Mihraç Ural'dan çok güzel bir Yazı

• Konbuyu başlatan denizheval
  • Başlangıç tarihi
örneğin bu konuda tamamı 78 mesaj var.. bunun kaç tanesi konu ile ilgili.. yada mesajlarda konu ile ilgili kaç satır var..
konu ile ilgili taraflarca netleşmiş görüşler ve polemiklere gelince... katılım yapan 4 kişi.. 3 tanesinin görüşü belli.. 4. ise ne diyor belirsiz.. kahvede takım kuran bozan yada hükümet kuran-yıkan eleştiriciler gibi..

konu.. 7 şubatta açılmış.. aradan 5 gün geçmiş.. okuyucu sayısı.. 869
madem konuya yoğunlaşamıyoruz.. hadi bunun analizini yapalım..

1- magazinsel çatışmalı mesajların olduğu konuya ilgi yüksek..
2- 869 kişi aynı şekilde başka konulara da bakmamış.. baksa idi başka konularda yüksek okuma oranı olurdu.. yani sadece bu konuyu takip ediyorlar ve başlkaca konuya bakmıyorlar..
3- buradaki reytingin başarısı alevliyıldız!a ait.. çünkü., bu tür hızlı yükselişler onun bu tarz müdahil olduğu konularda yaşanıyor..

geleyim.. bu kadar takipciden kimsenin müdahil olmamasına.. bu konuda tahmin yürütebilirim..
1- müdahil olmaya cesaret edemiyorlar.. korkak anlamında demiyorum.. forumu düzenli akip ettikleri belli.. konulara bir kere bakıyor sonra çekiliyorlar.. ama böyle alevliyıldız gibi dalan varsa sürekli takip hallerindeler.. nasılsa onların yapacağını o yapıyor.. aynı tarzda dahil olduklarında müdahale edileceğinin farkındalar..
2- takip edenlerin bir kısmı burada eski yazanlar.. yeterince polemik yapıldığı için yeniden yapmaya gerek duymuyorlar.. sadece okumayı yeğliyorlar.. bir kısmı forum formatından dolayı fazla yaşayamayacaklarının farkındalar bu yüzden müdahil olmuyorlar.. bir kısmı da kendine güvenmiyor.. yetersizliğini abuk polemiklerle kapatabileceğine inanmıyor.. çünkü örnekleri yaşandı..
3- foruma dahil olup., yoğun işler bir forum olsun istemiyorlar..

bu anlamda.. evet.. dilinde etkisi büyük.. ama bununda geçmiş örnekleri var.. özgürce yazmalarına engel yok.. ama özgürce yanıt verilecek bunu biliyorlar.. tıpkı sf'de kürtler egemen oldu itirazı gibi burada bunu yapamazlar.. yapıklarında evet öyle denilecek., kıvırtılmayacak..

reytingi bir de biz yazanlar artırıyoruz. yazdığımıza cevap verilmiş mi diye bakarken tıklama sayısı da artıyor bu durumda.
ancak şimdi bir karşılaştırma yaptım. benim "okul ödevi" adlı şiir dizisi 200 kez küsur tıklanmış. orada 10 cevap var. cevap başına 20 tıklama düşüyor.

bu başlıkta ise 895 görüntüleme ve 81 cevap var. cevap başına yaklaşık 10 tıklama düşüyor. demek ki daha farklı bir açıklama yapmak gerekir.

He, tanırım Editör6'yı. Senin cübbeli hâlin.

Üst üste iki cübbe giyer gelir. Biri savcı cübbesi, öbürü yargıç cübbesi. Üst üste giydiği için heybetli görünür. Zaten o yüzden üst üste giyer.

Gelsin silsin yazdıklarımı. Kalıcı olsa ne olacak ki? Kim yarın dönüp bunları usanmadan okur ki?

Ben eski yazdıklarımı arayıp bulmaya bile üşenirim. Sadece bir keresinde benim yıllar önce yazdığım "Katil Oligarşi" yazımı aradım, bulamadım. Belki bu forumda değil, SP'de yayınlamışımdır. Belki de zamanla eski yazılar kendiliğinden siliniyordur. Kimbilir?

Yahu, bir gün gelecek, hayat seni-beni silecek. Yazı silinse ne olur? Sen ne diyorsun Suaaat?!?!... :)

"Tehdit"ler hep keşke böyle olsa, kimse takmazdı. Ben zaten takmam. Sen de rahat rahat herkesi tehdit edip tatmin olurdun. Veya olmazdın.

Evet, gereksiz yazılar ayıptır. Ama "bizim" değil, senin ayıbındır. Çünki buna sen sebep oluyorsun.

Ama diyelim ki benim bunun müsebbibi. Tamam, ben kaç kere "çıkıyorum" dedim. Bırakmıyorsunuz ki. Sağolun, siz arkadaşlarım bana karşı tuhaf bir çelişik duygu içindesiniz galiba.

Sen daha dün yazmadın mı, artık beni kaale almayacağını? Sonra yine başladın. Biz de seninle bugün bence daha doğru düzgün bir muhabbet, tartışma yaptık. Fena mı oldu? Uygarca tartışma huzursuz mu etti seni?

Tüpgaz demedin tabii ki Marinaleda'ya. Çıkışa doğru öyle bir espri yapayım dedim. Ne bu tepki, ne bu korku, ne bu kompleks?

"Forumda sürekli gaza gelen kişi"yle ilgili esprim kötü değildi ama. Hem iyi hem de doğru. Şekilde görüldüğü gibi. :)

Bir de tabii, benim polemik üslubum ilgi topluyor. bazen ben bile kendi yazılarımı tekrar okuyorum. bakar mısınız şu güzel cevaba. :)

Öz eleştiri olarak :

yazının başlangıcında mihraç ural söylediklerime ithafen bazı noktalara değinmek istiyorum.Mihraç ural bugün duruşu itibariyle KÖH çizgisi ile uzlaşma ve "demokratik suriye" anlayışı bünyesinde bir suriyenin inşa edilmesinde rejimle birlikte savaşan ona yakın bir isim olarak önemsenmesi gereken bir insandır.Rojava ya ne kadar "devrim" değil vatan savunması dese de bölgedeki "özerk statüyü" tanıma noktasında suriyedeki diğer halkların özerk yaşamını da tanıma adına önemli bir in san ve içinde bulunduğu harekette ilişkileri açısından önemli bir hareket.

Gerek kendi çizgisi ve uzun süre mücadele ettiği Hatay da dahil bugün bakure kurdistandaki "öz yönetim" ilanları ve rojava devrimi ufuk açmaktadır.İlhak edilmiş hatay içinde bugün bu çözüm gereklidir filistin içinde bugün "özerklik" ilan eden dürzi halkı için de.

ML ler üzerine söyledikleri gibi bugün suriye ve genelde arap coğrafyasın da yaygın "baasçı görüş" özgürlükçü-demokratik bir çizgiye evrilir ve halkın devlet dışı örgütlenmesini tanırsa "demokratik ortadoğu" adına önemli bir hamle yapılmış olur

misal alevliyıldız buradaki video dan ne çıkardığını sorabilir miyim??? kimyasal silah diyince aklımıza "yeşil gazlar" geliyor galiba değil mi :D

BBC gibi haber kaynakları "yalan haber" yapma üzerinde uzmandır.Venezuela konusunda çok büyük karalama haberleri güttüler suriye konusunda da güdüyorlar.

Fakat bu suriye devletinin masum olduğunu kanıtlamaz.Bugün Rojava da suriye şebbihalarının tutuklama yapıp işkence yaptıkları yerler duruyor,asimilasyon için kurdukları köyler de.Yani kalıntıları hala var bu baskı rejiminin.

Asıl mesele bu değil.Mesele mihraç ural gibilerin gösterdikleri uzlaşmacı tavır.Aynı tavrı gösteremediler ve rojava devrimi oldu,TC gösermeye yanaştı fakat şuan durum tam tersi suriye devleti daha uzlaşmacı-TC devleti ise 150 bin insanın yaşadığı ilçeyi dünyaya "kapatıyor".

evet, bbc yalan haber konusunda ustadır. ama bu yalan olamaz. failin de kim olduğu belli. inkar etmeye çalışmanın anlamı yok. ayrıca inkar büyük haksızlık olur. vicdanî bir kusur olur.

suriye rejimi elbette masum değil ve asıl suçlu o. çünki kendi halkının demokratik, barışçıl muhalefetini kanla ve katliamla bastırdı. o 11 bin işkence fotoğrafı da sahte değil, gerçekti. ama "sol" basın bunun yalan olduğunu, sanki çokbiliyormuş gibi yalanladı. esad'ın basın bürosu gibi davrandılar. bu utanç da onlara yeter.

mihraç ural da bu kanlı rejimin tetikçilerindendir. onu savunmanın ayıbı da insan boyunu aşar.

reyhanlı katliamı ile ilgili bilgiler ve belgeler yayınlandı. takibe yakalanan suriye istihbaratından kişiler bu katliamı gidip işliyorlar. mit'in uyarılarına rağmen gerekli önlem bir türlü alın(a)mıyor. tıpkı hrant'ın öldürülmesindeki gibi, göz göre göre katliam geliyor.

ve sizler, bunları bilmiyor, görmüyor, konuşmuyorsunuz.

sonra da "neden bu kadar yalıtılmış haldeyiz? neden bu kadar etkisiziz? neden toplumsal dinamizmin böyle dışındayız?"...

evet, tc cizre'yi kapattı ama o cizre'yi ydgh de kapattı. yollara hendekler kazarak, patlayıcılar yerleştirerek ve silahlı gençleri sokaklarda dolaştırarak kapattı. sizlerin çocukları değiller, o yüzden sıkıntı yok. cizre'deki son patlamada eli bileğinden, ayağı kalçasından kopan çocuk da sizin çocuğunuz değil.

mihraç ural da bu kanlı rejimin tetikçilerindendir. onu savunmanın ayıbı da insan boyunu aşar.
türkiye solu!! da bu kanlı rejimin(1920-2015 t.c.) tetikçilerindendir. onu savunmanın ayıbı da insan boyunu aşar. desem ve yukarıdaki cümlenin gerekçelerini aynen kullansam ne farkı var..
antik-tkp..ermeni katlimı., mübadele dahil dersim., 6-7 eylül., çorum., madımak.. vs. vs. hepsini hala savunanların bir çoğunu sol görmekle yetinmedi.. bu kanlı rejimin bazı dönemlerini de övdü.. yada dolaylı onayladı..

üstelik iğrenç bir demagoji ve deformasyon ile..
reyhanlı katliamı ile ilgili bilgiler ve belgeler yayınlandı. takibe yakalanan suriye istihbaratından kişiler bu katliamı gidip işliyorlar. mit'in uyarılarına rağmen gerekli önlem bir türlü alın(a)mıyor. tıpkı hrant'ın öldürülmesindeki gibi, göz göre göre katliam geliyor.
cümleye bak.. reyhanlıyı suriye istibaratı elemanları yani miraç ural örgütü yapmış!!.. kim ispat ediyor?!.. t.c. istibaratı.. alevliyıldız.. sana rica ediliyor.. banlanıyorsun.. sonra uzlaşma olsun diye yeniden kabül ediliyorsun ve rica ediliyor ama huylu huyundan vazgeçmez misali devam ediyorsun..
hırant katli aleni devlet işi tamam da reyhanlı ile bağlantısı ne?.. sen.. devlet göz göre göre suriye istibaratının katliam yapmasına izin verdi mi? diyorsun.. anlatımın!!da ortak olacak tek nokta bu.. yani.. reyhanlı aslında t.c. katliamıdır..

bir de ukalasın.. ama bunu asıl olarak çirkin bir deformasyon olarak işletiyorsun..
sonra da "neden bu kadar yalıtılmış haldeyiz? neden bu kadar etkisiziz? neden toplumsal dinamizmin böyle dışındayız?"...

evet, tc cizre'yi kapattı ama o cizre'yi ydgh de kapattı. yollara hendekler kazarak, patlayıcılar yerleştirerek ve silahlı gençleri sokaklarda dolaştırarak kapattı. sizlerin çocukları değiller, o yüzden sıkıntı yok. cizre'deki son patlamada eli bileğinden, ayağı kalçasından kopan çocuk da sizin çocuğunuz değil.
t.c. ile pkk birlikte hareket etti böylece cizrede katliam yaşandı.. !! kodlaman aynen böyle..

şimdi açıkla..,
1- rayhanlıyı suriye istibarat elemanları yaptı belgelerini sun.. ama belgeleri t.c. resmi!! belgeleri olmasın..
2- bu işi el muhabarat ve mit birlikte örgütleri ispatla..
.., diyeceğim ama ortada garabet bir durum var..

hem birlikte yapıyorlar.. hemde bu ortaklardan biri diğer cürmünü(suç ortağı) deşifre ediyor.. neden!! biz bi bok bilmeyenlerdeniz sen bunu bize açıklayıver..

şimdi açıkla...,
1- cizre'de t.c. halkı abluka altına alıyor.. ama nedeni belli!! çünkü pkk cizreyi abluka altına aldı.. demiş oluyorsun.. cizrede eylemleri önce pkk başlatı ispatla..
2- cizre'de direnenler hpg elemanıdır belgelerle ispatla..
..., diyeceğim ama ortada daha garabet bir durum var..
reyhanlı olayı gibi cizre olayının da karşılıklı işbirliği taşıdığını iddia etmeden söylüyorsun.. bu değilse., bu seferde t.c. güvenlik görevini yaptı olayı başlatan pkk demiş oluyorsun.. ama bu dezanformasyon söyleminin amacı işbirliği oluyor..
hangisini iddia ediyorsun öt bakalım..

bu forumda aleni devlet kontrası gibi yazıyorsun.. bu forumda aleni nasyonalist sol gibi yazıyorsun.. bu forumda ne yaptığın ortada..

evet ermeniler zulüm yaşadı AMA!!
evet dersimde zulüm oldu AMA!!
evet 6-7 eylül çirkindi AMA!!
evet kürtler eziliyor AMA!!

sen bu "AMA"ları nasıl dolduruyorsun belli..

yaptığın çok çirkin bir şey.. sana rica edildiği halde çirkin.. doğrudur.. ef adına yazan editör6 ile ben aynı kişiyim.. kimileri bunu çift kişilik diye kullanmaya kalkar.. ama bu sorumluluk anlayışı yetki kullanma anlayışı ile açıklanır..

bana göre senin bu forumda olman bize zulümdur ve forum formatına da zulümdur.. ama ef ilklerini çözüm adına esnetmek zorundadır devreye bu anlamda editör tüzel kişiliği girer., suat değil..

şimdi marinaleda gibi suat olarak belirtiyorum.. bu tarzına hala devam edeceksen lütfen burada yazma.. banlanmanı ben de talep ediyorum.. çünkü halen forum formatına ters yazıyorsun..

sen pkk'yi itham eden yazı yazıyorsun.. üstelik rezil bir utanmaz arlanmazsın..

evet değil.. ama senin de değil.. o çocuklar cizrede direnenlerin çocukları.. direnen kendileri.. ölen de kendileri bu onların tercihi.. ya özgür yaşar yada uğruna ölümü göze alırız demişler..
sen ve biz kimiz..!!!???? ..
hayır ölmeyin ama rezilce yaşayın deme hakkına sahipmiyiz..

biz.: bu rezil yaşamı kabül etmeme hakkına sahip çıkıyoruz.. bu anlamda eksik-yanlışlarına rağmen., ama'sız-fakat'sız bu halkı sahipleniyoruz.. becerebildiğimiz kadar destekliyoruz.. yanlışı yapandan çok., yanlışa zemin olana yüklenmeyi tercih ediyoruz..

yalan ama olsun.. 16 yaşındaki çocuk feda eylemi yapıyorsa.. 16 yaşında bu eylem olurmu? neden engellenmediden çok., bunun nedenlerine bakarız.. 16 yaşında eylem yapanlar eleştirisi yerine nedenlerini ortadan kaldırmak için ne yaparızı düşünürüz..

siz ise.; nedenlerine değil., olaya bakarsınız.. çünkü bilinç altınız faşit devletçi ve halk düşmanı.. buradaki halk düşmanlığı da devşirme-dönme karakterinin devlet uşaklığı sonucudur.. bir etnik ırkçılık değil..

yani.. alevliyıldız.. bu forumda "biz" yaşama hakkına sahibiz.. "siz" değilsiniz.. böyle bir "faşist" karaktere!!! sahibiz..
ya efendice çekil yada son olarak banlanacaksın.. dikkat et.. değiş demiyorum.. buna hakkımız yok.. ama seninle yanyana olmama hakkına sahibiz..

Son düzenleme: