Mehmet Uzun

#1
Kürtçe'nin bir edebiyat dili olması için yaptığı çalışmalarla tanınan Mehmed Uzun aynı zamanda "modern Kürt romanının" da kurucusu sayılıyor. Mehmed Uzun, 1953 Siverek'te doğdu. 1977 yılından itibaren İsveç'te yaşamaya başlayan, kanser olduğunu öğrendikten sonra burada bir süre tedavi olan Uzun, doktorların umudu kestiği bir dönemde Diyarbakır'a gelerek tedavisini burada sürdürdü.

Kürtçe, Türkçe ve İsveççe yazdığı kitapları 20'ye yakın dilde yayınlanan Uzun hakkında Türkiye'de çok sayıda dava açıldı.

Mehmed Uzun, uzun yıllar İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca İsveç Pen Klübü ve Uluslararası Pen Klüp'te aktif çalıştı. İsveç ve Dünya Gazeteciler Birliği'nin de üyesi olan Uzun, çok sayıda Kürtçe roman yazdı.

Mehmed Uzun, “Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık” romanı ve “Nar Çiçekleri” adlı deneme kitabı ile ilgili olarak 2001 baharında yargılandı. Aynı yıl Türkiye Yayıncılar Birliği'nin her yıl verdiği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü'nü, roman sanatına katkılarından dolayı Berlin Kürt Enstitüsü'nün Edebiyat Ödülünü, yarattığı edebiyat ve sözün özgürlüğüne ilişkin duruşundan dolayı İskandinavya'nın önemli ödüllerinden Torgny Segerstedt Özgürlük Kalemi Ödülünü ve 2002'de İsveç kültür yaşamına sunduğu katkılarından dolayı İsveç Akademisi'nin Stina-Erik Lundeberg Ödülü'nü aldı.

UZUN'UN ESERLERİ

Romanlar:

TU (Sen) 1985, Mirina Kalekî Rind (Yaşlı Bir Rind'in Ölümü) 1987, Siya Evînê (Yitik Bir Aşkın Gölgesinde) 1989, Rojek ji Rojên Evdalê Zeynikê (Evdalê Zeynikê'nin Günlerinden Bir Gün) 1991, Bîra Qederê (Kader Kuyusu) 1995, Ronî Mîna Evînê-Tarî Mîna Mirinê (Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık) 1998, Dicle'nin Sesi I - Hawara Dîcleyê (Dicle'nin Yakarışı) 2002, Diclenin Sesi II - Dicle'nin Sürgünleri, 2003.

Deneme, inceleme ve söyleşiler:

Destpêka Edebiyata Kurdî (Kürt Edebiyatına Giriş) İnceleme-1992, Hêz û Bedewiya Pênûsê (Kalemin Gücü ve Görkemi) Deneme-1993, Mirina Egîdekî (Bir Yiğidin Destanı) Destan/Ağıt-1993, Världen i Sverige (Tüm Dünya İsveç'te) Edebiyat Antolojisi, (M. Grive ile birlikte)-1995, Antolojiya Edebiyata Kurdî (Kürt Edebiyat Antolojisi) 1995, Nar Çiçekleri Deneme-1996; Ziman û Roman (Dil ve Roman) Söyleşiler-1997, Bir Dil Yaratmak -Söyleşiler-1997, Dengbêjlerim -Deneme-1998, Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler -Deneme-2002.
 
#2
mehmed uzun uzun ola ömrün

seni
yazıyor heredot
tereddütsüz
sayfalarına tarihin...

bir ulus düşün
dört parça,
bir ulus hep dağınık
hep isyan
hep yenilgi
bir ulus ki
bir günü yok
etrafı sarılmamış
çocukları öldürülmemiş
dili yasaklanmamış

mehmet
uzundur yarası kürdün
mehmet bir asi
değiştirir kaderini
bir neslin,dilini
tarihini..

mehmet uzun
uzun ola ömrüm
ana dilinde ağlayamayan çocukların
göz yaşlarını anlattın anadillerinde...
senindir zafer
kansız,silahsız zafer senindir

diyarbekir yani amed
hasta yatağı, yani umut
sana emanet
acımın kalemi
vermeyesin kaderini bir halkın
ellerine azrailin
asimleye!
ağlayabilsin diye herkes
kendi dilinde

mehmet uzun
uzun ola ömrün

Alıntı...​
 
Üst