hortis'e yanıt

önce sorayım.. siz kimsiniz.." suat

biz, senin de içinde olduğun toplumuz, halkız; bu toprakların halkı...

"ve ikincisi hindi cezayirden gelmedi.."
ve üçüncüsü, ben sana "hindi cezayir'den geldi" demedim. :)

"ve osmanlıda tkp dışında bir tane türkiye diye başlayan bir parti adı yoktur.. osmanlı sosyalist fırkası gibi.."

2. meşrutiyet döneminde kuruluyor ve devamında, 1919'da Türkiye Sosyalist fırkası adını alıyor. :)

"turkey veya türkler geliyor denilince bir devletten değil bir topluluktan bahsedilir.. oysa gelen yeniçerilerdir.. hiç birisi de türk değildir.."

tamam işte, ben de bunu diyorum. :)

"hepsi "i.t." kökenli ve müslüman-türk sosyalistleri"

osmanlı sosyalist fırkası İT kökenli değil. demin yazdım, osmanlı sosyalist fırkası'nın devamı. OSP'nin kurucuları da daha çok diğer kavimlere mensup olanlar.

"bunların kurulduğu tarihlerde bmm deniliyordu.."

kusura bakma ama biraz üstünkörü yazmaya başladın. bunlar kurulduğunda daha bmm kurulmamıştı. bmm 1920'de kuruldu ve 1921'de tbmm adını aldı.

"türkiye bmm adını sonradan aldı aldığında ise devletten çok ulus tanımlı idi.."

bmm, tbmm olduğu dönemde ulus tanımlı değildi ve "anasır-ı islam" deniyordu. yani islam unsurları... özet olarak türkler ve kürdler...

kısa yazıyorum çünki zamanım sınırlı. sonra devam ederim belki.

............................................

orhan gazi osman bey sonrası osmanlı türk tü diyerek asıl siz ırkcılık yapmaktasını tipik sistem ağzı devlet okullarında okutulan prgamatik ahlakcı tarih anlayışınızı yansıtmışsınız..." düzensiz

orhan gazi'den, osman bey'den sonra ne oldu da birdenbire soy sop değişti? uzaylılar gelip dna'larıyla mı oynadı bu kavmin? :) o kadar cehalet hakim ki bizim topluma, "padişah anaları" diye bir kitap var ve neredeyse hepsinin annesinin yabancı olduğunu yazıyor. oysa neredeyse çoğu türk.

ayrıca türk olmasa da türkleşiyor, kaçınılmaz olarak. türkleşmese de önemli olan bu değil. osmanlı türk derken kastedilen dna değil, türkçe konuşulan ve türk sultanların iktidarında bir ülke olması.

"beyızt isminin nerden geldiğini biliyormusunuz ?"

beyazıt, ebu yezid demektir, yani yezid'in oğlu anlamına gelir. yani?..

vaktim yok, kısa kesiyorum ama son söz: lütfen wikipedi kopyalamalarını sunum diye bize sunmayın. :)

............................................

bu yaptığım alıntılar., hortis arkadaşın konunun içine eden geyikleridir.. ben böyle tanımlıyorum.. o yüzden ayrı sayfa açıp., hakettiği şekilde yanıtlayacağım..

konu başlığı ve içeriği nedir?? hortis arkadaş nerde oynuyor.. uygun dille bunu anlatmaya çabaladım ama nafile.. o!! hala kumda oynamada ısrarlı..

sırası ile yanıtlayacağım..

biz, senin
de içinde olduğun toplumuz, halkız; bu toprakların halkı...

öncelikle ahlaklı olmaya davet ediyorum..
benden alıntı yaparken., bu şekilde yapıp., yanıtını da sorumun sorulduğu nesnenin dışında bir şey ile yanıtlamak ahlaklı davranış değildir..

ben bu soruyu niçin sordum!!
Batılılar bize Ottoman Empire'nin yanısıra Turkey Empire de dediler ve o kadar ki, o zamanlar osmanlı'nın hakimiyeti altında olan cezayir2den Avrupa'ya ihraç edilen hayvana da bu nedele Turkey dediler.
burada bahsettiği bir devlet.. bize derken., haliyle sahiplendiği yada kendisi ile özdeş gördüğü bir olgudan bahsetmiş oluyor.. halklardan değil..
batı bu topraklar dediği osmanlıdaki halklara türk demiyordu.. ermeniye ermeni ruma rum diyordu.. o yüzden sordum.. siz dediğin kimler oluyor..
ama arkadaş yanıtı ile ne olduğunu ispatlıyor..
deseki., osmanlıda türk yurdudur.. t.c. de anlarım.. ona göre yazarım..

"ve ikincisi hindi cezayirden gelmedi.." ve üçüncüsü, ben sana "hindi cezayir'den geldi" demedim. :)
demediysen ben eşeklik yapmışım da..
cezayir2den Avrupa'ya ihraç edilen hayvana da bu nedele Turkey dediler. peki bu lafları kim dedi..

"ve osmanlıda tkp dışında bir tane türkiye diye başlayan bir parti adı yoktur.. osmanlı sosyalist fırkası gibi.."
2. meşrutiyet döneminde kuruluyor ve devamında, 1919'da Türkiye Sosyalist fırkası adını alıyor. :)

yukarıdaki cümlemi alıyor ama sonrasındaki cümlemi almıyor.. oysa ikisi de aynı sayfada..
osmanlı dönemi dediğin 1919-20 arasında olan 4 tane türk ismi alan parti var.. (suat)

şöyle dese anlarım.. ilk cümlende yok dedin hemen sonrasında var dedin..
bende açıklama yaparım.. eksik anlatım gibi olmuş.. benim yok dediğim bütünü ile ilişlkin.. 1919-20 arası farklıdır.. osmanlı hem var hem yok..
bu demagoji ve geyik yapmadır..

hepsi "i.t." kökenli ve müslüman-türk sosyalistleri"
osmanlı sosyalist fırkası İT kökenli değil. demin yazdım, osmanlı sosyalist fırkası'nın devamı. OSP'nin kurucuları da daha çok diğer kavimlere mensup olanlar.

benim bahsettiklerim başında türk olanlar.. ve 1919-20 arasında kurulanlar.. o ne anlatıyor.. başında türk olmayanı anlatıyor.. kaldıki osmanlı sosyalist fırkası 1910 da kuruldu., kurucuları içinde genç osmanlılar(jön türk) de var..
osf 1910 da kuruldu i.terakki kapattı.. 1919 da başına türkiye alarak aynı kişi tarafından yeniden kuruldu.. yani osmanlıdan türkiye'ye "terfi" etti.. tıpkı adapazarı islam bankasının türk ticaret olma serüveni!! gibi..
kısaca.. hem anlamsız itirazlar yapıyor., hemde yalan yanlış alıntı ve aktarımlar yapıyor..

kusura bakma ama biraz üstünkörü yazmaya başladın. bunlar kurulduğunda daha bmm kurulmamıştı. bmm 1920'de kuruldu ve 1921'de tbmm adını aldı.

türkiye içs fırkası hariç diğerleri 23 nisan 1920 sonrasında kurulmuştur..
ne yapmak istiyorsun.. amacın ne.. bunların kurulduğu tarih olarak bir tanesi erken.. ama kuruluşları bmm çok öncesi de değil.. cümleden kuruluş tarihi anlamışsan amenna faliyet sürecine bak.. ayrıca biri hariç hepsi sonradan kuruldu..

burada anlatılan.. gerek sosyalistler arasında gerek ise burjuva arasında ulusculuğun işlenmeye başlamasıdır.. varsa itirazın buna yaparsın..

türkiye bmm adını sonradan aldı aldığında ise devletten çok ulus tanımlı idi.."
bmm, tbmm olduğu dönemde ulus tanımlı değildi ve "anasır-ı islam" deniyordu. yani islam unsurları... özet olarak türkler ve kürdler...
burada mantalite ve tarz ortaya çıkıyor..

o dönemde ulus tanımlı değilmiş!!! kürtler ve türklermiş!!! yani anasırı islammış!!!.. ne anlatıyorsun.. anasırı islam mantalitesinde kürt-türk yoktur.. islam vardır.. yani bir çeşit devlet ulus tanımı..
kürtler türkler ise demagojik ara söylemlerdir.. resmi tarihte de bulamazsın..

sanki başka bir şey anlatılıyor.. "i.t". proğramında da anasırı islam osmanlı ulus bütünlüğü bardı ama bu eritildi tasfiye edildi.. yerine türk-islam getirildi.. bu bir konsepttir.. t.c. kuruluş paradıgması için işletilen bir konseptir.. 1920 ile 1921 arası 1 sene ama çok şey yaşandı.. türkiye olurken konsept belirlenmiş oldu.. o konsepte dahil olanlar., 1923 ve 1924 e geçebildi.. olmayanlar tasfiye edildi.. anlatılan bu.. SEN NE İŞLER YAPIYORSUN..

kısaca..
hortis arkadaş.. tarzın hoş değil.. samimi değil., özellikle konu özünden kopartarak "yanlarda" dolaştırma taktiğin de masumca değil.. ya düzgün dahil ol yada seni tanımladığım zaman höykürme..
bu tiplerle çok muhatap oldum.. iyi tanırım..

dilerim internetde eylenen biri olarak yapıyorsundur.. bu olsa dahi buranın tarzı değil.. yanlış alanda top oynamaya çalışıyorsun..

lütfen konu çerçevesinde kal..

"orhan gazi osman bey sonrası osmanlı türk tü diyerek asıl siz ırkcılık yapmaktasını tipik sistem ağzı devlet okullarında okutulan prgamatik ahlakcı tarih anlayışınızı yansıtmışsınız..." düzensiz

orhan gazi'den, osman bey'den sonra ne oldu da birdenbire soy sop değişti? uzaylılar gelip dna'larıyla mı oynadı bu kavmin? :) o kadar cehalet hakim ki bizim topluma, "padişah anaları" diye bir kitap var ve neredeyse hepsinin annesinin yabancı olduğunu yazıyor. oysa neredeyse çoğu türk.

ayrıca türk olmasa da türkleşiyor, kaçınılmaz olarak. türkleşmese de önemli olan bu değil. osmanlı türk derken kastedilen dna değil, türkçe konuşulan ve türk sultanların iktidarında bir ülke olması.

vaktim yok, kısa kesiyorum ama son söz: lütfen wikipedi kopyalamalarını sunum diye bize sunmayın. :)

.............................................................................................

hortis.. anlamsız işlerle uğraşıyorsun..
1- düzensiz arkadaşın eksik anlatımı olabilir.. yanlış veri de sunmuş olabilir.. önemli olan anlatmak istediğidir..
osmanlı türk etnisitesini red etti diyor.. sen hayır etmedi türkdü diyorsun.. osmanlıya türklük mü! öğretiyor., yada osmanlı adına türklük mü? satıyorsun..
osmanlının türk etnisitesine bakışını bırak yaklaşımı ortada.. bunun tartışılacak yanı bile yok..
orhan gazi'den, osman bey'den sonra ne oldu da birdenbire soy sop değişti? uzaylılar gelip dna'larıyla mı oynadı bu kavmin? :)
ne mi? oldu.. uzaylılar artisliğine yanıt verirdim ama bende kalsın..
orhan gazi ,ile birlikte osmanlı beyliği devlete giderken., etrafına dönmeler doldu..
gazi evrenos., gazi mihail., kara mürsel., konuralp., vs. vs. alimler de dahil.. karısı da nilüfer hatun türk değil.. annesi malhun hatun da öyle kayı boyundan-mış!!!
osmanlıya destek veren şeyh edebali soyundan olan kardeşleri değil bu uzun boylu şarışın(türk tipi!!) orhan bey bey oluyor.. üstelik nasıl oluyor araştırdın mı? kardeş katli fatih ile sistemli başladı ama öncesi var..
uzatmayayım.. osmanlı beyliği aşiret ve akıncılara dayanırken., orhan bey ile birlikte bu yapı değişti.. anlatılan budur.. beylikten devlete geçerken., müslüman bizans oldu..

elbette burada soy-sop tartışması yapmıyoruz.. ulusallaşma süreçleri ve özneleri zeminleri tartışılıyor.. bu anlamda konunun içine etmek için elinden geleni yapıyorsun..

beyızt isminin nerden geldiğini biliyormusunuz ?"

bu işi önce sen yapma ve de atma.. ebu baş eki oğlu anlamına gelmez.. ebu.; ata-baba demektir.. google çevirisinde bile beceriksizsin.. ebu yezid olarak alsan bile yezid oğlu değil yezid babası anlamına gelir..
kaldıki bu tür ebu ekleri babası anlamında kullanılmaz.. kahramanların atası., dürüstlerin atası., mecazi olarak anlatırsam., adamın hası babası anlamında kullanılır..
beyazıd ismi ise bununla bağlantılı değildir uydurmaya çalışılır.. bence gizli anlam yüklü uydurulmuş bir isim olsa gerek..

çünkü orhan bey döneminde(bey olmadan da önce).. beyliğe dışardan katılan dönmeler ile osmanlı beyliğine bağlı türk-tatar aşiretleri ve akıncılar arasında çekişme başlamıştı.. diğer adayların tasfiye edilip., orhanın bey olması da bununla bağlantılı olsa gerek.. zaten hemen sonra yeniçeri-devşirme sistemi ile osmanlı farklı bir sürece girdi.. çatışmalar uzun süre devam etti..

tartışılacak ise böyle tartışılsın.. senin yaptığın bana göre "ANLAMLI" OLUYOR.. yanılıyor isem., eyleniyorsundur ki.. bu da hoş değil..

beyazıd "beyazıt, ebu yezid demektir, yani yezid'in oğlu anlamına gelir. yani?.."
bu bayazıt açıklanan beyazıt ile alakası yoktur
burdaki beyazıt değildir BEYAZ İT (fatihin karısı konstantin rum bir bayan zorla evlenmiş islam ve türk adı alarak türkleştirilmiştir
doğumdan sonrada içindeki nefret ve kinle fatihe senden BEYAZ BİR İT doğurdum diyecek cesaret göstermiştir
resmi ideoloji pragmatik ahlakcı milli tarih ise beyaz it değil beyazıd olarak öğretir ilkokuldan akademik eğitimsonuna kadar
hiö bir meb lise tarih kitabı kalkıpda fatih karısı gavur dönmesi intikam ile acı cekip ona senden byaz bir itim oldu eğitimi vermez

beyazıd "beyazıt, ebu yezid demektir, yani yezid'in oğlu anlamına gelir. yani?.."
burdaki beyazıt değildir BEYAZ İT (fatihin karısı konstantin rum bir bayan zorla evlenmiş islam ve türk adı alarak türkleştirilmiştir
doğumdan sonrada içindeki nefret ve kinle fatihe senden BEYAZ BİR İT doğurdum diyecek cesaret göstermiştir
resmi ideoloji pragmatik ahlakcı milli tarih ise beyaz it değil beyazıd olarak öğretir ilkokuldan akademik eğitimsonuna kadar
hiö bir meb lise tarih kitabı kalkıpda fatih karısı gavur dönmesi intikam ile acı cekip ona senden byaz bir itim oldu eğitimi vermez
bu yanıt biçimi çok doğru değil.. hem yanlış hem de tepkisel
hanedan beylik aşamasında olsa dahi beyoğluna ismi bir kadın veremez.. ve isim rastgele verilemez.. ya dedesi-babası belirler., yada danışmanlar önerir..

bir şey tartışılırken.. itiraz edilirken.. veri sunmak önemlidir.. ama daha önemli olanı sunulan verilerin sağlamasının yapılmasıdır..
yine itiraz etmek sorgulamala aynıdır ama sorgulamadan itiraz ediyorsan bu ya ahmaklık yada amaçlı harekettir..

hortis.. itiraz ediyor.. ama itirazları konu dışında ve itirazlarına delil olarak sundukları da yanlış.. aleni yanlış.. sevgili düzensiz bunun farkında ama tepkisi aynı şekilde yanlış..

bu tarzlar sonucu çatışma başlıyor.. giderek kişiselleşiyor ve ortada tarumar edilmiş bir sofra kalıyor..

lanet olsun.. şu internet ortamının sanallığına lanet olsun.. bu sanallığı kötü amaçla kullanmaya da lanet olsun..

çok mu? zor.. araştırırsın.. bulduklarına bakarsın.. sorgular kendince mantıklı olanları sunarsın.. karşındakinin eksiklerini tamamlayacak tarzı işletirsin..

osman bey edebalinin kızı ile neden evlendi?
toplumsal tarih disiplini içinde bilgisi olan yanıtı bilir.. güç amaçlı..

osman bey bir üç aşiret beyi ama koşullar müsait büyüyebileceğini görmüş.. selçuklu vasalı beylikten., bağımsız beyliğe sıçrayabileceğini görmüş..

bir yandan., aşiret dışı dini askeri yapılaşma olan akıncıları(abdallar.yarenler) kazanmak için bölgenin en etkin şıhlarından biri olan edebali ile akraba oluyor.. bu şu demektir.. güç gösterisi amaçlı değil ise edebali ailesine beylik gücü içinde yer açıyor..

diğer yandan., çevre tekfurları(bunlarda bizans vasalı ama güç olmak isteyenler) ile ilişkileniyor..

yahu bir araştırın..
osman bey... bey olana kadar kimlerle çatıştı.. dündar bey kimdir.. arkasında kimler vardı(beylik aristokrasisi ve türkmen şıhları).. osman beyin edebali kızından olma oğlu yok mu? adı neden alaeddin.. o sırada selçuklu sultanının ismi de alaeddin.. ama osman bey galip geliyor ise kimlere karşı galip gelmiş oluyor.. ve neden türkmen ulusuna dayalı kadından olan ve selçuklu hanedanından birinin adını taşıyan alaeddin deyilde kökü belli olmayan kadından olan orhan beyliğin başına geçiyor.. da.. kimlerle çatışıyor..

çok mu? zor.. osmanın kökü başka kadından olan oğlu orhan bey oluyor.. sonrada., tekfur kızı nilüferden olma murad.. sonrada., yine rum kökenli gülçiçekten olma beyazıd..

dna ve sperm ve yumurta testleri-tartışmaları yapacağınıza biraz sosyoloji-tarih ve politika okuyun..

beyazıd için ne denir..

onadolu türk birliğini sağladı.. nasıl sağladı.. türkmen beyliklerine savaş açarak bunu başardı.. yaaa!!!!!!.. işte böyle!!!

birlik sağladı!!! ama tatarların başındaki timur o "birleşen" türkmenlerin engelleri ile karşılaşmadan geldi dağıttı..

bir anda.. dna-yumurta tarzı değişti.. türkmen germiyan kökenli kadından olma oğulları arasında taht kavgası sürüyor.. oysa başka eşleri de var çocukları da var.. ama tekrar toparlanabilmenin yolu türkmenlere dayanmaktan geçiyor.. dikkat edin.. şehzadelerin ismi tesadüf değil ise!! isa-musa ve muhammedin ibranice söyleniş ile mehmet.. buradan yahudi parmağı çıkartılmasın.. bu isimler selçuklu aristokrasisinden kalmadır.. türkmen ve ibrani uluları isimleri birlikte alınırdı.. hazar sultanlığından kalmadır.. yani türkmen-selçuklu bağı yani soy devamı kullanılmak isteniliyor..

iş bitiyor.. tarz yine değişiyor.. fatih ile eskiye dönülüyor..

tüm bunlar.. osmanlı devletleşme sürecindeki., toplumsal tabanı olan veya sermayesel gücü olan kesimlerin iç çatışmalarını gösterir..

yeniçeri ve enderun devşirme sistemi yeni başlamış tam oturmamış dönemlerde çok karışık işlemiştir.. ama zaman içinde türkmenlere dayanan kesimler tasfiye edilmiştir..

demek istiyorum ki.. lütfen.. bir şeyler tartışacak-paylaşacaksan önce ortama sonra muhatabımızın emeğine ve en önemlisi de genel ahlaki ilkelere saygılı olalım..

konu başlığı ve içeriği nedir?? hortis arkadaş nerde oynuyor.. uygun dille bunu anlatmaya çabaladım ama nafile.. o!! hala kumda oynamada ısrarlı..

sırası ile yanıtlayacağım..

biz, senin
de içinde olduğun toplumuz, halkız; bu toprakların halkı...

öncelikle ahlaklı olmaya davet ediyorum..
benden alıntı yaparken., bu şekilde yapıp., yanıtını da sorumun sorulduğu nesnenin dışında bir şey ile yanıtlamak ahlaklı davranış değildir..

ben bu soruyu niçin sordum!!
Batılılar bize Ottoman Empire'nin yanısıra Turkey Empire de dediler ve o kadar ki, o zamanlar osmanlı'nın hakimiyeti altında olan cezayir2den Avrupa'ya ihraç edilen hayvana da bu nedele Turkey dediler.
burada bahsettiği bir devlet.. bize derken., haliyle sahiplendiği yada kendisi ile özdeş gördüğü bir olgudan bahsetmiş oluyor.. halklardan değil..
batı bu topraklar dediği osmanlıdaki halklara türk demiyordu.. ermeniye ermeni ruma rum diyordu.. o yüzden sordum.. siz dediğin kimler oluyor..
ama arkadaş yanıtı ile ne olduğunu ispatlıyor..
deseki., osmanlıda türk yurdudur.. t.c. de anlarım.. ona göre yazarım..

"ve ikincisi hindi cezayirden gelmedi.." ve üçüncüsü, ben sana "hindi cezayir'den geldi" demedim. :)
demediysen ben eşeklik yapmışım da..
cezayir2den Avrupa'ya ihraç edilen hayvana da bu nedele Turkey dediler. peki bu lafları kim dedi..

yukarıdaki cümlemi alıyor ama sonrasındaki cümlemi almıyor.. oysa ikisi de aynı sayfada..
osmanlı dönemi dediğin 1919-20 arasında olan 4 tane türk ismi alan parti var.. (suat)

şöyle dese anlarım.. ilk cümlende yok dedin hemen sonrasında var dedin..
bende açıklama yaparım.. eksik anlatım gibi olmuş.. benim yok dediğim bütünü ile ilişlkin.. 1919-20 arası farklıdır.. osmanlı hem var hem yok..
bu demagoji ve geyik yapmadır..

hepsi "i.t." kökenli ve müslüman-türk sosyalistleri"

benim bahsettiklerim başında türk olanlar.. ve 1919-20 arasında kurulanlar.. o ne anlatıyor.. başında türk olmayanı anlatıyor.. kaldıki osmanlı sosyalist fırkası 1910 da kuruldu., kurucuları içinde genç osmanlılar(jön türk) de var..
osf 1910 da kuruldu i.terakki kapattı.. 1919 da başına türkiye alarak aynı kişi tarafından yeniden kuruldu.. yani osmanlıdan türkiye'ye "terfi" etti.. tıpkı adapazarı islam bankasının türk ticaret olma serüveni!! gibi..
kısaca.. hem anlamsız itirazlar yapıyor., hemde yalan yanlış alıntı ve aktarımlar yapıyor..

türkiye içs fırkası hariç diğerleri 23 nisan 1920 sonrasında kurulmuştur..
ne yapmak istiyorsun.. amacın ne.. bunların kurulduğu tarih olarak bir tanesi erken.. ama kuruluşları bmm çok öncesi de değil.. cümleden kuruluş tarihi anlamışsan amenna faliyet sürecine bak.. ayrıca biri hariç hepsi sonradan kuruldu..

burada anlatılan.. gerek sosyalistler arasında gerek ise burjuva arasında ulusculuğun işlenmeye başlamasıdır.. varsa itirazın buna yaparsın..

türkiye bmm adını sonradan aldı aldığında ise devletten çok ulus tanımlı idi.."
burada mantalite ve tarz ortaya çıkıyor..

o dönemde ulus tanımlı değilmiş!!! kürtler ve türklermiş!!! yani anasırı islammış!!!.. ne anlatıyorsun.. anasırı islam mantalitesinde kürt-türk yoktur.. islam vardır.. yani bir çeşit devlet ulus tanımı..
kürtler türkler ise demagojik ara söylemlerdir.. resmi tarihte de bulamazsın..

sanki başka bir şey anlatılıyor.. "i.t". proğramında da anasırı islam osmanlı ulus bütünlüğü bardı ama bu eritildi tasfiye edildi.. yerine türk-islam getirildi.. bu bir konsepttir.. t.c. kuruluş paradıgması için işletilen bir konseptir.. 1920 ile 1921 arası 1 sene ama çok şey yaşandı.. türkiye olurken konsept belirlenmiş oldu.. o konsepte dahil olanlar., 1923 ve 1924 e geçebildi.. olmayanlar tasfiye edildi.. anlatılan bu.. SEN NE İŞLER YAPIYORSUN..

kısaca..
hortis arkadaş.. tarzın hoş değil.. samimi değil., özellikle konu özünden kopartarak "yanlarda" dolaştırma taktiğin de masumca değil.. ya düzgün dahil ol yada seni tanımladığım zaman höykürme..
bu tiplerle çok muhatap oldum.. iyi tanırım..

dilerim internetde eylenen biri olarak yapıyorsundur.. bu olsa dahi buranın tarzı değil.. yanlış alanda top oynamaya çalışıyorsun..

lütfen konu çerçevesinde kal..

konu başlığından uzaklaşmak istemem. ama sen bir yazı yazmışsan bundaki hatalara cevap vermemeli miyim? konu dağılmasın diye kısa kesmeye çalıştım ama karşılıklı tartışma uzadıkça konu dağılıyor tabii bu bir sorun. en iyisi pek müdahale etmeyeyim.

"kumda oynama" demen hoş değil. senin yazdıklarını okuyup ciddiye alıp cevap vermiş birine bu şekilde (ve "abukluk" diyerek) düzeyi düşürücü söyleme hızlı geçiş yapman doğru değil.

geyik de yapmadan yazıyordum. benim yazımı geyik olarak da nitelemen yanlış. kısa yazabiliyordum. vaktim sınırlıydı.

hindi meselesi açık aslında. ben de hindi değil hayvan demişim. aradaki farkı bilebilirsin.

Turkey dedikleri osmanlı'nın hakim göründüğü Cezayir topraklarından geldiği için de önce "turkey chicken" dediler ve zamanla, pek çok sözcüğün başına gelen buna da geldi; chicken atıldı ve kısaca "Turkey" dediler hayvancağıza.

Günümüzde hindiye "Turkey" demelerinin nedeni o ithal edilen hayvanla hindi arasındaki benzerlikti. Karıştırdılar kısaca.

T adını alan partilerle ilgili o kadar çok hata yapmışsın ki... Kasten demagoji yapıyor gibisin. Kuruluş tarihleri değil de faaliyet tarihleri gibi yaklaşımlara ciddi cevap veremem.

"Eğleniyor musun" diye sorma. Eğlenmiyorum. Eskiden eğlenceli geliyordu ama artık sıkıcı geliyor bu tarz. Uzatmak istemiyorum.

"Anasır-ı islam"dan kasıt Türk-Kürd birliği idi. Sonradan inkar edildi. Vaktim olsa bunu gösterebilirdim. Ama yok. Şunu söyleyeyim: diğer halklar ayrılıp gitmişti, ermeniler katledilmiş veya sürülmüştü; kala kala türkler ve kürdler kalmıştı. bunun birliğine muhtaçlık vardı o zaman ve bu isimle teorize ettiler. mizak-ı millî de bunun misakıdır. "millî"den kasıt budur.

"orhan gazi osman bey sonrası osmanlı türk tü diyerek asıl siz ırkcılık yapmaktasını tipik sistem ağzı devlet okullarında okutulan prgamatik ahlakcı tarih anlayışınızı yansıtmışsınız..." düzensiz

.............................................................................................

hortis.. anlamsız işlerle uğraşıyorsun..
1- düzensiz arkadaşın eksik anlatımı olabilir.. yanlış veri de sunmuş olabilir.. önemli olan anlatmak istediğidir..
osmanlı türk etnisitesini red etti diyor.. sen hayır etmedi türkdü diyorsun.. osmanlıya türklük mü! öğretiyor., yada osmanlı adına türklük mü? satıyorsun..
osmanlının türk etnisitesine bakışını bırak yaklaşımı ortada.. bunun tartışılacak yanı bile yok..
orhan gazi'den, osman bey'den sonra ne oldu da birdenbire soy sop değişti? uzaylılar gelip dna'larıyla mı oynadı bu kavmin? :)
ne mi? oldu.. uzaylılar artisliğine yanıt verirdim ama bende kalsın..
orhan gazi ,ile birlikte osmanlı beyliği devlete giderken., etrafına dönmeler doldu..
gazi evrenos., gazi mihail., kara mürsel., konuralp., vs. vs. alimler de dahil.. karısı da nilüfer hatun türk değil.. annesi malhun hatun da öyle kayı boyundan-mış!!!
osmanlıya destek veren şeyh edebali soyundan olan kardeşleri değil bu uzun boylu şarışın(türk tipi!!) orhan bey bey oluyor.. üstelik nasıl oluyor araştırdın mı? kardeş katli fatih ile sistemli başladı ama öncesi var..
uzatmayayım.. osmanlı beyliği aşiret ve akıncılara dayanırken., orhan bey ile birlikte bu yapı değişti.. anlatılan budur.. beylikten devlete geçerken., müslüman bizans oldu..

elbette burada soy-sop tartışması yapmıyoruz.. ulusallaşma süreçleri ve özneleri zeminleri tartışılıyor.. bu anlamda konunun içine etmek için elinden geleni yapıyorsun..

beyızt isminin nerden geldiğini biliyormusunuz ?"

bu işi önce sen yapma ve de atma.. ebu baş eki oğlu anlamına gelmez.. ebu.; ata-baba demektir.. google çevirisinde bile beceriksizsin.. ebu yezid olarak alsan bile yezid oğlu değil yezid babası anlamına gelir..
kaldıki bu tür ebu ekleri babası anlamında kullanılmaz.. kahramanların atası., dürüstlerin atası., mecazi olarak anlatırsam., adamın hası babası anlamında kullanılır..
beyazıd ismi ise bununla bağlantılı değildir uydurmaya çalışılır.. bence gizli anlam yüklü uydurulmuş bir isim olsa gerek..

çünkü orhan bey döneminde(bey olmadan da önce).. beyliğe dışardan katılan dönmeler ile osmanlı beyliğine bağlı türk-tatar aşiretleri ve akıncılar arasında çekişme başlamıştı.. diğer adayların tasfiye edilip., orhanın bey olması da bununla bağlantılı olsa gerek.. zaten hemen sonra yeniçeri-devşirme sistemi ile osmanlı farklı bir sürece girdi.. çatışmalar uzun süre devam etti..

tartışılacak ise böyle tartışılsın.. senin yaptığın bana göre "ANLAMLI" OLUYOR.. yanılıyor isem., eyleniyorsundur ki.. bu da hoş değil..
Düzensiz "osmanlı türk etnisitesini reddetti" demiyor ki, "osmanlı türk değildi" diyor. ben de buna itiraz ediyorum. ne dediğine bakmam doğal değil mi? ne demek istediğini sen avukatı veya niyet anlayıcısı mısın ki bana tercüme ediyorsun?

evet, osmanlı türk etnisitesini bir kimlik meselesi olarak önemsemedi ve hatta göçebe yörüklerle farkını belirginleştirmek, onları küçümsemek için onlara "türk" ve hatta şarkılarına da "türkî", yani "türkü" dedi. bu sınıfsal bir ayrışmaydı. ama osmanlı türk olduğunu, kayı boyundan gelen oğuz türklerinden olduğunu inkar etmedi.

"uzaylılar artistliğime" ne yanıt verirdin ve neden sende kaldı, bilmiyorum ama emin ol, bende yanıt çoktur ve istesem en uygun olanını, senin bana vereceğin karşı-artistliğe cevaben verebilirim. Sonra kızıyorsun ve yönetime şikayet ediyorsun. Bu nedenle dikkat edersen, sakin ve kısa yazıyorum. Kişiselleştirmeden, sadece konuya odaklı yazmaya özen gösteriyorum. ama sen de bana öyle yazarsan benden karşılık alacağını hesaba katmalısın. Ha, yine de karşılık vermeyebilirim. Bu da mümkün ve muhtemel. Ama karşıık verme hakkımı saklı tutuyorum.

beyazıd adının ebu yezid'den geldiğini yazarken hata yapmışım. Evet, Yezid'in babası demektir, oğlu değil. Bunu da google'a bakarak yazmadım tabii ki. o dönemde Osmanlı, yani kuruluş yıllarında ve hatta Fatih döneminde de, heteredoks idi. Çok çeşitli dinler, mehzebler vardı ve sünni islam tek tipliği sonraki döneme özgüdür. Osmanlı padişahlarının oğullarına verdikleri isimler de bunu yansıtır. Beyazıd adı da böyle bir addır. Tıpkı Musa ve Süleyman adları gibi.

Düzensiz, senin bu yorumun bana "Anadolu demek analar dolu" demektir, Konya adı, orayı görüp de "buraya konalım mı" demiş, öbürü de "kon ya" demiş, buradan konya olmuş hikayelerini hatırlattı. :)

Haydi Fatih'in karısı ile ilgili hikayen doğru diyelim, ki değil; peki ya Yıldırım Beyazıd? Onun annesi de mi kızıp "beyaz it" dedi, hem de kendi oğluna?!

Lütfen okuyun, düşünün, sorgulayın. Bilgi edinip öyle fikir edinin.

vaktim yok, kısa kesiyorum ama son söz: lütfen wikipedi kopyalamalarını sunum diye bize sunmayın.

Benim için çok güzel bir bilgi oldu ilk defa duymuştum.Teşekkür ederim Suat Abi

hortis arkadaş..
öncelikle gereksiz sözlerine değineyim..

ben yönetime şikayet etmem.. yönetimden biri benim.. hatta şu aşamada teknik sorumlu arkadaştan başka yönetici de yok.. uzun zamandır forumdasın.. işleyişte hatalar yok diyemem ama uygulamalar forum formatı dışında kişisel zeminlerde oluyor ise bunu bildir.. katkı sayarım..

ben herkesin avukatıyım.. "görebildi isen".. senin de avukatlığını yapıyorum.. ve herkes de benim avukatım olsun isterim.. elbette aynı zamanda yargıcımda olsun..

sana olan eleştirim kapalı değil.. açık.. konudan uzaklaşıyorsun.. bunu bilerek yapıyorsun algısı bende var.. yanılıyorumdur.. o ayrı., ama var..

tarihe., olgulara ve politik analizlerine farklı bakıyor olabiliriz.. bu iyidir.. ama netlik gerektirir.. sana bu anlamda sorular soruyorum.. sen soruları es geçiyor.. demagojik açıklamalar yapıyorsun..
bu tarz ile muhatap olmama hakkına sahibim.. uyarıları ve ispat amaçlı verileri sunmayı şikayet olarak ortaya koyman da hoş değil..

örneğin..
demişimki., konu dağılmasın burada tartışalım.. çünkü başka zeminlere girdiğimiz gibi kişisel analizler de yapmaya başladık.. bu önerim forum formatına uygundur.. format konu korunsun der.. sen yok ben orada devam edeceğim dersin.. senin bileceğin iş.. ama.. forum.. elbette konuyu ve konuyu açanı öne alır.. bu senin açtığın konu ve sen de olabilirsin..

ben ulusalcılık osmanlı içinde nasıl., ne zaman ve hangi ekonomik-politik-sosyal dinamikler içinde gelişti anlatıyorum.. yanlış olabilir.. sen de hayır şöyle yada burası doğru şurası yanlış dersin.. ama bir sonuç çıkartır bir tespitler sistemi sunarsın..

yine örneğin.. ben dahil.. düzensiz de osmanlı türk değil demedi.. cümle üzerinden bakıp bunu iddia edeceğine sorarsın.. türk değil ise ne idi..
osmanlı hanedanı etnik melez yapıdadır.. ki tüm hanedanlar da böyledir.. rus romanof hanedanı bile karışıktır.. ispanya da öyle..
iran tarihi yazılır ama uzun süre türkmen hanedanlar baştadır.. bu durum.. o devleti türk yapmaz.. sistem kendini tanımlar..
hungarıs hun devleti olarak algılanır ama hun kabilesi en fazla 3- bilemedin 4 gerisi macar.. bulgarıstan adı ve kurucuları bulgar türk boyu ama devlet slav.. yani hanedan slavlaştı.. osmanlıda böyle.. türk kökenli olabilir(ki tatar iddiası da var).. devletleştikçe bunu terk etti.. osmanlı bir türkmen hiva semerkat beyliği ve sonrasında devleti gibi değil.. osmanlı frank/fransız., sakson/ingiliz ve kaçar/iran gibi etnisiteye dayanmayan bir devlet/sistem.. sadece din dominantlığı var..

bu tespiti açıklamak amaçlı psmanlının türk etnisitesine taban olarak ne zaman nasıl yaslandığı ve ne zaman neden terk ettiği konuşulacak haliyle bunlara veriler sunulacak..

sen önce bu tespite ne diyorsun.. söyle sonra kendi tespitini sun ki anlamlı olsun..

ts içinde aynı.. ben örnek veriyorum sen abuk itirazlar yapıyorsun..
T adını alan partilerle ilgili o kadar çok hata yapmışsın ki... Kasten demagoji yapıyor gibisin. Kuruluş tarihleri değil de faaliyet tarihleri gibi yaklaşımlara ciddi cevap veremem.
ne yanlışı yapmışım.. saydıklarımdan bir tanesi 1919 diğerleri nisan 1920 sonrası.. o bir tane de önce osmanlı sonra türkiye oluyor..

elbette kuruluş değil faliyetlere bakılacak.. bir de demagoji diyorsun.. tamam de.. ama düzgün eleştiri-ispat sun.. çok şey mi? istiyorum..

bir fikir tartışmasında, işine gelmediği zaman veya arasıra nükseden tuhaf hırçınlaşma nöbetine denk gelince bu şekilde horozlanmak kendisinin alışılagelen bir abukluğu çünkü.
bu laflar seni rahatlatıyorsa eyvallah.. ama haksızlık yapıyormusun kendine bir sor.. işime gelmeyen nedir?? benim bir yanlışımı gösterene nasıl tavır alıyorum pratikte hiç yaşamadın mı? bir de horozlanmak diyorsun.. sen benim horoz hallerimi de görmesen neyse..

aşağıdaki laflarına gelince......
Bendeki cevap verme yeteneğini manüplasyon olarak görüp takdir etmişsin. sağol. Ama unutma, manüplasyon yeteneği olan kişi provokasyon konusunda da yeteneklidir. Eğer böyle bir niyetim olsaydı bunu da iyi yapardım. Oysa ne manüplasyon ne de provokasyon niyetim var.

cevap verme yeteneğinden bahsetmedim.. amacından bahsettim.. yetenek soruyorsan yok.. ben manüplasyonunu da yetenek olarak görmedim..

manüplasyon ve demagoji yeteneği olanın aynı zamanda algılama-çözümleme ve ayrıntıları yakalama ve karşısındakini hızlı çözümleme yeteneği de vardır.. sadece yeteneğini nasıl ve hangi amaçla kullanma noktasında ayrılır..

olumlu yenetekleri(algı-çözüm-tanım-vs) olan olumsuz(manüple-demagoji) işlevlerde de başarılı olur.. olmayan bunu beceriksizlikle yapar.. çabuk deşifre olur..

izninle belirteyim.. bana göre.. sen her iki noktada da başarılı değilsin..

bu yanıt biçimi çok doğru değil.. hem yanlış hem de tepkisel
hanedan beylik aşamasında olsa dahi beyoğluna ismi bir kadın veremez.. ve isim rastgele verilemez.. ya dedesi-babası belirler., yada danışmanlar önerir..

Tecavüz:
Bedensel ilişki ile olan cinsel tecavüz- Erkek kadının isteği olmadan cinsel organlarını ya da vücudunun başka yerlerine dokunur, - Kadın erkeğin cinsel organlarına dokunmaya zorlanır - Kadın cinsel beraberliğe zorlanır

tecavüz nedir, tecavüz ne demek?
Namusuna saldırma, sarkıntılık.
Başkasının hakkına el uzatma.
Aşma, ötesine geçme.
Taşkınlık, saldırı. ~ ün (müdâhalenin) men'i da ‘vâsi: taşkınlığın, elatmanın giderilmesi arancı, dilemi.

İnsan evli olduğu halde kimsenin kimseyi cinsel ilişkiye zorlamaya hakkı yoktur. Aile içerisinde cinsel tecavüz olur. Birisi kızını kötüye kullanıyor ya da kardeşler arasında cinsel ilişki oluyorsa, insest söz konusudur. Ailenin dışında yetişkin birisi bir çocuğu kötüye kullanıp cinsel ilişkide bulunuyorsa bu duruma pedofili denir. Cinsel olarak kötüye kullanılan çocuklara yardım

zorla evlendirilip zorbalıkla benliği kimliği kadınlığı unutturulup müslümantürk edilerek tecavüz resmileşiyor
benden senden it doğurdum deyince böyle bit tepki sergilemek yanlışdır deniyor

o zaman tecavz edilecek bayan ile önce imam nikahı kıyılır yabancı ise islam dinine geçirilip türkleştirilir sonra tecavüz edilip çöp gibi atılır
bu kadında bit tepki koyma hakkına sahip değildir

erkek egemen toplumda zaten tevcavüze uğrayan kadın bağımadı diye diye mahkemede suçlu tecavüz zanlısıda hafifletici sebep ile cezası düşüyorsa
elbette tepki koyma şekli değişir yada konamaz
her türlü ana avrat küfrü hakkına sahibizidr
bizi doğuran kadının analık haklarını yok et, o.c deme özgürlüğümüz en üstedir
ama bir kadının sırf savaş ganimeti olarak sunulması sonucu bir tecavüz cocuğu doğrumasına verdiği tepki beyaz bir it doğurdum demesi tepkisel ahlak dışıdır

???yaşasın özgürlük
padişahımçok yaşa
hepimiz devşirme türküz
ne mutlu türküm diyemiyene

Son düzenleme:

vaktim yok, kısa kesiyorum ama son söz: lütfen wikipedi kopyalamalarını sunum diye bize sunmayın.

hala kelime anlamı dildeki fade şeklini belirtiyorsunuz....

kelime anlamı sözlük anlamı dilbigisi gramerde bahis etmiyorum

ebu yezid demektir, yani yezid'in oğlu anlamına gelir. yani?..kelime anlmıdoğrudur bende böyle değildir demiyorum

sizler hala anlmak mı istemiyorsunuz bakar körmüsünüz
yoksa ben anlatımda bir yanlış mı yapıyorum

beyazıt değildir diyorum ismi beyaz it dir.. senden beyaz bir it doğurdum köle olarak o devirde kölerler genel olarak afrika kökenli siyahinsanlardır
bu kadın beyazdır beyaz bir köle olduğunu ve bir tecavüz bebeği doğurdupunu söyler ama dostlar "beyazıt, ebu yezid demektir, yani yezid'in oğlu anlamına gelir." ben diyorum tecavüz siz diyorsunuz kadın bağırmadı tecavüz değildir!!!!!

saygılar

sevgili dinç..
vikipedi kopyalamaları lafını hortis de kullandı.. ben de çok kere uyarılar yaparım.. vikipedi doğru bilgi kaynağı değildir..
o yüzden.. vikipedi de yazan bilgiyi başka yerden sağlaması ile sunman gerekir..
benim yazılarımı dikkatli okuyan görmüştür.. alıntıları mutlak kaynak ile belirtirim.. vikipediden yapmış isem(ulaşma kolaylığı) alta not düşmüşümdür.. alıntı vikipediden ama bilgi doğru bakınız şuraları vs..
bu son alıntımda kimse dikkat etmemiş.. hortis de etmeden üfürmüş.. alıntı vikipediden ve belirttim.. ama ayrıca o bilgiyi vikipedi nerden almış onu(kaynak olarak) da belirtmişim.. dönün bir daha bakın.. ne demek istiyorum anlarsınız..

sadece vikipedi değil.. akademik bir çok kitap tarihçi-sosylog vs. yazar vs. vikipediden beter..

tıpkı senin iddian gibi.. üstelik burada yazılanları okumamışsın bile..

beyazıt, ebu yezid demektir, yani yezid'in oğlu anlamına gelir. diyerek kesin kanı ile "yazıyor"sun.. oğlu anlamı bin ile belirtilir.. ebu.. baba/ata demektir.. bunlar burada yazıyor..
beyazıt ismi yezid oğlu olamaz.. ebu oğlu değil babası anlamındadır..
örneğin ebu nidal filistinli örgüt liderinin takma ismi.. nidal oğlu anlamında değildir.. nidal babası atası hası anlamındadır.. nidal da kahraman demektir.. yani kahramanların hası anlamındadır..

süfyan gelecekteki felaketleri bilen bildiren yorumcu kelamcı alim anlamındadır..
ebu süfyan adı ise.. bu işlerin hasını yapan kişi anlamındadır.. deccal içinde kullanılır.. mesih de bu anlamlara gelir..
kısaca beyazıt yezit oğlu yada babası anlamına gelmez.. beyazıt ismi nedir? neden kondu konusu muallaktır.. edebalinin lakabı ile ilişkilendiren bile var. ama gerçekten ilginç bir isim..

zaten konu da bu değil.. konu bakıpda görmemek görüpde uydurmakla ilgili..

maşallah sen de aynısını işletmişsin..

selam Dinç, ufak bir yanlış anlama söz konusu olmuş galiba. Birincisi, beyazıd'ın ebu yezid olduğunu yazan bendim. ikincisi, bunu şaşırarak ve yanlışlıkla, "yezid'in oğlu" olarak yazmışım, sonra düzelttim ama; "yezid'in babası" diye.

Hortis,

Manüpüle etmek:
insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkilemek ve seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirmektir.

örneğin beyin manipulasyonunun toplumun tamamını veya bir kısmını etkileme, direnç kırma veya istenilen şekilde hareket etmeye zorlama şeklinde kullanıldığına dair rivayetler vardır.

bu konuda dr. armen viktorian'ın beyin kontrolü- insan davranışının manipulasyonu adlı kitabı kayda değerdir

nasılda atladı düzensiz diye düşünüyorsan!!

Norma Jeane Mortenson için aptal sarışın derlerdi (Marilyn Monroe) görebileceğin ender zeki kadınlardan biriydi
ona aptal diyenler ya ercinsel problemleri ruhsal çöküntüle dışa vurumdur
yada zekasının kıskanmaktır

anlayana sivri sinek saz....

Bendeki cevap verme yeteneğini manüplasyon olarak görüp takdir etmişsin. sağol. Ama unutma, manüplasyon yeteneği olan kişi provokasyon konusunda da yeteneklidir. Eğer böyle bir niyetim olsaydı bunu da iyi yapardım. Oysa ne manüplasyon ne de provokasyon niyetim var. [/SIZE]
cevap verme yeteneğinden bahsetmedim.. amacından bahsettim.. yetenek soruyorsan yok.. ben manüplasyonunu da yetenek olarak görmedim..

manüplasyon ve demagoji yeteneği olanın aynı zamanda algılama-çözümleme ve ayrıntıları yakalama ve karşısındakini hızlı çözümleme yeteneği de vardır.. sadece yeteneğini nasıl ve hangi amaçla kullanma noktasında ayrılır..

olumlu yenetekleri(algı-çözüm-tanım-vs) olan olumsuz(manüple-demagoji) işlevlerde de başarılı olur.. olmayan bunu beceriksizlikle yapar.. çabuk deşifre olur..

izninle belirteyim.. bana göre.. sen her iki noktada da başarılı değilsin..
Sevgili Suat,

O lafları sana değil, Düzensiz'e yazmştım. Oysa sen sana yazdığım gibi algılamışsın.

Görüyorsun değil mi, kasedin başını dinlememe durumun hâlâ devam ediyor. Yine hata yapmışsın.

Ve çok sık yapıyorsun bu hataları...

Lütfen diğer kısımları da böyle hatalı algılamış olabileceğin ihtimalini gözönünde tutarak yeniden değerlendir. Ben her seferinde tekrar tekrar düzeltmekten yoruldum. ömür kısa, hayat güzel, böyle düzeltmelerle ziyan etmesek de daha anlamlı biçimde tartışsak, bilgi ve fikir alışverişinde bulunsak daha iyi olmaz mı? :)

Beyazıd-ebuyezid ilişkisini google aramasıyla bulup yazmadım suat. Tekrar tekrar aynı hatayı yapıyorsun. Google'a en kuşkuyla yaklaşan benimdir. Oraya fazla prim vermem. Sadece oraya değil, basında çıkan yazılara, haberlere de araştırıp sınayarak yaklaşırım.

Düzensiz, manüplasyon konusunda senin iddialarına öbür başlık altında cevap verdim. şimdi gereksiz yere buna takılı kalmamalısın. Asıl sana yazdığım kısma yoğunlaşmalısın. Yani beyazıd'ın adı konusunda yaptığın vahim yanlışa, ki bunu bir kez de dinç'e verdiğin cevapta tekrarlamışsın.

Ben Beyazit isminin kökeninin Yezidden geldiğini öğrenmiş oldum. Beyazit isminin beyaz kelimesinden geldiğini mantıklı bulmuyorum.Yezidin babası; Muaviye'yi temsil etmesi bana daha mantıklı geliyor. Muaviye yi vurguluyor. Sanırım bir hakaret kelimesiydi ancak sonralarda kullanışlı bir isim haline geldi.

olur hortis tekrar bakarım da.. sende bu işleri yapsan.. manüple yazını bana yazdın demedim.. bana yazdın diye de yanıtlamadım.. yazdığına karşılık yanıt yazdım.. kime yazdığına bakmadım.. zaten yazdığın şey şahsa yanıt olsa da genele ilişkin kenini anlatma değil mi? ..
bu da örnek olsun.. fuzuli işlerle uğraşıyorsun.. sana yazmadım da.. sen neden yanıt verdin de.. sana yazmış gibi okudun da.. yanlış okudun da.. bu hep yapıyorsun da.. da.. da.. da.. da..

hiç kafanı yormuyorsun..
ben manüple ile ilgili bir şey yazdım.. suata yada başkasına yazdım.. hatta öylesine yazdım.. ama suat bunu alıp değerlendirmiş demedin..

üstelik ilk tepki koyan da benim.. eyleniyorsun mu?? acaba.. neden konu değiştiriyor ve katılımcıları oralarda dolaştıraca şekilde dürtüyor vs. bunları düşündüm.. sana yöneldim.. ÖYLE DEĞİL Mİ?

öyle iken hala sana yazmadım sen iyi bakmıyorsun işlerin manüple değil de nedir??