Kurdên Amazonê..

#1
Kurdên Amazonê

Li Fransayê komek xwendekarên ku her yek ji welatekî hatî, li dibistana lîse di sinifa hevdu da bûne. Her xwendekar ji welatekî hatiye, wek; Qolombîya, Arjantîn, Brezîlya, Portekîz, Elmanya û hwd. Di nav xwendekaran da yek jî Kurd bûye.

Di destpêka dersê da mamoste dibê «Her xwendekar ma xwe bi naskirin bide, ji kîjan welatî hatîye, welatê xwe li kudere ye, zimanê xwe kîjan e û hwd?» Her kes xwe dide nasandin, qala welatê xwe, zimanê xwe dike. Sire tê xwendekarê me yê Kurd, ew dibê «Welatê me, ne yek e, ne dudu ne, ew çar perçe ne, Sirîye, Îran, Iraq, Tirkîye di navbera hev da par ve kirine, elfeba me ne yek e, ne dudu ne, cur be cur in; her perçek bi elfebayekê dinivîse; wek Latînî, Erebî, Farsî, Kîrîl. Xwendekarên sinife dibên «Ew çi welatekî ecêb e lo! Me qet ti welatên weha nedîtin!» Yek dipirse, dibê «Tu li kudere dijî, ji kîjan perçe yî ?» Kurdê me dibê «Ez ji Kurdên Anatolîye me» Xwendekar şaş û mat dibin, yek dibê; «Kuro, ew dere ku der e!?» Kurd dibê «Li navenda Anatoilîye jî Kurd hene».

Kurdê me, li çavên xwendekarên ku mat bûyî mes dike û dibê «Hûn pir meraq dikine li Ermenîstane jî Kurd hene!» Li ser ve, yekî ku ji Brezîlyê hatî dibê «Li Brezîlye li daristanên Amazon civatek heye, em zimanê wan fam nakin, ma ew jî ne Kurd bin!»

Amazon Kürtleri.

Fransada bir grup öğrenci her öğrenci ayrı ülkelerden gelmiştir lise de okulda beraberlermiş.Kolombiya.Arjantin.Brezilya.Portekiz.Almanya. ve içlerinde biri kürtmüş.
Öğretmen derse başlamış ve her öğrenci kendini tanıtacakmış hangi ülkede gelmiş ve ülkesi nerede ve hangi dili konuşuyormuş Her kes kendini tanıtmış ülkesini ve dilini anlatmış.
Sıra kürt öğrenciye gelmiş Demiş ülkem ne bir ne iki ne üç tam dört tanedir.Ne suriye türkiye iran ırak dört parçadır.alfabemiz ne bir ne iki çeşit çeşitir.her ülke ayrı alfebe okutuyor.neticede latince .arapça.farsça ve kirlce sınıftaki öğrenciler soruyor yaw bu ne acaip bir ülke yaho.Biz hiç böyle bir ülke duymadık. Birisi soruyor sen hangi parçada yaşıyorsun.Bizim kürt söylüyor ben orta anadolu kürdüyüm ve öğrenciler dehşet içinde kalıyorlar.Biri söylüyor burası nerede kürt söylüyor orta andoludada kürtler var.
Bizim kürt öğrencileri hayretler içinde bırakıyor ve hepsi şaşırıyor.Diyorki siz merak etmeyin Ermenistan dada kürtler var ve Brezil yalı dayanmıyor diyor yaw bizim amazon ormanlarında dilni anlamadığımız topluluk var olmasın onlarad kürtler.

Bu çeviriyi ben yaptım eksiklerim varsada kusura bakmayın.
sevgiyle kalın.
 
Üst