HDP yerel seçim adayları ve düşündürdükleri

D

denizheval

#1
HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, "Bizim olduğumuz yerde kadın özgürlüğü olacak, birlik ve beraberlik olacak" diyerek HDP'nin adaylarını açıkladı....

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) "Şehir senin" sloganı ile katılacağı 30 Mart yerel seçimlerine ilişkin aday tanıtım toplantısı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konferans Salonu'nda adayların tanıtımı ile devam etti. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, yeni bir Türkiye istediklerini vurgulayarak, "Bizim dışımızda kalanlar bu sistem çarkının devamından yanalar. Biz bu çarkı kırmak istiyoruz. Yeni bir düzeni birlikte kurmak istiyoruz. Bizim farkımız budur. Bizim olduğumuz yerde eşitlik ve özgürlük olacak. Kadın özgürlüğü olacak. Kadınların olmadığı yerde demokrasinin olmayacağını biliyoruz" ifadesini kullandı. Tuncel, kadınların yerel yönetimanlayışının seçimlerin sonucunda herkesin göreceğini kaydetti.

Tuncel konuşmasının ardından ise adayların isimlerini açıklamaya başladı. HDP'nin adayları ise şöyle:

Adana: Ayhan Bilgen- Leyla Uyar
Amasya: İbrahim Yakın
Ankara: Salman Kaya-Songül Erol Abdil
Antalya: Songül Özata
Artvin-Hopa: Yılmaz Topaloğlu
Aydın: Rıfat Kanat
Balıkesir: Mustafa Hasırcı
Çanakkale: Şeyhmuz Aslan
Çorum: Erdoğan Bolat
Denizli: Yahya Aytaç
Düzce: Fuat Azad
Edirne: Özlem Uygur
Eskişehir: Cemal Küçükbaş
Giresun: Bekir Şensoy
Hatay: Yusuf Öfgeli
Isparta: Cemil Yuluğtekin
İstanbul: Sırrı Süreyya Önder-Pınar Aydınlar
İzmir: Pınar Türk- Osman Özçelik
Maraş: Salih Baykal
Kayseri: Ishak Tacar
Kırşehir: Munise Altınışık-Eşref Odabaşı
Kocaeli: Nilay Etiler
Malatya: Hasan Şahin
Manisa : Leyla Karalük- Hamdullah Müftüoğlu
Muğla: Ayşe Erdem
Ordu: Tahsin Vedat Şensoy
Sakarya: Harika Günay Karataş
Samsun: İlhan Cüre
Tekirdağ: Mukaddes Akdeniz
Trabzon: Kadir Türen
Uşak: Ahmet Yılmaz
Yalova : Sehem Önürme-Tuncay Turanlı


Konuyla ilgili fikrime gelirsek: Birebir tüm adaylari tanimamakla beraber PINAR AYDINLAR ismini görünce HDP`nin birtakım kisilerin egosunu tatmin etmek icin acilan ve sırtımızda kambur olacagını düşündüğüm bir konum alacagını düşünüyorum.
Hiçbir seçilmiş, buna Osman Baydemirde dahil, onbinlerin canını kanını vererek yarattığı kazanım ve değerlerden daha önemli değildir ve aslada olmayacaktır. Osman Baydemirin son aylardaki tavır ve tutumlarıda dikkatimi çekmekteydi.
Pınar Aydınlar ise kendisini göstermek ve yaşatmak için her türden 'SOL' kıyafeti giyinen olağanüstü bir Popülist.
 
#2
deniz heval.. adaylarla ilgili eleştirilerine katılıyorum.. ama benim, adaylardan çok hdp duruşuna eleştirilerim var.. asıl sorun burada..

hdk yapısal olarak çok renkli ve çok karakterlidir.. bu anlamda hdp adayları da bu özellikleri taşıyacaktır..

bulunduğum alanda yaşanan bazı çekişmeler ve adayların tartışılması üzerine şunu demiştim..

hdk.; anlaşamayanların anlaşabilecekleri noktaları bulma zeminidir.. birbirini dinlemeyenlerin dinleyebilecekleri zemindir.. zaaflıların zaaflarını yargılanmadan aşabilecekleri bir zemindir.. becerilerin kişisel olmaktan çıkıp kollektif işlev hale gelebileceği bir yerdir.. yetersizlerin yeterlilerle eşit olabileceği bir yerdir.. vs. vs.

bu anlamda birilerini beğenmemekten öte beğenmediğiniz yerlerini düzeltecek araç olmalısınız.. tek dikkat edilecek nokta.. gelenlerin samimiyetidir.. tek sorgulayıp, yargılayacağınız nokta bu olmalıdır.. bu noktada bile beklemeyi bileceksiniz.. ön yargılarınız önce işlemeyecek, son söyleceğiz cümleleri ilk söylemeyeceksiniz..
bu ilkeler işletilemez ise, hdk da işletilemez..

benim bu süreç ile ilgili gördüğüm tehlike., hdk anlayışının önüne hdp particiliğinin geçiyor olmasıdır..

alanda seçim çalışması yaparken., bir kere hdp diyorum.. onu da oy verilecek PARTİ İSMİ olarak belirtiyorum.. sonrasında tüm konuşmam hdk üzerine oluyor.. bu yapılmaz ise ki yapmayıp, partiyi öne çıkaranlar ve hdk misyonunu partiye yükleyenler var..

kısaca.. adaylarla ilgili eleştirilerine itirazım yok.. ama bir kere aday olmuşlar.. ahlaki bir konu yoksa., elbette kendini yaşatmak da ahlak içine girer ama bunu partik içinde ele almak, pratik içinde açığa çıkartmak gerekir.. yani sisteli bir sabır gerekir..


 
Üst