Operasyonlar Türkiye’yi 50 yıl geriye götürdü

#1
Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik 1983’ten bu yana 25 sınır ötesi operasyon düzenleyen Türkiye, hiçbir operasyondan sonuç alamadı. Başbakan Tayip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından başlatılan hava harekatı ile 26. sınır ötesi operasyonu da yapıldı. Operasyonların, yaşanan can kayıpları, milyarlarca TL’lik harcama ile Türkiye’yi 50 yıl gerilettiği belirtiliyor.

Türkiye, 1983 yılından bu yana PKK’ye yönelik 26 sınır ötesi operasyon düzenledi. Başta insan yaşamına olmak üzere; ekonomi, eğitim, sağlık ve çevreye büyük zararlar vererek, Türkiye’nin kalkınmasını 50 yıl geriye götüren sınır ötesi operasyonların sonuçları ortadayken AKP, en son 2007 yılında tezkere verdiği sınır ötesi operasyonda yaşanan can kayıpları ve milyonlarca TL’lik kayba rağmen, 26. sınır ötesi operasyonu başlatma kararı aldı.

Türkiye, ilk askeri operasyonu 1983’te düzenlendi. 7 bin dolayında asker, 5 kilometre kadar sınır içine girdi. Bunu 1984 Ekimde 2’nci, 12 Ağustos 1986’da ise 3’üncü operasyon izledi. Genelde 5-15 bin arası askerle yapılan operasyonların en kapsamlısı 1995 yılında gerçekleştirilen “Balyoz Operasyonu” oldu. Bu operasyona hava desteği altında 35 bin asker katıldı. Operasyonda bir gün içinde 113 askerin hayatını kaybetmesinin ardından geri çekilme yaşandı. İki yıl sonra bu defa 20 bin askerle “Çekiç Operasyonu” yapıldı. 1998’de de, 15 bin askerle “Murat Operasyonu” gerçekleştirildi. Bir yıl sonra 1999’da ise tekrar hava ağırlıklı “Sandviç Operasyonu” yapıldı. 35 bin askerin katıldığı “Çelik Operasyonu”nda da beklenilen sonuç alınamadı. 24 yılda yapılan 24 operasyonda ne PKK ortadan kaldırılabildi ne de Kürt sorununun çözümünde devlet bir adım atabildi.

AKP’NİN İLK OPERASYONU 2008’DE

5 Kasım 2007’de Başbakan Erdoğan’ın ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmenin ardından sınır ötesi operasyon hazırlıkları başladı. Şubat 2008’de başlayan operasyonda Federal Kürdistan Bölgesi’ne 93 kez top atışı olmak üzere toplam 163 saldırı düzenlendi. Bu operasyonda ilk kez ABD’ye ait insansız hava uçakları kullanıldı. Operasyonda 129 asker, 12 HPG’li yaşamını yitirdi. 2008 operasyonunda özellikle Kandil bölgesinde Mereto, Kalatuka, Lewcê, Balakatî gibi yerler hedef alındı. Saldırılar sonucu 2 sivil yaşamını yitirirken, 30’dan fazla kişi yaralandı. 15’in üzerinde köy hasar gördüğü operasyonda 2 bine yakın kişi mağdur oldu, okul ve hastaneler yıkıldı.

Federal Kürdistan yetkilileri tarafından Türk savaş uçaklarının 6 Temmuzda Zaxo kenti kırsalını misket bombasıyla bombaladığı duyuruldu. Misket bombasının patlaması sonucu bir köylünün yaralandığı ve aynı köyde patlamamış 5 misket bombasının bulunduğu açıklandı. 15 Ağustosta misket bombalarının kullanıldığı belgelendi. Bombardımanda Baver Ömer isimli bir çoban yaralandı, çok sayıda koyun da telef oldu. KDP kaynakları Türk ordusunun 27 Ağustosta yine Zaxo kırsalında bu kez napalm bombası kullandığını açıkladı. Türkiye 9 Eylülde Zaxo kenti kırsalını misket bombalarıyla bombaladı, bombardımanda biri çocuk 4 kişi yaralandı. Bombardımanda, baskılar sonucu Şırnak’ın Uludere ilçesinden bölgeye göç etmiş olan Şen ailesinin 4 yaşındaki çocukları Xebat Şen yaşamını yitirirken, 15 yaşındaki Nahile Şen ise yaralandı. (Diyarbakır\DİHA)


--------------------------------------------------------------------------------

EKONOMİ ALT ÜST OLUYOR

Sınır ötesi operasyonun gündeme gelmesi gözleri yine ekonomiye çevirdi. Konuya ilişkin “Doğu ve Güneydoğu’da Yoksullaşma ve Çözüm: Barış” başlığıyla bir araştırma yapan İktisatçı Mustafa Sönmez, savaşa nasıl milyonlarca TL akıtıldığını gözler önüne serdi. Araştırmada gerilemenin nedeni şöyle açıklanıyor: “2006 yılı bütçesinde bölge illerine yapılan harcamaların yüzde 18’inin “kamu düzeni ve güvenlik”, yüzde 11’nin de “savunma” olmak üzere toplam yüzde 29’unun “asker-polis harcaması” olduğu, bu oranın Türkiye ortalamasında ise yüzde 13 düzeyinde bulunduğu tespit edildi. Sınır ötesi tartışmaları ile birlikte Türkiye genelinde 2006 yılı bütçe harcamaları payına bakıldığında, savunma payı yüzde 7, güvenlik hizmetlerinin payı ise yüzde 6. Raporda, “Asker-polis harcamaları” diye de adlandırılabilecek savunma ve güvenlik harcamaları bazı illerde daha da yüksek. Bu oran Tunceli’de yüzde 64 seviyesine çıkıyor. Diyarbakır’a 2006’da yapılan bütçe harcamalarının, asker-polis harcamaları payı yüzde 30’u bulurken, Hakkari’de bu oran yüzde 43 oldu.”

Alıntıdır
 
Üst