On binlerce emekçi greve gitti

#1
Türkiye ve Kürdistan’da KESK ve DİSK'in aldığı, grev kararı doğrultusunda onlarce il ve ilçede bugün grev vardı. Türk –iş ve Kamu –Sen’in destek vermediği grevde, binlerce emekçi iş bırakarak, AKP pükümeti protesto edildi.

Türkiye’nin dört bir tarafından yapılan greve katılan emekçiler, yaptıkları eylemlerde, hükümete "Güvenceli iş ve güvenceli, demokratik yaşam istiyoruz" çağrısı yaptı. Bölge illerinde yapılan eylemlerde ise emekçiler, bölgede süren operasyonların durdurulmasını isterken, katledilen Şersan Kurt’un katillerinin bulunmasını istedi.

Ankara’daki emekçiler, sabahın erken saatlerinden itibaren sokaklara döküldü. Türk-İş ve Kamu-Sen gibi konfederasyonların geri çekilmesine rağmen KESK ve DİSK'in aldığı karara uyan emekçiler, kentin çeşitli noktalarından başlayarak, Ziya Gökalp Caddesi'ne geldi. Eğitim Sen korteji ise YKM önünde polisin müdahalesine maruz kaldı. Polis grubun Ziya Gökalp Caddesine gidişleri için Kızılay'dan geçmelerine izin vermezken grup, İzmir Caddesinden Türk-İş Genel Merkezi önüne gitti. Orada Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun istifasını isteyen grup, daha sonra Ziya Gökalp Caddesi'nde bekleyen kitleye dahil oldu. BTS ise Ankara Tren Garı'ndan mitingin yapılacağı alana yürüdü. SES, Ankara Tabip Odası, Dev Sağlık-İş'e bağlı sağlık emekçileri ise İbn-i Sina Hastanesi'nden Ziya Gökalp Caddesi'ne yürüdü. Sağlıkçıların yürüyüşüne ise sadece Ankara Tıp ve Hacettepe Hastanesinde çalışan emekçilerin katılması dikkat çekti. Bütün iş kollarının alana gelmesinin ardından 1 dakikalık saygı duruşu ile miting başladı. Mitinge BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, BDP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, BDP Eşbaşkan Yardımcısı Hatice Çoban, KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun'un yanı sıra KESK ve DİSK'e bağlı sendikalar ile siyasi partiler katıldı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı mitingde sık sık "Sendika ağası istemiyoruz", "TEKEL'i satanı bizde satarız" sloganları atıldı. Mitingde konuşma yapan KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek ise, grizu patlamalarını kader gibi göstermek isteyen zihniyete itirazları olduğunu belirterek, "22 Şubat'ta işsizliğe, güvencesizliğe, örgütsüzlüğe boyun eğmeyeceğiz demiştik. Sözümüzün arkasındayız, bu irademizi bir kez daha göstermek için bugün grev yapıyoruz" dedi.

ÇELEBİ ERDOĞAN’A YÜKLENDİ

İstanbul'da ise dört konfederasyonunun kararı sonucu emekçiler sokaktaydı. Sabahır erken saatlerinde çeşitli merkezlerde toplanan binlerce emekçi, AKP hükümetini eleştiren pankart ve dövizler açtı. KESK üyesi binlerce emekçi Anadolu yakasında Sirkeci Garı, Avrupa yakasında ise Çapa Tıp Fakültesi önünde bir araya geldi. "39 maden işçisini kaybettik, Türkiye işçi sınıfının başı sağolsun” pankartını taşıyan KESK'liler iki koldan Beyazıt Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. KESK'in yürüyüşüne BDP, ESP, EMEP, SDP, ÖDP, Halkevleri gibi siyasi parti ve sivil toplum örgütleri de destek verdi. Yürüyüşe KESK Genel Başkanı Sami Evren, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı da katıldı. Burada bir konuşma KESK Genel Başkanı Evren, 81 ilde direndiklerini ve akşama kadar hizmet üretmeyeceklerini söyledi. KESK'in masa başında değil, sokakta mücadele ile kurulduğunu belirten Evren, "Mücadelemiz sokakta sürecek. Her yerde zulüm eden AKP'ye karşı direnişimiz sürecek” diye konuştu. DİSK'e bağlı sendikalara üye emekçiler ise Kadıköy, Kartal, Şişli ve Ambarlı'da basın açıklaması yaptı. Burada bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, geçtiğimiz hafta madende meydana gelen patlamada göçük altında kalarak hayatını kaybeden 30 işçiyi anarak başladı. Erdoğan’ı hedef alan Çelebi konuşmasının devamında şunları söyledi:” "Buradan soruyorum bu utancı nasıl kaldırıyorsun Sayın Başbakan?" AKM önünde bir araya gelen aralarında Türk-iş'e bağlı sendikaların İstanbul şubeleri, çeşitli demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin bulunduğu yaklaşık bin kişi Türk-iş 1. Bölge Temsilciliğine yürüdü.

İzmir’de de, Basmane Meydanı'nda bir araya gelen yaklaşık 10 bin DİSK, KESK ve TMMOB üyesi emekçi, konfederasyonların genel eylem çağrısı kapsamında bir günlük genel grev başlatarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) önüne yürüyüş düzenledi. Eyleme BDP, EMEP, SDP, ÖDP, ESP, Halkevleri, TEKEL ve KENT A.Ş işçileri, Genç Sen gibi çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu destek verdi. "İş cinayetlerine, taşeron sistemine, esnek ve sözleşmeli çalışmaya hayır!" pankartı açan işçiler yolu trafiğe kapatarak, Konak'ta bulunan İBB önüne kadar yürüdü. İBB önünde yürüyüşlerini sonlandıran emekçiler adına açıklamayı DİSK Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Cafer Konca okudu. Başta 4-B ve 4-C olmak üzere güvencesiz, kuralsız, esnek ve sözleşmeli tüm istihdam uygulamalarından vazgeçilmesi ve taşeron sisteminin derhal kaldırılmasını isteyen Konca, işçilerin, emekçilerin örgütlemeleri önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istedi. KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası üyeleri, sabah 6.30 sularında tren seferlerini durdurmak istemesi üzerine polis ile işçiler, arasında kısa süreli arbede yaşandı.

DİYARBAKIR’DA ‘FAŞİZME GEÇİT YOK ‘PANKARTI

Diyarbakır’da ise BES üyesi onlarca kişi, sabahın erken saatlerinde Diyarbakır Sosyal Sigortalar Müdürlüğü önünde bir araya geldi. "Parasız eğitim, parasız sağlık" yazılı önlükler giyen onlarca kişi, saatlerce davul zurna eşliğinde halay çekti. Ardından, Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, katılan binlerce öğretmen, "Emeğimize tecavüz ettirmeyeceğiz" pankartı ve üzerinde "Faşizme geçit yok" yazılı olan geçtiğimiz günlerde Muğla'da öldürülen Şerzan Kurt'un fotoğrafını açtı.

Ardından, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan kısa bir konuşma yaptı. Karahan, ülkedeki sorunların rahat koltuklarda oturarak çözülemeyeceğini kaydederek, "Eğer ki ülkedeki sorunları çözmek istiyorsanız, halk için çalışmalıyı" dedi. Konuşmanın ardından öğretmenler şarkı eşliğinde bir süre halay çektikten sonra, Dağkapı Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yolda polislerin geniş güvenlik önlemleri alması ve her köşeye onlarca çevik kuvvet polisinin konuşlandırılması dikkat çekti. Alana gelen öğretmenler, alanda bekleyen KESK'e bağlı sendika üyeleri ile birleşti. Burada, emekçiler adına konuşan KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sait Baran, kendilerinin sokaklarında milliyetçi çetelerin insan öldürdüğü bir ülke istemediklerini söyledi. Konuşmanın ardından, on binlerce emekçi, davul zurna ve "Bêyî Serokê Kurdan aştî çênabe" şarkısı eşliğinde halay çekti.

HER YERDE EYLEM VARDI

Urfa’da da Ali Şelli Parkı'nda bir araya gelen binin üzerinde KESK bileşeni sendika üyeleri, Atatürk Bulvarı'nda yürümek isteyince emniyet birimleri ile aralarında kısa süreli gerginlik yaşandı. Mardin'in Yenişehir taksi durağında yapılan eylemde de, AKP protesto edildi.

Batman'da KESK ve DİSK bileşenleri tarafından 4 koldan yürüyüş yapıldı. Diyarbakır Caddesi, Gülistan ve SSK Caddesinde oluşturulan yürüyüş kollunda, Muğla'da ülkücü ve polislerin saldırısı sonucu yaşamını yitiren Şerzan Kurt anıldı. Dersim de emekçiler sokaklara dökülerek, AKP Hükümetini protesto etti. Hatay ve Van’da ise bir günlük grev yaypıldı.

Adana’da da, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Balcalı Hastanesi Poliklinikler önünde bir araya gelen Dev-Sağlık İş, SES Adana Şubesi ve Eğitim Sen üyeleri, burada bir saat boyunca sloganlar attı. Emekçiler, Türkiye ve Kürdistan’ın birçok il ve ilçelerinde düzenledikleri eylemlerle, AKP hükümetini protesto etti.

ANF NEWS AGENCY
 
Üst