Nazım Hikmet Ran Komünisttir

Komünist kavramının çok sık kullanıldığı devrimciler arasında bunu söylerken içeriklerini hiç belirtmezler, onlar devrimcidir yani bizlerde devrimci oluruz mantığı ile hareket ederler. Devrimci isen ne yaptın ve ne yapıyorsun? Sorusunu sormak gerekmektedir. Bunu bütün devrimci kurumlara sormak gerekmektedir. Kendi devrimci kurumumuza ve gerçekten ciddi bir şekilde olmalıdır.

Nazım Hikmet Ran konusunda yazdığım bir yazıdan dolayı hem özgür dilerim ve hem de özeleştiri yapmak isterim. Ben (Aykut Şahin) hiçbir devrimciyi veya sanatçıyı veya başka birisini bir kalıba sokup hareket etmek istemem onun adına yazı yazarken dikkatli olmam gerektiğini ve detaylı bir araştırma yapmam gerektiğini düşünüyorum. Ondan dolayıdır ki “Nazım Hikmet Ran Komünist Değildir” derken, amacım başka kurumları teşhir etmek içindi ve bu teşhiri yaparken yanlış bir yöntem izlediğim durumuna fark ettim.

Kendi fikirlerimi yansıtmak için başkalarını “karalamanın” etiksel olarak yanlış olduğunu fark ettim bundan dolayı özür dilerim bu özür kavramı da egemen dilin bir ürünü olmasına rağmen bu kavramla kendimi ifade edebiliyorum.

Aykut Şahin

Yeryüzündeki Tembel Karıncalar: Nazım Hikmet Ran Komünisttir