Hugo Chavez hayatını kaybetti

  • Konbuyu başlatan denizheval
  • Başlangıç tarihi
D

denizheval

#1
Uzun zamandan bu yana kanser tedavisi gören Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti.

Küba'daki kanser tedavisinin ardından 18 Şubat'ta ülkesine dönen Venezula Devlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti.

Devlet Başkan Yardımcı Nicolas Maduro yaptığı açıklamada Chavez'in tedavisinde en zorlu saatleri geçirdiğini belirtmişti.

Başkent Caracas'taki bir askeri hastenede kemoterapi tedavisi gören Chavez'in sağlık durumunun akciğer enfeksiyonu nedeniyle kötüleştiği açıklanmıştı.

İlk kez Haziran 2011'de kanser teşhisi konulan Chavez, üç kez ameliyat olmuş, kanserin tekrarlaması üzerine aralıkta dördüncü kez ameliyat masasına yatmıştı.

58 yaşındaki Chavez, ekim ayındaki seçimde üçüncü kez devlet başkanı seçilmiş ancak hastalığı nedeniyle yemin törenine katılamamıştı.
 
Son düzenleme:
#2
Venezuela petrolünü ABD'ye rağmen millîleştirdi ve halkının yararına kullandı. Kamulaştırmalar, yoksullardan yana politikalar hayata geçirdi. Bu nedenle ABD yanlısı ve ülkedeki eski düzenin sahiplerince düzenlenen başarısız bir darbe girişimine maruz kaldı.

Günümüz dünyası eskisi kadar net değil. Bu nedenle ayakta kalabilmek için, Castro'nun Küba'sıyla olduğu kadar, İran'la ve Suriye ile de dostluk politikası sürdürdü. Esad'ın kimi sol(!)cularca "anti-emperyalist" ve "ilerici" gibi pazarlanmasında bunun da rolü oldu.

Halkın oylarıyla geldi ve desteğiyle sürdürdü. Hatalı çıkışları da oldu ama despotik bürokrat liderlerden olmadı. Halkının içindeydi. Bu nedenle o ölünce halkı, Kuzey Kore halkı kadar ağlaşmadı ama daha samimî ağladı.

Dünyada esen küreselleşme, özelleştirme ve neo-liberalizm rüzgarlarına karşılık o ters yönde yürümeyi, en itibarsızlaştırıldığı bir zamanda sosyalizmin adını telaffuz etmeyi, sınırlı imkânlarına rağmen dünyanın efendilerine kafa tutmayı bildi. Umudun sonsuza dek bastırılamayacağını gösterdi.
 
Üst