Hemen şimdi Barış!! Barış?

kasım seçiminden sonra t.c daha doğrsusu ret ile kürt halkı ve köh karşı acımasız ahlaksız haince bir savaş başlatıldı..faşist franko dönemindeki gibi kürt bölgeleri t.c uaçak tankları tarafından bombalanıyor yok ediliyor insanlar zorla göç ettriliyor.. mimar ve nüfus yapısı değiştiriliyor..
t.c boyutunu ele almayacam.. daha ziyade hdp köh üzerinden düşüncelerimi dile getirecem..
belirtim bunlar düşüncedir.. müzakere üst akıl ya da yetkili görüşleri değildir..
rte 2 gün evel gene tüm tv lerde boy gösterip saatler konuşurken çok önemli iki kelime kualkarımı irkilti aslında dejavu teröristler teslim olacak yada yok edilecekler.. 90 larda eski hükümet başı kadında ya bitecek ya bitecek diyordu... 20 yıl olmuş bitmek bir yana dahada güçlenen bir direniş..

ama! hdp başta olmak üzere murat karayılan yada köh içinde üst düzey hdk barışa hazırız çözüm masasına dönelim analar ağlamasın diyorlar inatla barış diyorlar çok güzel söylemler
olması gereken.. iyide senin çözüm sürecine dönelim masada barışı tartışalım dediğin taraf sana top yekün savaş açmış sen bölgeden silmek istiyor asimile etmek istiyor
rte ağzından hitlerin meşhur sözlerini tekrar edip duruyoır tek millet tek bayrak tek dil milli meclis v.s v.s .. bölgede asker polis vahşet operasyonları ovada ise yasa hukuk faşizmi ile yok etmeye çalışıyor..
hemen şimdi barış.. barış koşulları bellidir savaşın muhatapları karşılıklı oturur müzakere eder tartışır çatlak patlak barışıa doğru yol alır.. örnek ingiltere ira ispanya eta kolombiya farc gibi...
hemen şimdi barış diyorsunuz!?
1 muhattabınız yok, 2 rte diktatör olamamasının ihalesini kürtlere ve onların dostlarına kesti 3 bölgede sınır sahasında pkk ypg ye karşı programlı sistemli bir kirli savaş veriliyor 4 soykırım katliamlar yapılıyor.. çocuklar öldürülüyor insanlar sürgün ediliyor yada sorgusuz infaz ediliyor.. hemen şimdi barış..
dolmabahca de masaya dönelim süreç işlesin barış gelsin.. kime diyorsunuz bu akdar barış haykırsan duvar dile gelir ama karşında dile gelecek duvar bile yok..
analar ağlamasın.. göndermesinlerin evlatlarını askere rte nin kirli savaşı için ölmesinler rte dünyalığına dünyalık katıyor evladı kirli alçak bir savaşda suç işlerken ölüyor sonra vatan sağolsun hadi len..
hep ağlayan asker anası sanırsın gerilla uzaydan gelmiş başka bir yaşam formu anasız babası topraktan bitiyor onları anaları babaları yok..
hemen barış.. hayırt hemen savaş, bu savaş atrık sadece kürtlerin savaşı değil türkiye üstündeki tüm hlklarının var oluşu savaşı olmalıdır.. köh türkiye solu ılımlı islamcısı liberali artık biratfsız yada rte yanında değil olması gerekende köh yanında yer almalıdır..
iç savaşsa iç savaş kansa kan ölümse ölüm.. tarihde br üsür örnekleri var amerikada iç savaş yaşadı ispanya italya almnanya gibi ülkeler farklı şartlarda savaş verdi..
hitler dünyaya saldırdığında hitler almanyasıda almanyanın solcuları çıkıp da hemen şimdi barış demeleri gibi absürt bir yaklaşım..
68 78 de bu direniş savaşa evrilmeden sistem ezdi.. belki anadolu için son şans..
farkındamısınız anzi almanyasına doğru gidiyoruz.. dünya küçük hitlere şahit oluyor..
evet savaş konseptinde mihver devletlerin siyasal politik ve çıkar ilişkileri şekillendirecek yada ...

bu konuda düşüncelerimi yazacağım şimdilik aklıma gelen bir söz ile bitirecem
yahudiler için geldiklerinde ses çıkarmadım.. sonra komünistler için geldiler gene ses çıkarmadım bana dokunmuyorlardı daha sonra gazeteciler için geldiler sonra çingeneler ve en son benim için geldiklerinde çevremde direnecek kimse yoktu..

barış.. demek kolaydır uygulaması zordur savaş demek yadırnaır uygulaması kolaydır..
kan ve ölüm meraklısı piskopat değilim ama ortada alenen yürütülen bir imha savaşı var..
faşist kolluk güçleri ateş ederken heralde direnen halk onlara beyaz bayrak çekip gül atacak demek gibi birşey olur...
konu ağır zor ama bu yazdıklarım sadece düşüncedir.. görüş değildir.
dostlukla

kasım seçiminden sonra t.c daha doğrsusu ret ile kürt halkı ve köh karşı acımasız ahlaksız haince bir savaş başlatıldı..faşist franko dönemindeki gibi kürt bölgeleri t.c uaçak tankları tarafından bombalanıyor yok ediliyor insanlar zorla göç ettriliyor.. mimar ve nüfus yapısı değiştiriliyor..
t.c boyutunu ele almayacam.. daha ziyade hdp köh üzerinden düşüncelerimi dile getirecem..
belirtim bunlar düşüncedir.. müzakere üst akıl ya da yetkili görüşleri değildir..
rte 2 gün evel gene tüm tv lerde boy gösterip saatler konuşurken çok önemli iki kelime kualkarımı irkilti aslında dejavu teröristler teslim olacak yada yok edilecekler.. 90 larda eski hükümet başı kadında ya bitecek ya bitecek diyordu... 20 yıl olmuş bitmek bir yana dahada güçlenen bir direniş..

ama! hdp başta olmak üzere murat karayılan yada köh içinde üst düzey hdk barışa hazırız çözüm masasına dönelim analar ağlamasın diyorlar inatla barış diyorlar çok güzel söylemler
olması gereken.. iyide senin çözüm sürecine dönelim masada barışı tartışalım dediğin taraf sana top yekün savaş açmış sen bölgeden silmek istiyor asimile etmek istiyor
rte ağzından hitlerin meşhur sözlerini tekrar edip duruyoır tek millet tek bayrak tek dil milli meclis v.s v.s .. bölgede asker polis vahşet operasyonları ovada ise yasa hukuk faşizmi ile yok etmeye çalışıyor..
hemen şimdi barış.. barış koşulları bellidir savaşın muhatapları karşılıklı oturur müzakere eder tartışır çatlak patlak barışıa doğru yol alır.. örnek ingiltere ira ispanya eta kolombiya farc gibi...
hemen şimdi barış diyorsunuz!?
1 muhattabınız yok, 2 rte diktatör olamamasının ihalesini kürtlere ve onların dostlarına kesti 3 bölgede sınır sahasında pkk ypg ye karşı programlı sistemli bir kirli savaş veriliyor 4 soykırım katliamlar yapılıyor.. çocuklar öldürülüyor insanlar sürgün ediliyor yada sorgusuz infaz ediliyor.. hemen şimdi barış..
dolmabahca de masaya dönelim süreç işlesin barış gelsin.. kime diyorsunuz bu akdar barış haykırsan duvar dile gelir ama karşında dile gelecek duvar bile yok..
analar ağlamasın.. göndermesinlerin evlatlarını askere rte nin kirli savaşı için ölmesinler rte dünyalığına dünyalık katıyor evladı kirli alçak bir savaşda suç işlerken ölüyor sonra vatan sağolsun hadi len..
hep ağlayan asker anası sanırsın gerilla uzaydan gelmiş başka bir yaşam formu anasız babası topraktan bitiyor onları anaları babaları yok..
hemen barış.. hayırt hemen savaş, bu savaş atrık sadece kürtlerin savaşı değil türkiye üstündeki tüm hlklarının var oluşu savaşı olmalıdır.. köh türkiye solu ılımlı islamcısı liberali artık biratfsız yada rte yanında değil olması gerekende köh yanında yer almalıdır..
iç savaşsa iç savaş kansa kan ölümse ölüm.. tarihde br üsür örnekleri var amerikada iç savaş yaşadı ispanya italya almnanya gibi ülkeler farklı şartlarda savaş verdi..
hitler dünyaya saldırdığında hitler almanyasıda almanyanın solcuları çıkıp da hemen şimdi barış demeleri gibi absürt bir yaklaşım..
68 78 de bu direniş savaşa evrilmeden sistem ezdi.. belki anadolu için son şans..
farkındamısınız anzi almanyasına doğru gidiyoruz.. dünya küçük hitlere şahit oluyor..
evet savaş konseptinde mihver devletlerin siyasal politik ve çıkar ilişkileri şekillendirecek yada ...

bu konuda düşüncelerimi yazacağım şimdilik aklıma gelen bir söz ile bitirecem
yahudiler için geldiklerinde ses çıkarmadım.. sonra komünistler için geldiler gene ses çıkarmadım bana dokunmuyorlardı daha sonra gazeteciler için geldiler sonra çingeneler ve en son benim için geldiklerinde çevremde direnecek kimse yoktu..

barış.. demek kolaydır uygulaması zordur savaş demek yadırnaır uygulaması kolaydır..
kan ve ölüm meraklısı piskopat değilim ama ortada alenen yürütülen bir imha savaşı var..
faşist kolluk güçleri ateş ederken heralde direnen halk onlara beyaz bayrak çekip gül atacak demek gibi birşey olur...
konu ağır zor ama bu yazdıklarım sadece düşüncedir.. görüş değildir.
dostlukla
öncelikle gayet samimi bir şekilde duygularını aktarmanı önemsediğimi belirteyim.. yani içinde ciddi analizlerin., verilerin ve tespitlerin ve dahi öngörülerin olmaması çok önemli değil.. duruş önemli..

eksik ve yanlış görmemişsem..yazında gördüklerim şunlar..
1- devletin barış dili samimi değil.. devlet bu vahşet sürecinden sonra hiç bir şey olmamış gibi barış diyorsa samimi değildir..
2- devlet barış dese bile ortada bunu yürütecek devlet aracı yok.. olan yürütücüler tersini söylüyor..

bunlar bana göre çok doğru.. ama ortada bir gerçeklik var.. t.c. bu savaşı bu boyutu ile derinleştirmeye devam ederse., bakur ahlkını teslim alamaz ve yarılma ayrışmaya dönüşür ve dahi rojava ile birlikte bölgede küçük bir bölgesel dünya savaşı yaşanır.. ispanya örneği gibi..
oysa yaşanmışı var.. rojava-kobane.. yani başarılı olunamadı..
küresel güçler bu gerçekliğin farkında ve kendilerine ait realitelerle bir sonuç alamayacaklar.. süreç derinleşirse olası sonuçları bile denetleyemez hale gelecekler..
demem o ki., son günlerde dile gelen barış çağrılarındaki dile getirenlerin samimi olup-olmamasından daha önemli olan., süreçte yer alan ana aktörlerin iradesel etki güçleridir..

bu anlamda., savaşı işleten bir taraf olarak t.c. iradesi bakur ile sınırlıdır.. bölgeye taşamaz.. başka iradelerin izni gerekir.. ki., bu durum t.c. içindeki savaşın derinleştirilmesi anlamında da geçerlidir..
savaşın diğer tarafı olan kürt halkı ve önderliği özgürlük hareketi bu anlamda kendi iradesi ile süreçte etkin.. elbette diğer iradelelerle çatışırken., uzlaşma olarak da çözüm aramaktadır.. muhatabı olan iradeler., savaş tercihinde olursa., savaşı barış tercihinde olursa barışı temel alan bir irade işleyişi koyabilecek konumdalar..

savaş konsepti zorlanıyor.. bölgede abd üzerinden etkinliği azaldı bu anlamda selefi hareketler de denetim dışına çıktı.. sadece t.c. içinde tayip ve çetesi ve eski Ergenekon(tsk içi dahil) savaş konsepti aracı olarak işlevsel..
rusya., ab ülkelerinin savaş konsepti dışı güçleri ve abd içinden gelen itirazlar ve bölge konumu bir araya geldiğinde., savaş konseptinin süreci derinleştirmesi zorlanıyor.. denetimi dışına çıkma olasılığı ve maliyet yüksekliği söz konusu.. yani alacakları sonuç bile astarı yüzünden pahalı olacaktır..

ama.. her kesimin(küresel egemenler ve yereller anlamında) ortak sıkıntısı.; muhataplarının bölgedeki politik-askeri ve kitlesel gücü ve etkinliğidir.. savaş konseptinin bu kadar pervasız işletilebilmesinde ve uzamasında etken olan durum budur.. ne kadar yıpratılırsa o kadar iyi.. ne kadar diğer dinamiklerle arası açılırsa o kadar iyi..

dikkat edin.. ortada fezleke olayı varken., hdp mecliste fezleke gerekçelerini aşan bir atak yaptı.. imralı ve pkk muhatap alınacak., ortam sağlanacak ve meclis dahil her araç ile birlikte çözüm süreci başlatılacak diye kanun teklifi verdiler.. öneri değil., kanun teklifi..
haliyle kandil bunu görüp buna denk düşen bir açıklama yapacaktır.. bu atağı boşa çıkartacak ve barış cephesini yaracak bir açıklama yapmasının anlamı yok.. savaşa zaten hazır ve içinde..

ben de senin bu yazına katkı amaçlı bu düşüncelerimi aktardım.. birlikte analiz ederiz..

"ÇAKMA MİLLİYETÇİ ÇİN MALI BİR PARTİNİN DESTEĞİYLE GENSORU REDDEDİLDİ"

HDP'nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında verdiği gensoru önergesinin MHP'nin çekimser kalmasıyla reddedildiğini kaydeden Demirtaş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında söylediği 'Nusaybin'de taş üstünde taş baş üstünde baş bırakmayın' sözlerini eleştirdi. Demirtaş, şöyle devam etti; "Bu bakanla ilgili gensoru da rezaleti gördünüz. Çakma milliyetçi, Çin malı bir parti var onların desteğiyle gensoru reddedildi. 7 Haziran'dan beri bu çakma parti AKP'den daha AKP'li olmuşlar. He hafta Salı günleri iki AKP toplantısı oluyor. Birini Davutoğlu birini Bahçeli yapıyor. Davutoğlu konuşurken Bahçeli yanında durup kafasını sallasa yeterli. İkisi de grup toplantısı yapmış oluyor. Çin malı çakma milliyetçi biraz önce katliam çağrısı yaptı. Zaten orada beyefendinin çağrısına uyumlu şeyler yapılıyor. Kan görmek istiyorsan bolca var. Tam senlik günlük yaşanıyor. Kan görünce kendisinin yanaklarına can geldiğini tecrübe ettik. İçin rahat olsun oralar yıkılıyor kan dökülüyor. Bizim içimiz rahat değil barış, can, insandan yana olanın içi rahat değil. Irkçılık ve faşizmle beslenip tekçi ırk anlayışla her yeri istilacı işgalci ruhla fethedeceğini sananlar yanılırlar. Bu vücutta baş gitse bile başsız bedenimiz yine sizin önünüzde diz çökmez merak etmeyin. Tarih tekerrür etmeyecek. Maraş, Çorum Sivas'ta yaptıklarınızı bir kez daha yapamayacaksınız. Memleket kan gölüne dönmüş yapabildikleri öneri taş üstünde bırakılmayacak. Adalet arayışımızdan vazgeçmeyelim biz."
demiş Selahttin Demirtaş..

"sizin önünüzde diz çökmez merak etmeyin. Tarih tekerrür etmeyecek. Maraş, Çorum Sivas'ta yaptıklarınızı bir kez daha yapamayacaksınız. Memleket kan gölüne dönmüş yapabildikleri öneri taş üstünde bırakılmayacak. Adalet arayışımızdan vazgeçmeyelim biz."
akp nin basın sözcüsü olmuş ermeni dölü bahceli.. (ermeni dölü demem ermeni halkına hakaret değil bu kuduz salyalı itin ne mal olduğunu ifade etmektir)

suat dost benim yazıya dökemye unuttuğum düşünceleride dile getirmiş teşekkür ederim..
40 yıllık mücadelede kaç kere masaya oturuldu? kaç kere kürt halkı baldıran şerbeti içmek zorunda kaldı..ben saymayı unutum..
rte de zaten samimiyet aranmaz dünyalık her türlü zevk iktidar koltuk diktatörlük için yaşıyor bunu yaşarkende besleneceği tek damar savaş damarı..
çözüm sürecine dönelim masaya oturalım! hdp kanun teklifi verdi türkiye sunulan bir fırsat ama mineccim boku yemedim sonucu söylim akp mhp ret vericek hatta chp de dahil..
barış sürecinin ilk günlerinde suat dost güzel bir yazı asmıştı bu barış sadece kürtler ile devlet değil türkler için iş veren çalışan memur sivili askeri herkes için çok önemli demişti.. ama rte için önem arz etmiyor. rte analiz etmeye çalışıyorum.. özellikle hitlerin propaganda konuşma videolarını rte konuşmaları ile karşılaştırıyrum analiz etmeye çalışıyorum rte ustasnı aratmıyor, aynı kin nefret söylemi..tek devlet tek bayrak tek millet.. rte hitler dersine iyi çalışmış hatipliğide güçlü.. devletin başı kin nefret söylemi yapıyor suç işliyor kimse farkında değil yada üç maymun oynuyor..
sonra insiyatif barış istiyor..kürt halkı sistemli şekilde yok ediliyor..barış değil savaş öncelik olmalı..
biliyorum rte dese hadi dolmabahcede buluşuyoruz hemen koşar köh masaya
sonra aynı filmmin tekrarı.. artık t.c nin bedel ödeme zamanı geldi..
dün ölen her asker için 30 terörist öldürüyoruz elhamdüllah diyen kanlı faşist zihniyetle buyrun oturun barış yapın..
bu tarz barışa en bilimsel örneği vericem kızılderililerde beyaz adam inandı barış çubuğu içti baltalarını gömdü.. sonu mu! cevabını biliyorsunuz bana neden soruyorsunuz..
bu yazdıklarım görüş değil düşüncedir.. savaş olmadan barış olmaz elin güçlü olmadan oturacağın masada alanda kazandıklarını kaybedersin..
Not: tekrar diyorum mihver devletlerin alacakları tavır ypg suriye ırak ortadoğu hatta natı kafkasya türkiye balkanlar için çok önemli olacak..
dostlukla

Son düzenleme:
Savaşı kim yeniden başlattı?

Sırf süregiden ölümlerden duydukları iştah bile savaşı kimin yeniden başlattığını kavramaya yeter.

Ama biz yine “Bilal’e anlatır gibi” yapalım:

Beşir Atalay, seçimlerden sonra itiraf etmişti: “Çözüm sürecini durdurarak hata yaptık”.

Erdoğan açıkça söylemişti: “Dolmabahçe’deki görüntüyü doğru bulmuyorum”.

Miting meydanlarında yüzsüzce AKP’ye oy isterken devam ettirmişti: “Kürt sorunu diye bir şey kalmamıştır”.

Çözüm sürecinin muhatabı Abdullah Öcalan aylardır kamuoyuna seslenemiyor.

Bu tabloda çatışmasızlık ortamına kimin son verdiği gayet net.

Savaşı durdurmak için kime sesleneceğiz?

AKP’lilerin pespaye argümanları şöyle devam ediyor: “PKK’nin cinayetlerine neden ses çıkarmıyorsunuz?”

Devletin çatışmasızlık hâlinde dahi, bırakın silahlı militanları, yalnızca protesto eylemi yapmak isteyen Kürtlere bile nasıl saldırdığını ve kaç ölüme sebep olduğunu (ve elbette AKP kalemşörlerinin bunlar için gıkını çıkarmadığını) hatırlatarak, yine Bilal’in kavrayacağı seviyede anlatalım:

Savaş zaten ölüm demektir. Savaşın sebebi, devletin siyasi bir sorunu, Kürtlerin kimliğini tanımama sorununu, bundan çok yıllar önce bir savaş sorunu hâline getirmesidir.

Dolayısıyla ölümlerin durmasını isteyen herkes, savaşan tarafların tümüne değil, savaşı çıkartan ve bugün hâlâ haksız bir şekilde sürdüren tarafa seslenmelidir.

PKK defalarca tek taraflı ateşkes ilan ettiğinde devlet operasyonları durdurmamıştır.

Savaşın sebebi, sürdürücüsü, bugünkü ölümlerin kaynağı devlettir.

O devleti yönetmekle yükümlü AKP hükümetidir.

Savaşı bitirmenin yolu bu devlete ve hükümete karşı mücadele etmekten, bu haydutluğu dizginlemekten geçer.

Kürt hareketinin temsilcileri farklı açıklamalar yapabilir.
Bunları veri alarak hareket etmek, ezen ulus kibrinden kurtulamamaktır.

http://marksist.org/icerik/Yazar/2584/Savas-AKP’nin-sonu-olacak

barış demenin yasak ve suç olduğu ülkede savaşma seviş demek ne kadar abesle iştigaldır?