ibrahim varlı konu fırat kalkanı da.. asıl derdin ne? !!!!!!

#1
birgün çevresinin kontra yazarlarından i.varlı fırat kalkanı konusunda! yazmış!.. yazmış ama derdini açık beyan edememiş..

başlık..; kalkanı ankara değil rusya ve abd bitirdi..
başlık çok net.. fırat kalkanı harekatının bitme nedeni harekatı yürütenlerden kaynaklanmıyor.. yani başarısızlık vs. neden değil.. nedeni.; abd ve rusya.. orda dur bitir demişler..
i.varlıya göre t.c. kalkana devam edecekti ama rusya-abd önüne set oldu.. saray çetesine göre de aynı gerekçeler geçerli.. biz devam ederdik ama abd-rusya ile çatışmak zorunda kalacaktık.. bıdı.bıdı.

Düne kadar “Menbiç'e yürürüz” açıklamaları yapan Ankara'nın, Fırat Kalkanı macerasını sonlandırması, yaşadığı sıkışmışlığın sonucu. Cerablus-Azez-Bab üçgenine hapsolan Ankara, “başarı” olarak pazarlasa da harekâtı Türkiye değil, Moskova ve Washington’ın hamleleri bitirdi..

buradaki anlatımda geçen., yaşadığı sıkışıklık sonucu cümlenine bakalım.. t.c. bir sıkışıklık yaşamış harekatı durdurmuş.. peki bu sıkışıklık neymiş??.
prostatdan mı?.. ya da yediklerinden mi?.. aslında alıntıda açık ifade edilmiş.. harekâtı Türkiye değil, Moskova ve Washington’ın hamleleri bitirdi..
peki aşağıdaki anlatım ne? oluyor!!..

İktidarın iddia ettiği gibi Fırat Kalkanı’ndan bir başarı hikâyesi yazılabilir mi? 7 ay önce başlayan, 216 gün süren 71 askerin yaşamını yitirdiği 300’e yakın askerin yaralandığı, TSK ile birlikte savaşan 600’den fazla ÖSO’cunun öldüğü operasyonda sağlanan ''başarı”nın ne olduğu merak konusu.

yazar!! merakımızı gideriyor!!..
Siyasi iktidar, hezimete dönüşen Fırat Kalkanı'nı başarı olarak pazarlamak istese de harekât hem askeri hem de siyasi olarak fiyaskoyla sonuçlandı. İstenilen hedeflere ulaşıldığı iddia edilen harekâta son verilse de esasında Fırat Kalkanı çok önceden sona ermişti. Cerablus-Azez-El Bab arasındaki “tampon bölge”ye sıkışan Türkiye gidebileceği “doğal sınırlar”ına ulaştı.
buradaki anlatıma baktığımızda.. harekatın durma/bitme nedeni t.c.nin kendisinden kaynaklı. harekât hem askeri hem de siyasi olarak fiyaskoyla sonuçlandı.. yani birilerinin ona dur demesine gerek kalmadan harekat fiyasko ile sonlanmış.. hem de çok önceden.. hedeflere ulaşıldığı iddia edilen harekâta son verilse de esasında Fırat Kalkanı çok önceden sona ermişti..
bu zibidi bunları söylüyor ama hemen arkasından ekliyor.. Harekâtı bitiren de bu üçgende adım atamaz noktaya gelen Türkiye değil, Rusya ve ABD’nin Suriye’deki hamleleri oldu.
anlayabildinizmi?..

birgün gazetesi 31 mart 2017 tarihli gazetesinde bir haber sunuyor..
http://www.birgun.net/haber-detay/s...imsenin-anlamadigi-evet-konusmasi-153425.html
kimsenin anlamadığı evet konuşması haberi.. peki.. i.varlının bu yazısı bu haberdeki anlatımdan farklı mı?..

yani.. fırat kalkanı harekatını bitiren ne? anladınız mı?.. :D


alıntı..
http://www.birgun.net/haber-detay/kalkani-ankara-degil-rusya-ve-abd-bitirdi-153402.html
 
Üst