''Hepimiz Maçoğlu'yuz''

root

Üye
Yönetici
#1
Eski Devrimci Yolcusu, eski Devrimci Solcusu, eski Partizancısı, eski orta yolcusu, eski Komünisti, eski işkencecisi, eski Kemalisti, eski Leninisti hepsi Kürt ve HDP karşıtlığında noktasında Maçoğlu'cu olma noktasında birleştiler.

ibrahim-baris-aydin.jpg
Eski eşini yoğun psikolojik ve fiziki işkenceyle katleden AÖDH kurucusu olan gerçek adıyla Barış Aydın, şimdilerde İbrahim Aydın adıyla sosyal medyada dolaşan karakter şöyle bir paylaşımda bulunmuş:

baris-aydin-ibrahim-aydin.jpg
 
#2
FARKINDA.. MI.. YIZ........
sanmıyorum..

insanlık.: tarihin bir aşamasında.. komünal yaşamla birlikte komünal uygarlığı ve haliyle komünal zihniyetini kaybetti.. nedir? komünal zihniyet.; doğa ve yaşam gerçekliklerini sadece kendi aklınla değil., komünal akılla algıla-irdele ve sonuç yarat ve bu sürecini sürekli aşarak tekrarla..
ilkel!! dedikleri insan ve toplumsal uygarlığı(komünal toplum) bunu yapardı.. mülkiyetçi sistem ve uygarlığı ile birlikte mülkiyetçi uygarlık zihniyeti virüs gibi geldi ve yayıldı.. aydınlanma!! ile birlikte geride kalmış komünal ne varsa yok etti..

bunları neden! yazdım..
dersim-maçoğlu olayı kendi zemininde ve özgülünde ele alınmıyor.. ben.. sürekli vurguladım.. aday olabilir.. kendini alternatif olarak sunabilir.. kayyum olayı bu anlamda eleştiri gerekçesi olmamalıdır.. en önemlisi.. bu olayın asıl vahim yanları es geçiliyor.. üsteki yazıyı bunun için yazdım..

ani bir gelişme nedeninden dolayı yazıyı yarım bıraktım kaldığı yerden devam edeceğim....

dersim belediyesini maçoğlunun kazanmış olmasındaki etkenler arasında "dolaylı" desteklerin olduğu kesin ama bu durum hdp kaybına sadece budur anlamında bir açıklama getirmediği gibi., kazanana eksi yazmaya yeterli sebep değildir..
olayın en önemli yanını sürekli vurguluyorum.. maçoğlunun tkp adı altında seçime girmesi ve tkp nin sanki kendi politik örgütsel başarısı ve politik çizgi işleyişi gibi sunması önemli bir ahlaki sorundur.. öncelikle bu düzeltilmelidir.. çünkü.; maçoğlu ve smf(dhf) tkp adı altında girmek zorunda değildi.. yasal anlamda böylesi bir engel gerekçesi yok.. işte ben burasını sürekli sorguluyorum..

maçoğlu bağımsız katılmadı.. bir parti adı altında katılmak istedi ise neden? tkp tercihi yapıldı sorgulanmalı ve özellikle smf bunu açıklamalıdır..
teknik(yasal sıkıntılar) nedeni ile mi?.. yoksa politik bir tercih mi?.. yani bir konsept işleyişi mi?..
bilindiği gibi.; dersim alanında türkiye solu hdp ile ittifak yaptı.. bu ittifaka katılmayanlar var ve açıklamaları var.. var ama ayrıca aday gösteren yok.. demek ki.. ikinci tercih ya chp ya da maçoğlu.. işte burada da bir açıklama yok..örneğin ödp açıklama yapmadığı gibi aday tercihini de açıklamadı..

geleyim asıl soruya.. maçoğlu.; neden örneğin ödp değil de tkp ile seçimlere katıldı..
bu soruyu öncesi seçimler için de soruyorum..
kendi yanıtım.: dhf/smf.; tkp-ml geleneği takipcisi olduğu iddiasındadır ama bu iddia tıpkı dy nin thkp ve ödp nin dy geleneği devamcısı olduğu iddiası kadar gerçek ve geçerlidir.. dhf/smf.; aslında sistem içinde legal alanda belirli bir konsepte dahil olmuş bir yapıdır.. bu konsept aynı zamanda chp-ml ve kemalist-sol ve nasyonalist sol ile ilişkili ve bazıları ile direk bağlantılıdır.. kısaca.; dhf/smf bu konsepte dahil olma süreci gereği bunu yapmaktadır.. yani tkp tercihi bu anlamdadır.. peki neden ödp değil diye soralım.. çünkü.; sürecin ilerleyen aşamalarında t.c. politik alanında sistemin bir tkp si olmalı.. sanırım diğerleri bu anlamda eklemlenme yaşayacak/yaşatılacak.. haliyle çakma(tip-sip den gelme) tkp aslına dönecek ve 60 ların tip hareketi gibi olacak.. zaten bunu bilenler tip sürecini erken başlattı.. hangisi tutarsa diyelim..
bu yazdıklarım.. elbette benden menkul analizler-tespitler ve tartışılır..

komünist başkan ve komünistlerin ilk ilçe ve sonra kent yönetiminde olması olayı..
bunu diyenler ve diyenlerden bazıları illaki geçmişlerine hakaret ediyor.. en başta ödp liler.. örneğin terzi fikri küçük burjuva maceracısı başkan mı? idi.. dile dikkat edin türkiye solunun bazılarının(içinde dhf/smf dahil) kemalist kp ye komünist demedikleri biliniyor ama tescil tkp den alınıyor.. ve bu kodlama üst yapılarda yapılıyor.. demek ki benim konsept analiz-tespitim doğru..

madem bu kadar başarılı neden ovacık kaybedildi ve yerine chp geçti.. acaba komünist yönetimin devamı için chp ye mi? güvendiler.. 2014 seçim sonuçları ile karşılaştırma yaptığımda ilginç şeyler görüyorum..
hdp chp yi desteklemiş gibi görünüyor.. yine maçoğlu ekibi de oy kaybetmiş.. ama çok değil.. demek ki..
mesele komünist başkan olayı değil.. dersim karakteri.. hdp bunu aşamamış ki.. chp ye oy yollamış.. buradaki tepki bana göre olumsuz bir politik anlam taşıyor.. demem o ki.. kimse komünistlik üzerinden tahliller yapmasın bu işler.; 60 lar ve sonrasında 70 ler süreci gibi.. örgütler "öyle" ama taban "böyle" anlayacağınız çizgi ve politik zeminler sakat.. dersim hdp demeyeceğim.. bu durum hdp yapılaşması anlamında doğal ama çizgisel anlamda var olan bazı hareketler oturup düşünsün.. en başta özgürlük hareketi..

kısaca..
ben.. bazı eleştiri ve tepkileri ve üzerinde tepinilen zeminleri doğru bulmuyorum.. bana göre.. türk-iye solunda artık genetik hale gelmiş politik sakatlık ve ahlaksızlık enternasyonalist sola(ml ve diğerleri dahil) da bulaşıyor işte bu önemli bir sıkıntı..

önümüzdeki sürece bakıyorum..
yeni bir politik yapılaşma ve konumlanma süreci başlayacak.. sistem bu işe başladı bile.. bazı alanlarda kısa vadeli bazı alanlarda uzun vadeli çalışmaları olacak..
chp üzerinden sol görünümlü ama sağ yanını da öne çıkartabilen avrupa sosyal demokratları ile liberalleri arası merkezci yanı ağır basan bir politik merkez.. hemen yanı başında "muhalif" ama bu merkeze dolaylı bağlı bir nasyonalist-sol merkez.. hdp ise liberal yanı ağır basan çeşitliliğini koruyan ama sistem dışına çıkmaması için kırmızı çizgilerde hassas bir ayrı merkez.. bunların dışında kalacak olan radikallere gelince.; denetim altında tutulabilenlere eyvallah tutulamayanlara ise baskı ve tasfiye işletilecek..

bu sürecin tek direnme merkezi hdp dir ama hdk sı olan bir hdp.. işte bu anlamda bırakalım.. maçoğl imamoğlu işlerini buna bakalım derim..
haa.. ayrıca artık türk-solu ile türkiye solu ayrıştırmasında netleşelim.. türkiye solu tanımını legal alandaki zounluluk olarak görelim.. bir devlet envanterindeki sol tanımları legal alanlar için geçerlidir.. politik tanımlar için geçerli değildir ve illegallik de değildir.. enternasyonalizm her alanda geçerli olmalıdır..

ve en önemlisi..
artık ahlak ve zihniyet ve yaşamdaki duruş anlamlarında da komünist olalım.. AMA ÖNCE İNSAN OLALIM..
 
Son düzenleme:
#3
Bende çoğu noktada suat abiyle ayni düşünüyorum. Öncelikle üzerinde tepinilmesi gereken durum kesinlikle macoglunun aday olarak cikmasi degildir. Her donem yapmıyorlar miydi ?? Her donem boy ölçülerini alip cikiyorlardi.
Hdp nin zaten kendini bi eleştirmesi lazim. Halka acikcasi ben tam anlamiyla inemediklerini düşünüyorum. Eleştiriler halk tarafindan cok duydum. Bir dersimli olarak buralara bakilmali diye düşünüyorum. Ardindan Dersim'i iyi analiz etmediklerini aşiretcilegin aileciligin ne kadar etkili olduklarini sanki unutmuşlar gibi. Hozatta resmen hezimet. Kazananlar aşiret oylarindan kazandi. keza diger bolgelerde ayni durumda .
Ozellikle cemişgezekte 90larda yapilan hatalar yapılıyor. Resmen sıfır cekildi. Faşizme hic bu kadsr teslim edilmemişti.

Peki bu dönem ne olduda boyle birden çıkış yasadi bu komunistler ? Ama makul komunistler !? Tkp ismiyle degilde niye kendi isimlerini kullanmazlar ? ÖDP ile işbirlikleri de varken neden tkp ? Tkp nin ne bok olduğunu bilmezler mi ? Demekki bilmezler!! Bu kadar aymazlar işte. İbo nun kemiklerini sizlatiyorlar. Senelerdir bir şey yapamiyorlar boş naralar atiyorlar dersimde. Bunlarin bir tane taraftarini gormedimki dersim dışına cikabilen ! Sadece dersimcilik yapıp dururlar. Ayri bir devletmiş gibi. Madem bu kadsr iyiler senelerdir niye bir kez bile iktidar olamadilar dersimde ? Oldularda cevdet konak olmasa alirlardi. O da şimdi hdp de keza. Eskinde bi nebze yoldaşlik yaparlardi şimdi iyice coştular. Nerde devrimci dayanişma ? Ha tkp devrimci gerçi !!
Ayri bi soruda şu. Ulan madem bu kadsr iyisiniz ovacikta niye secilmediniz tekrar ?? Demekki yonetememişsiniz ?? Mazgirti akp ye nasil verdiniz ya ?? Mazgirtte komünist bir kisi tarafından yonetiliyor ? Niye kimsenin sesi cikmiyor ?. Her tarafta kaybettirip merkeze oynayip kazandilar. Aymazliklar daha neler neler.

Ulan dersim küçük bir yer. Burda siz ne devrimi yapacaksiniz ?? ML olaraktan sanayi devri mimi ? Sanayi yok kirlardan mi geleceksiniz ?? Kalmiş 100 donum arazi oralara ekip devrim mi yaratacaksiniz ? Ben dersimdekileride anlamiyorum. Dersimde sorun kesinlikle hic bir belediyenin sorunu degil. İşsizlik belediye ile çozulmez. Devlet destegiyle hibelerle iş adamlariyla kısaca yatirimlarla çözülür. Her donem suçu hdp li baskanlarda arayip durdular. Devletin yaptığı tahribati talani gormek tabi en zor iş.
Dersim yakilirken kimler vardi cok iyi biliyoruz.

Bir parantez daha açayım. Ulan bu dersimin sadece ekonomik sorunlarimi var ?? Bence en derin sorun kültür dil inanç sorunudur. Maçoğlu bugüne kadsr kendi kültürü ile ilgili ne yapti ?? Dil çalışmaları nerde ?inanç için ne yapti ?? Dersimi dersim yapan bunlardir. İnancidir dilidir kültürüdür. zaten bunlar uzerine propaganda yapsalardi kesin kaybederlerdi!!
Almişlar başlarını popülizmle gidiyorlar. Gidemezler. Buraya yaziyorum. Tokezleyecekler çünkü temellerini popülarite üzerine kuruyorlar.
Eğer tökezlemezlerse bilin ki dersim halki dilini kültürünü kaybetmeye izin verecek demektir. Bu kadsr basit.
Ayrıca hdp nin de derhal daha düzgün calismalar yapmasi bilhassa hdk yi on plana surmesi lazim. Siyaset yapin biraz. Politika yapin. Onlar oynuyorsa sizde bir adim atin. Geçmişimiz geleceğimizin teminati. Cok bedeller odendi. Kolay degil oyle populizmle bi yerlere gelmek. Goreceksiniz. Bu dediklerimi yakindir illaki bi yerden patlak verecek.
 

root

Üye
Yönetici
#4
Sosyalist forumda İBOCU nikli şeref yoksunu bir şarlatan var, ona her tür dışkı yemeyi forum yönetimi serbest kılmış, oda almış eline kepçeyi, kepçeliyor..
 
Üst