Komünist Parti'den Ak Parti'ye Laiklik Dersi

#1
Komünist Parti, Ak Parti'nin 'cuma namazı iznine' iptal davası açması.

Komünist Parti'nin Ak Parti'ye Türkiye'de laiklik dersi vermesinin nedenidir.

Komünist Parti, Türkiye'ye yasalarını Akp'den daha iyi bildiği bu dava ile gözlemlenebilir

Çünkü Komünist Parti Ak Parti'nin laik olmadığı söylemektedir.

Komünist Parti, devrimci bir partidir

Ak Parti'nin nasıl laikliği, din ve inanç konularını nasıl baktığını da bilimsel olarak açıklayana bir davadır.

Komünist Parti'ye bu devrimci tutumlarından dolayı başarılar diliyorum

İnsanların ne zaman namaz kılacağına Ak Parti nasıl karışır?
 
#2
Komünist Parti, devrimci pratiğini güçlendiren bir partidir

Türkiye Komünist Parti oluşan bir partidir

Yıllarca devrimci bir programla hareket ettiği ve devrimci bir duruş sergilediği ortadadır

Komünist Parti, Türkiye'de kendisine laik diyen diğer sosyal demokrat veya demokrat partilerden daha laik olduğu Meclis'te Milletvekili bulunmamasına rağmen direnci göstermiştir.

Komünist Parti, pratiği ve taktiğiyle devrimci bir duruşa imza atmıştır

Laik bir ülke, bilimsel bir ülkeye özdeşleşmiştir

Laiklik, herkesin kendi dinini veya ritüellerini oluşturma iznini yasal olarak vermiştir fakat diğer insanların ibadet edip etmeyeceğine de yasal olarak laikllik belirlenmiştir. Laiklik devrimci bir mücadele sonucunda yasallaştı. Türkiye'de insanların zorla namaz kılmasını engellemiştir.

Osmanlı İmparatorluğunda kadılar gerektiğinde insanların namaza durmasını tembihlemektedir

İmparatorluk yasalarına rağmen Cumhuriyet Türkiyesi daha laik ve daha modernitedir.
 
#3
aykut arkadaş., aklına takılan üzerinden aklında ne varsa yazar.. ama öyle yazar ki.. ne sağlamasını yapma gereği duyar., ne daha öncesi tespitleri ile çelişkisine bakar..
yine aynısını yapmışsın.. :)

Komünist Parti, devrimci bir partidir
bu tespite nasıl? vardın bilmiyorum.. sorgulamıyorum da.. olabilir.. ben bazı tespitlerine değineceğim..

Osmanlı İmparatorluğunda kadılar gerektiğinde insanların namaza durmasını tembihlemektedir
sence bunun neresi anormal.. sadece kadılar değil., imamlar ve hatta sıradan bir müslüman bile kişileri namaza durmaya teşfik ve telkin etmelidir.. etmez ise anormal olur.. sen hiç bir kadı'nın bir hıristiyana namaza durmayı tembih ettiğini duydun mu?..
yada sen bir kadı'nın kişi kendisi müslümanlığı kabul etmeden onu dinle ilgili bir işe aldığını yada bir tekkeye-tarikata müslüman ismi ile kaydettiğini duydun mu?
ben duymadım.. ama çok şey duydum ve gördüm..

örneğin m.suphi bir komünist.. bu komünist ile evlenen maria da komünist.. üye olduğu parti de komünist.. ama maria komünist partiye üye yapılırken maria adını meryem olarak değiştirmişler.. acaba komünist maria müslüman mı? oldu yada ona birileri müslüman bir komünist partisine üye oluyorsunuz.. müslüman adını alın diye tembih mi? etti..
örneğn kendine komünist diyen bir partinin komünist lideri ardından komünist yoldaşları mevlüt okuttu.. bundan haberin var mı?.. yine komünist olan kişiler alevi dinsel inancına göre defnediliyor.. üstelik bunu sunni olanlara yaptıklarında gericilik denir.. aleviler yaptığında devrimci eylem olur.. garip değil mi?..
tüm bunları hiç düşündün mü?..

İmparatorluk yasalarına rağmen Cumhuriyet Türkiyesi daha laik ve daha modernitedir.
evet.. müslüman ve din temelli bir imparatorluk ile laik olan bir cumhuriyet karşılaştırılamaz..
ama.. ermenilerin(hıristiyanarın) bu dinci imparatorlukta askeri okullara girebildiğinden asker-sivil)paşa olabildiğinden haberin var mı?.. yoksa da.. cumhuriyette hıristiyan olanların askeri okullara giremediğinden devlet memuru olamadığından ve devlet memuru ile evlenemediğinden de mi? haberin yok..
hatta 1923 mübadelesinin etnik değil dinsel olarak işletildiğinden de mi? haberin yok.. yıllarca okullarda tek din ve tek mezhep olarak din işletildiğinden haberin var mı?.. açık olarak hıristiyaım demeyen herkesin nüfus kağıdında islam yazılmasının zorunluluğundan haberin var mı?..
şimdi bana tekrar bi anlatıver.. şu laiklik olaylarını.. ve osmanlıdan iyi yanlarını.. sen bardağın dolu tarafını ben de boş tarafını anlattım.. sana göre t.c. osmanlıya göre laik.. bana göre de tam tersi gibi değil mi?.. :D

İnsanların ne zaman namaz kılacağına Ak Parti nasıl karışır?
böyle bir şey nerde var.. insanlar dediklerin herkes mi? yoksa müslümanlar mı?.. müslümanların ne zaman namaz kılacağına akp karar vermez.. istese de vereemez.. halife bile veremez.. islamda bunlar bellidir.. bu yüzden anlamsız bir itiraz da bulunmuşsun.. konu cuma namazı izni ise bunu avrupada bazı bölgelerde ve alanlarda yaparlar.. yani müslümanların hakları anlamında işletirler..
demokrat biri böyle bir hakka karşı çıkmaz ama bu hakkın her inanç için kullanılmasını talep eder.. sadece müslümanlar için uygulanmasını eleştirir..

kısaca.. yazacaklarım bunlar.. sen dinleyen ve sorgulayan birisin.. bu anlamda yazdıklarımı dikkate alacağına ve sorgulayacağına eminim..
 
Üst