Kriz yok daha fazla kâr için işçi atıyorlar

#1
22/11/2010
Temsa’da 27 Eylül 2010’da 6 aylık ücretsiz izni kabul etmedikleri için işten atılan işçiler işe iade davası açtı. Fabrikada yetkili Çelik-İş Sendikası yöneticilerinin Temsa patronuyla yaptığı protokolle işten atıldıklarını belirten işçiler...
Temsa’da 27 Eylül 2010’da 6 aylık ücretsiz izni kabul etmedikleri için işten atılan işçiler işe iade davası açtı. Fabrikada yetkili Çelik-İş Sendikası yöneticilerinin Temsa patronuyla yaptığı protokolle işten atıldıklarını belirten işçiler, işyerinde bir krizin olmadığını, kıdemi yüksek işçiler ile sendikayla ters düşen ve haksızlıklara boyun eğmeyen işçilerin çıkarılarak yerlerine yeni işçi alındığını söylediler.
Altı aylık ücretsiz izni kabul etmedikleri için işten çıkan Mustafa Boz, Musa Polat, Selçuk Uçar, Yusuf Bulut ve Hakan Ay diğer arkadaşları gibi işe iade davası açmışlar.
İşe iade davası için Adana 3. ve 4. İş Mahkemesi kapısında bekliyorlar. Sabahki duruşmaları öğleden sonraya kalıyor. Adliyenin hemen yanında park var oradaki çay ocağında oturmuş çay içiyorlar. Biz de merhabalaşıp oturuyoruz. Onlarla beraber duruşmayı bekliyoruz. Bize önce çay söylüyorlar. Ardından sohbete giriyoruz. Hepsi de haksız yere atıldığını ve fabrikada bir kriz olmadığını söylüyor. Çelik-İş Sendikası yöneticilerine tepkililer. İşten çıkarılmalarının sorumlusu olarak sendikacıları görüyorlar. Murat Ay daha önce de işçilerin fabrikada koşarak çalıştırıldığını ama Evrensel’in yaptığı haberin üzerine bu uygulamanın ortadan kalktığını ifade etti.
BÖYLE SENDİKA OLUR MU?
Temsa’nın işçilere gönderdiği ücretsiz izin bildirimlerinde “Toplu iş sözleşmesinin 25. maddesi uyarınca ve 27 Ağustos 2010 tarihinde Çelik-İş Sendikası ile imza altına alınan tutanak ve mutabakat zaptı kararı gereğince 27 Eylül 2010 tarihinden itibaren altı ay süre ile ücretsiz izne çıkarılmanız uygun görülmüştür” deniyordu. Ücretsiz izni kabul etmeyen işçilerden ise kendi el yazılarıyla “İşletmenin içinde olduğu durumun farkındayım. Ücretsiz izni kabul etmiyorum. İş sözleşmeme kıdem ve ihbar tazminatım ödenerek son verilmesini istiyorum” yazarak istifa etmeleri istendi. Temsa daha önce de işten çıkartacağı işçilere sağlık sorunlarım nedeniyle işten ayrılıyorum şekline yazılar imzalatmıştı.
Sohbet ettiğimiz işçiler, sendikacıların işyerinde patronun çıkarlarını gözettiğini söylüyorlar. İşçilerle ilgili bir olumsuz duruma önce sendikacıların onay verdiğini anlatan işçiler, “İşçileri hak gaspı konusunda uyaran bir temsilci ve ya yönetici başkandan azar işitiyor. Sendika işçiler için onların ekmeğini büyütmek için uğraşmıyor. Aksine patronun işyerinde yapmak istediklerine işçileri ikna etmek veya işçilerin buna mecbur olduğunu göstermek için hareket ediyor. Buna karşı çıkana ise kapı gösteriliyor” diyorlar. (Adana/EVRENSEL)

--------------------------------------------------------------------------------
KRiZ HEP iŞÇiLER iÇiN Mi VAR?
Selçuk Uçar, 7 yıl Temsa’da çalışmış oda arkadaşları gibi 6 aylık ücretsiz izne çıkarılmayı kabul etmediği için atılmış. Hangi kriterlere göre işten atıldığını bilmiyor. Üretim alanında çalışırken, oradan alınıp meydancı yapılmış. Fabrikanın, çöp, temizlik işlerini dahi yapmış. Verilen her işi yapmasına rağmen kriz gerekçesiyle kapı önüne konulmuş.
Musa Polat 6 yıl 26 gün Temsa’da çalışmış. O da kriz gerekçesiyle işten atılanlardan. Fabrikada hep işçiler için kriz olduğuna dikkat çeken Polat, genel müdürler için, CEO’lar için kriz olmadığını söyledi. Fabrikada 10 müdürün olduğunu hatırlatan Polat, bir müdürün maaşının 20-30 işçinin maaşından çok olduğunu dile getirdi. Polat fabrikada, müdürlerin, idari yönetimin çok yüksek ücretler aldığını ve yaptığı yanlış üretim planlarının faturasının sürekli işçilere çıkarıldığını belirtti.
Sendikacıların işçilerin çıkarını korumadığını anlatan Polat da arkadaşları gibi şu görüşü aktardı: “Her hangi bir temsilci veya yönetici işçiler aleyhine bir uygulamadan bahsetse işçileri uyarsa başkandan fırça yer. Sendika işyerindeki olumsuz uygulamalara işçileri ikna etmek için var.”

--------------------------------------------------------------------------------
KIDEMi FAZLA OLAN iŞÇiLER ATILIYOR

Mustafa Boz, 1996 yıllından, işten atıldığı güne kadar aralıksız Temsa’da çalışmış. Çıkarılma gerekçesi kriz. Mustafa Boz, işyerinde bir kriz olduğuna inanmıyor. Boz işten atılma nedenini şöyle açıkladı: “Kıdemi fazla olan işçiler çıkarılıyor. Temsa maliyetleri en aza indirmek için çalışıyor. Yani sürekli işçiden çıkarıyor. İki işçinin yaptığı iş bir işçiye yüklüyorlar. Genellikle 6-7 yıllık ve üstünde çalışma kıdemi olan işçileri çıkarmaları boşuna değil. Sıfırdan işçi alıp maliyetin düşmesini sağlıyorlar.” Temsa’da hep işçilerin kaybettiğini söyleyen Boz, 14 yıldır Çelik-İş Sendikası’na üye olduğunu ama sendikacıların işçiler için bir mücadele verdiğini görmediğini kaydetti.
Evrensel Gazetesi
Alıntıdır.
 
Üst