Qirej filminin galası Diyarbakır'da

#1
Qirej filminin galası Diyarbakır'da

Yönetmen Yusuf Çetin koruculuk sistemini anlattığı Qirej (Kir) adlı filmin galasını Diyarbakır'da yapmak için Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'den destek istedi. Talebi memnuniyetle karşılayan Baydemir, "Ser serê min, ser çawê min" diyerek galanın 27 Şubat'ta yapılacağını söyledi.DİYARBAKIR- Yönetmen Yusuf Çetin, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Baydemir, Çetin'i Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ve Sinema Birimi Koordinatörü Zeynel Doğan ile birlikte karşıladı.

Çetin, Türkiye'de asker ve polisten oluşan silahlı güçlere ek olarak koruculuk sisteminin oluşturulduğunu anımsatarak, filmin bu koruculuk sistemini deşifre etmek için çekildiğini söyledi. Resmi rakamlara göre 70 bin korucunun görev yaptığını ancak bu sayının daha fazla olduğunu düşündüğünü belirten Çetin, korucuların Türkiye'de yaşanan hak ihlallerine büyük katkısı olduğunu söyledi.

Yusuf Çetin, denetim altına alınamayan korucuların silah kaçakçılığı, uyuşturucu, taciz ve tecavüz gibi her türlü kirli işe bulaştığını belirterek, "Birçok insanımız korucu şiddetine dayanamayıp bulunduğu bölgeleri terk ettiler. Metropollere yerleştiler, oralarda sefaleti yaşıyorlar. Artık bu durumların bir anlamda halka ulaşması lazım diye düşündük. Gerçi halk biliyor da kulağını tıkıyor. Bunun için en doğru aracı kullanma fikri çıktı ortaya. Sinemada bu işi becermenin bir yolu var diye düşünüyorum" diye konuştu.

SİNEMA EN ÖNEMLİ KÖPRÜ

Sinemanın ulusal ve uluslararası anlamda en önemli köprü olduğunu ifade eden Çetin, "Köprüyü iyi kullanmak gerekiyordu. Bu doğrultuda yüreğini ortaya koyabilen arkadaşlarla birlikte yola çıktık. İnanıyorum ki seyreden herkesin güzel bir şey yapılmış diyebileceği bir film çıktı ortaya. Biraz kendimizi hedefe koyduk ama biz buna da açığız. Çok sert bir film oldu ama doğruların altını çok da kalın çizdik" dedi. Çetin 2 Mart'ta Beyoğlu Sineması'nda bir gala yapacaklarını duyurdu.

Filmin yüzde 60'ının Kürtçe olduğunu kaydeden Yusuf Çetin, "Bu filmi Kürtler için yaptıysak en azından en duyarlı kesimin yaşadığı Diyarbakır'da ilk galamızı yapmak istiyoruz. İnsanlarımız kendi sinemasına sahip çıkmalı diye düşünüyoruz. Belediyenin katkılarını bekliyoruz" dedi.

SANATIN DİLİYLE YARALAR SARILMALI

Osman Baydemir, Çetin'i hem sinema emekçisi, hem sendikacı hem de insan hakları savunuculuğu kimliğiyle tanıdığını söyleyerek kendisini Diyarbakır'da görmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Film için destek talebine Diyarbakırlıların "Ser serê min, ser çawê min (Başım gözüm üstüne)" sözüyle yanıt veren Baydemir, Diyarbakır'daki sinemaseverlerle birlikte filme ev sahipliği yapmaktan onur duyacaklarını söyledi. Baydemir şöyle konuştu: "Uzun süredir devam eden bir toplumsal yarayı sanatın diliyle eleştirmek, sanatın diliyle o yarayı deşmek ve yine sanatın diliyle o yarayı sarmak hepimizin ihtiyacıdır."

Cesaretinden dolayı Çetin'i kutlayan Baydemir, "Bugüne dek onlarca tiyatro oyununun, sinema senaryolarının üzerinde kurgulanması gereken sosyal yaraya neredeyse en ciddi neşteri siz vurdunuz" dedi.

'BARIŞA ULAŞMAK İÇİN SANAT AKTİFLEŞTİRİLMELİ'

Türkiye'de her ne kadar rolünü oynamasa da siyasetin oldukça aktif olduğunu anımsatan Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bence barışa ulaşmak için sanatı aktifleştirmek lazım. Eğer yeteri miktarda sanatçılarımız aktif olsaydı, yeteri miktarda sinema filmimiz oluşturulsaydı, romanlar yazılmış olsaydı, tiyatro oyunları oynanmış olsaydı belki de Türkiye toplumu Türküyle Kürdüyle, etnik kimlikleriyle belki de bu kadar büyük acıları yaşamazlardı."

ETHA
 
#2
'Qirej bu ülkede yaşananları anlatıyor'

Koruculuk sisteminin yarattığı trajediyi anlatan "Qirej" filminin yönetmenliğini yapan Yusuf Çetin, "Qirej filmi ile bu ülkede yaşananları anlatmaya çalıştık" dedi.Etkin Haber Ajansı / 28 Şubat 2011 Pazartesi, 13:22


DİYARBAKIR- Uzun yıllar oyuncu olarak filmlerde yer alan Yusuf Çetin'in yönetmenlik koltuğuna oturduğu ve koruculuk sistemini anlattığı ilk filmi Qirej’in (Kir) galası Yenişehir Sineması’nda yapıldı.

Galaya Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, filmin oyuncuları ve çok sayıda sinemasever katıldı.

Yusuf Çetin, “Qirej filmi ile bu ülkede yaşananları anlatmaya çalıştık. Birileri mutlaka doğruların altını çizmeli diye düşünüyoruz. Hayat hepimizi acıtıyor” dedi. Çetin, toplum üzerinde büyük oyunlar oynandığını ifade ederek şöyle konuştu: “Üzerimizde çok kirli oyunlar oynanıyor; Kadınlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın üzerinde, insanlığın üzerinde oynanan oyunları boşa çıkarmalıyız. Bizim araladığımız bu kapıyı genç sinemacı arkadaşlarımızın onurlandırıp taçlandırmalarını umut ediyorum” dedi.HER YAŞAM BİR ROMANDIR


Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, Çetin’e teşekkür ederek, "Hakikaten çok iyi bir başlangıç ve cesaret olduğunu düşünüyorum” dedi.
Kendisinin insan hakları hareketinden geldiğini ve bu coğrafyada büyük bir trajedi yaşandığını kaydeden Baydemir, "Aslında her bir insanımızın yaşamı bir romandır, her bir insanımızın macerası bir destan niteliğindedir. Maalesef biz bunları sanatın diliyle yeteri miktarda ortaya koyamadık” şeklinde konuştu.

Baydemir, “Temenni ediyorum ki, sizin aralamış olduğunuz bu kapıdan daha çok genç eserler verecek. Böylelikle onurlu barışa sanatın diliyle de ulaşmanın çabasını ortaya koymuş olacağız. Bu coğrafyada yaşanan trajedinin boyutlarını bütün dünyayla paylaşma imkanına kavuşmuş olacağız” dedi.

ETHA
 
Üst