ÖDP: Eğitim Sisteminin ‘İmam Hatipleştirilmesine” Hayır!

#1
4+4+4 ile başlayan TEOG'la devam eden eğitimin imam hatipleştirilmesine ilişkin dönüşüm sürecine karşı ÖDP mücadeleye çağırıyor.


Bugün Eş Genel Başkanlar Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya tarafından yapılan basın açıklamasında Eğitim Sen'in 24 Eylül'de yapacağı Greve ve 12 Ekim'deki Alevi yurttaşların Ankara yürüyüşüne ilişkin "ÖDP olarak tüm halkımızı 24 Eylül ve 12 Ekim'de gerçekten laik bir eğitim ve özgür bir ülke için sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz." denildi.

Yapılan açıklama şu şekilde;

Eğitim Sisteminin ‘İmam Hatipleştirilmesine” Hayır
4+4+4 ile başlatılan süreç, bugün TEOG’la ileri taşınarak eğitim, toplumsal yapıyı din temelinde değiştirme çabasının bir aracı haline getiriliyor.
4+4+4 kesintili eğitim sistemi ile bir yandan sermaye için ucuz bir emek gücü yaratmayı hedefleyen AKP, öte yandan da tüm eğitim sistemini İmam Hatipleştirmek üzere bir adım attı.

Geçtiğimiz yıldan başlayarak ‘okulların dönüştürülmesi’ adı altında, bir İmam Hatipleştirme söz konusu. Bu yıl uygulamaya konulan TEOG sistemiyle de tercihte bulunamayan öğrenciler, MEB tarafından doğrudan İmam Hatip’lere kayıt yaptırıldı. Yine, her okula mescit açılması, okulların içine İmam Hatip kurulması ve müdür atamalarıyla yapılan kadrolaşma gibi düzenlemelerle birlikte düşünüldüğünde bu durum AKP’nin niyetinin tüm eğitim sistemini İmam Hatipleştirmek olduğunu gösteriyor.

Başbakan Davutoğlu, bu konudaki eleştireler karşısında herkesin ‘dini öğrenmesinin bir zorunluluk’ olduğunu söyleyerek nasıl bir dayatma içerisinde olduklarını ifade ediyor. Öte yandan AKP, anadilde eğitim talebi karşısına da polislerini dikmeye devam ediyor.
AKP’nin mezhepçi temelde bir toplumsal düzen inşa etmesine dönük inceden inceye planlanarak hayata geçirilen bu sistem, toplumun tüm laik ve özgürlükçü birikimine karşı açılan bir savaştır.

Bugün pek çok mahallede okullarının dönüştürülmesine ve tüm eğitimdeki dayatmalara karşı mücadele eden öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin, zorunlu din derslerine ve İmam Hatipleşmeye karşı Ankara’ya yürüyen Alevi yurttaşların taleplerini ve mücadelesini hep birlikte büyütmeliyiz.

Bunun için 24 Eylül’de Eğitim Sen’in Grev’inde tüm öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin birleşik sesini yükseltelim ve Alevi yurttaşların Ankara yürüyüşünü büyüterek 12 Ekim’de Ankara’daki büyük buluşmayı büyük bir meydan okuyuşa dönüştürelim.
ÖDP olarak tüm halkımızı 24 Eylül ve 12 Ekim'de gerçekten laik bir eğitim ve özgür bir ülke için sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz.

-Zorunlu din dersleri kaldırılsın ve İmam Hatip dayatmasına son verilsin.
-4+4+4 ve TEOG sistemi kaldırılsın. Eğitim sistemi kamusal, özgürlükçü, gerçek laiklik ve eşitlik temelinde yeniden yapılandırılsın.
 
#2
ÖDP iyi güzel bunları söylüyor fakat biraz şeffaf bir yaklaşım değil mi.Yani ödp nini yaptığı yorumlara ve tezlerine bakıyorum ki ödp çok sevdiğim bir partidir kendisi avrupa sol partisi üyesidir ama yaptığı yorumlar ve seçimlerdeki hareketleri ne dersin sence de biraz chp ye yanaşıyor gibi değil mi .Yani gezi parkı üzerine bir sürü şey yazdıılar ve gezi den devrim yarattılar.Bence bu kadar yetersiz bir deneyimi bir devrim gibi değerlendirmek çok yanlış.Gezi ruhu bugün chp yaşattığını düşünüyorum başka ülkede böyle bir gösteri olsa ertesi seçim solcu bir parti yükselirdi.Galiba bu hareketin biraz yetersizliği üzerine chp sömürmekte geziyi.Ödp savunduğu özgürlükçü sosyalizm doğrultusunda hareket etmeli ve hdk lı yoldaşları onları beklemekte
 
#3
Görüşüne , yorumuna saygı duymakla birlikte sana katılmıyorum . Haziran direnişine dair açıklamaları chp ye yakınlık olarak değil de Birleşik Hareket etmemizi ve böyle bir ortamı (Haziran Direnişi) tekrardan yaratmanın yollarını aradağını düşünüyorum. Zaten Haziran direnişini Sosyalistler başlatmıştır o yüzden chp ile alakası yoktur. Chp ye yanaşcağını sanmıyorum şuan böyle birşey de yok . Haziran Direnişi bir Devrim olmasa da , bu zamana kadar gördüğüm belkide Türkiyenin gördüğü en uzun ve en dirençli direnişti. Bu yüzdende tekrardan böyle bir ortam yaratılması Sosyalist Devrimci Dayanışma çerçevesinde gerekli olduğunu düşünüyorum ve Haziran direnişini savunarak açıklamalarını doğru buluyorum...
 
#4
Yani ben gezide diğer occupy hareketleri gibi otonomist bir hareket(hareketinin yapısı otonomist işgal etme mantığından).Fakat misal ispanyol occupy hareketinde halk meclisleri oluşturulmuştur.Ve bugün PODEMOS adındaki parti belki duymuşsundur avrupa parlementosu seçimlerinde bir anda yüzde 10 a yükselmiştir hatta kurulalı 3 ay da.Yani bir occupy hareketi olarak gelişmiş bir hareket ispanyuada halk meclisleri kurmuştur üstüne üstük gitti bir de partiyi destekleyip ülkenini en büyük 4.partisi yaptı.Bugün podemos ile ispanyol birleşik sol partilerinin oyşları toplamı 2. parti olacak düzeye yükseldi.Bizde ise noldu yerel seçimde ortamlarda hdp ye verdim dersinler falan filanlar gelişti.Belki de gezinin batıda kemalistlerin yoğun yaşadığı yerlerde gerçekleşmesi bunu doğurmuş olabilir.Çünkü douda da direnişler vardı ama kimse o kadar odaklanmamıştı.

ÖDP konusunda ödp yi yakından tanıyan biri olarak eski idelojisinden kurtulması gerektiğini düşünüyorum.Bugün ödp programınıo okursan ki 2006 yılında yazılmıştır hdp ve hdk propgramından çok farklı değildir emin olabilirsin.Ama iki de bir birleşik muhalefet için chp li hüseyin aygün gibi insanları sosyalistmiş gibi göstermelerine gerek yok.Veyat chp pm seçimlerinde ödp li insanlar girdiler pm seçimine bu ne şimdi gereksiz yani.HDK lı yoldaşları ödp yi beklemekte özgürlüçü sosyaliszmi hala savunuyorsa ödp gelsin hdk ya vyat birlikte siyaset yapsınlar.Yerel seçimde bir sürü yerde chp li adaylara destekleyeceğine gelsin ortak adaylar çıkarsınlar.Avrupa sol partisi üyesi bir parti olan ödp nin rojav iin dayanışma göstermesi avrupa solunu KÖH ü daha iyi tanıtır.ÖDP yurt dışında iyi bağlantısı olan bir parti ve hdp nin ona ihtiyacı var
 
#5
Elbette Hdp nin Ödp ye ihtiyacı var . Ancak ne kadar doğru bulursun bilmem ama Pkk nın Ödp ye tehdit etmesi bu işi birazda gurur meselesine dönüştürdü . Birleşik Muhalefetin yankılanmasına yani , olumlu olumsuz bir şekilde bu yola girildi . Birleşik Muhalefetinin doğuracağı sonuçlara bakılması ve ona göre hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum...
 
#6
Ben bu olayı tehdit olarak algılamıyorum sadece bir uyarı.Burada örgütlerin tarihlerine girmek istemiyorum.yani ben ödp nin şu durumda birleşik bir muhalefet yaratacağını düşünmemekteyim.Tamam gezi oldu büyük bir direniş falan ama yani birleşik muhalefet olarak bunun örgütlenmesi çok zor.Bir an da luşan bu tip isyanları birleşik muhalefet gibi süreklilik örgütlülük gibi bir temele oturtmak zor bir iştir.Ki bence ödp muhalefetin birleşikliği konusunda çok yeterli değil.Yani ödp den bir sürü insanın partiden ayrıldığını ufuk uras tayfasınını(kesinlikle urası falan desteklemiyorum yanlış anlaşılmasın :D) nasıl tasfiye edildiğini biliyorum.bu konuda dev yol yöneticilerinin ödp yi kendi çiftlikerine dönüştürdükleri nancındayım.Zaten onun için ödp yi bıraktım yoksa her zaman desteklerdim.Yani parti programı leninist hiç bir ilke içermemekteyken partinin işleyişi bunun tam tersini nasıl yansıtıyor kafam almamakta.Fatsa deneyimi diye diye söylüyoruz ama ileriye bir adım atmış değiliz.Bu konuda KÖH çok daha ileride bizden ve özerklik sisteminin komünal sistemi güzel yerleştirmekte bence büyük bir öz eleştiri lazım türkiye soluna ve ödp ye.Artık yöneticiler de perniçekçilik yapmayıp biraz köşeye çekileseler iyi olur derim ben :D
 
#7
Haklısın.. Sadece Ödp ye değil , Türkiye Solunun büyük bir kendine öz eleştiri yapması gerekiyor .. :)
Ama benim yinede Birleşik Muhalefete umudum var :))
 
Son düzenleme:
#8
Peki sosyalist5252 kardeş sana bir sorum olacak*
bu ödp hala özgürlükçü sosyalizmi savunmakta mıdır.Heralde ödp de veyat gençlik muhalefetinde çalışan biirisisin bu ödp hala eskisi gibi leninist bir parti midir yoksa idelojisi değiştirdi mi.açıklartsan sevinirim çünkü ödp li leninist ve stalinist bile gördüğüm oldu.Senden duyayım bi de
 
Üst