referandum ve yine bir nasyonalist sol klasiği

hayır ve şer kürt siyaseti!!nden.. bu ironik cümle nasyonalist solun klasiğidir..
aslında işin hayırlı yanı yok ama şer yanı sürekli var..
türkiye solu geneli ve nasyonalistlerinin tümü politik her olay-olguda kürtlerle ilgili inciler döker..

akp başarılı mı? oldu.. suçlu kürtler.. yani.. akp başarılı ise kesin kürtlerin sayesinde.. başarısız olacaktı ama!! ah şu kürtler olmasaydı..
ilginç olan.. akp'nin başarısız olabilmesi için bu zibidilerin ne yaptığının ve bu yapılanı kürtlerin nasıl etkisiz hale getirebildiği konusunun bilinmemesidir..

hdp seçimlere parti olarak katılma kararı aldığında devlet korosu "sol"istleri başladı.. akp için bunu yapıyorlar.. barajı aşamayacaklar akp yeterli çoğunluğu kazanacak cumhuriyeti yıkacak.. o zaman hdp ye destek sun barajı aşsın.. olmaz sınıf partisi değil., emperyalizmle ilişkili., ağzıyla kuş tutamıyor.. ama chp olur..
hdp barajı aştı.. akp yi sıkıştırdı.. yine yetmedi.. çünkü hdp ağzı ile kuş tutmadı..

tayip cumhurbaşkanlığı seçimlerine başladı.. yine aynı teraneler..
hdp aday çıkartmakla tayipe destek sundu.. bu zibidiler.. tayip olmasın ama bir faşist olsun diye ekmeleddin işlerine destek sundular.. kılıçartığıoğlu iyi dedi.. tatava etmeyin oy verin..

kısaca..
her ne olursa olsun günah keçisi hazır.. kürtler ve dostları.. tamam bu keçiler günahkar da.. yahu siz ne iş? yaparsınız diyen yok..

çözüm süreci başlar.. en çok itiraz bunlardan.. eh hal böyle ise masayı deviren saray çetesi savaş süreci başlatır.. suçlusu yine kürtler.. savaşı başlatan pekaka.. tayip melek..
kasım sonuçlarının da suçlusu belli.. malum siyaset..

şimdi anayasa oylaması süreci başlayacak.. yine kürtler ve enternasyonalistler üzerinde tepinme ile iştigal ediliyor..

geçmişte 12 eylül anayasası değişikliğine hayır diyenler ki bunlar faşistlerle birlikte 12 eylül anayasası değişmesin diyenler oluyor.. hdp boykot dediğinde de suçlamışlardı.. boykot aslında anayasa değişimine destek sunmakmış..

12 eylül anayasası bırkalanıyor ise.. size giren çıkan ne??.. enternasyonalistler.. bu değişim demokratkleşmeye hizmet etmeye yetmiyor bu yüzden boykot ediyor bu oyuna katılmıyoruz dediler.. sonuç evet çıkınca sanki canım-demokratik 12 eylül anayasası delindi de anti demokratik değişim yaşandı..
bu zibidiler hızlarını alamadılar.. faşist oyları da devrimci muhalefet saflarına ekleyiverdiler..
oysa o dönemde boykot en doğru tavırdı.. 12 eylül anayasasını bırkalayın ama bu yetmez biz bu yalandan değişimi boykot ediyoruz demek daha doğru idi.. hatta yetmez ama evetciler daha gerçekçi idi.. az da olsa razıyız biz elit-beyaz solcu-demokratlarız şimdilik bize bu kadarı yeter dediler..

şimdi yeni anayasa oylaması süreci başlıyor.. ne yapmalı!!!
bu olayda boykot doğru mu?.. ciddi bir rakam yakalanırsa doğrudur.. yani %35-40 civarında.. öncesinde de her ne kadar aynı şey olmasa da chp uysa idi bu oran yakalanırdı ve değişimin daha da fazlası için zorlanırdı..

hayır doğru mu?.. bu sefer hayır daha doğru bir duruş olacaktır.. boykot bana göre daha doğru olsa da chp kaypaklığı dikkate alındığında sonuç üzerinde politik etkisi olmayacak.. akp ve MHP den gelebilecek fireler dikkate alındığında hayır çıkma ihtimali var..

ayrıca..
bu oylamanın özelliği de dikkate alınmalıdır.. nasyonalistlerin iddia ettiği gibi.. bu anayasa değişimi cumhuriyeti ortadan kaldırmıyor.. aksine değişmesi gereken cumhuriyetin faşist karakterde ama yeşil tonlu renkte kalmasını sağlıyor.. dikkat edilirse kızıl elmacıların da desteği var.. yani eski vesayeti devam ettirecek konumda değiliz.. o zaman sistem yerinde kalsın diyorlar..

üzerine basa basa tekrar edeyim..
sistem değiştirilmiyor.. hatta tekçi-asimilasyoncu faşist karakteri korunuyor.. buna yeşil kemalizm ya da yeşil i.t.cilik diyebiliriz..

bu anlamda.. özellikle chp içindeki Ergenekoncuların avrasyacı kanadı ve çevresindeki sol nasyonalistlerin oylamada ters köşe işleri yapma ihtimali yüksek..
"devlet" bahçeli ne? diyor.. bu işe evet demeseydik.. çözüm süreci ile ülke bölünecekti.. nasyonalist sol da aynı şeyleri demiyor mu?..

bana göre.. 15 temmuz darbecilerine yapılan tezgah gibi bir durum yoksa.. anayasa değişikliği geçecek ve t.c. içindeki savaş süreci yükselecek., bölgeye yayılacaktır..
yok tersi ise.. 15 temmuz darbecilerinin başına gelen tayip saray çetesinin başına gelecek.. oylama %51 i bulamayacak., süreç yeni bir aşamaya girecek..

bu ikinci ihtimal için gerekli toplumsal politik zemin yok.. olanı ise kürt "renginde" olduğu için ve nasyonalizm türkiye solunun en büyük hastalığı olduğu için.. birinci ihtimal daha olası diyorum..

demem o ki.. yine abesle iştigal eden zibidiler.. hdp üzerinde tepineceğinize olası sonuçlara göre pozisyon olın.. diyeceğim ama.. zaten siz zibidilerin derdi farklı değil.. kürt halk özgürleşmesine ve enternasyonal mücadeleye karşısınız.. uyarım bu virüsü hala üzerinden atabilecek konumda olanlaradır..

unutmayın.. reyna olayı gibi savaşın ateşi kıçınızın keyfini bozar.. sonra pekaka yeter artık demeyin..

sayın suat chpden ne kladar nefret ettiğinizi bilir ve anlarım ancak hdp chp ile birleşip bu yeni anayasayı geçirmemek zorundalar geçerse faşist yönetim daha bir katmerleşecek ve bunun önünde ne enternasyonalistler ne de nasyonal sol durabilir bunlar artık son şanslar ...

sayın suat chpden ne kladar nefret ettiğinizi bilir ve anlarım ancak hdp chp ile birleşip bu yeni anayasayı geçirmemek zorundalar geçerse faşist yönetim daha bir katmerleşecek ve bunun önünde ne enternasyonalistler ne de nasyonal sol durabilir bunlar artık son şanslar ...
öncelikle şu nefret konusuna değineyim.. ben politik olarak nefret duygusu taşımam.. sanırım.. nasyonalist bilinç zeminlerinden dolayı bazı.. chp eleştirilerini nefret olarak algılıyorsun..

oysa.. bazı dönemlerde chp nin hdp ile ilişkilenmesini devlet partisi olarak., yapması gerekir diye yazmıştım.. ama olmayacağını da belirtmiştim.. ki.. belirtirken., neden? olmazı da açıklıyordum..

1- chp ne liberal ne de sosyal demokrat bir partidir.. bazen sol görününse de bu "sol"culuğu daima nasyonalist formatlıdır.. chp parti bile değildir.. devlet kurumudur.. ve kuruluşundan itibaren böyle olmuştur..
b-alık hafızalara sesleniyorum.. kurulduğunda devlet kurumu olarak işe başladı.. il valileri il başkanı., ilçe kaymakamları da ilçe başkanı idi.. şimdiki il özel idaresi gibi.. :D

2- chp ye misyon yükleyen sol!! kafalar köken olarak i.t. kökenli olduğu için sol modifiyeli chp hayali kurmaları doğaldır çünkü kendileri de sol modifiyeli i.t. çizgisidir..
bu yüzden bazı eleştirilerden genetik olarak chp kadar ya da gibi rahatsız olurlar..

yazım burada..

ne demişim.. chp boykoto dahil olsa idi.. anayasa oylamasından çıkan sonucun meşruluğu tartışılırdı.. chp ne yaptı.. hayır derken.. neye hayır dedi.. b-alık hafızaları anımsamaz.. bu değişim olayı bölünmeye giden abd bop planıdır.. kuyruğundaki "sol! da aynısını dedi.. faşist MHP de.. MHP dışındakiler bence farklı değildir.. yani bir çeşit faşisttir..

cumhurbaşkanlığında ne yaptı.. faşist bir aday etrafında hareket etti.. hdp ile ilişkilenmem dedi.. oysa hdp bir chp liyi aday gösterelim demişti.. kuyruğundaki sol!! ne yaptı.. tatava etti ama oy verdi..

sen dokunulmazlıkların kaldırılmasında destek ol.. hdp operasyonlarına yol ver.. sonra akp dikta kuruyor de.. yemezler..

var olan chp politikası çakal politikasıdır..
ve bence sen kafanı biraz silkele olmuyorsa duvara vur.. yerine gelsin..
bir şey önerirken ya da olasılık konuşulurken.. öncelikle yaşamdaki olma durumları ele alınır.. chp hdp ile ilişkilenir mi?..
ortada böylesi bir durum yokken olsa iyi olur demek.. olmayacak duaya emin demektir.. ödp., Kemalist kp ve muadilleri hdp üzerinde chp den fazla tepinirken bu olası mı?..

sen kalkmış bana chp nefreti diyorsun.. aslında kendini avutuyorsun..
kilisede süphanike okuyor., camide istavroz çıkartıyorsun.. :D

Konu chp den yani KURUCU DEVLET PARTİSİ nden açılmışken bi kaç şey söylemek sormak isterim.. suat abinin dediklerine katılmakla birlikte.. bu partinin tutarsızlığı devlet yedekçiliği ve günü sürekli kurtaran devlet partisi olması artık nettir sanırsam.. karşı çıkan ve itiraz eden varsa bi doktora görünsün.. yani aslında toplum olarak hastayız diyorum da neyse..

ilk önce hatırlatıyorumm.. yasalar meclisten geçti say.. çok büyük bir aksilik/direniş!! olmassa.. dokunulmazlıklar için yapılan çalışmaları hatırlayın.. hdp nin nasıl direndiğini.. ama olmadı.. chp ne ypatı.. faşizmin tarafını seçtii.. o günden beridir de safları hep aynı... öyle fırıldak ve devletçilerki.. ne halk önemli ne başka bişi.. lozan korunsun yeter.. anayasa için referandumda boykot olsaydı tüm bakur ve türkiye solu buna destek verseydi neler olabilirdi bi düşün bakalım.. ama chp işte bu yapmaz.. çünkü kodları faşist.. faşistten direnişçi yaratmaya kalkmak garabet bir durum.. anlam veremiyorum..

ha bu arada şunuda belirtmek istiyorum gerçek bir sosyalistsen vb isen meclise chp ye hdp ye vb bel bağlamasssın..o kadar ahmak bir sosyalist devrimci tanımı yaratıldıki günümüzde.. şunu anlamak büyük önem taşıyor.. kitleleler direnir parti değil.. örgütleyeceksen halkı örgütle aç barikatları ki anlayalım samimi olup olunmadığını.. chp böyle bişi yaparmı ?? ki hdp yi de bu noktada çok dar buluyorum.. demirtaşın çağrıları dışında..umarım anlatabildim..

velhasıl kelam..hayırcılık oyunu oynamasın kimse.. hayırı en başta bakurda yaşananlar için rojava için diyecekti-niz/ler.. açık ve net iş işten geçti.. kimse kimseyi kandırmasın.. benim kendi kanaatim hayır eywallah bir tavırdır.. ama çoğu çevre bu noktada hiç samimi değiller.. şehirler bombalanırken gördük.. vekiller içeri atılırken gördük..
yani hayırda boykotta uygulanabilir.. ikiside tavırdır.. ama değiştirmez diyorum ben..icraat olmadan etkisi olmayacaktır diyorum..
yani en net tavır da bence boykottur.. faşizmi mecliste yıkamassın yada referandumla hiç yıkamassın.. tepki koyacaksın.. örgütleneceksin.. ondan sonra hayır yada boykot etkili olur işte..

yani şunuda anlamıyorumki.. arkadaş maddeler geçtide noldu.. yetkileri zaten yeterince elinde adamın.. her şey elinde.. içi doldurulmadığı ssürece hangi sistem olursa olsun.. demokrasi yoksa hepsi boştur.. yerellik sıfırsa hepsi boştur.. alterantif bir sistem istenmiyorsa birazcık anayasayı kırpalım yapıştıraım deniyorsa da boştur.. yasa eklensede boştur çıkartılsada boştur..

faşizm nedir nasıl gelir nasıl yerleşmiştir ne zamandır vardır bu ülkede !! nasıl gider !! hepsi mevcut.. sorgulayan okuyan görür..