PKK'de herkes bir psikolog

Kürkçü: Evet. Sizde ben şunu çok görüyorum; Kadrolarla ilişkide, hatta politik yaklaşımda, açıklamada, örgütlemede hiç şimdiye kadar görmediğim kadar çok psikoanalitik yaklaşım görüyorum. Ben bunu sosyalist hareket tarihinde ilk kez bu kadar, belki adını koyamadım ama bu kadar yoğunlukla kullanıldığına ilk kez tanık oluyorum.

-Öcalan: Tespitiniz doğru. Beni buna mecbur eden olaylar var. Kaba sosyalizm, reel sosyalizmin de çözülüşü ortaya çıktıktan sonra biraz daha gerçeği anladım. Stalin'in de başına gelen hazindir. Bir Kruşçev, kendi döneminin MK üyesidir ve kendisini gizlemiştir. Birçok eski Bolçevik vardı ve bunlar rahatlıkla birlikte yol alabilecek kişiliklerdi, muazzam tasfiye gelişti ve ardından sosyalizmin başına gelenler belli, Sovyet deneyimi çözüldü.

Mutlaka bazı sonuçlar çıkarmam gerekirdi. Çünkü Stalin kültü de biraz bizim toplumların kültüdür değilmi? Ha Gürcistan, ha Kürdistan, iç içe. Ha papaz okuluna giden o, ha köyde cami imamının kuyruğuna takılmış olan ben. Çok az fark vardır. Bunları görmüyor değilim. Bu konuda denemeler de oldu. Çünkü bizde kendini gizleyen kişilikler 40 tane Kruşçev eder. 'Vay senmisin başkaldıran, hemen başını vuralım' diye bir mantığım yok; zaten böyle bir mantıkla da iş bitmez.

Sizin söylediğiniz psikoanaliz yöntemimize ben çözümleme diyorum. Bu terim bizde çok meşhurdur ve herkes ezberlemiştir. Herkes bir psikolog olmuş. İstersen şu küçük Agit'i konuştur, seni derhal çözümlemeye tabi tutar, bir psikolog. Bu da PKK'de bir olay.

Sıradan bir çoban bile sana şakır şakır Freud'u konuşturur. Ağzı laf edemeyen bir köylü kızı gelir, senin özelliklerini sıralar, tam bir psikolog. Bu, PKK'de artık bir yöntem olarak işleniyor. Faydaları var, belki zararlarıda oluyor olabilir, ama başka çaremiz yoktu.

Psikoloji, sosyoloji hep toplumsal dönemlere denk gelen bilimlerdir. Bizde bunların hepsi iç içe. Bu bilimleri birden bire siyaset bilimine uygulayacaksın. Sosyoloji ve psikolojiyi tarih bilincine uygulayacaksın. Din ortamı var. Din psikolojisini anlayacaksın, yapamazsan toplumu tahlil edemezsin.

Bu yetmiyor, sert bir baskı ortamı söz konusu olduğu için hepsini çözümleyeceksin, alternatif olacaksın. Alternatif olmazsan, örgüt 40'a parçalanacak, lime lime olup gidecek.

Türkiye solunun durumuna gelirken bunun etkisini biraz çözümlemeye çalışacağız. Türkiye solunun çözümleme yeteneği yok ve orada fazla derinleşmedi.

Mahir'in durumuna biraz geleyim. Mahir; çok düz, gözükara gitmek isteyen bir konumda. Bazıları yetmedi. Yetmediği için çok sert tavır koydu. 'şöyle ihanete uğradık' dedi. Ona tepki olarak daha yoğun bir eylemliliğe yöneldi, sonuç kendisinin kaybetmesidir. Bende bu böyle olmadı, istersen buna akıllılık de, istersen öngörü de, bu sorunların böyle çözümlenmeyeceğini farkettim. Sabır, inat ve keskinlik kadar, derinliğe önem verdim.

Yüzeysel kalabalık yerine incelik dedim. Yıllarca kendi kendimi eğitime tabi tuttum. Sonuç, al sana önderlik gerçeği, al sana militan gerçeği, al sana katılım gerçeği ve al sana demokrasi. Herkes ne istiyorsa ve ne yapabilecekse ona göre bir meşguliyet.

Örneğin Ankara'da bir Kürt politikasına ilişkin bir politik ortam belirdi, al sana bir parti, yazmak mı istiyorlar, al sana istediğin kadar olanak, her türlü kişi gelsin. Böyle olunca da gelişime yol açılır, çünkü yapılan makuldur. PKK'de askerlik mi yapmak istiyorsun, al sana komutanlık. Şimdi de söylüyorum, isteyen tugay komutanlığı, isteyen takım komutanlığı, isteyen savaşçı olur. Hepsi için bir yer vardır, açmışız kademeleri, mevkileri. Ama diğer yandan tedbiri de elden bırakmıyorum, çalışacaksın!

Bana göre sosyalist ilkeye göre, demokrasi ilkesine göre katılım olmadan, çalışma olmadan kimse herhangi bir çıkar bekleyemez. Bu konuda çok sistemli bir dayatmam var. Bu da sosyalist ilkelerin için için harekete özümsetilmesidir. Çalışmayana ekmek yok!

Bütün bunlar iç içe gelişince karmaşıklık oluyor ve o olay gelişiyor. Washington'da ki bir profesörden tut, Hakkaride ki bir çobana kadar hepsini aynı tempoda yürütüyoruz..

Kaynak: DİRİLİŞ TAMAMLANDI SIRA KURTULUŞTA KİTABI