mali oligarşinin rusya atağı

#1
abd hazine bakanlığı "kremlin raporu" yayınlamıştı..

ABD Hazine Bakanlığı gelecekte yaptırım uygulanabilecek 114 Rus politikacı ve 96 etkili iş adamının bulunduğu 'Kremlin raporu' listesini yayınladı. Listeye Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Başbakan Yardımcıları İgor Şuvalov, Vitaliy Mutko, Dmitriy Rogozin, Arkadiy Dvorkoviç, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Enerji Bakanı Aleksandr Novak gibi üst düzey kabine üyelerinin yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yardımcıları da dahil edildi. ABD Hazine Bakanlığı, bu isimlerin 1 milyar dolar değerinde mal varlığına sahip olduğunu da ileri sürdü.

bu rapor nasıl bir etki yarattı.. derseniz..Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin bugün yayınlamayı planladığı 'Kremlin Raporu' adlı yeni yaptırım listesinin Rusya'da martta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerini etkilemeye yönelik açık ve doğrudan bir girişim olduğunu söyledi.

rapor neydi?.. kremlin üst düzey bir dizi yönetecisinin off-shore hesabının olduğu üzerine.. yani vergi dışı para.. rusya bu konuda ciddi bir ekonomiye sahip.. reel sosyalizmin yıkılmasından sonra ortaya çıkan türedi zenginlerin dışında gizli "eski" "komünist" zenginler de var.. off-shore işleri bunların işleri..

bu kesim aynı zamanda rusya siyasetini de etkiliyor.. yani mali anlamda önemli bir güç kaynağı..

abd bu şahıslara yaptırım uygulayabilir!! deniliyor.. uygulasa ne yazar diyen yok.. aksine seçimlere müdahale deniliyor.. neden? acaba..
bu konuda bazı "uzmanların" görüşlerine bakalım.. eppen(enerji piyasası ve politikaları enstitüsü) başkanı bu konuda yazmış..

ABD'nin yaptırım uygulama aşamasına geçmesi durumunda ortaya çıkacak olası tabloyu aktaran Özdemir "Yaptırımların boyutu genişlerse Rusya finansla piyasalardan izole edilirse buna karşı oligarkın paralarını rusya'ya getirmesi gündeme gelir. O zaman ters bir etki yaratır. Sonuçta paraların Rusya'ya dönmesi, Amerika'nın sermaye çevreleri ve hükümet içerisindeki Batıcı grupların konumlarını kaybetmesiyle sonuçlanabilir" dedi.
burada ne anlatıyor desek.. ekonomik-politik bir cümle tercümesi gerekiyor.. oligarklar dedikleri rus off-shore cular.. yani mal ioligarklar oluyor ama ismi geçenler bu sınıfa dahil değiller.. yani anlatım aleni manüple bir anlatım..
bilinir ki.. off-shore sistemi vergisiz para pyasası ve iş piyasası demektir ama küresel mali oligarşinin dolaylı denetimindedir.. aynen böyle ulusal kararlarla uluslararası yaptırımlar üzerinden denetlenir.. tıpkı rıza sarraf olayı gibi.. kısaca mali oligarşinin denetimi dışında iş yaparsan ufalarlar..
bahsi geçen rus "oligarkları" off-shore işi ile iştigal ederken müdahale edilmemiş.. demek ki denetim altındalar.. ama şimdi edilecek.. yazar ve rusya şunun farkında bu olay rusya seçimlerine müdahale.. işte bu anlamlı.. ama.. şu değil.. "ABD'nin ‘Ya kendi yönetiminize karşı harekete geçin ya da geçmemenin sonuçlarına katlanın' gibi bir tavır söz konusu. Ancak ben ABD'nin amacına ulaşacağı kanısında değilim. Putin iktidarını koruyacaktır."
hayır.. bu değil.. ismi geçenler zaten putin çevresi.. abd aslında para musluğunu kesiyor.. özdemir abi diyor ki.. bu off-shore cular paralarını rusyaya geri döndürürler ise.; buna karşı oligarkın paralarını rusya'ya getirmesi gündeme gelir. O zaman ters bir etki yaratır. Sonuçta paraların Rusya'ya dönmesi, Amerika'nın sermaye çevreleri ve hükümet içerisindeki Batıcı grupların konumlarını kaybetmesiyle sonuçlanabilir" dedi. .. dedi de.. şunu es geçti.. bu yönetici kadro bu paraları ve kaynağını nasıl izah edecek.. aynısı t.c. de mevcut kim izah edebiliyor ki.. işte o zaman rusyadaki kamuoyu sormaya başlayacak.. nerden buldunuz len.. :D

özdemir abi.. bu paralar piyasadan çekilir ise.; Sonuçta paraların Rusya'ya dönmesi, Amerika'nın sermaye çevreleri ve hükümet içerisindeki Batıcı grupların konumlarını kaybetmesiyle sonuçlanabilir" dedi. de.. bundan kim rahatsız olacak.. küresel para oligarşisi mi? yoksa bu paraları kullanan sanayici vs. mi?.. sanki bu sosyalist eskisi oligarkların paralarından başka para kalmadı da.. para/kaynak bulunamayacak.. :D

bu işler aleni mali oligarşi operasyonudur ama kim yaptı-neden yaptı analizi başkadır., sosyalizm üzerinden bitlenenlerin açığa çıkması başkadır.. öyle kafana göre aoraya buraya müdahale edip., küresel emperyal aktörüm diyorsan., ya oradasın ya da burada..

yani..ya küresel malioligarşi konsepti yanında ya da karşısında.. karşısında olacak isen bölgedeki bu savaş işletim tarzını bırakacaksın..

soçi-moçi bunlar hikaye.. rusya bir iktidar değişimi ve bir konsept değişimi kıskacında..

bakalım-izleyelim ve görelim..

bu arada bu gelişmeler birilerini!! de germiş..
ABD'nin hamlesinin olası siyasi motivasyonu ve sonuçlarını Sputnik'e değerlendiren Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu üyesi ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner oldu. Soner "Bu liste dünya çapında yalnızlaşana ABD'nin son çırpınışlarından biridir. Listenin amacı sadece Rusya'nın önemli sanayicilerini veya Rusya'yı hedef almak değil; Soçi konferansıyla aynı tarihte yayınlanan bu liste aracılığıyla ABD, Avrasya ve Asya ülkelerini hedef almakta. Bu birliğin Amerika güdümünde başlayan Cenevre sürecinden daha başarılı olması ve bunun da ötesinde Avrasya Ekonomik Topluluğu çerçevesinde ABD hegemonyasına alternatifler oluşturulması,tabii ki Amerika'yı rahatsız etti" dedi.

cümleye dikkat..
Avrasya Ekonomik Topluluğu çerçevesinde ABD hegemonyasına alternatifler oluşturulması,tabii ki Amerika'yı rahatsız etti" dedi.
siz bu sözlere bakmayın..aydınlıkcılar mali oligarşinin elemanıdır.. içerden kontra çalışırlar.. 1974 kıbrıs harekatına işgal demişlerdi.. şimdi yavru vatan diyorlar.. kürtlere federasyon demişlerdi(1988-9) şimdi neler diyorlar..
 
#2
güncelleme

2018 başında bu konuyu açmıştım.. çünkü.; uzun zamandır mali oligarşinin atak hazırlığında olduğunu bu anlamda gerek küresel para/finans işlerine müdahaleleri gerek ise bu temelde devletlere/iktidarlara müdahaleleri ve bu müdahalelere karşı muhalif ataklar ilgimi çekmişti..

araştırmaya çalıştım ama finans konusunda yaşananlara bu temelde bakan yok.. sol adına yazanlar da farklı değil.. her kesim kendince işin bir yanına takılı kalmış analiz-tespitler yapıyor.. şimdi de çin-abd ticaret "savaşları" gündem konusu oldu.. bu işlere aklım ermez!!.. çin dediğin.; dünyanın organize sanayi bölgesi.. çin bu hale kendi öz yapısı ve işleyişi ile gelmedi.. öncelikle ciddi ve gizli mali destekler yapıldı.. bu finans ile sanayi yatırımları yapıldı ve dolaylı/kaçak teknoloji aktarımları yapıldı.. çin deki fabrikalarda bulunan birçok teknolojik makinalar., otomasyon parçaları çin de üretilmedi..
aklıma bildiğim bir olay geldi..

90 lı yılların ilk başlarıydı.. bulgaristandan kaçak müzik cd leri gelmeye başladı.. korsan üretim ama orijinal kalıplardan baskı ve en önemlisi bu cd leri basacak fabrika ve ekipman bulgaristanda ne arar.. reel sosyalizmler yıkılmaya başladığında kültürel açılım anlamında bu bir yol olmuş.. daha türkiyede cd basımı da yok.. kosovalı arnavud milisler getirmeye başladı.. bazıları eskiden "komünist"miş.. buradaki akrabaları vasıtası ile pazarlamaya çalışıyorlar.. sakaryada bulunan bir akrabalarını ziyarete gelmişler.. o kişi de eski dev-gençli.. kısaca.. mevzuyu ayrıntılı öğrenme olanağım oldu.. sony şirketi alenen gelmiş fabrikayı kurmuş ve kalıpları vermiş.. bu işler resmi yapılmamış..

demem o ki..
- balkanlarda yaşanan etnik görünümlü çatışmalar her ne kadar reel sosyalizm yanlışlarının sonucu olsa da bu zemine dalan ve operasyonlarla atak yapan mali oligarşi idi..
- aradan neredeyse 20 yıl geçti.. şimdi yeni aşamaya geçiliyor.. bu anlamda yeni düzenlemeler yapılıyor.. haliyle geçmişte başarılı olunamayan alan ve öznelere de müdahale ediliyor..
- akp/tayyip seçilme olayı budur.. putin ve trump seçilme olayı da budur.. bunlar birebir mali oligarşinin "adamı" olmasa da bazıları mali oligarşi tarafından çevrelenmiş seçilmişlerdir..
- chp üzerinde yaşananlar da aynı atağın sonucudur.. mali oligarşi chp ye "düzen" veriyor.. kılıçtaroğlu mali oligarşi konseptine dahil ama ince üzerinden başlatılan bu operasyon aslında tercihin ince olması amaçlı değil., kalanların tam tasfiyesi amaçlıdır..
bu konuyu ayrıca işleyeceğim..
- mali oligarşi küresel kapitalizm imparatorluğu/emperyal imparatorluğu sürecini hızlandırdı.. muhalif sermaye güçleri ne kadar ve nasıl direnir göreceğiz ama işin içinde para/finans varsa direnmek çok zor..
- bu süreç projeye(mali oligarşi) uygun ilerler ise.; toplumsal mücadele en az bir yüz yıl geriler.. ne kadar örselenir ise bu süre o kadar azalır..

chp dizayn edilecek ve kimse engelleyemez.. demek ki.. chp dışında bir zemin aramak ya da yaratmak gerekiyor.. bunun küresel anlatımı da.: küresel demokratizm zeminleri yaratmak olmalıdır.. buna liberalizm-pasivizm vs. diyen çıkacaktır.. ama bu tarz kendi öz savunmanı ve yaşamsal biçimlerini yaratmana engel değildir..
amerikada başlayan ama zamanla söndürülen., 1999 seattle direnişlerini anımsatayım.. abd nin sanayi bölgesidir.. mali oligarşi ataklarının yarattığı kriz üzerine patlamıştır ve küresel sermayenin muhalif kesimleri desteklemiştir.. küreselleşme karşıtı olarak bilinir ama değildir.. karşı oldukları küreselleşmedeki mali oligarşinin tek güç olma planıdır..

şimdi yeni bir mali oligarşi atak dalgası başlatıldı..
kim?-ler., nasıl? ve hengi ortaklıklarla ve hangi? projelerle muhalif ataklara başlayacak
..

devam edebilirim..
 
Üst