlı...
sen..ittifak öeneriyorsun..gelen gelir., gelmeyenin başı gözü..!! hdp tamam devam edelim dedi.. ödp chp yok olmaz demedi bahaneler uydurdu.. yok etnik-miş., sınıfsal değil-miş.. yok o yok bu.. zaten daha mncesi hdp önerilerine de aynı gerekçelerle olmaz demişti ama bu sefer chp olursa olur ne yapalım ayakları vardı.. chp olmaz dedi iş bitti..
peki.. chp hdp olursa olmaz dedi de ödp ye.; hdp kalsın siz gelin dedi mi?.. demedi..
"mevzu" olan alper taş milletvekili olarak önerildi ama chp kabul etmedi.. kimse kıvırtmasın.. alper taş-ödp kabul etmedi değil., chp den onay gelmedi.. çünkü bu türk-iye solu zaten tıpış tıpış formatında idi ve chp sağa göz kırpıyordu..

demem o ki.; siyasal zeminde pek sorun yok ama ilke ve ahlak anlamında var..
chp ile ittifak halinde değilsin.. zaten ortada "millet ittifakı" adında resmen bir ittifak var ve sen burada yoksun.. var olan iktidar cumhuriyeti geriletiyor yıklsın diye "muhalefete" destek sunuyorsun.. bunun siyasal olarak açıklaması olabilir., eleştirilir-desteklenir.. ama ilke-ahlak olarak açıklamalar sıkıntılı..

chp ile ittifakın yok.. açık olarak olmasa da şu nedenlerle destekleyeceğiz açıklaman yok.. en önemlisi konu chp değil konu millet ittifakı.. çünkü resmen muhatabın bu.. demokrasiden-insan haklarından-emekten yana olan bıdı bıdı.. destek sunacağız lafları hikayedir.. örneğin ankara-istanbul adayları ve iyi parti adayları bu ilkesel açıklamalarına denk düşüyor mu? düşmüyor ise ne yapacaksın..

kuyrukçuluk mu? diyordunuz.. hdp ile ilişkilenmeye.; sınıfsal zeminden kopma., bağımsız sınıf duruşundan kopma., etnik siyasete yönelme gerekçeleri ile "kuyrukçuluk" diyordunuz ya.. peki bu işe ne? diyorsunuz.. sınıf nerde.. demokrasi nerde.. bunlar kim?!..

anlayacağınız.. hdp ile dans etmem ama chp için halay kuyruğu olurum.. diyorsunuz..

dersimde.. hdp yine öneri getirdi yine red ettiniz.. hadi buna gerekçeniz var.. başka bir düğün var oraya davetliyiz.. peki başka yerlerde de mi? başka düğün var ve bu düğün sahibi chp mi?..

geleyim.. şahsi düşünceme..

ben şaşırmıyorum.. yıllarca ki buna 70 li yıllar da dahil.. chp kuyruğunda dolaştınız ama chp kadir-kıymet bilmedi.. hem ayrılmadınız hem ağladınız şikayetler ettiniz.. şimdi beyoğlundan aday gösterdi.. aman allahım bir sevinmeler.. devrim yaptılar sanki..
Alper Taş, “Bizim CHP ile bu düzeyde ilişki kurduğumuz bir yer Beyoğlu ise bir yer de Ordu’nun Çamaş ilçesi… İki yerde bu manada ittifak kurduk. Çamaş’ta da bizim ilçe başkanımız CHP’den seçime giriyor” dedi.
"bu düzeyde ilişki"
pardon düzeyi "ney"-miş.. ney.; üflemeli bir çalgıdır.. eline verirler üflersin.. parayı verenin düdüğünü çalarım işi..
düzey!!.. ittifak.. ortada bir ittifak yok haliyle bir düzey de yok..

“Ordu Fatsa’da Fikri Sönmez’in bir sözü var; ‘Ben ne yaptıysam halkım için ve halkımla birlikte yaptım.’ Ne yapacaksak Beyoğlu halkı için Beyoğlu halkı ile birlikte yapacağız” ifadelerini kullanan Alper Taş .. yazıktır.. terzi fikriyi bu kadar düşürmeyin.. chp altında terzi fikri olamazsınız.. maçoğlu bile ki.. bu durumdan farklıydı.. ama.. sistemin kırmızı çizgilerine dikkat etti.. kayyum yemedi.. beyoğlunda hangi emekçi hangi halkın adına iş yapacaksın.. chp altında ve oyları ile seçiliyorsun.. kapitalizmin allahı işleyen yerde halk mış.. en fazla içki içmeyi rahatlatırsın ama unuttun galiba.. meclis bile devre dışı iken bu işler de zor..
göreceğiz.. chp liler ve "sol"cular arasındaki rant paylaşımı kavgasında arada kalacaksın.. çünkü sen.. ödp bile olarak değil., chp olarak adaysın.. sana anımsatırlar.. biz seçtik len ne halkı..


işin asıl önemli yanına geleyim..
bu durum görünenin aynasıdır.. türk-iye solu sosyal faşisttir.. devletin kontraları kılavuzlarıdır.. hdp yani kürt kokan bir parti ile asla yan yana durmazlar.. zorunluluk dışında chp ufacık bir gel gel yapsın anında tıpış tıpış vaziyeti alırlar..


bu arada hdp ye de bir çift lafım var.. derler ya.. önce kendine bakacaksın.. izmir adayı iyi insan ya.. bizimkiler çoştu.. ev ev-mahalle mahalle çalışacaklar-mış.. olur.. geziyi ve bir sürü etkinlikleri unuttunuz galiba.. bizim yanımızda bile yürümeyen., yan yana durmak istemeyenler acaba bu çalışmalarınızda nerenizde duracaklar..
hdp de ödp ye benzedi ya.. kahrediyorum..
 
#2
alper taşın chp adaylığı sıkıntısı konusunda "açıklamalar" yapılıyor.. birgün gazetesinde doğan tılıç "yazmış"..

“Devrimin ve sosyalizmin, özünde, sevgiye dayandığının ve ilhamını iyi insanların kalbinden aldığının neredeyse unutulduğu bir dönemde, sol, devrimciliğin akılla kalp arasında kurduğu kopmaz bağı yeniden hatırlamalı. Sosyalizm, sadece doğru fikirlerin egemen olduğu bir uzmanlar sistemi değil, iyi kalplerin nefes aldığı bir dünya olarak tasarlandığı ölçüde, insanlığın kayıp rüyasını yeniden var edebilecektir.”*
Ocağa bucağa takılmadan Beyoğlu’na odaklanıp başarmak, yukarıdaki anlayışın vücut bulmasına katkı sağlamak açısından da önemli!
*Oğuzhan Müftüoğlu

imamından alıntı yapmış ve eklemiş.. Ocağa bucağa takılmadan Beyoğlu’na odaklanıp başarmak, yukarıdaki anlayışın vücut bulmasına katkı sağlamak açısından da önemli! çok kurnaz ya.. alıntı yaparken oğuzhan derki dememiş.. alıntının yanına isim eklememiş.. * yıldız işareti ile sonradan yazmış.. böylece kendi sözü imamın da sözü gübü olmuş..
ocağa bucağa bakma tıpış tıpış oy verin diyor.. zaar.. ocak dediği mhp den apartma iyi parti.. bucak dediği de devletin it kürdü oluyor..
olur abi!! biz bakmayalım.. ama siz.. mevzu hdp olunca her bi boka bakın..


siyaset alanında çürümeler hızlanıyor.. türk-iye nasyonalist solu çoktan çürümüştü.. mayası çürüktü bu ayrı ama çürümeden temizleneceğiz diyen hdp de aynı "yol"a girdi..
aday olmayan yerde ne? yapacağız.. belli mi?.. değil.. chp adayları desek ortada.. iyi partiye oy verene zaten lafım belli.. tkp desen faşist perinçek çırağı..
ne diyeyim.. !!!!alıntı
https://www.birgun.net/haber-detay/alper-tas-ve-f-mehmet-bucak.html
 
Üst