Kolunuzdaki Saati, Bir Süre Sonra Neden Hissetmezsiniz?

#1
İnsan, üzerinde sürekli cildiyle temas halinde olan giysilerle muhataptır. Ama onları her an hissetmez. Gece yatarken üzerine çektiği yorganın, koluna taktığı saatin ya da oturduğu koltuğun kendisiyle temas halinde olduğunu da sürekli olarak algılamamaktadır. Bunun önemli bir sebebi vardır. İnsan derisindeki alıcılar belirli bir süre sonra beyne, cilde temas eden madde ile ilgili sinyalleri göndermeyi durdururlar. İnsan cildi, kendisiyle temas halinde olan maddeye karşı alışkanlık kazanır ve onunla ilgili his sinyallerini zamanla iletmemeye başlar.

Bu, harika bir sistem ve mükemmel bir detaydır. İnsan, çoğu zaman böyle bir detayın farkında bile değildir ama, herhangi bir rahatsızlık duymadan yaşaması bu mükemmel sistemin kusursuz şekilde çalışması ile mümkün olur.

Vücuttaki bu “alışma” mekanizması olmasaydı giyinmek gibi sıradan bir olay insan için büyük bir sıkıntı haline gelirdi. İnsanın üzerindeki giysileri sürekli olarak hissetmesi bir eziyete dönüşür, ayrıca dokunduğu diğer şeylerden gelen sinyalleri almakta da güçlük çekerdi. Dikkati sürekli, giydiği çorabın bileğini ne kadar sarıp sıktığını, saatin sürekli bileğinde hareket ettiğini düşünmek gibi konularda olabilirdi. Bu nedenle kişi rahat uyuyamaz, dinlenemezdi. Hayatı bu sıkıntı verici detaylardan dolayı oldukça zorlaşırdı.
 
#2
aslında kolumuzdaki saat kolumuza dokunmaz bile. bir dokunduğunu hissederiz. ama bu bir yanılgıdır. öztürkçesiyle ve bozuktürkçesiyle "yanılsama". :)

neden saat ve giysiler kolumuza dokunamaz ve biz dokunulduğunu hissederiz? çünki evrende katı madde diye bir şey yoktur ve katılık bizim algımızdadır. öyle hissederiz, beynimizin bize oynadığı bir oyundur bu. aslında beynimize oynanan bir oyun.

katı madde yoksa nasıl oluyor da maddeler birbirlerinin içine geçmiyor? çünki elektronlar birbirini iter. bu nedenle hiç bir madde birbirine dokunamaz. arada hep çok küçük, gözle ve beynimizin algılarıyla ayırt edilemeyecek kadar küçük bir aralık vardır.

ses, ışık, görüntü, dokunma, tad, koku, mesafe hisleri ve algıları hep beynimizin içindedir. aslında hepsi içimizdedir ve dışımızdan bize aktarılanı biz öyle algılarız.

peki "biz" kimiz? :)
 
Üst