Kadın Hakları

Kadın hakları, kadınların erkeklere eşit şekilde sahip olduğu sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların tamamına verilen isim

Kadın hakları kavramı özellikle 19 yy'da büyük önem kazandı. Dünya genelinde çok çeşitli kurum ve kuruluşlar kadınların karşılaştığı sorunların ve ayrımcılıkların giderilmesi için çalışmalar yapıyor. Kadınların başlıca problemleri ise şunlar:

• İş ve çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılık.
  • Dünya çapında kadınların eğitim - öğretim hakkından yoksun veya ikinci planda bırakılması.
  • Bir çok devletin hukuki düzenlemelerinde kadın erkek ayrımı yapılması ve bilhassa miras hukuku ve medeni hukuk düzenlemelerinde kadınlara negatif ayrımcılık uygulanması.
  • Dünyada birçok bölgede, kadınların eş seçme, evlilik, boşanma ve diğer temel medeni haklarının tanınmaması.
  • Kadınlara yönelik fiziki şiddet ve psikolojik baskının en çağdaş ülkelerde bile tam anlamıyla kırılamamış olması.

politik yaşamda kadının konumu da çok önemli. özellikle bu noktada kadın arkadaşların, gözlemlerini, yaşadıklarını ve önerilerini aktarmlarını tercih ederim.
kadın konusunda yazarken kadınlar adına feryat etmekten hep rahatsızlık duymuşumdur. sanki onların adına bunu yaparken içimdeki iktidar yanım mı hala duruyor diye çekince taşırım. iyi kalpli patriarklar gibi..

amazonlar devreye girmelidir..
dilerim yazrsınız..

saygılar suat

Kadın daha dünyaya gelirken hayata bir sıfır yenik başlıyor bunun tek nedeni cinsiyeti,doğar baba baskısı büyür abi baskısı evlenir eş baskısı yaşlanır oğul baskısı....Cinsiyet ayrımı ortadan kalkmadıkça, yasal zeminde eşit haklar verilmedikçe bu ayrımlar bitmeyecektir.

Kadınların haklarını almak için örgütlü bir şekilde disiplinli olarak mücadele etmesi gerekiyor,bu mücadelenin ekseni cinsiyet ayrımını ortadan kaldırmak için olmalıdır,yasal olarak ayrımcı zihniyete karşı mücadele etmeli ve bunun önüne geçmelidir.Göğün yarısı kadınlardır diyorsak cinsiyet ayrımına hayır demeliyiz.

Kadın hakları yasal olarak düzenlenmelidir,eşit haklar verilmelidir yasa önünde cinsiyet ayrımı yapmak Faşizmin göstergesidir.

Kadın haklarının aslında olması gereken doğal haklarının kazanımından önce kadına bakış açısının değişmesi gerekir kanımca.Kadına birey olarak değil de "namus" gözüyle bakıldığı sürece ve bu faşist zihniyetin var olduğu sürece kadın hakları kazanımı konusunda hep bişeyler eksik kalacaktır...bu bakış açısı da ancak sosyalist bi düzende yerli yerine oturur...

Bu konuda ben biraz farklı düşünüyorum...Kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanması gerektiğini düşünüyorum...Hatta bununlada kalmayıp hayatın her alanına kadın eli değmelidir diye düşünüyorum...Siyaset,sanat,müzik,bilim ve diğer tüm alanlarda kadın eli değmeli...Birazda kadınlar yönetsin dünyayı fikrini savunuyorum...Eminimki şu anki durumdan daha iyi durumda olur dünyamız...

Amed_Dersim...

Son düzenleme: