ÖDP 8.Kongresi

#1
Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 8.Olağan Büyük Kongresi sürecini hafta sonu gerçekleştirilen Parti Meclisi ve İl Başkanlı toplantısının ardından başlatıyor. Konuya ilişkin bir bilgi notu yayınlayan ÖDP Merkez Yürütme Kurulu, ÖDP’nin halkın HAZİRAN kavgasını büyütmek için daha fazla Haziranlaşacağı ve emperyalist saldırganlık ve IŞİD barbarlığının karanlığı karşısında 21.yüzyılda devrim ve sosyalizmi yeniden seçenek haline getirecek bir arayışla kendini yenileceğini ifade etti.

Açıklamanın tamamı şöyle,

“Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 20.yılında 8.Kongresi ile yoluna devam edecek.

AKP rejiminin faşist baskı ve savaş politikalarına dayanarak geleceğimizi tümüyle teslim almaya çalıştığı bir dönemdeyiz. 1 Kasım sonrasında ‘Gezi parantezini kapattık’ diyen AKP, emekçilere, yoksullara, ezilenlere karşı daha acımasız bir saldırı hazırlığında. ÖDP, 8.Kongresi ile ülkemizin içinde sürüklendiği bu karanlık gidişata karşı, halkın HAZİRAN kavgasını büyütecek, birleşik direnme mücadelesini geliştirecek bir anlayışla kendisini yenileyecek ve geliştirecektir.

8.Kongre sürecinde ÖDP daha fazla Haziranlaşacak, Haziran’ı yaşamın her alanında çoğaltma mücadelesini tüm Hazirancılarla bir adım daha ileri taşımak için inisiyatif alacaktır.

Kongremiz aynı zamanda 21.yüzyılın devrim ve sosyalizm mücadelelerinin nüvelerinin açığa çıktığı isyan ve direnme hareketlerinin izinde devrim ve sosyalizm fikrini güncelleyecek bir arayışın da ifadesi olacaktır.

Kapitalizmin insanlığa sunabileceği tek gelecek bugünkü Ortaçağ karanlığıdır. Emperyalist saldırganlık ve onun yarattığı toplumsal-siyasal koşulların sonucu gelişen IŞİD barbarlık karşısında yüzyılımızın umut işaretleri Gezi’den Yunanistan’a, Tahrir’den Puerta del Sol meydanına dünyanın sokaklarında gezmeye başlamıştır. Dünyanın sokaklarında açılan bu yol, 21.yüzyılda insanlığın kurtuluşunun tek yoludur.

8.Kongremiz bu anlamda 21.yüzyılda devrim ve sosyalizm fikrini güçlendirmeye yönelik ideolojik bir tartışma ve arayış zemini olacaktır.

Karanlığın her yeri kuşatmaya çalıştığı bu zorlu tarihsel sorumluluğumuz faşizme karşı halkın birleşik direnme mücadelesini güçlendirmek ve devrimci demokratik bir çözüm yolunu geliştirmektir

ÖDP bu sorumlulukla 8.Kongresini gerçekleştirecektir. Kongremiz bu anlamda devrimci siyaseti toplumsal-siyasal zeminlerde güçlendirmeye, Haziran birliğini büyütmeye, sosyalizmin yeni tarihsel dönemini kurmaya yönelik yeni bir adım ve çağrıdır.

Bu anlayışla ÖDP 8.Kongre sürecini, Aralık ayında ilçe kongreleri ile başlatacaktır. İl Kongrelerimiz aynı zamanda 20.kuruluş yılımız olan Ocak ayında gerçekleştirilecektir. Büyük Kongremiz ise Mart ayında yapılacaktır. ÖDP, halkın HAZİRAN kavgasını büyütecek, tüm emek ve demokrasi güçlerinin karanlığa karşı ortak direnişini güçlendirecektir. Tüm dostlarımızı birlikte yürümeye davet ediyoruz.”8.Kongre sürecinde ÖDP daha fazla Haziranlaşacak, Haziran’ı yaşamın her alanında çoğaltma mücadelesini tüm Hazirancılarla bir adım daha ileri taşımak için inisiyatif alacaktır.
Yenilmiş bir "haziran" ama bu yenilmiş "haziranın" etrafında ona övgüler düzen ve üzerinden siyaset geliştiren bir anlayış

ÖDP ye sormak lazım kmmiş bu "hazirancılar".Misal bunların içine "gazdan adam festivalindeki" gibi izmirde BDP lilere şovence saldıran "hazirancılar" da dahil mi??? haziran kitlesi homojen bir kitle mi ki "yenilmiş" ve bir daha da bir araya "gelmemiş" bu kitleyi "birlikte örgütlenmeye" çağırıyorsun.

Kongremiz aynı zamanda 21.yüzyılın devrim ve sosyalizm mücadelelerinin nüvelerinin açığa çıktığı isyan ve direnme hareketlerinin izinde devrim ve sosyalizm fikrini güncelleyecek bir arayışın da ifadesi olacaktır.
demiş ve sonrasında ortaya çıkmış "isyan ve direnme hareketlerin" sıralamış

Kapitalizmin insanlığa sunabileceği tek gelecek bugünkü Ortaçağ karanlığıdır. Emperyalist saldırganlık ve onun yarattığı toplumsal-siyasal koşulların sonucu gelişen IŞİD barbarlık karşısında yüzyılımızın umut işaretleri Gezi’den Yunanistan’a, Tahrir’den Puerta del Sol meydanına dünyanın sokaklarında gezmeye başlamıştır. Dünyanın sokaklarında açılan bu yol, 21.yüzyılda insanlığın kurtuluşunun tek yoludur.
"devrim ve sosyalizm" anlayışını yenileyecekleri üzerinde tartışacakları isyanların hepsi yenilmiş.Gezi yenilmiş,Yunanistan yenildi (SYRİZA eleştirdiği zihniyetin kurbanı oldu),Mısırın ve Tunusun hali belli,İspanya da tabiri caizse "bölünme" aşamasında.

Peki nerede Kobane,Şengal,Cizre,Silvan direnişleri... bu bahsedilen isyanlar "devrim ve sosyalizm" mücadelesini adına "önemli" de peki yanı başındaki devrimci ve direnişçi süreçler ne olacak??

8.Kongremiz bu anlamda 21.yüzyılda devrim ve sosyalizm fikrini güçlendirmeye yönelik ideolojik bir tartışma ve arayış zemini olacaktır.
Ortadoğuda faaliyet yürüten bir siyasal partinin "devrim ve sosyalizm" adına örnek aldığı "isyanlardan" hareketle bu hareketin "devrim ve sosyalizm" ufku da aynı o isyanlar gibi "yenilgiye" mahkumdur.(80 darbesinde aldıkları yenilgi ve sonrasında bunu aşamayan "teslmiyetçi" çizginin devamcısı durumundalar).
 
#2
öncelikle ödp'ye başarılar diliyorum.. haziranlaşması ve direniş komiteleri ile sokakta direnişler yaratması terk ettiği devrimci yol geleneğinin mücadeleci yanına geri dönüyor olması çok önemlidir.. kongre öncesi böyle bir formata gireceklerini ilan etmesi de önemlidir..

haziran dedikleri şey aslında mayıs ayında başlamıştır.. haziran ayında ise bu direniş taksim meydanını zapdetmiştir.. yani haziran dedikleri şey aslında., taksimi zapdetme olayıdır..taksim zapdetme olayı 1 haziranda vuku buldu ve 15 gün sürdü 15. gün devlet taksimi boşalttı..
haziranlaşacağız dediklerine göre meydanları zapdedeceğiz demiş oluyorlar.. sanırım ilk zapdetmeye başlayacakları meydan da taksim olacak.. daha proğram yayınlamamışlar ama öncelikle taksim olacağı bu iddialarından ve aldıkları isimden belli.. tekrar başarılar dilerim..

bu açıklamaları yaptım çünkü gezi direnişi demiyorlar.. başlangıç anlamında mayıs hareketi tanımını da kullanmıyorlar.. bu yüzden taksim ve zapdetme vurgusunu yaptım.. sanırım bu "arkadaşlar" da aynı fikirde.. yoksa mayıslaşmak mayıs hareketi yada gezileşmek., gezi hareketi derlerdi.. toplumsal direnişin başlama nedeni gezi parkı., ve başlama tarihi mayıs ayı.. haziran ise bu direnişin taksimi haziranda zapdetme olayıdır..

neyse.. kendi açıklamalarından devam edeyim..
8.Kongre sürecinde ÖDP daha fazla Haziranlaşacak, Haziran’ı yaşamın her alanında çoğaltma mücadelesini tüm Hazirancılarla bir adım daha ileri taşımak için inisiyatif alacaktır.
yani.. ödp 8. kongresi ile birlikte taksimi yeniden zapdetmeye koyulacak ve buunla kalmayacak., memlekette ne kadar meydan varsa hepsini de zapdedecek.. başarılar..
pardon.. inisiyatif alacaktır.. bu işleri yapmak için insiyatif alacakmış.. şimdiye kadar insiyatifsizmi idi.. ne olduda insiyatifsiz kaldı.. merak ettim.. bir sorun varsa., marş basmıyorsa., yardımcı olalım.. arkadan itekleyelim.. illede bize ihtiyaçları var anlamında demiyorum.. yarın yine insiyatifsiz kaldıklarında siz katılmadınız da böyle oldu demesinler..
gerçi bir önerim olacak ama söylemeye cesaret edemiyorum.. haziran ayına kadar boş durmamak ve antreman anlamında işe silvan sokaklarında başlasalar diyorum.. sokaklar nasıl tutulur., meydanlar nasıl zapdedilir.. gibi..

neyse.. kendi proğramları var.. bana da firimi sormadılar..
Bu anlayışla ÖDP 8.Kongre sürecini, Aralık ayında ilçe kongreleri ile başlatacaktır. İl Kongrelerimiz aynı zamanda 20.kuruluş yılımız olan Ocak ayında gerçekleştirilecektir.
hadi ya.. zaman ne çabuk geçiyor.. doğru ya.. anımsıyorum.. ben de gitmiştim.. 1996 yılında olmuştu.. o zamanki şiar neydi? anımsamaya çalışayım.. türkiye solunun birliği tamamlandı ve gökkuşağı gibi her renk ile her yerden geliyoruz idi.. çok sürmedi.. ödp içi tasfiyeler başladı ve ödp'nin birleşik sosyalist parti devamı., hatta daha genişi olduğu unutuldu.. dy legal partisi olarak patent aldı.. yani.. hedeflerden biri olan sosyalistlerin birliği işi yıkıldı.. her renk ile her yerden diyorlardı.. liberal sol., kürtler., kürtlere sempati ile bakanlara yer yok denilmeye başlandı.. gökkuşağındaki bir sürü renk de atıldı yada hiç alınmadı..
neyse.. aradan 20 yıl geçmiş.. hala aynı iddialar tekrarlanıyorsa bir 20 yıl daha sonra ortada dy geleneği birliği bile kalmayacak.. bu kesin..
hoş.. BHH dediler bu bile 3 adım atmadan çatladı.. seçimlerde bile politik bir insiyatif ortaya koyamayanlar neyin insiyatifini alacak merak ettim..
BHH nereye gideceği belli olan ama içindekilerin her birinin elinde bir direksiyon., başka yönlere gitmeye çalıştığı bir otobüs gibi.. anladığım kadarıyla insiyatif dediği bu olsa gerek.. direksiyona biz oturacağız diyorlar.. ne diyeyim başarılar..

Büyük Kongremiz ise Mart ayında yapılacaktır. ÖDP, halkın HAZİRAN kavgasını büyütecek, tüm emek ve demokrasi güçlerinin karanlığa karşı ortak direnişini güçlendirecektir. Tüm dostlarımızı birlikte yürümeye davet ediyoruz.”
buradaki dost dedikleri bhh bileşenleri ise çağrıyı bhh yapar.. ödp de yer alır.. zaten yapılmış bir çağrı varken., bi daha çağrı yapmanın anlamı ve sonucu bellidir..

bu kadar ironik anlatım yeter..
benim anladığım şudur..
ödp içinde sıkıntılar var.. önce kendi avlularında düzenleme yapacaklar.. bu yüzden hamasi ve her zamankigibi yuvarlak laflar etmişler.. ama mesaj belli..
karanlığa karşı ortak direnişini bırakın lan bu kürt işlerini hdp ile ittifak işlerini bu noktada farklı durmaları.. ya laik cumhuriyet değerleri yani aydınlanma için bir araya gelirsiniz yada biz elli numara ile kovmadan gidin diyor..

valla be üstüme almıyorum.. dy sürecimi yıllar önce kapattım.. zaten bana kalmadan tasfiye ettiler.. halkevciler düşünsün.. ha bir de htkp düşünsün.. kenarda köşede hala dy geleneğinden gelmeyim diyen ama hdp etrafında dolaşanlar da düşünsün diyorlar.. herkes serbest dediklerine bakmayın.. asla unutmazlar.. hdp'ye oy verenleri kesin not almışlardır..


ödp kongre bildirisinden algıladıklarım bunlardır.. belirteyim.. benim kendi algılarımdır.. elbette benden menkuldür.. tartışılır.. ben zamana havale ediyorum.. zaman en iyi yargıçtır..
 
Üst