kadın devrimi ve kaddafi

#1
Libya Lideri ve Afrika Birliği'nin dönem başkanı Albay Muammer Kaddafi, 'Arap ve İslam dünyasında kadın adeta bir mobilya parçası gibi algılanıyor. Hem de istenildiği zaman değiştirilebilecek bir parça. Niye değiştirdin diye soran bile olmuyor. Kültürel devrime dayalı bir kadın devrimine ihtiyaç var' dedi.

Kaddafi, Afrika'da bazı ülkelerde tam anlamıyla bir aile kavramı olmadığını da savunarak, 'Çocukların sahipsiz kalmaları ve savaşta asker olarak kullanılmaları da bunun sonucundadır. Bunun için Afrika Birliği'ne, akde dayalı nikahın ve belgeye dayalı boşanmanın geçerlilik kazanması, ayrıca çocuk yapanların gerekli sorumluluğunu üstlenmesi için bir yasa tasarısı sundum' diye konuştu.


Kültürel devrime dayalı bir kadın devrimine ihtiyaç var'
bir çok anlayışa göre "gerici" olarak adledilen kaddafi kadın sorununu mehdinin gelmesine bağlamamakla acaba islama ters mi düşmektedir..!!??

saygılarımla

suat
 
#2
NAKSALİTLER’İN ÜNLÜ LİDERİ RAO İLE RÖPORTAJ 14:17 14 Haziran 2009
Bu röportaj Hindistan Komünist Partisi Maoist’in politbüro üyesi olan Koteshwar Rao ile yapılmış ender görüşmelerden biridir. Rao aynı zamanda partinin Batı Bengal, Jharkhand ve Orissa’daki gerilla harekatlarının da başında. 51 yaşındaki Maoist önder
..............
»Yerel halkla bağlarınızı nasıl güçlendiriyorsunuz?
İnsanların çözüm bulamadığı konularda devreye giriyoruz. İnsanların yönetime güveni kalmadığı için, köylüler bize günlük problemleriyle geliyorlar. Köylerde kamplar örgütlüyoruz, köylüler buralarda şikayetlerini dile getirebiliyorlar. Kadınların kurtuluşu için de çalışıyoruz. Kocaları, aileleri ya da üvey babaları tarafından işkenceye uğrayan birçok kadın var. Bağımlı oldukları için baskılara karşı koyamıyorlar. Özellikle böyle kadınların mücadele içinde elde ettikleri kurtuluşu çok önemsiyoruz. Ülkedeki pek çok ezilen kadın hareketimize katılmıştır. Girdiğimiz pek çok çatışmada cephe önderleri kadınlardı. Batı Bengal dışındaki bölgelerde kadınların erkeklere oranı 50’ye 50 ya da kadınlardan yana 60’a 40’tır. Bengal’de bu oran erkeklerden yana 70’e 30’dur.


Kadınların kurtuluşu için de çalışıyoruz.
maoist bir grup.. ama nedense kadın kurtuluşunu önemseyen bir bakışları ve işlevleri var.. klasik sol duruş değil...
üstelik çok geri ve eril yapı içinde örgütleniyorlar..
tıpkı kürdistan gibi feodal yapının ve kadın noktasında çok eril bir toplumda örgütlenen pkk gibi..
berberi kültürünün ağırlık taşıdığı kaddafi öeneği ile birleştirilirse.. toplumsal dönüşümü gerçek anlamda hedeflemiş her hareket çıkışı koşulları ve ideolojik zemini ne olursa olsun kadın özgürlüğünün önemini yaşamsal içten pratikleri ile görmüş ve yakalamışlardır..

maddi yaşam pratiği ve bu pratik içinde ortaya çıkan sonuçlar ideolojiyi ve gelşimini ve yaşamsal çözümü belirler diye boşuna söylenmemiş.....


saygılarımla

suat
 
Üst