Nereye koşuyor?

hdk nın bir halklar projesi olan hdp son zamanlarda nereneye koşuyor daha doğrusu koşmayı bırakmış durmak bir yere, mehter misali geri gitmeye başladı.
%12 olan hdp oyları 23 nisandaki konuşmadan sonra %8 lerde sınırında?
2013 den bugünlere nasıl gelindi! eski eş başkan selahttin demirtaşa, ne çözüm sürecinde içeri alınan insanlara, ne akp darbesiyle el konulan belediyelere sahip çıkamayan değil çıkmayan eylemsizliğine dönüşen parti. geçmişi mücadele direnişden gelen gelenek bu hallere düştü mü? düşürüldü mü?
hdp nereden tutulsa elde kalmaya başladı ne kürt hareketine ne halkların ezilmişliğine cevap vermeyen partiye dönüştü.

Mazaret bunlar olabilir mi;? yandaş kanallar hdpye ambargo uyguluyor, sistem yalanları ile hdpye karşı halkı kışkırtıyor? bu mu savunma
iyide bunlar ilk defamı oluyor? 45 yıldır sitem, savaş basını yalanları, halkı manipüle etmek için basın üzerinden sistem yalanları ile toplum mühendisliği yeni bir şey değilki.

hangi bahaneler, hdp eşbaşkanı sancarın bu konuşmasını; ya işte, aslında şimdi, aslına bakarsan, felan filan ile savunulacak bir yanı var mı?

Son düzenleme:
T. Çilingir gerekli cevabı vermiş.
Bu saatten sonra bu söylemlerle kimin eline ne geçer anlamak imkansız.
Kuyruk sallamayla biryere varılmayacagını hala anlamayanlar AKP'nin HDP'ye atadığı gayri-resmi kayyımlardır.

HDP'nin siyasi duruşu ve şu an ki konumlanmasıyla ilgili durumlarını bilmemekle beraber, tahminimce içinde de büyük tartışmalar yaşanıyordur.Lakin hdp'nin içinde bulunduğu durumu kemalizme yakınlaşma ya da devlet ideolojisine yaslanma olarak görmek benim için bir acizliğin göstergesidir.
Bu topraklarda Akp bile hiçbir zaman siniremediği devlet ideolojisine yaslanarak kendi islami burjuvasini ve kendi içinde "entellüktelizmini" yaratmaya çalışırken Hdp yi aynı potaya sokmak tekrar ediyorum acizliktir.
Arkasına aldığı acılarla devletten en çok zarar gören kitlelerin acılarını dile getirmesiyle legal bi siyaset güden ve bunu en iyi şekilde göstererek, türkiye halklarının bütün acılarını omuzluyarak korkmadan ilerleyen ve türkiye solunun 3 maymunu oynadığı dönemi, solun bir önder bir lider partisi konumuna gelen bu parti-hiçbir zaman böyle bir iddiaları olmamalarına rağmen- için devlet ideolojisine sığınıyor demeyi ima etmek ahlaksızktır.
Eleştrilerin temelsizliğiylemi dalga geçeyim dünyadan bi haber olarak yaşamakla aşağılayım bilemiyorum...
Ancak dünyanın hiç bi yerindeki bir parti yokki faşizmin bütün güçleriyle savaşmayı başarabilsin ve hala ayakta kalabilsin.
Ve bunu kimseye yanaşmadan minnet etmeden yapabilsin
Gelelim 3 kuruşluk tarihi belirlemelerle Mithat Sancar üzerinden Hdp yi topa tutan arkadaşa, (tamamını dinlemedim bile) bir partinin bütün il ilçe bucak köy her ne varsa örgütlenmeleri tasviye edilmiş adeta faşist bir iktidar tarafından zapt edilmiş, tutuklu vekilleri ve kayyum atanan belediyelerini görmezden gelmek için kör olmak, faşizmin bütün boyutlarını iliklerine kadar işleyen partiyi sadece tvde uzak kalarak diye küçümsemek gözlerine mil çekmekten başka bişey değildir.
Şimdi zihinlerinizi biraz açıyım;muktedir olan iktidar gerici kuvvetlerinin türkiye'de darbe yapmış olması ve faşist cephenin kontrolüne girmiş bir ülkede derinlemesine analizlerinizle gevezelikten öteye gitmiyorsunuz, faşizme karşı verilen mücadeleyi, oligarsi ve emperyalizme verilen mücadele bir olmaz ve ittifaklarda aynı olmaz, kesinlikle ülkede mutlak bir faşizm olduğu gerçeğini gözden kaçırmayın ve bununla birlikte faşizmle mücadele cephesinde ittifakların farklı olabiliyor, en yakın örneği istanbul seçimleridir. Gerekirse bağrınıza taş basın...demişti,Demirtaş.Bu bile faşizme karşı bir cepheye ihtiyaç duyulduğunun kanıtıdır.
Belki bunları düşünerek biraz berraklaşır zihniniz.
Çok uzatmıcam sol'a sapmalar çocukluk hastalığıdır diye söz duyduğunuzu düşünerek, düşünmeye davet ediyorum biraz.

Son düzenleme:
"Gelelim 3 kuruşluk tarihi belirlemelerle Mithat Sancar üzerinden Hdp yi topa tutan arkadaşa, (tamamını dinlemedim bile) bir partinin bütün il ilçe bucak köy her ne varsa örgütlenmeleri tasviye edilmiş adeta faşist bir iktidar tarafından zapt edilmiş, tutuklu vekilleri ve kayyum atanan belediyelerini görmezden gelmek için kör olmak, faşizmin bütün boyutlarını iliklerine kadar işleyen partiyi sadece tvde uzak kalarak diye küçümsemek gözlerine mil çekmekten başka bişey değildir."

????

eski eş başkan selahttin demirtaşa, Figen yüksekdağ ne çözüm sürecinde içeri alınan insanlara, ne akp darbesiyle el konulan belediyelere sahip çıkamayan değil çıkmayan eylemsizliğine dönüşen parti. geçmişi mücadele direnişden gelen gelenek
iktidar darbesi ile el konulan seçilmiş belediyeler, esir siyasi ya da hdk hdp için emek harcayan tutuklular için sessiz kalanması, direniş geçmişi 12 eylül darbesi ve 90 - 94 arası en kanlı faşist saldırılara boyun eğmemiş bir geleneğin bu kadar pasifise olması eşelştirisine cevaben anlamadığım şekilde eleştirel savunma beyan etmeniz? derdiniz ne?

"Arkasına aldığı acılarla devletten en çok zarar gören kitlelerin acılarını dile getirmesiyle legal bi siyaset güden ve bunu en iyi şekilde göstererek, türkiye halklarının bütün acılarını omuzluyarak korkmadan ilerleyen ve türkiye solunun 3 maymunu oynadığı dönemi, solun bir önder bir lider partisi konumuna gelen bu parti-hiçbir zaman böyle bir iddiaları olmamalarına rağmen- için devlet ideolojisine sığınıyor demeyi ima etmek ahlaksızktır."

savunma yazınız beyan ettiğiniz yaşanalara yazımın neresinde itiraz yazılı? kendiniz söylüyorsunuz "Arkasına aldığı acılarla devletten en çok zarar gören kitlelerin acılarını dile getirmesiyle legal bi siyaset güden ve bunu en iyi şekilde göstererek, türkiye halklarının bütün acılarını omuzluyarak korkmadan ilerleyen"

devlet ideolijisine sığınmadığının ispatalayın dersem? (öyle bir derdim yok öyle bir sav için çok delil sunamam gerekir) ama gidişatın kürt halkı tarafından desteklenmediği ortada. 19 mayıs 23 nisan kutlayan, meclisde metiyeler düzende ben değilim.

inkkar edilmiş zorla türkleşrilmeye çalışımış türk olmayanın imha edildiği kürt halkı bu konuşmaya ne kadar bravo der siz söyleyin?
aklıma gelmeyen cumhuriyet ilanı ile gerçekleşen kürt katliamları o katliamlarda ailesinin üyelerini kaybedenelere bir sorun hdp eşbaşkanı mithat sancarın konuşmasına ne dersiniz? çok güzel konuştu helal olsun felan diye beklerseniz size cavabım çok beklersiniz...

belirtim hdp yi oluşturan hdk dır sizin adı anmadığınız! halkların demokratik kongresi isterseniz manifestolarını bir okuyun. yazdıklarım o düşünceyi savunmak mı yoksa sizin anlamadığım eleştirinizdeki şekild iş olsun da hdpyi elştirmek mi?

hdp geleneğine ters düşen işler yapıyor. bu yanlışa öz eleştiri veriri ya da misyonu tamamlanmış olarak başka siyasal araçlar oluşturularak devam edilir bu görüştür. kimseyi bağlamaz. sonuçta bu kararları alacak olan hdk dır ama hdk nın sizin gibi bu yönde eleştirileri gözmezden gelmez ya da başka mealler yüklemez.

o konuşma mithat sancarın kişisel görüşleri değildir. hdp parti eş başkanı olarak hdp adına konuşmuştur.
mithat sancarın kişisel görüşleri eleştirilir ve ya eleştirilmez onaylanır onaylanmaz...

Son düzenleme:
????

eski eş başkan selahttin demirtaşa, Figen yüksekdağ ne çözüm sürecinde içeri alınan insanlara, ne akp darbesiyle el konulan belediyelere sahip çıkamayan değil çıkmayan eylemsizliğine dönüşen parti. geçmişi mücadele direnişden gelen gelenek
iktidar darbesi ile el konulan seçilmiş belediyeler, esir siyasi ya da hdk hdp için emek harcayan tutuklular için sessiz kalanması, direniş geçmişi 12 eylül darbesi ve 90 - 94 arası en kanlı faşist saldırılara boyun eğmemiş bir geleneğin bu kadar pasifise olması eşelştirisine cevaben anlamadığım şekilde eleştirel savunma beyan etmeniz? derdiniz ne?

Dostum sevgiler öncelikle,
Eleştirilerin ve söylediklerin hamasi olmaktan öteye gitmezken, bu söylediklerinin yüzde 90 nı asılsızdır, kendi içerisinde her türlü haksızlık ve tutuklamalar, hak gasplarına karşı yeterince karşıdırlar zaten, senin dediklerine göre daha derinlemesine inildikçe, tepkine karşı örnek bir tez daha doğar, o da şöyleki
'' Hdp ezilenlerin partisi madem içerisinde neden ağalar var, yada büyük kürt ailelerinin mensupları bulunuyor''
Sakladığımız her ne varsa bir öfke anında çıkabilir, buna gerçek yüzünü gösterdi diye söyleyenler vardır.
Burda demek istediğim amaç gerçekten hdp yi eleştirmekmi, yoksa onu devlet sopasına güvenerek dövmekmi? Bu fark hem kişiliğin hemde inandığın değerler için gerçek bir bakış açısı oluşturur.

savunma yazınız beyan ettiğiniz yaşanalara yazımın neresinde itiraz yazılı? kendiniz söylüyorsunuz "Arkasına aldığı acılarla devletten en çok zarar gören kitlelerin acılarını dile getirmesiyle legal bi siyaset güden ve bunu en iyi şekilde göstererek, türkiye halklarının bütün acılarını omuzluyarak korkmadan ilerleyen"

devlet ideolijisine sığınmadığının ispatalayın dersem? (öyle bir derdim yok öyle bir sav için çok delil sunamam gerekir) ama gidişatın kürt halkı tarafından desteklenmediği ortada. 19 mayıs 23 nisan kutlayan, meclisde metiyeler düzende ben değilim.

Aslında burda ki tartışmalar internet ortamı ve gerekli uygun koşullarının oluşmamasından dolayı derinlemesine cevap vermemizi engelliyor, lakin sanırım bizlerin buna ben de dahil artık biraz daha derin düşünmemiz gerekiyor.
Öncellikle devlet nedir? Ve ideolojisinden anladığımız nedir?
İfadelerimizin ne olduğunu anlayabilmek için kullandığımız kelimelerden ne anladığımızla alakalı, çünkü dil herşeyden önce bir düşünme şeklidir.
Gelelim konuya öncelikle devlet, türkiye sınırları içinde mevcutmu ki? İdeolojisi olsun. Lakin bu topraklara geldiklerinden beri bir türkleştirme çabası olduğunu tarih bize gösteriyor ki burda kurulan her devlet buna refleks olarak sıkı sıkıya bağlanıyor, sebebi ise devlet değil, onu yönetenlerin en kolay kazanç sağladığı cephe burası aslında özetle iktidarlar çoğunluğun en hoşlandığı şeyi devlet ideolojisi olarak gösteriyor, bugün devlet ideolojisi yada iktidarların ideolojisi adını ne koymak istersen, burda herhangi bir gedik açmak bu toprakların en büyük ihtiyacı bana göre.
Legal olmak demek bu ideolojinin yanında olmak demek değildir, bu ideolojinin içerik boşluklarından faydalanarak bir öğreti oluşturma, popülist ifadesiyle kamoyu oluşturma çabasıdır, bugün türkiye solunun da bir ksinefobi haline getirdiği-belli bir bütünün-bu haller içeriği olmayan devletin ve ideolojisinin solu en kolay yenme biçimidir. Legalite içinde kalan ve seçimlere giren partiler tekrar ediyorum bazı sol çevreler hep aşağılanmıştır. Lakin seçimler yapabilceğin ve direnebilceğin harekatları kavrama ve boyutlarını öğrenmek için aslında bir anketidir.
Peki bu ankette Hdp'nin kürdistan sonuçları ne çıkmakta? Kürt halkı dediğin gibi gerçekten desteklemiyormu? Bunların cevabını biliyosun diye düşünüyorum.

inkkar edilmiş zorla türkleşrilmeye çalışımış türk olmayanın imha edildiği kürt halkı bu konuşmaya ne kadar bravo der siz söyleyin?
aklıma gelmeyen cumhuriyet ilanı ile gerçekleşen kürt katliamları o katliamlarda ailesinin üyelerini kaybedenelere bir sorun hdp eşbaşkanı mithat sancarın konuşmasına ne dersiniz? çok güzel konuştu helal olsun felan diye beklerseniz size cavabım çok beklersiniz...

belirtim hdp yi oluşturan hdk dır sizin adı anmadığınız! halkların demokratik kongresi isterseniz manifestolarını bir okuyun. yazdıklarım o düşünceyi savunmak mı yoksa sizin anlamadığım eleştirinizdeki şekild iş olsun da hdpyi elştirmek mi?

hdp geleneğine ters düşen işler yapıyor. bu yanlışa öz eleştiri veriri ya da misyonu tamamlanmış olarak başka siyasal araçlar oluşturularak devam edilir bu görüştür. kimseyi bağlamaz. sonuçta bu kararları alacak olan hdk dır ama hdk nın sizin gibi bu yönde eleştirileri gözmezden gelmez ya da başka mealler yüklemez.

o konuşma mithat sancarın kişisel görüşleri değildir. hdp parti eş başkanı olarak hdp adına konuşmuştur.
mithat sancarın kişisel görüşleri eleştirilir ve ya eleştirilmez onaylanır onaylanmaz...

HDK ve HDP ayrımlarını yapmakta asılsızdır, bu ayrımı yapmanın sebebi de bana göre kürt hareketinden rahatsızlığının söylemenin birincil sebebi olabilir, yani hdp ve pkk ikilemi yaşadığının göstergesidir, böyle bir durum söz konusuysa açıkça belirtmelesin ki ona göre seni en azından benim tanımama vesile olursun.

nasrettin hoca.: birine sen haklısın... demiş.. dömüş diğerine sen haklısın demiş.. herkes haklı olabilir mi diyene de sende haklısın... demiş...
okuduklarıma göre durum bu..

bir olguya nereden baktığına göre eğri-doğru-yanlış denilebilinir ve belirli oranlarda hepsi geçerlidir.. hdp olayı da böyle sanırım.. bu anlamda ben başka bir tarz deneyeceğim..

hdp gerekli ve yeterli muhalefeti yapıyor mu?.. baktığımızda hayır.. yapabilecek güç ve ortam var mı? buna hem evet hem hayır denilir.. yapsa ne fark edecek vs. vs.
-- hdp yasal bir partidir.. artı misyon olarak da yasal-demokratik alanla sınırlı bir olgudur ve bu sınırı aşmasına gerek yoktur., aşması gerekenler var.. aşması gerekenler.; neye göre aşacak..
kişiler mutlu olsun diye mi?.. hayır.. politik bir sonuç elde edecek ise yapılması gerekeni yapar.. tersi olacak ya da denetleyemeyecek ise yapmaz..
yani.. hdp nin beklenildiği gibibir muhalefet misyonu yok.. tıpkı illerde parti binası var olsun yeter denildiği gibi..

amaaaa..
1- ev ev kişi kişi örgütlenilmez denilmiyor.. 2- kitleyi yetki ve aylemsahibi yapılmaz denilmiyor.. 3- doğru zeminlerde doğru kişiler ve hareketlerle ilişkilenilmez denilmiyor..
bunları kim planlayacak-örgütleyecek ve işleme sokacak??? parti yönetimi ve aktivistleri..

İŞTE SORUN BURADA..
HDP ARAÇ., ASLOLAN HDK İDİ.. BU İŞİ BAŞTAN BOZDUN YANLIŞ ZEMİNLERE YAPIŞTIN..
HDP Yİ BÜROKRATİKLEŞTİRDİN.. KİTLE-AKTİVİST İLİŞKİSİNİ BÜROKRASİYE BAĞLADIN..
SALDIRILARI ÖNGÖRDÜN AMA GEREKLİ HAZIRLIKLARI YAPMADIN.. KAYYUM ATAMALARI YENŞİ DEĞİL.. YİNE OLACAKTI AMA HAZIRLIKLI OLMADIN..
İLİŞKİLENMELERDE DEMOKRASİ-ÇOĞULCULUK VE NETLİK İLKELERİNİ ES GEÇTİN.. HADİ BİR KERE KOŞULLAR GEREĞİ OY VERDİRDİN YA SONRASINDA..

KISACA..
yazılan eleştirilere ve itiraz yanıtlara pek itirazım yok ama asıl mevzu-lar arkada kalıyor diyorum.. tartışmak gerekli.. parti içinde de gerekli ama ... kısır döngü oluşuyor ise doğru-haklı eleştirinin bile anlamı yoktur., sonuç yaratmaz..

Sn Metelik,
Eleştiri bir olay üzerinde aksi beyan etmektir. eleştiri boş yapmak değildir. eleştiri zaaflı yanlış eksik olabilir.
bence boş yapan sizsiniz yazdığınız cevapdan sizin hdp seçmeni nin mutlak biat etmesini istiyorsunuz? hdp sistemleşseden liberal kapitali bir partiyede dönüşse mutlak biat edilsin diyorsunuz....?

Suat dost sen haklı o haklı herkes haklı demiş nasrettin hoca nükteda yapmış sanırım havayı yumuşatmak istemiş
ben haksızımdır karşı haklıdır?
adam karısını öldürüp salam sosis yapmış hakim karşısına çıkıncda özür dilerim hakim bey bir daha yapmicam demiş kıstası geldi aklıma

hdp ne yapabilir alır bir eline güvercin bir eline zaytin dalı yürüyüş yapar
ağzına bir siyah bant çeker oturma eylemi yapar
stand açar gelen geçen insanlara ulaşmaya çalışır derdini anlatır
suat dostun dediği gibi olmadı ev ev gezer ki 2013 seçimlerinde bu yapıldı
sistem en sert şekikde karşılık verecektir bu şekilde tüm dünyda görür ...elinde zeytin dalı olan birine kurşun sıkmanın heralde bir açıklaması olmaz
ama hdp yi oluşturna temeller bir bina temeli gibi kesilemez temeli kesersniz en küçük sarsıntıda çöker.. .