İngilizce cümle kurma mantığı

#1
İNGİLİZCENİN TEMELLERİ

İngilizce öğrenebilmek herşeyden önce kendinize güven ve insan aklının başaramayacağı hiçbir şeyin olamayacağına kendinizi inandırmanızla başlar.Geçmişteki yersiz ve boş korkularınızdan kurtulmanız İngilizce eğitiminde atacağınız ilk adım olacaktır.

Unutmayın İngilizce öyle kolay bir lisandır ki, ezberlemediğiniz sürece öğrenmemek için özel çaba sarf etmeniz gerekir.

İngilizcede istisnai durumlar dışında hiçbir şart ve konumda cümle yapısında oynama yapamazsınız. Yani cümle içinde kelimelerin yerlerini Türkçede olduğu gibi değiştirerek devrik cümleler elde edemezsiniz. Bu da İngilizce öğrenenler için inanılmaz kolaylıklar sağlayarak herşeyin matematik mantığı içinde kalmasına yol açar.

İngilizce bir cümle yapılırken ;ÖZNE + YÜKLEM + NESNE + BELİRTEÇ + YER + ZAMAN

sıralaması uygulanır

Örneğin ;

Tom bahçede masayı bir fırça ile saatlerce temizledi cümlesi

Tom temizledi masayı bir fırça ile bahçede saatlerce mantığı ile yapılır
Ö Y N B Y Z

temizliyor
temizleyecek
Tom temizliyordu masayı bir fırça ile bahçede saatlerce
temizleyebilir
temizlemeli

Yukarıdaki örneğe dikkat edilirse cümlenin yüklemi değişmesine rağmen malzeme olarak adlandıracağımız cümlenin sabitleri değişmemektedir.Yani cümle standardı her konumda aynıdır ve tek formüle göre yapılır.

İngilizceyi kısa sürede öğrenebilmenin gerek ve yeter koşulu iyi Türkçe altyapısına sahip olmaktır. Kullandığı malzemenin Türkçe gramerindeki karşılığını bilmeyen bir insanın İngilizce öğrenebilmesindeki başarı ne derece gerçekçidir.

Bir ikinci nokta da, İngilizcede Türkçede olduğu gibi kelimelerin sonuna gelen ekler yoktur. Başka bir ifade ile kelimeler daima yalın haldedir.

baba-cığım
gide-cegini
sev-diğimi
hasta olduğumuzu

Biz bu takıları Türkçeye çevirirken dolgu malzemesi olarak kulağa hoş geldiği şekilde kendimiz ekleriz
 
#4
İngilizceye yeni başlayanlar için yararlı olabileceğini düşünüyorum sayın facia.Sizde biraz daha geniş açıdan baksanız hiç fena olmaz.
Devrimci selamlar...

CAN WELAT...
kusura bakmayın ama ben ce hiç bir getirisi olmaz u ingilizcenin bize...ve foruma!,
biz ki daha dilimizi bilmiyoruz en buyuk eksiklik bu bizim için...
forum da baktım da kürtçe konulara hiç ilgi yok, neden peki?
biz kürt halkı neyin mücadelesini veriyoruz?
 
#5
İngilizce öğrenmenin elbette getirisi olur, ama bu konu başlığında eleştirilebilecek bir nokta varsa o da konunun çok yüzeysel olarak ele alınmasıdır. Başka bir dil öğrenmenin bize ne faydası olur dememeliyiz bence.
 
#6
kusura bakmayın ama ben ce hiç bir getirisi olmaz u ingilizcenin bize...ve foruma!,
biz ki daha dilimizi bilmiyoruz en buyuk eksiklik bu bizim için...
forum da baktım da kürtçe konulara hiç ilgi yok, neden peki?
biz kürt halkı neyin mücadelesini veriyoruz?
Sevgili facia;
Dil öğrenmek-öğretmek bunların sayamayacağım kadar getirisi var. Bırakın ingilizceyi keşke ibraniceyi dahi bilseydim. Kürtçe bilmek ve öğretmek mücadeleye ne denli katkı sunar orasıda ayrı bir muamma. Kıymetli bir örnek olduğunu düşündüğüm 20 bin kürt korucunun en az 15 bini benden daha iyi kürtçe konuşur, ama bilirizki ölçü dili bilmekle değil onu savunmakla olur. İmkanlar el verdiğince burda kürtçe öğretmeyede çalışacağız ama forum salt kürtçeden ibaret olmamalı-olmayacak. İnsanları bilinçlenmesine ön ayak olabilmek, bir tutam katkı sunabilmek bu denli hafife alınmamalı.
 
Üst