Okmeydanı'ndaki Maskeli ve Silahlı ''Milisler''

• Konbuyu başlatan denizheval
  • Başlangıç tarihi
D

denizheval

At izini İt izine karıştırmadan bazı sorusal tesbitlerde bulunmak istiyorum.

-Ne olduda Mahallelerde artık Maskeli ve Silahlı olarak ''Mahalle Asayişi'' sağlanılmaya başlandı?
-Cenazelere Pompalı Silahla katılmak mevcut Kitleye karşı işlenilen bir Suç değilmidir?
-Genel olarak hayatın normal olarak aktığı yerlerde durduk yere Silahlı gövde gösterisi yapılmasının arkasında ki amaç nedir?
-Legalliğin ve meşruluğun İllegal kanala yönlendirilmesiyle ne amaçlanıyor?

Birşeyin altını özellikle çizmek istiyorum.
Konuyu MASKE ve MASKELİLER ebatına indirip 'siz ve diğerleride Maske takıyor' ile işin içinden çikılamaz. Konumuz Silahlı Milis Pozlarıdır.. PASS bu yolumu göstermiş? Bu yol kimin yolu? Ne oldu ve ne değiştide DHKC koruyamayacağı kitlelerin önünde/arasında/arkasında Silah ile neyi yemliyor?

Gereksiz ve Provokatif bu Maskeli ve Silahlı Şovun arkasında hangi akıl ve hangi Plan yatıyor?

Altan Tan'a Maske eksenli saldıran Türk Milliyetçisi ''Sol'' bazı çevreler Silah realitesini işleyemezler, Okmeydanında Silah demek Provokasyon demektir.
Çokmu savaşçısın? Git Eylem yap, git Halk Düşmanını indir, helal olsun diyelim. Halkı tehlikeye sokmak, hedef haline getirmek sorumsuzluktur ve Devletin Katliam planlarına zemin sunmak, davetiye çıkarmaktır.

Halkı tehlikeye sokmak, hedef haline getirmek sorumsuzluktur

Çok doğru söyledin dostum. Nedense gayrimüslüm yurttaşlarımızın
öldürülmesinden son bir yıldır toplumsal olaylarda Alevi gençlerinin
bilinçli olarak vurulmasına, bu yüzü maskeli silahlı milislerin eylemlerine
kadar her şeyi tek bir merkezin planladığı düşüncesini kafamdan
atamıyorum.

D

denizheval

Halkı tehlikeye sokmak, hedef haline getirmek sorumsuzluktur

Çok doğru söyledin dostum. Nedense gayrimüslüm yurttaşlarımızın
öldürülmesinden son bir yıldır toplumsal olaylarda Alevi gençlerinin
bilinçli olarak vurulmasına, bu yüzü maskeli silahlı milislerin eylemlerine
kadar her şeyi tek bir merkezin planladığı düşüncesini kafamdan
atamıyorum.
''son bir yıldır toplumsal olaylarda Alevi gençlerinin bilinçli olarak vurulması''...

Alevi bireylerin özellikle seçilmiş olabileceğini düşünmemek gerekir. Kurduğun cümlede sorunun veya Teorinin cevabı veya anti-tezi zaten mevcut şeyhül insan dost. Toplumsal Başkaldırı ve Direnişlerde Alevi kimliğine sahip gençlerin siperlerin en ön saflarında durması doğanın tabiatında ve Alevi Toplumunun dokusunda ve varolma nedenlerinde var.

Burada ele alınması gereken esas konu bir yapılanmanın gereksiz olduğu süphesiz olan SİLAH ile gövde gösterisi yapması... ve de arkasında yatan neden ve niçinler? Bu zamana kadar görülmemiş bir durumla karşı karşıyayız. Kimin eli kimin cebinde belli değil?!

Nedense gayrimüslüm yurttaşlarımızın öldürülmesinden son bir yıldır toplumsal olaylarda Alevi gençlerinin bilinçli olarak vurulmasına, bu yüzü maskeli silahlı milislerin eylemlerine kadar her şeyi tek bir merkezin planladığı düşüncesini kafamdan atamıyorum.
şeyhül-insan.. tespitine itiraz anlamında yazmıyorum..ama bu tür yüksek sesle düşüncelerin ortaya sunulması sırasında veriler ve açıklamalar gereklidir..

bence.... hıristiyanların katli ayrı bir konu ve merkez işi.. alevi gençlerin vurulması yine ayrı.. çünkü aynı şekilde alevi olmayan kürt ve başkaca gençleri de vuruyorlar..

bence olay
1- ok meydanı gibi türkiyesolunun radikal muhalefetin etkin olduğu ve alanlarla ilgili bu alanlarda haliyle alevi kürt gençleri ile dolu.. bununla beraber maskeli poz vermeler ve bazı nasyonalist hareket gençlerinin katledilmesi de bağlantılıdır..

amaç.; var olan radikal görünen ama bir etkinliği olmayan bazı hareketlere var olma olanağı sağlanırken., barış sürecine de olumsuz etki yapsın isteniliyor.. nasyonalist genç ölümleri de nasyonalizmin sol içinde meşrulaşmasına hizmet ediyor.. evet bu merkez aynıdır..

2- hıristiyan katliamları ise başkadır.. baskı ile ürkütme ve toplumsal muhalefet içinden kaçırtma amaçlıdır..

ayrıca bu tek merkez nedir? hangi küresel konsept uzantısıdır açıklarsan daha net anlayabilirim..

maskeli pozlara gelince..
bu konuda denizheval doğru zeminde yaklaşmış..
1- poz verenlerin çizgisi zeminlerinde yanlış.. suni denge kırıldı da silahlı halk cepheleri kuruldu.. halk silahlandı mı? anımsarsanız bir de silah getirin traji-komik bir çağrı vardı..

2- öncelikle bu pozları verenler kadro ise çok vahimdir.. ne çizgiye(şehir gerillası) uyar ne illegaliteye.. sempatizan ise.. dediğim gibi suni denge-öncü savaşı aşaması ve cephe çizgisine aykırı..

kürdistanda kürt halk direnişi biliniyor.. şu aşamada halk silahsız ama gerilla gibi hareket ediyor.. bunun batıda geliştiğini düşünün.. gezideki aktif kitlenin örgütlü ve sürekli olduğunu düşünün.. işte bu maskeli pozlar ile bazı hareketler bu gelişmenin önünde set oluyor..
tv de olurdu.. arkadaşlar kağıtdan teyyare yapacağız der.. başlar ve ekler işte yapılmışı var.. yahu nasıl yapıldı diyemezsin.. yapılmışı var..
yani halk meclislerine ve halk savunma güçlerine gerek yok.. "yapılmışı var".. üstelik silahlısı!! var..

aynı azamanda yürüyüş dergisi ve muadilleri ateşe başlar.. işbirlikçi kürt milliyetçileri hdk/hdp ile solu sisteme çekmek istiyor.. oysa yapılmışı var :D

Evet biraz daha açmak gerekirse, ortak
özellikler çok fazla. Öncelikle mevcut
durumda silahlı mücadele yürütmeyen
kesimlerin hedef haline getirilmesi, böylece
bunların da radikalleştirilmesi güdülüyor.
Örgütlülüğüyle sistemi tehdit etmeyen
Hıristiyan, Alevi gibi kesimler silahlı saldırıyla
sınanacak, üstelik bunu polis zoru, AKP
zoru gibi gösterip tepkiler hükümete
yöneltilecek.

Kasımpaşa 1453 olayında Burakcan'ı
hedef alan namlu da yine bu minvalde
aynı güçlerin işi. Dediğin gibi bu da
nasyonalistlerin radikalleştirilmesi.
MHP, oyunu en iyi görenlerden bir tanesi.
Sürekli itidal çağrısı yapıyor, teşkilatını
tutuyor. MHP bu oyunu gördü.

hıristiyan katliamları ise başkadır. baskı ile ürkütme ve toplumsal muhalefet içinden kaçırtma amaçlıdır

Değerli dostum ben Türkiye'de gayrimüslimlerin
zaten toplumsal muhalefette yer aldığını
düşünmüyorum.

son yazdıklarında geçen analiz-tespitlerine pek itirazım yok.. olabilir.. yani buda bir görüştür ama sorular ve yanıtlar ister..

ortada.. gerilla savaşını denge aşamasında tutmayı becermiş., kürt halk özgürlük mücadelesini "sınır aşan" konumuna getirebilmiş bir güç varken., sistem bir de buna ek olarak batıyı bu formata itemez.. bunu geçmişe bakarak., yaşanmışlıklar ve sonuçlara bakarak iddia ediyorum..

82 fkbdc sürecini dy sayesinde başlamadan tasfiye etti.. aynı zamanda özal affı ile içerde bitirilmişleri(yada zımmen anlaşmışları) dışarıya saldı..

1988-95 arasında tkp-ml ve ds üzerine yoğunlaştı yargısız infaz dahil ., içerden kontra müdahalelerle hırpaladı., parçaladı.. ardından içerdekileri "radikal" eylemlere iteledi kadro kaybı yaşattı.. aynı süreç içinde diğerlerinin legal alanda örgütlenmesinin yolunu açtı..
bu arada her iki kanalın(radikal ve legal) kürt özgürlük mücadelesi ile ortaklaşmaması için her yolu ve aracı işletti..

örneğin.; ds/dhkp tarihini dikkatli inceleyen görür.. en radikal görünen bu hareket., pkk savaşırken., durmakta.. ateş kes dönemlerinde ise bir iki manşet eylemi yapmaktadır.. ben buna sistem kontrollü radikalizm!! diyorum..

şu aşamada olan da budur.. yoksa türkiyesolunu radikalizme iten yoktur.. radikal kesilenlerin argümanlarına ve hedeflerine bakarsak., kendi dışındaki türkiyesolu hareketlere fazla laf etmezken., pkk hedefdedir..

çözüm süreci sadece kürtler içindir.. uzlaştılar işbirliğine girdiler ama emekçiler-aleviler-devrimciler ezilecek bunu da kürt barışı sayesinde başaracaklar..
deformasyon konsept budur..
mhp sokaktan çekiliyor.. çünkü sokakta olursa sol muhalefetin formatı düzelir.. ama kürt mhp'si devrededir..

mhp sokaktan çekiliyor.. çünkü sokakta olursa sol muhalefetin formatı düzelir.. ama kürt mhp'si devrededir..

Dostum Kürt MHP'sinden kastın Hüda-Par
mıdır? Sence ciddi bir tehdit mi şu anda,
yoksa başarısız olup fişi çekilecek bir tayfa
mıdır?

Dostum Kürt MHP'sinden kastın Hüda-Par
mıdır? Sence ciddi bir tehdit mi şu anda,
yoksa başarısız olup fişi çekilecek bir tayfa
mıdır?
sadece hüda-par değil., batıdaki çetelerin çoğu da kürt gençleri ve reislerinden oluşuyor.. hüda-par başarılı olur-olmaz ayrı bir konu.. bana göre olamaz ama oyalar., hırpalar ve bazı provakasyonlarda malzeme olur.. demek istediğim buydu..

At izini İt izine karıştırmadan bazı sorusal tesbitlerde bulunmak istiyorum.

-Ne olduda Mahallelerde artık Maskeli ve Silahlı olarak ''Mahalle Asayişi'' sağlanılmaya başlandı?
-Cenazelere Pompalı Silahla katılmak mevcut Kitleye karşı işlenilen bir Suç değilmidir?
-Genel olarak hayatın normal olarak aktığı yerlerde durduk yere Silahlı gövde gösterisi yapılmasının arkasında ki amaç nedir?
-Legalliğin ve meşruluğun İllegal kanala yönlendirilmesiyle ne amaçlanıyor?

Birşeyin altını özellikle çizmek istiyorum.
Konuyu MASKE ve MASKELİLER ebatına indirip 'siz ve diğerleride Maske takıyor' ile işin içinden çikılamaz. Konumuz Silahlı Milis Pozlarıdır.. PASS bu yolumu göstermiş? Bu yol kimin yolu? Ne oldu ve ne değiştide DHKC koruyamayacağı kitlelerin önünde/arasında/arkasında Silah ile neyi yemliyor?

Gereksiz ve Provokatif bu Maskeli ve Silahlı Şovun arkasında hangi akıl ve hangi Plan yatıyor?

Altan Tan'a Maske eksenli saldıran Türk Milliyetçisi ''Sol'' bazı çevreler Silah realitesini işleyemezler, Okmeydanında Silah demek Provokasyon demektir.
Çokmu savaşçısın? Git Eylem yap, git Halk Düşmanını indir, helal olsun diyelim. Halkı tehlikeye sokmak, hedef haline getirmek sorumsuzluktur ve Devletin Katliam planlarına zemin sunmak, davetiye çıkarmaktır.
Sabancıyı indirdiler yıllar önce nihat erimi indirdiler sürekli indiremiyorlar oligarşinin üyelerini indirmek o kadar kolay değil. Eylemlerinde bir süreklilik yok ama tutarlılık var şimdi de milisliği deniyorlar gene de sosyalizmi en iyi temsil eden yapı (ideolojik anlamda) hataları olabilir ama (bence en büyük hataları legal bir parti kurmamaları) gene de fazla bir eleştiriyi haketmiyorlar.

Sabancıyı indirdiler yıllar önce nihat erimi indirdiler sürekli indiremiyorlar oligarşinin üyelerini indirmek o kadar kolay değil. Eylemlerinde bir süreklilik yok ama tutarlılık var şimdi de milisliği deniyorlar gene de sosyalizmi en iyi temsil eden yapı (ideolojik anlamda) hataları olabilir ama (bence en büyük hataları legal bir parti kurmamaları) gene de fazla bir eleştiriyi haketmiyorlar.
denizheval'in yazısındaki bir vurguya göre yanıt vermişsin.. ama konu kimleri "indirdiler" kimleri "indirmediler" değil ki...
süreklilik konusu ise çok farklı.. bana göre., süreklilik.; "indirme" sayısı ile ölçülmez.. genel politik süreç içinde yaratılan ve ilerletilen kendi politik sürecin ile ilgilidir..

bir kaç sorgulama örneği sunayım.. değerlendir..
- nihat erim eylemi bir pass eylemidir.. oysa o dönem konu olan hareket., parti değildi., ama pass sürecine uygun eylem yapıyordu.. bu tartışılıyor mu?
- nihat erim eylemi üzerinden yıllar geçti.. o eylemi yapan hareket o aşamadan ilerde mi? geride mi?
ilerde!! şimdi parti oldu.. geride... o dönemdeki örgüt-mücadele ve eylem tarzına bakıldığında geride..
yani... şimdi pass sürecinin hangi aşamasında olması gerekirdi..

- sabancı eylemi şehir gerillası aşamasına denk düşer.. 1996 da yapıldığına göre ve hareket 1994 de parti ise., pass sürecini başlatmış demektir.. 1996 sabancı eylemi de bu anlamda bir aşamasına denk düşer.. yıl 2014 şimdi hangi aşamada ki.. ne "indirsin".. sence..!!!!!

sen.. dhkp'yi kendine göre kendisi olarak tanımlayamazsın.. ama bana göre aslında budur diyebilirsin..
Eylemlerinde bir süreklilik yok ama tutarlılık var şimdi de milisliği deniyorlar
milislik..!! dhkp çizgisinde bu aşamada yoktur.. çok daha ilerki aşamalara denk düşer.. sen milisliği deniyorlar diyemezsin.. yaptıkları buna denk düşüyor diyebilirisn.. kendileri bunu ifade yada ima ediyorsa., otursunlar thkp çizgisi eleştirisi yapsınlar..

legal bir parti kurmak da yoktur.. sen olsa iyi olur şeklinde çıkarsama yapabilirsin..
dhkp'yi .. sosyalizmi en iyi temsil eden yapı (ideolojik anlamda) diyerek tanımlamışsın.. ama ideolojisinde olmayan şeyleri de yüklüyorsun.. sosyalizmin ideolojik tanımının litaratürde adı bellidir.. "izm" olarak geçer.. hareket olarak değil.. dhkp.; m-l çizgisini en iyi temsil ediyor diyebilirsin.. çünkü., kimilerine göre sosyalizmi en iyi-doğru temsil eden ideoloji m-l çizgisidir.. ama hangi hareket en iyi-doğru m-l'dir o ayrı..

ayrıca.. burada eleştiriler genelde en iyi m-l'midir? değil mi? dir üzerinde yürümüyor.. politik dili-pratiği ve yaşamdaki duruşu ile eleştiriliyor..

Doğru zaten öznel bir yorum yaptım ideolojilerindeki halkların kardeşliği teması, oligarşi vurgusu, emperyalizm karşıtlığı benim hoşuma giden yönleri bazılarınca süslü demogojik bulunan dilleri benim hoşuma gidiyor o dil de doğruluk buluyorum. Parti kurmaları ise benim içimden geçen bir temenniden öte bir şey değil.